Bármennyire zord és hosszú az idei tél, a kora tavaszi téltemető már javában virágzik. Ennek a hóvirágnál kevésbé ismert, kedves, korai növénynek egyik, védett faja hazánkban vadon is él. A kereskedelemben napjainkban már egyre több díszváltozata kapható. Sárga vagy krémszínű, szimpla vagy dupla virágai szemetgyönyörködtető látványt nyújtanak.
Az Eranthis nemzetség
A Boglárkafélék családjába (Ranunculaceae), az Eranthis nemzetségbe tartozó 7 téltemető faj mindegyike hagymagumós, alacsony termetű növény. A téltemetők termőhelye mindig a páradús, üde erdő. Kora tavasszal a zsenge lombú ágak között átsüt a nap. A gyöktörzsükkel, gumójukkal vagy a hagymájukkal az év java részében a földbe visszahúzódó geofitonok (föld alatti növények) ilyenkor tömegesen bújnak elő. Ide tartozik a tőzike, az odvas keltike, a fekete hunyor, a szellőrózsa, a májvirág és a téltemető is. Mindnyájan hamar elvirágoznak, de termésük beérik az erdő kizöldülése előtt.
A kikeletnyitó téltemető Eranthis hyemalis
8-18 cm magas, hagymágumós növény. Hazánk gyertyános-tölgyeseiben, liget erdeiben él védett faja. Noha nálunk védett növény, géncentruma a mediterráneumban van. Némelyek szerint hozzánk még a középkorban jutott el, dísznövényként. Akárcsak egy másik ritka védett növényünk, a csillagos nárcisz, ez is a kolostorkertekből vadulhatott ki. Mások a XVII. századra teszik megjelenésének időpontját.
Szeldelt tőlevelei virágzás után jelennek meg, a tavasz folyamán azonban ezek is visszahúzódnak. Tüszőtermésének magvait a hangyák terjesztik. Mérgező növény. Kivonatát már az ókorban is kedvelt méregként tartották számon. A 11.században mérgező gumójával farkasokat pusztítottak el.
Az örvös csoportokban kihajtó növény egy virágszáron mindössze egyetlen virágot hoz, s az is csak napsütésben nyílik ki. Virága magános, aranysárga. Január végétől március végéig virágzik. Kiváló rovarcsalogató.
Az apró gumók alulról folyamatosan pusztulnak. A szárazon csomagolt gumókat legjobb vásárlás után néhány órára vízben áztatni, majd rögtön elültetni. Ha nem szárazon csomagolt gumóhoz jutunk, de a hagymák fonnyadtak, tegyük őket ültetés előtt nedves homokba vagy tőzegbe. Sekélyen ültessük 1-5 cm mélyre, laza, üde talajba.
Szimpla vagy dupla virágú hibridjeikkel tehetjük kertünket látványossá már kora tavasszal. Hagymáit nyár végén, ősszel nem túl száraz helyre elültetve, jó minőségű erdei talajban fejlődik legszebben. Félárnyékos, árnyékos helyen egyaránt virít. Ha nem háborgatják, és az avart nem gereblyézik le róla, magját elszórva idővel nagy, szőnyegszerű állománnyá gyarapodik. Virágzásának a kemény tél kedvez. Szaporítása magvetéssel vagy tőosztással történik.
Díszváltozatok
A kisázsiai téltemető Eranthis cilicica
A leggyakoribb kora tavaszi hagymás dísznövény. Nincs tőlevele, gallérlevelei finoman osztottak. A kikeletnyitó E. hyemalis nál kissé később virágzik. Virágai sárgák, 8 cm magasak. Nyugalmi állapotának beköszönte előtt magvait szétszórja, és a következő szezonra már egész virágszőnyegben gyönyörködhetünk.
Hibrid téltemető Eranthis × tubergenianum 'Guinea Gold'
Az E. hyemalis x E. cilicica hibridje. A holland nemesítésű hibridnek csak osztott gallérlevelei vannak. A virágszár akár 20 cm magasra nőhet, ragyogó sárga virágai illatosak. Március- április hónapban virágzik.
Eranthis hyemalis 'Goteborg Double'
Eranthis hyemalis paleform (sápadt)
Eranthis Noll Ayers
Eranthis tubergenii 'Guinea Gold'
Eranthis pinnatifida
Eranthis stellata
Szerző: Dr. Garami Márta
www.kertpont.hu