15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Vendégeink a kertben(17)
Öreg fák - különleges szép fák
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Orchideák otthonunkban (111)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Aktuális tennivalók a kertben (3)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Leanderek(18)
Citrusokról mindent (9)
Minden, amit a gyógynövényekről tudni érdemes - 2.
Mézelő kert, avagy hasznos virágokkal a méhekért
Szobanövények (22)

- Tábortűz témák:
Vicces történetek,...képek(16)
A Tudat keresése (2)
2019-es nyári abádszalóki tali
Gazlap SZAKÁCSKÖNYV (70)
Milyen öröm ért ma? (37)
IDŐJÁRÁS (60)
Írj bármilyen témáról (15)
Találd ki (28)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Slideshow & Videó
Versek, költemények (4)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:07:am kutyus :
Jó reggelt!
5:19:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
6:03:am kutyus :
Jó reggelt!
5:40:am kutyus :
Jó reggelt........indul a hét!
5:35:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
12:54:am Emmylie :
Jo éjszakát
7:40:am aszokfa :
Jó reggelt!
5:18:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
12:47:pm bau :
Melegszik? Na jah... 4 fokról 6 fokra
6:01:am kutyus :
Jó reggelt! Ismét melegszik az idő
7:03:am Emmylie :
Itt csak a villamost lehet hallani.Visszautam van ma. Szep napot mindenkinek.
5:37:am kutyus :
Jó reggelt!Mifelénk is ordítoznak......
4:57:am Vackor :
Jóreggelt! De szép idő van! És hogy ordítoznak a madarak! Ma nagyon szép napunk lesz!
5:52:am aszokfa :
Hideg van! Öltözz melegen! Jó reggelt!
5:08:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - TALAJTAN-Gyuriczáné dr. Sári Diana rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

TALAJTAN-Gyuriczáné dr. Sári Diana rovata
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 37, 38, 39  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Szakértők
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
zsarg
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.29, 17:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Folyt.

Ez a föld, amivel kapcsolatban a múltkor érdeklődtem, nincs igazán közel a Hortobágyhoz, hanem Dél-Hevesben, a Jászság határán. (Ez főleg kertészet, de még van ezen kívül 2 telkem gyümölcsfákkal telítve, meg 2 ház melletti kiskertem, tehát lenne hol méricskélni. 20-30 méterenként meg kellene mérni, mert jelentős különbségek vannak.)
Azt a kiflihajtogatós dolgot, amit javasoltál, még nem tudtam megcsinálni, mert szárazság van még mindig, és hiába vizeztem be egy részt, nem lett egynemű, hanem megmaradtak a pár milliméteres összeállt szemcsék. (Ez is agyagra vall, ha jól gondolom.) Egy idő után elhajítottam, mert annyira nem értem rá.
Azóta rájöttem, hogy bár a telek nagy részén nedvesen porhanyós, humuszos a talaj, a széleken és a végén szögletes, zsíros darabokba szokott összeállni, pl. szántás után. Nyilvánvaló agyag.
Azért van ez a különbség, mert a zöm átlag 3 évente trágyázva van – egyik évben az egyik folt, másik évben a másik -, már legalább 50 éve, dédnagyapám óta, és feljavult.
(Idáig nem gondoltam végig ezeket, mert vagy 20 évig csak kisegítőként fordultam itt elő, de most már komolyabban beszálltam.)

A családi legendárium szerint dédnagyapám nagy híve volt a trágyázásnak.
Olyat csinált, hogy a falutól távol lévő, sok aranykoronás szántóját elcserélte a falu közelében lévő, szikes, de másfélszer akkora földre. (Az elsőre 2 óra volt kigyalogolni, ha dolgozni akart.) A falu meg volt győződve, hogy megbuggyant.
Ő ezzel nem törődött, hanem minden ősszel hatalmas mennyiségű trágyát vitt ki. A 4. évben olyan búza nőtt azon a rossz földön, hogy a falu csodájára járt, akinek a határban volt dolga, arrafelé tett egy kerülőt, hogy saját szemével lássa.
(Állítólag őrá ütöttem, mert más nem volt a családban, aki mániákusa lett volna a növényeknek.)
Másik dédnagyapámnak meg egyszer szántás közben megdöglött az egyik lova. Korabeli szokás szerint megnyúzta, és ott helyben elásta. Következő évben meg lehetett látni, hogy hol van eltemetve, mert ott embernél magasabb volt a búza.

(Bocs, hogy ilyesmivel tömöm a szakértői rovatot. Embarassed )
zsarg
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.29, 17:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

K. Hahagaj!

Köszönöm a részletes ismertetőt! Király

Tavasszal említette valaki egy fórumon, hogy vett olyan pH-mérőt, amit bele kell szúrni a földbe, úgy mér. Azt hittem, ez az. (De lehet, hogy ő értette félre.) (Vagy én, hogy miről beszél. Very Happy )
A pontosságot nem úgy értettem, hogy hány tizedesjegyig, hanem mennyire bizonytalan a technológia, nem mér-e 5-öt 7 helyett. (Ezexerint nem.)
Miért csak 50-100 mérést bír ki? Kimerül az elem? Vagy „elérik” a membrán?
Én azt hittem, hogy nyakra-főre mérhetek vele, minden virágcserepet végiganalizálhatok. Smile De akkor visszább kell vennem, csak indokolt esetben lehet használni.
Akartam én indikátorpapírt is venni, de sehol nem kaptam. Gyógyszertár, díszhalbolt, vegyi áru…
Ha mégis tudnék beszerezni, akkor lehet, hogy ez még jobb megoldás lenne? Én azért örültem ennek az elektronyosnak, mert azt hittem, hogy gyors és egyszerű. Tegnap láttam valahol a neten indikátorpapírt, egy tekercs 700 körül volt. Nem tudom, hány méter lehet rajta, de biztos elég sok vizsgálatra elég.
Amúgy nem probléma kiszárítani fél marék földet a radiátoron, lemérni 20 g-ot, és hozzáadni az esővizet.

folyt. köv.
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.29, 15:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Zsarg!
A márkát magát nem ismerem, a műszertípust igen. Ez egy elektród, amiben van egy membrán alul és azon át közlekednek a H ionok. A mennyiségüktől függ, hogy mekkora feszültséget generál a membrán két oldala között. ezt méri, ebből adja meg a pH-t. A műszertípus jó, megbízható, fontosabb mérésekre minden laborban ilyet használnak. Terepen inkább indikátorpapírt vagy mikroműszert használunk, ez egy kicsit drágább.
A talajban általában nem lehet, és rendszerint nem is kell második tizedesjegyig megmérni a pH-t. A nedvességtartalom valóban befolyásolná a mérést, ha úgy kellene kivitelezni, hogy bedugom az elektródot a talajba. De nem úgy kell, hanem: elvileg 20 g légszáraz talajhoz 100 ml. desztvizet adnak, és ebben a szuszpenzióban mérnek. Gyakorlatban otthon: két evőkanál nagyjából száraz talaj és egy deci lehetőleg esővíz. Ha nincs jó a csapvíz is, de előtte annak is érdemes a pH-ját megmérni. Az összekeverés után várni kell kb. tíz percet. Arra is várni kell, hogy a műszer beálljon.
Azt, hogy megéri-e, attól függ, hogy mennyit használja valaki. Egy mérésre talán nem éri meg, tíz mérés esetén már biztos. Kb. ötven-száz mérést ki kell bírnia.
Jól sejtem, hogy a Hortobágy-közeli talajon lúgosságot sejtesz?
csalán lesz belőlem. (Nagy László)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
zsarg
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.29, 15:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

K. Hahagaj!

>>Ezen<< az oldalon (az alsó sorban) van talaj Ph-mérő.
Ismered ezt? Ér ez valamit, megbízható legalább hobbi szinten? Milyen elven műxik? Nem befolyásolja a mérést a talaj nedvességtartalma, vagy egyéb? Úgy általában, érdemes ezt megvenni? (Vagyis, ér annyit, mint az ára?)
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.26, 17:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Rosa és többiek, akik ilyen-olyan fórumokon a növények alsó leveleinek sárgulására, lehullására panaszkodtok.
Ilyen tüneteket leggyakrabban a túlklórozott (a növény szempontjából túlklórozott) öntözővíz okoz. Ez minden évszakban előfordul, tünetei: az alsó levelek korai öregedése, és a cserépben megjelenő perzselt színű, könnyen oldódó kiválások.
Magyarországon Budapesten kívül, gyakran télen megváltozik a közműves víz minősége, és mindenhol jelentkezhet a probléma, ahol kút vagy esővizes öntözésről közműves vízre váltottak.
A probléma megoldására azt javaslom, hogy próbáljatok meg nem közműves vízzel öntözni.
Legrosszabb esetben és egy-egy féltett, drága növénynél akár ioncserélt vizet is használhattok.
Vissza az elejére
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.06, 23:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Pera!
A komposzt magától savanyú, tehát semmit nem kell csinálni érte. Ha meszeset akarunk, külön hozzá kell adni (általában nem a komposzthoz, hanem a talajhoz)
Házi komposztnál több más dologra viszont figyelni kell, erről vaskos könyvek sorát írták.
Otthoni saját használatra én két fontos dolgot emelnék ki: a konyhai hulladék gyakran sós, ezt semmiképp nem szabad komposztba keverni. Tehát moslék, ételmaradék ne kerüljön bele. Lehetőleg főtt kaja egyáltalán nem, sós vízben főtt semmiképp.
A másik: az ősszel hullott levelek közül szelektálni kell, nem mindegyik jó. Fertőzött (vírusos) növény maradékát égetni kell, komposztálni tilos, sok más kártevő is túlél a komposztban, ezek is veszélyesk lehetnek. Bizonyos fajta levelek bomlástermékei kítűnő gyomirtók, de ez a komposztban nem kívánatos hatás. Szaknyelven ezt allelopátiának hívják, jellemző gyakori hazai képviselői: dió, akác, vadgesztenye.
Vissza az elejére
Pera
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2006.11.06, 22:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Dia!

Megcsináltam a házi tesztet, csak hallhatóan pezsgett, e szerint
gyengén meszes a talajom.

Azt, hogy a komposzt milyen legyen,- én savanyúra szeretném -
lehet-e befolyásolni, valamilyen módon?

Pera
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kr4308
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 12:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves DIJU!

Bocsánatot kérek, de itt nem kívánok válasz adni. Inkább a Növényvédelmi rovatban teszem meg. Mert nem akarok kikapni, e Rovatvezetőjétől!

Volt rá példa!!!

Az okos tanács nem gomba, hogy ott is teremjen, ahol nem vetették. (Jókai)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
diju
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 12:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Szakértők! Mindkettőtöknek köszönöm a hozzászólást! puszi2

Az a helyzet, hogy tele vagyok bio-könyvekkel és semmi -illetve csak az itteni 2 és fél éves tapasztalatom van. Azt látom, hogy méterenként változik a növények viselkedése, hogy a kerítés tövébe ültetett növények betegek lesznek (kféle tetvek, gombák, lepedékek inváziója), hogy a talaj bármilyen gondos mechanikus (négykézláb is, órákon át Smile ) pucolás ellenére tele van tarackkal és szulákkal, a pajorok nem vészesek, mintha csökkenne a számuk a rendszeres eltávolításra, de van egy kis piros izé, nagyon piros, szinte neonos, nagyon pici, de földben világít, egy-egy látható, de istentelenül felszaporodik időnként, egyik kis meggyfám úgy végezte, hogy teljesen belepték, mint egy fát a fűzérek Karácsonykor. Sajna ezt nem fényképeztem le, de szinte fluoreszkált, horrorisztikus volt.

Köszönöm a megnyugtatást az emésztő kapcsán, hogy az esetleges fertőzés nem megy át a növényekbe, szerencsére nincs szag, elég mélyen van a szivárgás, talán így csak maga a nedvesség hasznosul ( Confused )
A bakteorológia vizsgálat azért érdekes lenne - bár valószínűleg ez a legdrágább - mivel eddig minden paradicsomom berohadt, persze tavaly az esők segítettek rá, idén nem is tudom, pedig vigyáztam rájuk, de a fura az, hogy az egész faluban mindenki így járt, tehát azok is, akik évek óta foglalkoznak kerttel. Ilyenkor az jut eszembe, hogy talán itt valami komolyabb, nagyobb területet érintő fertőzés van. Ez van a meggyfákkal is, sajnos kevesen törődnek vele, meg a szövőlepkékkel is, én másztam át suttyomban az egyik szomszédhoz levágni a vattás gombócokat. Nehéz elkülönítenem a talaj és a talaj fölötti életet, gondolom bőven van átfedés a szakmátokban is.

Köszönöm a hozzászólásaitokat és elnézést, ha a "magánügyeimmel" sokat terheltem a topicot Laughing

"Ha látod mi a lényeg
Semmit sem értesz"
R.Smullyan
Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kr4308
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 10:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves DIJU!

Először elnézést kérek, e Rovatezetőjétől, hogy a feltett kérdésed egy részére itt adok választ.

A talajvizsgálat több irányú lehet, például:

---- talaj tápanyag tartalmának a vizsgálta, amely számtalan alternatívája van. Majd erre e Rovatvezető (DIANA) válaszol.

---- a talaj bakteriológiai vizsgálat, ez első sorban közegészségügy végezi.

---- a talajban előforduló kárósító szervezetek vizsgálata, ez tartozik szorosan a növényvédelemhez.

Itt is több változat van:

A) a talajban élő rovarkárósítók vizsgálata. Itt, 1 négyzetméter felületű 60 cm mély gödröt ásunk, az innen kikerülő földet alaposan átnézzük, és megszámoljuk, mennyi rovar kárósítót -- fajta szerint, --mennyi találunk. Az adatokat jegyzőkönyvbe bevezetjük. Van úgy nevezett veszélyességi küszöb érték, amely a talajban élő és itt károsító rovarok, vagy annak a lárvájára vonatkozik. Azaz mennyi az a darab szám, amely egy adott növénynél gazdasági kárt okoz. Pl 1 négyzetméter felületen, említett mélységig 5 db pajor van, ebben az esetben talajt fertőtleníteni szükséges. Ilyen talajvizsgálatot ritkán végzünk, mert igen lassú és munkaigényes. A pajor vizsgálatot, elsősorban a szamócatelepítés előtt végzik el.

B) a talajvizsgálat kiterjedhet fonálféreg, baktériumra, vagy gombára is, de nem kell nagy gödröt ásni, és elég, ha adott terület több pontjáról kis mélységből, 2 x 1 kg mintát szedünk.

C) a talajvizsgálat kiterjedhet gyommag vizsgálatra is, említett talaj kg -ból kimossák, és meghatározzák.

D) fontos talajvizsgálat az is, amikor a talaj gyomirtó szert vizsgálják.

Mindezeken túl számtalan talajvizsgálatok vannak, ezek, mindig célok szerint történnek. Pl sugárzás vizsgálat, stb.

A biotermelésnek is meg van a szigorú előírása. Erről sokat lehet írni. A házi kertekben érdemes növénytársításokat alkalmazni, így elkerülhető, vagy csökkenthető a növényvédő szer használata.

Vegyszer használat. Nem kívánok itt hasznosságáról, illetve szükségességéről, vagy káráról írni, hiszen a Növényvédelmi rovatomban folyamatosan írok.

Egy talajvizsgálat 10 - 30000 Ft -ba kerül, attól függ, hogy milyen irányú. Vagyis nem olcsó szolgáltatás.

Az okos tanács nem gomba, hogy ott is teremjen, ahol nem vetették. (Jókai)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 10:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Diju! még két dolog: vegyszert soha nem használunk úgy, hogy nem győződtünk meg a szükségességéről. tehát csak úgy gonodolomformán vegyszerezni nagy környvéd. károkat okoz, és a termelt növényeknek sem tesz jót.
Ami úgy látom, problémát okoz: a talaj biológiai fertőzöttsége nem megy át a termelt élelmiszerbe. Tehát ha fertőzött területen termelsz valamit, megmosod, és úgyanúgy fogyaszthatod, mint bármi mást. Nem lesz kevésbé higiénikus az emésztő mellett termelt saláta. A vegyszerek viszont belemennek a növényekbe és megeszed velük.
Vissza az elejére
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 10:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

zsarg! olyan gyurma állagúnak kell lenni, persze ha sok vizet ad hozzá az ember már folyós sár lesz belőle. Olyan épp megszikkadt talaj víz hozzáadása nélkül is gyúrható.
Diju!
Többféle fertőzöttség van: az egyik, amit a megrepedt emésztő jelent, az humán fertőzési forrás, de a talajra, növényekre többnyire nem ártalmas. Sőt jó nitrogéntrágya. Kicsit büdös, ha túl közel élsz hozzá, ezért érdemes rendbe hozni.
A talaj fertőződhet gyommagokkal, erre jó a glialka, bár én a kapálást-kaszálást jobbnak tartom, pláne ha ódzkodsz a vegyszerektől. Kapálni-kaszálni nyáron hetente kell, gyomirtózni viszont elég havonta, szóval annak is megvan az előnye. Van még egy lehetőség: gyorsan terjedő talajtakaró növényeket telepítesz, amelyek kinyomják a gazt. Ilyen a fű, kakukkfú, sőt a lucernát is használják erre. Meg még sok mindent.
Fertőződhet kártevőkkel gombákka. ehhez valóban KR ért jobban, de az elmondottaid alapján én egyenlőre nem látom, lhogy különösen fertőzött talaj lenne.
Ha már kiderült a probléma, vegyszeres védekezés helyett az ökológiai gazdálkodási szakmunkákban találsz tanácsot, mit tegyél.
Vissza az elejére
zsarg
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 06:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

K. Hahagaj!

Ez nagyon egyszerűnek tűnik. Azt hittem, több dolog befolyásolja a hajlíthatóságot. (Pl. hogy mennyire nedvesítem meg.)
Ha arra járok legközelebb, kipróbálom.
diju
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.11.05, 00:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Örülök, hogy itt vagy, Hahagáj! Akarom mondani, hogy ilyen minőségben is velünk vagy Smile
Nagyon tetszik ez a hivatalos perechajlítós talajmeghatározás, ki is próbálom holnap Laughing
Már mióta ideköltöztünk, körözök a talajfertőzöttség problematikáján.... persze még nem vittem be laborba mintát, nagyon sokat kellene, úgy vettem észre nagyon sok szakaszra bontható fel a terület, egyrészt szétválik házikertre és díszkertre, látszik, hogy hol töltöttek utólag földet fel, látszik, merre jártak a kutyák...és most nyáron azt is megláttam véletlenül, hogy az emésztőbe vezető cső szivárog, a szél szétfújta a mustármagokat és azon a sávon 3x akkorára nőttek.... Crying or Very sad tehát az emésztő is szennyez.... nagyon óvatosan ültetek ehető dolgokat. Nagy biogazdának indultam, de már bevetettem gialkát, és a veteményesben, a kerítések tövében pedig tavasszal bevetek valami talajfertőtlenítőt is. Nem is tudom, mit kérdezzek, nagyon ódzkodom a vegyszerektől, de vajon elkerülhetők-e? És meg tudok-e bizonyosodni a szükségességükről részletes talajvizsgálat nélkül?
Nem is tudom, neked kellett-e ezt írnom, vagy inkább Kardos Rezsőnek.... legfeljebb átirányítasz Smile Ezt is, azt is köszönöm Smile

"Ha látod mi a lényeg
Semmit sem értesz"
R.Smullyan
Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.11.04, 21:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Összeföglalva: a színétől akármi is lehet. Ha nem tartaj a vizet, nem agyag.
De leírom a tudományos meghatározását is a homok-vályog-agyag kérdésnek:
a megnedvesített agyagból kb. 5-8 mm vastag, 15 cm hosszú kígyót gyúrunk. Ha hajlítás közben már az elején szétesik: homok, ha be lehet hajlítani, de már kiflinél is repedezik: homokos vályog. Ha kiflivé repedezés nélkül, ám tovább már repedésekkel: vályog. Ha repedésekkel perecet lehet hajlítani: agyagos vályog. Ha repedések nélkül lehet perecet hajlítani: agyag. És ez így tudományos szakmunkákban szerepel.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Szakértők Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 37, 38, 39  Következő
38 / 39 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban