Nagymamáink idejében igen kedvelt szobanövény volt a klívia (Clivia), amit szobaliliomnak is neveznek. Napjainkban ismét reneszánszát éli. A virágüzletekben egyre nagyobb a kereslet erre, az igen érdekes, dekoratív növényre.
Ez az amarilliszfélék (Amaryllideceae) családjába tartozó, Dél-Afrikából származó, rizómás növény, igen mutatós, különleges virágáért kedvelt. A levelek közül kihajtó, húsos, virágszár csúcsán növő, tölcséres virágok a sárga minden színében, a sötét narancssárgától egészen a sárgásfehérig terjedő változatban virítanak. Az egyik legkülönösebb fajta az 1888-ban Zuluföldön felfedezett Clivia miniata var.citrina, amely egy sárga változat. Őshazájában annak ellenére, hogy rizómája erősen mérgező, előszeretettel alkalmazták gyógyászati célokra.
Európában elsőként a skót felföldi lady Charlotte Clive kezdte el a termesztését, ezért John Lindley (1799-1865) angol botanikus 1854-ben róla nevezte el a növényt. A folyamatos növénynemesítések célja a nagyobb virághozam elérése, a lehető legváltozatosabb virágszínnel bíró fajták előállítása, a növény törpésítése, levélzetének érdekesebbé tétele (fehér-zöld csíkos). A legérdekesebb, legfantáziadúsabb változatokat Japánban állították elő.
Fajok:
Clívia gardenii - kisebb virágú, zártabb cimpájú, tégla-vagy narancsvörös színű, bókoló virágú faj. Általában télen virágzik.
Clívia miniata, szobai klívia illetve narancsliliom - a legelterjedtebb faj. Narancsvörös virágait nagy számban hozza. Virágai harangalakúak vagy tölcsérszerűen szétállóak. Fő virágzási ideje a tavasz. Március végétől, hosszú ideig hozza virágait.
Leírása:
A klívia tőlevelei átellenes állásúak, szalagszerűek, fénylők. Önmagukban is igen mutatósak dekoratívak. Alapjában véve az egész növény mérgező, különösen a föld alatti rizómája. Virágai 30-50 cm magas tőkocsány csúcsán, sokvirágú ernyős virágzatban jelennek meg. A csövük rövid, 6 cimpájúak, többnyire tölcséresen szétágazók. Tél közepén, kora-tavasszal virágzik. Termése tojásdad, amely az érés folyamán bepirosodik.
Igényei:
A világos napos helyet szereti, közvetlen napfény nélkül. Hűvös vagy átlagosan meleg helyen tartsuk, télen 8-10 °C-on. Az igen szélsőséges hőmérsékletet nem kedveli. Nagyon meleg helyen virága fakó lesz, ha pedig túl hidegben tartjuk, csak igen sokára kezd el virágozni.
Nálunk elsősorban szobanövényként tartják, nyáron azonban félárnyékos helyre a kertbe is kiültethető, vagy a cserép pereméig talajba süllyesztve a szabadba is kitehető.
A klívia számára legmegfelelőbb a tápdús, jó vízáteresztő képességű, laza, morzsalékos talaj, amely állhat marhatrágyaföldből, lombföldből tőzegből vagy komposztföldből. Átültetni a tavaszi virágzás után, csak 2-3 évente szükséges. Az ennél gyakoribb átültetés ugyanis gátolhatja a virágzást.
Nyáron bőven kell öntözni és ajánlatos kéthetente 2 ezrelékes (NPK=nitrogém kálium, foszfor) tápoldattal is meglocsolni.
Tartása a nyugalmi időszakban.:
Lehetőleg, hűvös 8-10 C˚ hőmérsékletű helyiségben pihentessük a növényt. A nyugalmi időszak alatt - amely általában októberben kezdődik és közel két hónapig tart- szinte egyáltalán ne locsoljuk. Ilyenkor csak éppen annyi vizet kapjon, hogy ne száradjon ki. Tulajdonképpen ezzel az úgynevezett szárazontartásal kényszerítjük rá a növényt, a virágzás előtt szükséges nyugalomra. Ha ilyenkor is rendszeresen locsoljuk és tápoldatozzuk, akkor valószínű, hogy a klíviánk évekig nem fog virágozni. Ha a körülmények megfelelőek a számára, akkor már februártól virágbimbót fejleszt. Amikor a virágkocsány eléri a levelek magasságát, akkor kezdjük el az öntözését valamint a tápoldatozást.
Szaporítása:
Szaporíthatjuk magról, de ez igen hosszadalmas. Az érett magot azonnal elvethetjük, ugyanis a növény neveléséhez 3-5 évre is szükségünk lehet.
Virágzás utáni tőosztással vagy a gyökeres sarjak anyanövényről történő leválasztásával gyorsabb eredmény érhető el.
Kártevője a gyapjastetű, amely igencsak kedveli. Lemosással védekezhetünk ellene.
Hasznos tanácsok:
Bizonyos jelek a növény tartási problémáira utalnak. A növény kiszáradását jelzik a hullámossá váló levelek.
Tőrothadást okozhat a túlöntözés. Amennyiben a levelek sápadtak, fénytelenek lesznek a növényünk valószínűleg tápanyaghiányban szenved. A leveleken megjelenő barna foltok nap által okozott perzselésre utalhatnak. A klívia igen érzékeny a mozgatásra, ezért ha bimbós vagy éppen virágzik ne háborgassuk. Az elnyílt virágokat távolítsuk el a növényről.