Az öntözővíz egy-egy alkalommal legfeljebb annyi legyen, hogy az a talajban lefelé szivárogva, még a mélyen gyökerező fáknál se menjen 60-80 cm alá. A tömör vagy tömörödésre hajlamos talajok esetében gyakori előfordul, hogy az öntözések során víz jelenik meg a talajfelszínen. Ekkor abba kell hagyni az öntözést. Csak akkor folytassuk az öntözést, amikor a víz már beszivárgott a talajba. Még jobb, ha öntözés előtt a tömődött vagy korábban összeiszapolódott talajt föllazítjuk, s finomabb porlasztással, ill. lassúbb vízadagolással öntözünk.
A lágyszárú kerti növények gyökérzetének fő tömege a felső 20-30 cm-es talajrétegben helyezkedik el. Így az alkalmankénti öntözővíz igényük legalább 20-30 mm, ill. 20-30 liter négyzetméterenként.
Nyári szárazság idején, csapadék hiányában hozzávetőleg kéthetenként szükséges az ilyen öntözés megismétlése. Átlagos időjárású nyarakon 6-8 alkalommal öntözzünk.
A mélyebb gyökérzetű fás növényeket (lomblevelűek, fenyők és más örökzöldek) ritkábban, de 50-80 mm-es, ill. 100 liter/m2 mennyiségű vízadagokkal történő öntözzük. Fontos az öntözés időpontjának megválasztása. Derült időjárás esetén a déli meleg órákban, napsütésben, 25 °C-fok hőmérséklet felett legalábbis a nagy és puha levelű növényeket ne öntözzük felülről, legfeljebb ha árnyékban vannak. Ez vonatkozik a gyepre is. A késő délutáni, esti öntözés azért célszerűbb, mert a hideg öntözővíz már lehűlő növényeket ér, s reggelre be is szívódhat a talajba, így viszonylag kevés a párolgási veszteség. Legcélszerűbb az éjszakai öntözés, feltéve, hogy ellenőrizhető vagy automatizálható. Ugyanakkor még a víznyomás is kedvezőbb a nappalinál, valamint ritkább az öntözési tilalom. A gallyak állandó mozgásával is járó erős szélben azonban az öntözést abba kell hagyni.
A gyep, valamint más növényzet frissítő öntözésén kívül alkalmanként 25 mm-nél, azaz 25 l/m2-nél kevesebb vizet nem érdemes kiöntözni. Ezért egy 200 négyszögöles, azaz 720 m2-es kert egyszeri megöntözése legalább 12 órát vesz igénybe, a szokásos félcolos vízvezetéki csővel. A korszerű szivárogtató vízkibocsátás, ill. a csepegtető öntözés a víztakarékosság mellett a leginkább időtakarékos is. Ez pedig automatizálva bizonyult a leghatékonyabbnak kiskertben is.
Felmérések szerint átlagosan fejenként napi 6 liter vizet fogyasztunk kertjeink öntözésére. Ehhez nem szükséges ivóvíz tisztaságú víz, a locsolás legpraktikusabban, és a növények számára is legkedvezőbben az összegyűjtött csapadékvíz használatával gazdaságosan megoldható. Egyéb forrásai a felszín alatti vízkészletek illetve kissé pazarló módon a vezetékes víz lehet. A nyári mulcsozással (fűnyesedékkel, aprított szalmával vagy komposzttal) megőrizhetjük a talaj nedvességét, és egy-két kapálástól is megkíméljük magunkat.
A Dip Stick mikroöntöző ideális társ, ha gondosan, és folyamatosan szeretnénk növényeinket vízhez juttatni. Sőt szabadságunk alatt is megoldja az öntözést, még a legnagyobb szárazság idején is. Nincs túlöntözés, sem kiszáradás. A talaj víztartalma egyenletes lesz.
Garami Márta
www.kertpont.hu
|