16 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 3 / 18286
Összes látogató: 9
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
9:22:am bau :
Laci bácsi!Látom átmentél újmagyarba Jó reggelt nektek is
6:23:am aszokfa :
Jau regölt kevanok!
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:52:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
6:05:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:34:am kutyus :
Jó reggelt!
6:08:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....indul nak a munkás napok!
5:33:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! Szép Húsvét hétfőt!
7:56:am Etimami :
Szép napot mindenkinek. Kellemes húsvétot.
5:03:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:00:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! SZép Húsvétot kívánok!
5:27:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:53:am kutyus :
Jó reggelt! Mindjárt itt a Húsvét!!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés
Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Rebeka
Növény
Növény

HozzászólásElküldve: 2009.10.09, 12:56    Hozzászólás témája: Adeniumok Hozzászólás, az előzmény idézésével

Moderátori kérésre ide is bemásolva Smile

Olvasgatom a fórumot már egy ideje, de regisztrálni még csak most regisztráltam. Sok növényes kérdésemre itt találtam meg a választ.

Nem vagyok szakértő, sőt nem is régóta van adeniumom (viszont annál intenzívebben foglalkozok vele és nagy hirtelen jó sokat ültettem - kb. tavaly szeptember óta havonta egy jó adaggal) Mellette folyamatosan olvasok, elsősorban külföldi szakirodalmat és a termesztők tanácsait.

Az első magjaimat kicsit több, mint egy évvel ezelőtt vettem egy magyar oldalon. Nekem semmi nem kelt ki onnan (13 féle növény közül, köztük adenium is). Először mérges voltam, de igazából nekik köszönhetem, hogy most rengeteg egzotikus csoda vesz körül. Elkezdtem külföldről rendelgetni, közvetlenül a termesztőktől: és láss csodát! Teljes siker! Tovább nem kommentálom....

Virágzó példányom még sajnos nincs, az összeset én ültettem, magról. A szakirodalom szerint elvileg fél éves korában már virágozhat. Hát nekem ez nem jött össze Meg szerintem a mi éghajlatunk alatt ez csak nagyon különleges gondozás mellett sikerülhet.

Én nem csinálok velük semmi extra dolgot: pozsgás növényként kezelem őket, tavaly az őszi ültetés végig bent volt a szobában, tavasszal mentek ki a napra. Attól volt kis hiszti: sok ledobálta a levelét, de aztán kicsit később a levelek helyén jelentek meg az elágazások. Hiszti van átültetéskor is: szintén levélledobálás a válasz, majd ismét kis ágacskák és még több levél az eredmény. A teleltetés nagy részét idén is szobában fogom megoldani. Párat teleltetek a többi növénnyel kicsit hidegebb helyen, próbaként.

Én locsolom őket Igaz, figyelek rá, hogy ne tocsogjon. De amikor már kiszáradt a föld, akkor kapnak inni. Beledugom az ujjam a földbe mint az orchideáknál

Olvastam a szárráncosodást valahol: olyankor ők jelzik, hogy inni kérnek - általában porzik is a föld. Kis locsolás és ismét megtelik a pocak vízzel.

Ültetőközegként saját keveréket használok: homok és általános virgáföld kb. 1-1 arányú keveréke + kis perlit, kis tőzeg és némi marhatrágya.

A csíráztatáshoz meg kaktuszföldet használok (de azt is szoktam kicsit turbózni perlittel és néha még plusz homokkal)

A csíráztatásról meg mindenkinek emailben tudok küldeni egy összegyűjtött (bár néha nem összefüggő) anyagot.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
edit01
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2009.10.06, 10:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A trópusok királynői a bougainvilleák

Akik jártak már a trópusi, vagy mediterrán országokban nyaralásaik során megcsodálhatták a buja növekedésű, gyönyörű színes fellevelekkel díszítő, dús fürtökben virágzó, hatalmas méretűre növő bougainvilleákat, vagy más néven a murvafürtöt……
E növényekkel való kapcsolatom 2005-ben kezdődött, amikor egy pici mindössze 10 cm-es növénykére tettem szert. Hamar rájöttem, hogy tartása kicsivel több szakmai ismeretet igényel. Sajnos ez volt a tanulópénz, a növény hamarosan kipusztult. Azonban nem adtam fel, beszereztem egy újabb példányt, melyet már nagyobb gonddal nevelgettem. A sikereken felbuzdulva egyre több fajtát szereztem be, jelenleg már 14 félére bővült a gyűjteményem.

Anyanövényeim fajtanevek és színek szerint:

1.Narans/rózsaszín „James Walker”

2.Ciklámen „Vera Deep Purple”

3.Fehér „Jamaica White”

4.Sárga „California Gold”

5.Piros/ciklámen „Barbara Karst”

6.Bordó „San Diego Red”

7.Narancs/barack „Louis Wathen”

8.Lila „Alexandra”

9.Kétszínű boci foltos”Miss Universe”

10.Még nem azonosított rózsaszín fajta

11.Teltvirágú rózsaszín„Double Pink”

12.Teltvirágú fehér „Limberlost Beauty”

13.Teltvirágú Piros/pink „Double Red”

14.Tarkalevelű pink”Rouge Variegata”

A bougainvillea lenyűgöző szépségű növény, biztosan sokak számára lélegzet ellálító látványt nyújt és akik a nyaralások során beszerzett kis hajtásokat megpróbálták már gyökereztetni, tapasztalhatták, hogy ez a művelet ritkán jár eredménnyel.

E növény sajnos nagyon nehezen szaporítható, akkor járhatunk biztos sikerrel, ha speciális körülményeket teremtünk a dugványozáshoz, mindezek: a talpmeleg (25C), megfelelő páratartalom és folyamatosan nyirkos talaj. Ilyen feltételek mellet 3-4 hónap alatt érhetünk el eredményt, de ez sem mindig 100%-os. Ezért a bougainvilleák nagyon értékes növények, egy kifejlett példány ára eléggé magas lehet.
A murvafürt tartását haladó növénykedvelőknek ajánlom, akik rendelkeznek már némi kertészeti ismerettel és volt már sikerélményük egy-egy különlegesebb gondoskodást igénylő növény nevelésében.

Bougainvillea fajok

Kevesen tudják, hogy a növénynemesítőknek köszönhetően, a murvafürt hihetetlen sokféle színben, formában létezik, számos hibrid fajt állítottak már elő. Itt említeném bougainvillea fajok csoportjait és vonatkozó jellemzőiket:

Bougainvillea alapfajok

Bougainvillea glabra - 1850-ben az első feljegyzett faja, csupasz (szőrtelen) a növény, a virágai a fehértől a krémszínig változatosak, levelei elliptikusak, kevésbé gyorsan növő fajta, egész évben virágozhat. Amikor magról van felnevelve, akkor többféle variációt is mutathat méretben, a levelek formájában, mint más fajták, színekben mályvalila többféle árnyalata vagy fehérek is lehetnek. Megjegyzendő, hogy a B. glabra és a B. spectabilis nagyon sokféle lehet megjelenésében, a fő különbség a virágzási ciklus és az, hogy a glabra szőrtelen, míg a spectabilis szőrös. Mindkét faj széles variációjú struktúrájában, amikor magról van nevelve.

Bougainvillea Peruviana - a zöld színű kérgéről nevezetes, rózsaszínű és ennek az árnyalatai a virágzati fellevél. A levelei erősen tojásdad formájú és szőrtelen. Bármikor virágozhat az évben, ha beiktatunk egy szárazabb periódust a nedvesebbek között. Kevés variációja van, ha magról van nevelve.

Bougainvillea Spectabilis – szőrös levelei és szára van, a virágai általában krém színűek A levelek nagyok és oválisak. A piros, sötét rózsaszín és a bordó különféle árnyalataiban ékeskednek. A virágzási idő szezonális, a száraz időszak vagy egy hidegebb időszak készteti a virágzásra. Ezen alapfajok keresztezéseiből jöttek létre a ma legtöbbet termesztett hibridek narancs, rózsaszín, piros, lila stb. árnyalatokkal.

Bougainvilleáim szaporítása:

Már említettem, hogy e növények szaporítása, emberpróbáló feladat, igen nagy türelmet, némi szakmai hozzáértést igényel……….előfordul, hogy nekem sem mindegyik dugványozás jár sikerrel.

A szaporítás módja: vegetatív úton (hajtásdugványozással) történő.

Szaporítás Késő tavasszal vagy kora nyáron - amikor az éjszakai hőmérséklet 55F (=23C) legalább - alkalmas a félfás dugványozásra. Ősszel vagy télen fás részről szedett dugványról javasolt a szaporítást, ez a legsikeresebb mód egyébként. Homokos földbe, árnyékos helyre letakarva kell tenni a dugványokat. A félfás dugványok kb. augusztus végére gyökeresednek meg, az őszi fás dugványok általában 3-4 hónap alatt gyökeresednek. Magról is szaporíthatóak az alapfajok, a hibridek azonban sterilek.
Morfológiai leírás, gondozás:

Bougainvillea tartás információit szeretném megosztani a leendő vásárlóimmal annak érdekében, hogy a növények gyönyörűen virágozzanak, és sikeresen nevelhetők legyenek.

(Gordon Braswel egy Houston-i kertész ajánlásával, aki bougainvilleákra szakosodott a kertészetében.)

A bougainvillea természetes habitusa egyenlítői – délamerikából, a trópusokról származik – ahol az éjszakák és a nappalok hossza egyforma. Ezeken a területeken a virágzási periódus egész éven át tart. A mérsékelt égöv alatt a legjobb minőségű virágzás tavasszal és ősszel fordul elő, amikor a nappalok és az éjszakák hossza egyenlő. Télen a virágzás jobban beindul, mint az augusztusi kánikulában az éjszakák hosszúsága miatt. (ez serkenti a virágzást) Bár van olyan termesztő, aki az esősebb időszakot követő száraz időszakkal segíti elő a virágzást. („sokk-hatás”)
Klíma: Trópusi növény, védeni kell a fagytól. Legjobban a közvetlen napfényen nőnek, fejlődnek. Legalább napi 5 óra teljes, közvetlen napfény a minimális szükséglete a virágzásnak. Ennél több napfény javít a virágzás minőségén és mennyiségén. Árnyékos vagy félárnyékos helyen vegetatíven – vagyis lombozatra – fejlődik és nem vagy csak nagyon keveset virágzik. A lakásban ne virágzik jól. Ha lehetséges a növényt kint kell tartani maximálisan napos helyen, legalább öt óra teljes napfényben, ezen belül is a délutáni napfény a legkedvezőbb. A bougainvillea szereti a sok nedvességet, amikor virágba kezd borulni. Amikor a virágzás elkezdődött és tart, akkor tolerálja a kevesebb öntözést.

Növekedési ciklusok A bougainvilleának két eltérő növekedési ciklusa van. Egyik a vegetatív növekedési periódus, amely néhány hétig tart, ez alatt új leveleket és hajtásokat fejleszt. Ha ebben az időszakban elegendő napfényt kap, akkor telítődik bimbókkal. Ha ezen időszak alatt kevesebb a napfény, akkor a növény megmarad a vegetatív növekedés ciklusában. Másik ciklus, a virágzási periódus, amelynek minősége alá van rendelve a növény egészségi állapotának és a környezeti körülményeknek. A sok napfény és a meleg a legjobb ilyenkor. Azonban a hosszú nappalok és a rövid éjszakák (Magyarországon: június-július) korlátozzák a bougainvilleák virágzó képességét. (saját megjegyzés: feltételezhetően a hosszabb éjszakák stimulálják a bimbóképződést)
Konténer-választás Kiválóan fejlődik a bougainvillea 1 gallonos (4,54 liter) cserépben, ha 3 éves vagy idősebb. Nem kell sietni az átültetéssel, ugyanis a növény akkor virágzik a legjobban, ha a cserépméret egy kissé szűk, és korlátozza a gyökérnövekedését. Átültetéskor 1 mérettel legyen csak nagyobb a cserép. Nagyon fontos, hogy ha szabadföldön van a cserép alátét nélkül a jó drénezés érdekében, akkor nem szabad a cserepet elmozdítani, és más helyre helyezni, mert a hajszálgyökerek behatolnak a földbe, és elmozdítás esetén sérülnek és a növény tápanyag utánpótlása kevéssé lesz biztosított. Nem ajánlott a gyökérzet metszése, mert a sokk-ként éri a növényt, és több hétig is eltarthat, amire helyrejön. A drénezés esszenciális, öntözés Mindig ellenőrizni kell a cserép alatti tálkát, vagy az akasztott kosár alját. Javaslata szerint ne használjunk tálkát, mert a felesleges víznek feltétlenül távoznia kell, mert károsítja a bougainvillea gyökereit, ha a növény vízben áll, vagy a víz nem távozik tökéletesen a cserépből. Az, hogy milyen gyakran kell öntözni, és mennyit az függ a környezeti tényezőktől (tél vagy nyár, hőmérséklet, növény kora, mérete, valamint az ültető-közeg összetétele). Átültetéskor a növény kedveli egy hétig a nedvesebb talajt, aztán ha már jól begyökeresedett csökkenteni lehet a víz mennyiségét, de a naponta történő öntözés javasolt az intenzív növekedés időszakában. A túlöntözés ártalmasabb, mint az alulöntözés! A termőföld nagyon fontos A bougainvillea jól fejlődik egy kevés földben, amely jól drénezett, és tápanyagba dús. Nem általános a 3. évesnél idősebb növények között, hogy 5 liter földben nevelkedjen akár több éven keresztül is. Általános virágföld megfelelő a részére. Az öntözések között viszont nem szabad teljesen kiszáradnia. Ez a kulcsa a bougainvillea megfelelő nevelésének a nyirkos föld és a jó drénezés együtt! Akkor érdemes átültetni, ha a gyökerek már kibújtak a cserép öntözőnyílásán és kevés a föld az öntözővíz megtartásához.

Téli védelem Nem bírja a fagyot. Behordáskor lehullajtja a virágait és a levelek jelentős részét is, ezért erős metszést javasol, amelyet tavasszal bőséges virágzással fog kárpótolni. Nagyon kevés vizet kapjon, épphogy nedves legyen csak a földje. A télikertben tartást meghálálja, egész télen át tartó virágzással.

Tápanyag-utánpótlás esszenciális Tavasztól őszig minden 2. héten javasolja a 20-20-20 arányú (N-K-P) tápozást öntözéssel összekapcsolva. Téltől tavaszig 4-6 hetenként javasolja. Ha a növényen nincsenek levelek addig nem szabad tápozni, amíg az új levelek, hajtások meg nem jelennek. Nem szabad száraz talajon tápozni, és nem szabad túltápozni sem! 6,5-ös PH-t –enyhén savas - ültetőközeget kedveli.
Nitrogén-hiány: idősebb levelek halványzöldek lesznek, az új hajtások satnyák
Foszfor-hiány: az ágak vöröses-bordók lesznek Kálium hiány: a levélnyél bordós színűvé válik az idősebb leveleken
Magnézium hiány: a levelek világoszöldek
Metszése Bármikor metszhető, alakítható, de nem javasolt a virágzási periódus alatt. Erősebb visszametszés javasolt lakásban teleltetés esetén behordáskor.

( A leírást és képanyagot szerkesztette Tóthné Szikra Erika, növénygyűjtő

a SZIKRA-KERT katalógusból)
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
atilla
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.09.22, 23:49    Hozzászólás témája: orchideák, virágzás, teleltetés Hozzászólás, az előzmény idézésével

a virágzásról: írok pár tippet, hogyan lehet virágra csalni nem akaró orchikat. eleinte én is úgy képzeltem el, hogy ha trópusi, akkor víz, meleg és ennyi. de mégse. vannak ilyen fajok is, de ezekhez nem jutunk hozzá könnyen, üzletből, ezek valóban lucskos, meleg dzsungellakók, neki az üvegház is száraz. amelyeket mi tartunk, azok bár trópusiak, mégis magasabb hegyvidékről, akár hóhatárról valók, monszunövezetből, ami igencsak ciklikus, szárazabb területekről ritkásabb erdőkből. még a lepke is pár száz méteres tengerszint feletti magasságban honos, ahol megkapja a napi 7-8 fokos hőingást, amit a virágzáshoz igényel. érdemes utánajárni egyes fajok eredetének, ha nem akar alakítani. hol van esős évszak és szárazabb, hideg ciklus, meleg ciklus, stb. amelyeket a nagykereskedelemben szerzünk ezek a sokszoros hibridizáció hatására már elvesztették szigorú igényeiket, alkalmazkodtak, könnyen virágoznak, de mégis előfordulnak természetes fajok pl oncydiumok vagy cattleyák között, ezek még betartanak némi ciklikusságot. ha én növény lennék, biztos nem virágoznék gyakran esős időszakban, mert a virágot folyton áztatja a víz, kimossa, megül benne, ilyenkor a bogarak se repülnek, hogy beporozzák, viszont lenne jó sok mikroorganizmus, ami lerohasztaná, inkább választanék szárazabb, fényesebb időket, vagy közvetlen hűvösebbet, hideg utáni enyhe meleget. szóval lehet kísérletezni, az orchik bírják. akinek van páramérője, megbizonyosodhat, hogy bizony kint sokkal jobb a levegő, mint bent, csak kánikula idején megy 50 alá, éjjel 60 fölé kúszik, 70re, ha esik vagy eső után napokig 80-90 közé. bent viszont csak 50 stabilan, éjjel nappal, ha spricceljük, 10 perc alatt megszárad és kész, semmit nem ér, ha folyton locsoljuk, esélyes, hogy kirohad, és légmozgás sincs olyan jó, mint kint. (Laci bácsi szerint a kinti levegő sokkal jobb, mint az üvegházi, csak hát annyi növényt nem tud kipakolni, hogy ne egyék meg a csigák) szeretik kint a több fényt, még árnyékban is világosabb van, mint bent ablakközelben, bár ez talajlakóknál kevésbé fontos. egyesek igénylik a tűző napot, pl a D. speciosum nem virágzik soha, ha nincs folyton tűző napon, az encyclia ciliare is szereti, ő se megégős fajta, no és a vandák is igazán a fényáteresztős, félárnyékos fa alatt érzik jól magukat. szeretik az esőt, én is, nem kell locsolni pár napig és szeretik a szellőt, a C. cristata kifejezetten a zord időt. ezeket a tulajdonságaikat mind eredeti élőhelyükről hozták. lehet kísérletezni, ha valaki nem hajlandó virágozni, válasszunk egy időpontot, amikor várható lenne a virágzás és ne locsoljuk pár hétig, vagy csapjuk ki pár hétre tíz fok alá, égessük meg a napon és nagy esély van rá, hogy virág lesz a vége. pl a cattleyák virágidőben utálják a vizet, vagy szukkulens típusok, el is marad, ha kapnak, a lombhullató dendrók, loddigesi, nobile és hasonlók, ha télen, a hidegben virágfejlődés előtti 3 hónapban vizet kapnak, zöldhajtást hoznak dögivel, virágot nem, vagy csak keveset. Hasonlók a tavasszal nyíló stanhopeák, finoman kell csak nedvesíteni, mert a virághajtásból zöldhajtás lesz. ez általános szabály, hogy virágzás előtt, alatt csökkentsük a vizet. ha megégetjük, nem pusztul el a növény, 1-2 levél foltos lesz, de érdemes kipróbálni, szebb foltosan virággal, mint zölden virág nélkül. erre különösen jó az ősz, szeptember végétől egész októberben mindent tűző napra kell tenni, semmi se fog megégni, mert már alacsonyan jár a nap, viszont kapják a langyos, de sok fényt, és különben is, már órákkal rövidebbek a napok, nemsokára hónapokig fényhiányban fognak vegetálni, most feltankolhatjuk őket egy kis energiával. ilyenkor már keveset kell locsolni, nyirkos kint a levegő, a legtöbb fajnak ez is elég, gyakran esik, hűvösebb van, nem száradnak ki, és szokják a téli pára és vízszegény időszakot, amikor lelassulnak, és virágra vagy hajtásra gyűjtenek. ez a legjobb időszak, 1 hónapja intenzívebben fejlődnek a növényeim, mint a melegben, imádják, be se hozok semmit novemberig, majd a melegeseket, ha 8-10 alá megy éjszaka, a mérsékelteket 4-5 fokig hagyom, a hidegek maradnak az első néhány 0,-1 fokos hajnalig, ez nekik különösen jó, ha még csak készülődnek a virághajtásra. szóval lehet őket sokkolni, nagy esély van rá, hogy virág lesz belőle és minimális az esélye, hogy a növény elpusztul, a főellenség csak a sok locsolás. bár osztályozzuk őket meleg, mérsékelt, hidegházira, mégsem annyira élesek a határok. ha hideg vagy mérsékeltet teleltetünk melegen, megmarad, fejlődik, de virág nemigen lesz. fordítva annál inkább. melegházit lehet teleltetni 10 fokon is, megáll a növésben, nem kell locsolni, viszont tavasszal nagyobb lendülettel indul az új évnek. szóval nem kell emiatt reszketni, hogy túlélik -e a telet. mindez persze a kényeztetett lepkékre nem alkalmazandó, mert azok könnyen beadják a kulcsot, lévén finnyás típusok, de ismerősöm edzett lepkéit évek óta novemberig kint tartja, holott a szakirodalom szerint 15-16 a minimum, miniknél 17-18 fok. nála a minik 10 fok alatt is megvannak és virághajtással viszi be őket. szóval ők lassabban, de alkalmazkodnak. arra igyekszem rámutatni, hogy a lakásban egész évben nincs nagy különbség, nyáron is száraz meleg, télen még szárazabb meleg. ezt a mérsékeltek, hidegek, pl onci, miltonia, cimbi még kevésbé honorálják. ha valaki nem akar virágozni, ki vele az udvarra, erkélyre, hűvösre, napra és fukarul az öntözéssel. teleltetésnél fontos odafigyelni némileg a fény-hő-víz egyensúlyra, ha nincs lámpázás és kapja vizet, fejlődne, de kevés a világos órák száma, nem tud mit kezdeni igazán a locsolással, ezért nem is tápozzuk, csak a lepkét havi egyszer. ha hideg is van, nem párolog el víz, megül a levéltőben is berohaszt, a növény meg le van lassulva. szóval arányokat meg kell tartani. a palántákat pedig hagyhatjuk ahol vannak, melegen, úgyse virágzóképesek, a kevesebb fénytől lelassulnak, a bletillákat ki is kell szárítani tavaszig, a kompótos is valószínűleg el fog fonnyadni, aki majd ki akarná dobni, inkább küldje hozzám. Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
dalia63
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.09.22, 20:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

furikjulis írta:
Frangipáni - Pluméria

Talajra nem érzékeny, félárnyékon, napon nevelhető,
szárazságtűrő, fagyérzékeny, nálunk dézsás növényként,
metszéssel a mérete jól befolyásolható, betegségekkel szemben ellenálló, gyökérrothadás viszont felléphet.
Ajánlott: min 4 órás megvilágítás, két öntözés között a talaj száradjon ki, 10 fokon kell teleltetni, leveleit elveszti!, nyáron tápoldatozhat: NRazz:K 1:2:1. Fás dugvánnyal szaporítható.
A teleltetése egy fűtött garázsban vagy pincében megoldható, lehetőleg világos helyen. Itt azonban a lombozat lehullásával kell számolnunk. Tavasszal a hőmérséklet tartós emelkedésével már kivihetjük, ekkor a növény gyors fejlődésnek indul és kibontja leveleit. Az éjszakai lehűlésekkel, különösen a fagyokkal vigyázzunk! A plumériának jó vízáteresztő földre van szüksége, mint pl. a kaktusz földkeverék, de készíthetünk magunk is keveréket általános virágföldből, homokból és perlitből. Ez azért fontos, mert a pangó vizet nem szereti. Jó, ha a két locsolás között kicsit hagyjuk kiszáradni a földjét. Októberben, amikor már hidegebbek a nappalok a locsolást fokozatosan csökkenteni kell. Miután leestek a levelei nem kell locsolni, a növény nyugalmi állapotba kerül. A tavasszal újra megkezdett locsolásnál nagyon fontos magas nitrogén tartalmú tápoldat adagolása a levelek kifejlődéséhez. Májustól pedig magas foszfor tartalmú tápoldattal öntözzük egészen augusztus végéig. Ez a virágzást segíti elő. Virága a jázmin a narancs és egzotikus fűszerek illatának a keveréke és szebbnél szebb különböző pasztell színárnyalatok léteznek. Ha valami egzotikus helyen járva van lehetőségünk hajtást szedni, akkor arra kell ügyelnünk, hogy mint a kaktuszok esetében itt is hagyni kell kiszáradni a szár végét és csak aztán ledugni a földbe.

Egy nagyon hasznos link kiegészítőnek.
http://www.frangipani.hu/index.html

levandersunday@gmail.com

Legutóbb dalia63 szerkesztette (2009.10.01, 09:11), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
atilla
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.09.19, 07:47    Hozzászólás témája: orchideákról Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szösszenet a lepkékről. Mikor az első lepkéimet vettem, mint kezdő, otthon átültettem, jól meglocsoltam, néhány egyből ledobta avirágokta, másiknek fel se tűnt, egy meg be is rohadt, aztán elkezdtem kísérletezgetni, hogy miért van ez, kiszedtem a közeg nagyját, hogy könnyen leszáradjanak a gyökerek, erre pár nap alatt megfonnyadtak és a növény is átment szomorúba 2 hét után. közeg vissza, növény 2 hónap múlva felegyenesedett. közben hoztak felszínre gyökeret és filóztam, hogy ez a gyökér hogy bírhatja a szobai levegőn zölden, míg a közegben levő összeszárad, holott egy epifitának csak léggyökere van, amivel kapaszkodik és felszív, legyen az lent vagy a levelek közt, vagyis a funkciójuk ugyanaz, ráterelődött a gyanúm arra a szárazon kifehéredő hártyára, ami a levegőben növő gyökereket borítja, nagyító, boncolás, vizsgálgatás és bizony a közegben levő gyökéren nincs vagy nagyon vékony, működésképtelen ez a réteg, amely apró réseken engedi át a vizet, víz hatására megduzzad, kinyílnak a pórusai és áttetszik rajta a zöld gyökér. a közegben meg szinte folyton zöld a gyökér. majd miutány leszárad, összezsugorodnak a pórusok, bezárja a felvett vizet a gyökérbe. na ez a funkció hiányzika közegben nőtt gyökerekről, elengedik a vizet és pár nap alatt összeaszalódnak. aztán megnéztem az üvegházban termelt lepkéket, ez a jellemző gyökereikre, mivel kevésbé páraigényesek, a lucskos üvegházban így alkalmazkodnak, hogy lehetőleg semmi vizet ne tartsanak meg, mert így is sok nekik, amit kapnak. nade onnan kikerülve viszont szárazabb a levegő, kevesebb a locsi és ilyenkor a valójában optimális viszonyoktól esnek vissza, mert a változás hirtelen következett be és nem tudják követni a fejlődéssel. egy gyökér már nem tud átalakulni, alkalmazkodni, csak a következő idomul az őt körülvevő közvetlen környezethez, ezért van, hogy amit megveszünk, az kb fél-1 évig csak sínylődik, visszaesik, tökölődik, majd 1 év türelem után kezd szépen fejlődni. ha sürgetjük, csak árt neki, ők se gyorsabbak az ostorozástól. persze olyan is van, nálam is, amelyiknek fel se tűnt, úgyanúgy fejlődött tovább, hozta az elágazásokat, ezt a hibridizáció mértékének tudom be, viszont a többség kicsit visszaesett, még az is, amelyiket nem piszkáltam igazán. most már ott tartunk, hogy a napi spriccet is kezdem elhagyni, hogy tökéletesen kiszáradjon a közeg 2 locsi közt, mert ilyenkor a legegészségesebbek, szép fehér a gyökerük és a közegben is kevesebb alga, egyéb vízikultúra marad életben. más a helyzet a palántákkal, vettem a befőttekből 4 hónappal ezelőtt, kiraktam őket poharakba, kéreg tetejére, meg se próbálta betuszkolni, mert törékenyek, mellé raktam egy párásítót és eleinte spricceltem reggelente bőven, nem engedtema párát 70% alá, 1 hónap múlva láttam, hogy nőnek és 1-2 egész pici elsorvadt a sok spricc és párától, akkor már kevesebbet spricceltem, csak úgy felületesen és lejjebb tekertem a párásítót is, de 50 alá nem engedem azóta sem, éjjel kikapcsolom, ablakot nyitok rájuk, így 60-70 között marad a pára reggelig, most már 1 hete be se kapcsoltam, mert nappal is elég párás kint a levegő, hogy 70 közelében tartsa a palántákat. ahogy néztem a növekvő gyökereket, szöget ütött a fejembe, hogy fára kötve el se tudtam képzelni lakásban a lepkét, merthogy összeaszalódnak a gyökerei, de hát itta palánták levegőn nőnek. mindjárt fel is kötöttem fára néhányat és immár közel egy hónapja nőnek lógatva lakásban közeg nélkül, pár mm és elérik a moha alatt a botot. a palánták nagyon rugalmasak, lehet velük játszani, csak 1 hónapot kell őket jobban párásítani a befőtt után, aztán fokozatosan lehet csökkenteni. ennek a gyors alkalmazkodókézségnek oka, hogy méretarányaiban jóval nagyobb arányban áll a növénytest fejlődő hajtásvégekből, mint 1 felnőtt növény, márpedig a hajtásvégek osztódó szövetből állnak, amit totipotens sejtek, vagyis bármilyen szövetté alakuló sejtek alkotnak, így a növény hamarabb tud testméretéhez viszonyítva aránylag nagyobb mennyiségű új, környezetéhez alkalmazkodó szövetet létrehozni, ezért gyorsabb eredményt érhetünk el velük, míg egy felnőtt lepkénél évekbe telik, hogy egyenként kiszedegessem a kéregdarabokat a növekvő gyökerekről, hogy azok alkalmazkodjanak a szabad levegőhöz és ha már 4-5ször annyi gyökere van levegőn, mint közegben, megpróbálhatom felkötni. ez lehet akár 5 év is, ellenben a palántát befőtt után 3 hónapra felkötöttem, a többit is tarhatom úgy, ahogy lehet, kiszáradni hagyhatom, már ehhez alkalmazkodtak a gyökerei, szépen fehérednek. a fentebb említett alkalmazkodási folyamat miatt örök vita tárgya lesz a lepke locsolása, fonnyadása, mert mindenkié másképp működik, eleinte vacakol, majd idomul a helyi szokásokhoz, amennyire tud. tehát ne türelmetlenkedjünk, hiába nyúzzuk túltápozással, öntözéssel, az újonnan vett lepkének kell fél-1 év, hogy normálisan hozhassa a formáját. így is csodálatos az alkalmazkodó képességük, mert hol van egy lakás a természetes környezetükhöz képest és mégis virágoznak, ha türelmesek vagyunk. mivel nagyon minimális tápanyaggal élnek ezért lassan is nőnek, ezt nem tudjuk gyorsítani semmivel, így van a génjeikben. el kell fogadni, az ő időtempójuk sokkal lassabb, minta miénk. ezért lesz örök vita tárgya a hőmérséklet is. egy ismerősőm a most is kint tartja még a minilepkéit, 10 alatt se lesz bajuk, mert ehhez szoktak, 1 év lakás után egyre jobban bírják kint is. ha 2 hete jött ki az üvegházból, már 15 fokon is összerogyik, ha már bírja a normális állapotokat, 10 alatt se lesz baja, viszont virágra serken. Viszont ha az alkalmazkodás ideje alatt sokat szekáljuk, csak rontjuk az esélyeiket. örök kérdés lesz a mit csináljak az új lepimmel, ledobta a virágját. mit csináljunk? semmit, tartsuk normális körülmények szerint, amíg a hajtás nem satnyul, semmi gond, alulról 1-2 levél elveszhet, de a következő virágszezonban már jó lesz. ne fojtsuk vízbe, bár ez az összes fajtára áll és persze el kell felejteni azokat a beidegződött reflexmozdulatokat, hogy ültetés közben tömöm a földet és végén jól belocsolom. ha ezeket kihagyjuk, bármikor átültethetők, ha nem sérül gyökér észre se veszi. Ha valami változtatás nem tetszik nekik, pár nap alatt leépülnek levelestül, virágostul, ha kb 2 héten belül nem történik negatív változás, ne változtassunk újra, mert jól érzi magát, viszont hogy pozitív irányba kezdjen fejlődni, ahhoz legalább 2 hónap szükséges. Ezért a könyvek sem tudnak mindenkinek segíteni, csak az általános tudnivalókat ismertetik. a könyv jó mankónak, de tanuljunk meg elsősorban a növényből olvasni, ismerjük meg a nyelvüket, mert bizony válaszolnak, ha megfelelően kérdezünk. Ne RÓLUK olvassunk inkább, HANEM belőlük.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
magi
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2009.08.18, 14:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Lepkeorchidea (Phalaenopsis)

Leírom a lepkékről, ami hirtelen eszembe jut: első, s legfontosabb, hogy soha ne álljon alatta víz. Legalábbis a gyökerei ne érjenek bele. Locsolás 1-2 hetente, időjárástól is függően. Ha a gyökerei sötétzöldek-zöldek, vagy a cserép még párás, akkor még nem igényli a vizet. Ha világosodik a gyökér,- szürkül, akkor locsolhatsz. Szereti, ha lágy vízzel gondozod, ha van esővized azt használj.
Második legfontosabb, hogy kéreg közegben kell tartani, a sima virágföldben megfullad. (életem első lepkéje évekkel ezelőtt így pusztult el, feltöltöttem a közegét egy "kis" földdel).
Tápozni nyáron 2 hetente szoktam, (vagy minden második locsolásnál), télen havonta egyszer. Ha a cserepet nyakig vízbe meríted, s hagyod kicsit állni, jobban megszívja magát a kéreg, s tovább bírja víz nélkül.
Az elvirágzott szárat van, aki levágja, van, aki hagyja, hátha felpattan egy alvórügy rajta. Ha elszárad, természetesen le kell vágni. Személyes tapasztalatom: Ha nem vágom le a szárat, nagyobb esélyem van ujravirágzásra, s hamarabb, de a virágok kisebbek, s kevesebb is, mint amikor egy új szárat hajt.
Átültetni elvirágzás után szokták, de ha valamilyen okból sürgős (pl.: rossz közeg) akkor én át szoktam ültetni.
Lizzynek igaza van, a levélhónaljakban ne álljon víz, mert kirothad. S a közvetlen napsütés megégeti.
Vissza az elejére
mufurcka
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2009.08.10, 09:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bougainvillea tartás fontosabb információi
A bougainvillea természetes habitusa egyenlítői – Dél-amerikából, a trópusokról származik, azon belül is a magasföldekről – ahol az éjszakák és a nappalok hossza egyforma, a nappali hőmérséklet magas, viszont az éjszakák viszonylag hűvösek. A sok csapadék gyors tápanyagkörforgást tesz lehetővé. Ezeken a területeken a virágzási periódus egész éven át szinte folyamatos. A mérsékelt égöv alatt – így hazánkban is - a legjobb minőségű virágzás tavasszal és ősszel fordul elő, amikor a nappalok és az éjszakák hossza egyenlő, akárcsak a növény őshazájában, ezért a virágzás jobban beindul például augusztus végén, mint a júliusi kánikulában az éjszakák hosszúsága és a neki kedvezőbb klíma miatt.
Klíma:
Trópusi növény, tehát védeni kell a fagytól. Legjobban a közvetlen napfényen nő, fejlődik. Legalább napi 5 óra teljes, közvetlen napfény a minimális szükséglete a virágzásnak. Ennél több napfény javít a virágzás minőségén és mennyiségén. Árnyékos vagy félárnyékos helyen csak vegetatíven – vagyis lombozatra – fejlődik és nem vagy csak nagyon keveset virágzik. A lakásban nem virágzik jól, ez nem szobai növény. Ha lehetséges a növényt kint kell a kertben, balkonon vagy ablakpárkányon tartani maximálisan napos helyen, legalább öt óra teljes napfényben, ezen belül is a délutáni napfény a legkedvezőbb a számára. A bougainvillea szereti a nedvességet, de tocsognia nem szabad a vízben! Amikor a virágzás elkezdődött és tart, akkor tolerálja már a kevesebb öntözést is.
Növekedési ciklusok
A bougainvilleának két eltérő növekedési ciklusa van. Egyik a vegetatív növekedési periódus, amely néhány hétig tart, ez alatt új leveleket és hajtásokat fejleszt. Ha ebben az időszakban elegendő napfényt kap, akkor telítődik bimbókkal. Ha ezen időszak alatt kevesebb a napfény, akkor a növény megmarad a vegetatív növekedés ciklusában.
Másik ciklus, a virágzási periódus, amelynek minősége alá van rendelve a növény egészségi állapotának és a környezeti körülményeknek. A sok napfény és a meleg a legjobb ilyenkor. Azonban a hosszú nappalok és a rövid éjszakák (Magyarországon: június-július) korlátozzák a bougainvilleák virágzó képességét.

Ha nem akarna az optimális körülmények ellenére sem virágot hozni a növényünk, akkor javasolható az ún. „ sokk-hatás” bevetése.
Ennek lényege, hogy kb. 3-4 héten keresztül, száraz időszakkal segítjük elő a virágzás beindulását. Ilyenkor szinte nem is kap öntözővizet a növény, tápot egyáltalán nem, csak lankasztjuk. Amikor nagyon lankadnak a levelek, kaphat egy kevéske vizet, de csak annyit, hogy éppen el ne pusztuljon. (mérettől függően 1-2 dl) A minimum 3 hét eltelte után adható neki normál öntözés és bőséges (magas kálium és foszfor tartalmú) tápozás, ekkor elkezdi majd a bimbókat fejleszteni a növény.

Konténer-választás
Kiválóan fejlődik a bougainvillea 4-5 literes cserépben, ha 3 éves vagy annál idősebb. Nem kell sietni az átültetéssel, ugyanis a növény akkor virágzik a legjobban, ha a cserépméret egy kissé szűk, és korlátozza a gyökérnövekedést. Átültetéskor 1 mérettel legyen csak nagyobb a cserép. Nagyon fontos, hogy ha szabadföldön van a cserép elhelyezve, akkor alátétet ne használjunk a jó drénezés érdekében, akkor nem szabad a cserepet elmozdítani, és más helyre helyezni, mert a hajszálgyökerek behatolnak a földbe, és elmozdítás esetén sérülnek és a növény tápanyag utánpótlása kevéssé lesz biztosított. Nem ajánlott egyáltalán a gyökérzet metszése, mert az sokk-ként éri a növényt, és több hétig is eltarthat, amire helyrejön.

A drénezés esszenciális, öntözés
Mindig ellenőrizni kell a cserép alatti tálkát, vagy a felakasztott kosár alját. Ne használjunk tálkát, ha ez megoldható (teraszon, balkonon, kertben) mert a felesleges víznek feltétlenül távoznia kell, mert károsítja a bougainvillea gyökereit, ha a növény vízben áll, vagy a víz nem távozik tökéletesen a cserépből. Az, hogy milyen gyakran kell öntözni, és mennyit az függ a környezeti tényezőktől (tél vagy nyár, hőmérséklet, növény kora, mérete, valamint az ültető-közeg összetétele). Átültetéskor a növény kedveli egy hétig a nedvesebb talajt, aztán ha már jól begyökeresedett csökkenteni lehet a víz mennyiségét, de a naponta történő öntözés javasolt az intenzív növekedés időszakában. A túlöntözés sokkal ártalmasabb, mint az alulöntözés!

A termőföld választás nagyon fontos
A bougainvillea jól fejlődik egy kevés földben, amely jól drénezett, és tápanyagban dús. Nem általános a 3. évesnél idősebb növények között, hogy 5 liter földben nevelkedjen akár több éven keresztül is. Általános virágföld megfelelő a részére. Az öntözések között viszont nem szabad teljesen kiszáradnia. Ez a kulcsa a bougainvillea megfelelő nevelésének a nyirkos föld és a jó drénezés együtt! Akkor érdemes átültetni, ha a gyökerek már kibújtak a cserép öntözőnyílásán és kevés már a föld az öntözővíz megtartásához, a föld nyirkossá tételéhez.

Téli védelem
Nem bírja a fagyot. (Illetve a Bougainvillea Glabra nevű lila virágú fajta a rövid ideig tartó -7/-8 C-os fagyokat még elviseli károsodás nélkül.) Behordáskor lehullajtja a virágait és a levelek jelentős részét is, ezért erős metszést javasolható, amelyet tavasszal bőséges virágzással fog kárpótolni. Optimálisan 10-15 C-os világos helységben kell pihentetni. Nagyon kevés vizet kapjon, épphogy nedves legyen csak a földje. A télikertben tartást meghálálja, egész télen át tartó virágzással!

Szaporítás
Késő tavasszal vagy kora nyáron - amikor az éjszakai hőmérséklet 23C legalább - alkalmas a félfás dugványozásra. Ősszel vagy télen fás részről szedett dugványról javasolható a szaporítás, ez a legsikeresebb mód egyébként, mert a félfás hajtásrészek ellenállóbbak a betegségekkel szemben. Homokos-tőzeges földbe, árnyékos helyre letakarva kell tenni a dugványokat, illetve párás fóliasátorban a legkedvezőbb a folyamat. A félfás dugványok kb. augusztus végére gyökeresednek meg, az őszi fás dugványok általában 3-4 hónap alatt – nagyon lassan - gyökeresednek. Magról is szaporíthatóak az alapfajok, a hibridek azonban sterilek.

Tápanyag-utánpótlás az esszenciális
Tavasztól őszig minden héten javasolható a tápozás öntözéssel összekapcsolva. Téltől tavaszig 4-6 hetenként javasolt. Ha a növényen nincsenek levelek (télen) addig nem szabad tápozni, amíg az új levelek, hajtások meg nem jelennek. Nem szabad száraz talajon tápozni, és nem szabad túltápozni sem! A 6,5-ös PH-t – vagyis az enyhén savas, tőzeges és laza szerkezetű - ültetőközeget kedveli.
Nitrogén-hiány: idősebb levelek halványzöldek lesznek, az új hajtások satnyák és pirosas elszíneződésűek
Foszfor-hiány: az ágak vöröses-bordók lesznek, ez a mikroelem nagyon fontos, mert stimulálja a bimbóképződést és a virágzást
Kálium hiány: a levélnyél bordós színűvé válik az idősebb leveleken. Ez az elem szükséges az erős gyökérzet kialakulásához és a betegségek elleni ellenállóság érdekében
Magnézium hiány: a levelek világoszöldek
Vashiány: talán ez a legproblematikusabb, ebben az esetben a bimbók és az új hajtások csökevényesek – ugyanúgy, mint a nitrogénhiány esetében – viszont ebben az esetben az ágvégek nem színeződnek el, hanem zöldek maradnak, de a levelek és a bimbók satnyák. Az esővízzel történő öntözés is segíthet, mert a meszes víz, gátolja a vasfelvételt, de mindenképpen pótolni kell növényi trágya formájában a vasat, akár permetezve, akár öntözéssel.

Metszése
Bármikor metszhető, alakítható, de nem javasolható a virágzási periódus alatt. Erősebb visszametszés javasolt a lakásban teleltetés esetén az őszi behordáskor.

Bougainvillea alapfajok
Bougainvillea glabra - 1850-ben az első feljegyzett faja, csupasz (szőrtelen) a növény, a virágai a fehértől a krémszínig változatosak, levelei elliptikusak, kevésbé gyorsan növő fajta, egész évben virágozhat. Amikor magról van felnevelve, akkor többféle variációt is mutathat méretben, a levelek formájában, mint más fajták, színekben mályvalila többféle árnyalata vagy fehérek is lehetnek. Megjegyzendő, hogy a B. glabra és a B. spectabilis nagyon sokféle lehet megjelenésében, a fő különbség a virágzási ciklus és az, hogy a glabra szőrtelen, míg a spectabilis szőrös. Mindkét faj széles variációjú struktúrájában, amikor magról van nevelve.
Bougainvillea Peruviana - a zöld színű kérgéről nevezetes, rózsaszínű és ennek az árnyalatai a virágzati fellevél. A levelei erősen tojásdad formájú és szőrtelen. Bármikor virágozhat az évben, ha beiktatunk egy szárazabb periódust a nedvesebbek között. Kevés variációja van, ha magról van nevelve.
Bougainvillea Spectabilis – szőrös levelei és szára van, a virágai általában krém színűek
A levelek nagyok és oválisak. A piros, sötét rózsaszín és a bordó különféle árnyalataiban ékeskednek. A virágzási idő szezonális, a száraz időszak vagy egy hidegebb időszak készteti a virágzásra.
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
meli0110
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2009.07.23, 12:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Mini petúnia, kis virágú petúnia, törpe petúnia

Ez a növényke igen nehezen marad szép, mint pl. a fotómon. A megvásárlás előtt virágzásindítóval, mindnféle táppal virágzásra lobbantják. Nagyon kényes a tartása. Naponta 2X locsolni kell, de a víz ne érje a szárat és a leveleit. A heti kétszeri csüngő táp is kevés neki, és hetente többször is vassal lehet permetezni a leveleit. Szigorúan a teljes napos hely jó a számára. A hatalmas virágmennyiség nem folyamatos, hanem hullámokban jelentkezik, amit néhány hét pihentetés után virágzásindító táppal érhetünk el. Szeretik megtámadni a levéltetvek. A karate írtópor 1X elegendő ellenük, és a növényt nem bántja. Nem kell hagyni hosszan csüngni, hanem havonta egyszer felére vissza kell csípni a hajtásait. Ezeket saját tapasztalatból írtam, a neten nem sokat találtam a tartásáról. A visszacsípot hajtásokat földbe szúrtam, szépen fejlődnek és virágoznak ezek is. Laughing
Vissza az elejére
Macko12
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2009.04.12, 14:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

SZOBAFIKUSZ (Ficus elastica)
A legkedveltebb és a legismertebb fikuszféle. A vastag, húsos levelek felső része fényes, bőrszerű. A fiatal hajtásokat piros pálhalevél védi. Fokozatos szoktatással nyáron a szabadban is tartható.

Fényigény:
Nagyon fényigényes, szereti a reggeli napsütést.

Hőigény:
Átlagos hőmérséklet, télen 13 °C-nál nem kevesebb.

Vízigény:
Mérsékelten öntözzük, télen különösen óvatosan, mivel a túlöntözés betegséget okozhat.

Páratartalom:
Meleg időben permetezzük a leveleket, hogy elkerüljük a túlzott párolgást.

Betegségek:
Óvjuk a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhullást okoznak. Gombás fertozések is megtámadhatják a fikuszokat, melyeknek jelei a leveleken megjelenő élesen körülhatárolt, besüppedő foltok.

Kártevők:
A takácsatkától és a pajzstetűtől kell óvni.
aguszta
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2009.03.07, 09:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Az új kedvencem, próbálok mindent megtudni róla.
Ez a leírás Dr. Horváth Sándor és Pálmai Ildikó weboldaláról van, gyönyörű növényeket nevelnek!

Adenium obesum

Család: Apocynaceae

Származási hely: Közép- és Kelet-Afrika, Arábia félsivatagos területei

Különbséget általában csupán a virágok színeiben találunk, a növény palackos formáját a hibridizáció során nem veszíti el. Ritkábban különböző levélszínű változatok is feltűnnek, mely lehet bordó, arany sárga, variegata. Kertészetekben, virágboltokban már gyakran találkozhatunk az alap változattal, de sajnos többnyire vagy szárdugvánnyal szaporított, vagy leanderre oltott példányokról van szó. Ezek a későbbiekben sem formálnak látványos megvastagodott törzset, erre csak magról nevelt növényeknél és magára az alap fajra oltott hibrideknél számíthatunk. Virágzása tavasztól késő őszig tart, a nagyobb növényeken szinte mindig van virág.
Gondozás: Nyáron akár üvegházban, akár szabadon tarthatjuk, az éjszakai minimum hőmérséklet ne essen 10 Celsius fok alá. Szabadban válasszuk a legnaposabb helyet. Tavasztól őszig két-háromnaponta alaposan locsolom,a két öntözés között hagyom a talajt egy kicsit kiszáradni. A hőmérséklet és fény csökkenésével leveleit lehullajtja, ilyenkor kezdem csökkenteni az öntözést, télen 10-15 fok között egyáltalán, 15-20 fok között nagyon ritkán locsolok. Talajnak normál kaktuszföld használható, egy kevés tőzeget szoktam még a keverékhez tenni.
Betegségei közül,(amely nem sok van), ki kell emelni a takácsatkát, melyre meglehetősen fogékony. Hideg környezetben a nedves talaj gyökérrothadást okoz, ami növényünk elvesztéséhez vezet.
Szaporítás: A kézi beporzása eléggé körülményes (egyébként öntermékeny), nekem még nem sikerült. Viszont szabadban tartott növényeknél ezt kiválóan elvégzik a nappali szenderek. A szarv alakú termés tavaszra érik be, általában önmagától felnyílik. Ha ez április végéig nem történik meg, én szoktam felrepeszteni a magtokot, nem egyszer legnagyobb meglepetésemre már a tokon belül kicsírázott magoncokat találok két sziklevéllel és 2-3 centiméteres gyökerekkel. Ilyenkor már csak ültetni kell. Vetni május elején szoktam, amikor a hőmérséklet éjszaka is 20 Celsius fok felett van az üvegházban. A magok egy héten belül kelnek,a magoncok őszre 6-8 centiméteresre nőnek, már kelés után pár héttel palackos törzset kezdenek formálni. Csak friss mag kel jól!

Vegetatív szaporítását az ismertetett okok miatt nem kedvelem.
anya
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.03.06, 23:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vérvirág

Április végén ültesd át nagy cserépbe,
a pozsgások által is kedvelt, homokkal kevert virágföldbe.
A hagyma 2/3-a a földbe, 1/3-a a föld felett.
Locsold meg, addig ne kapjon vizet, mig meg nem jelenik a virág.
Lehet, egyszerre lesz virág és levél.
Sok fényt igényel, a tűző napot nem szereti.
Ettől kezdve tarsd nedvesen, 2 hetente tápozd.
Virágzás után a levelek elszáradnak, ilyenkor már csak akkor kapjon
vizet ujra, ha ismét kihajt.
Nem kell minden évben átültetni, elég 3-4 évente a nyugalmi időszak után.
Vissza az elejére
yulduz
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.03.04, 12:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A hagyma középig megy a talajba:alsó része középig benn legyen,jobb a tartása.Ha tudod,emeld kicsit kijjebb,de óvatosan.Ha nem engedi,inkább hagy úgy,majd megnől a hagyma
Virágot a pihentetéstől függően hoz.És nem a szárból,hanem a hagymából a szár mellett.Kb,mint az amariliszeknél van
Nálam nyáron szokott virágozni (július-augusztus),mert télen nem locsolom,igaz,elég nyirkos a pince.Április vége felé kiteszem és locsolja Természetanyánk.Csak kánikula idején locsolom estére.Ősszel október végén teszem be,mikor éjjel már 8-10C körül van a hőfok.Mivel már van súlya cserépnek,nem hurcibálom ki még nappalra sem.
A levelek le szoktak sárgulni,csak a nagy szára van.

Akinek van kellően világos 10C körüli teleltetőhelye,szépen mutat a nagy levélüstök télen is.Ahonnan kaptam,ott is így volt,csak a gazdája mozgássárült lett,nem tudott a növényeival foglalkozni,így került nehányuk hozzám

Az élet a legizgalmasabb kalandregény.Az utolsó oldalnál újrakezdenéd.
Vissza az elejére
iberenyi
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2009.03.04, 08:58    Hozzászólás témája: Crinum Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia yulduz!

Köszi a gyors választ. Várok még egy kicsit, hogy jobb idő legyen, mert
bizony itt a "keleti végeken" még ugyancsak tél van! Laughing
Ha lesz fölösleges sarjhagymám, majd felajánlom a fórumon!
Még egy kérdésem volna.
Ha a visszavágás nem árt neki, akkor most vajon miért nem hozott virágot?
Vagy, lehet, hogy még ezután hoz? Tavaly ilyenkor már el is virágzott!
Azt sem tudom, hogy a hagymát teljesen a földbe kell rakni, vagy egy része maradjon szabadon, mint az amariliszeknél? Én a felső egyharmadát a földön kívül hagytam. Jól tettem?
Bocs', hogy ennyire "zöldfülü" vagyok.
Üdv.

(Antoine de Saint-Exupéry)
Vissza az elejére
yulduz
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.03.03, 14:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A sarjakat leszedheted és külön becserepezed.Lesz rá jelentkező.
Télire én is vissza szoktam vágni,mert nem fér el másként.Lassan ki kellene tenni,mert ez is hajtani kezdett.De sebaj.Ha kiteszed,mikor már éjszaka is legalább 10C van,a levelek úgyis leégnek róla az erős fénytől.

Virágot meg nem a levélüstökből hoz,hanem a hagymából a szár mellett.Ezért a leválasztásnál a gyökerekre nagyom vigyázz az anyahagymánál.Minél kevesebbet sérüljön.A talajt annyira bontsad le róla,hogy hozzáférj a sarjhagymákhoz.Utána friss földdel töltsd föl a cserepet.Nem szereti a sok átültetést,akkor kimarad a virágzás.Legalább is én így vettem észre.
Nekem akkora cserépben van,hogy a hagyma és a cserép széle közé odafér a tenyerem.ha át kell ültetned,csak kiemeled a cserépből és úgy tedd át a nagyobba.A cserép mélysége nálam akkora,hogy 1/3-ig feltöltöttem friss földel,arra tettem át az anyahagymát.Fölül marad 2-3 cm a cserép széléig.

Az élet a legizgalmasabb kalandregény.Az utolsó oldalnál újrakezdenéd.
Vissza az elejére
iberenyi
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2009.03.03, 12:52    Hozzászólás témája: liliom Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves szakértők!

Tanácsot kérnék; van nelkm egy ernyős liliomom (Crinum) (fehér), "aki"a nyáron
olyan nagyara nőtt, hogy nehéz volt kezelni, így ősszel visszavágtam.
(Azt mondták, nem kell beszárítani, levelesen telel át)
Gondoltam, semmi baja nem lesz.
Nem is lett, újra kihajtott és most már megint 70-80 cm magas. Persze virágot nem hozott, (talán a csonkolás miatt?), de annál több sarjhagymát! Az a kérdésem, hogy mit csináljak vele? Hagyjam így, vagy szedjem le a sarjakat? Van olyan hagymás, amelyik szereti, ha sokan vannak együtt, nem tudom Ő milyen? Laughing
Gondoltam, tavasszal átültetem nagyobb cserépbe, akkor a sarjakat le tudom szedni, ha szükséges, ha nem, akkor is átültetem, de a sarjakkal együtt. Ebben az évben megpróbálom úgy telelteni, hogy nem kelljen szegényt csonkolnom. Szóval mi a helyes módszer?
Előre is köszönöm a szakértő infókat. (A kép tavalyi)

Üdvözlettel:

(Antoine de Saint-Exupéry)
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
3 / 7 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban