16 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
11:57:am kutyus :
Ászokom nagyon jópofa mindkét szöveg....bár én egyiket se ismerem
10:08:am bau :

10:00:am aszokfa :
Szisztok! Szia Bau néni! igen hol svábbal, hol újmagyarral próbálkozunk no és értelme van:- Lám, te észre is vetted!
6:34:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
9:22:am bau :
Laci bácsi!Látom átmentél újmagyarba Jó reggelt nektek is
6:23:am aszokfa :
Jau regölt kevanok!
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:52:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
6:05:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:34:am kutyus :
Jó reggelt!
6:08:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....indul nak a munkás napok!
5:33:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! Szép Húsvét hétfőt!
7:56:am Etimami :
Szép napot mindenkinek. Kellemes húsvétot.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés
Gazlap.hu :: Téma megtekintése - JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (7)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (7)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
ászokfa
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2021.02.09, 18:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Abcúg puhatestű! Ráadásul meztelen!
De milen szép! Laughing
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.09, 16:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szatír

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.09, 11:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

pili írta:
Videón a tengeri angyalok

angyal angyal angyal

Nekem a szövegben a "meztelen puhatestűek" kicsit sok volt. Avagy vannak kabátos csigák is, csak nem hallottam még róla?
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.09, 07:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

MÓRA FERENC

(Kiskunfélegyháza, 1879. július 19. – Szeged, 1934. február 8.) magyar író, újságíró, muzeológus.

"Talán gyermekeink kivételével mi, felnőttek, egy kicsit elfelejtettük Móra Ferencet. Kortársai jobban megbecsülték, mint a feledésre hajlamos utókor. Karinthy Frigyes úgy emlegette, mint "a legkülönb bajtársat", "drága jó barátot". Kosztolányi Dezső az "utolsó magyar polihisztor"-nak tartotta. Halálakor Móricz Zsigmond azt írta, hogy Mórával eltűnt "egy eredeti, sajátosan magyar szín". Tamási Áron pedig azt vallotta róla: "Egyik szép menedékem volt ebben a csúf világban hallgatni őt." Móra Ferenc versei nem nagy szenvedélyekről vagy óriás konfliktusokról szólnak, csak köznapi ügyekről, főképpen derűvel, vidámsággal, olykor némi emészthető melankóliával, szomorúsággal. A mindent bearanyozó derű Móra Ferenc titka, ezt az örökséget hagyta ránk. Haza írt levelek, bölcsődalok, a köznapi életben észrevett szépségek lírai rezdülései ezeknek a verseknek a tárgya. Móra rövid élete fogytáig közéleti ember volt, elkötelezett a szegény emberek világa fölött. Nem volt lázadó, nem is a sóhajtozók fajtájából való, de olyan ember volt mindig, aki tudta a derű titkát."
(Forrás: https://www.citatum.hu/konyv/K%F6nnyes_k%F6nyv)
*
"Nem vagyok nagy regiszterű orgona, kolompszó vagyok a magyar mezők felett, de fáradt emberek ezt is szeretik hallani néha. Nem vagyok csillag csak rőzsetűz, de az, amíg ég, meleget tud adni az egyszerű embereknek."
*
"Most jöttem igazán rá, a nagy számadás napjaiban, tulajdonképp sohase csináltam mást, mint ő. Tulipánokat és rozmaringokat hímezgettem, csak ő drága tűvel, én olcsó tollal, és szolgálómestere voltam szegény nemzetemnek, hol apró örömöket, hol apró szomorúságokat jelentgetve nekik, de mindig olyan tiszta szívvel és becsületes szándékkal, mint az apám, s azért szíveltek úgy az emberek, mint az apámat. Kedves barátaim, ígérem önöknek, hogy akármi szándéka van velem az Istennek, az utolsó lélegzetvételemig az maradok, aki voltam."
(A fenti két idézet Móra Ferenctől származik.)
*
Móra Ferenc
Pusztuló kert
Kisértetek sötétlenek
Elém, amerre járok:
Minden felül kegyetlenül
Derékba tört sudárok,
Az elvadult, a gyomlepett,
A holt virágtarlók felett
Ingatva száraz ágok.
Tört ág bogán a csalogány
Csillagsugárra nem vár;
Hinár, penész buján tenyész
A holt vizű tavon már,
S a lombtalan pálmák alatt
A csonka istenszobrokat
Benőtte vad folyondár.
A napsugár csak halni jár
A pókhálós lugasba:
Lebeg a por, hamvas, komor
Gyászfátyol a magasba,
S mint mély sebet, a rőt avar
Egy durva lábnyomot takar:
Azét, ki el taposta...
Ó, még ma is, kifosztva is
Minő királyi pompa!
Ki elhagyá, átok reá,
Mivé tehette volna!
Szépségedet, későn jövén,
Ó, pusztuló kert, mért, hogy én
Már csak sirathatom ma!
1909.
*
Rózsák mellé
Ha én lehetnék az idő,
De jó is lenne néked!
Én téged, szépséges szivem,
Szépséged teljességiben
Jaj, hogy megőrzenélek!
Ha én lehetnék az idő,
Fejed fölött megállnék,
Hogy nyarad sohse múljon el,
Hogy hozzád sohse jusson el
Az ősz, a tél, az árnyék.
Ha én lehetnék az idő,
Virág virágra kelne,
Ahol a lábad földet ér
S az örök ifjúságodér'
Mind téged írigyelne.
Ha én lehetnék az idő,
Ó, éltem rózsaszála,
Tisztán, fehéren és üdén
Röpítenélek által én
A halhatatlanságba!
1906.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.09, 06:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

TUDNIVALÓK A VAKCINÁK MELLÉKHATÁSAIRÓL

https://www.portfolio.hu/uzlet/20210209/astrazeneca-vakcina-ezek-lehetnek-az-oltas-utani-mellekhatasok-szovodmenyek-468836
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.08, 06:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A VILÁG ELSŐ ITALAUTOMATÁJA

https://telex.hu/eszkombajn/2021/02/08/alexandriai-heron-szenteltviz-automata-elso-szazad-feltalalo

https://pestbuda.hu/cikk/20210207_zeusz_templomatol_csaba_kiralyfiig_erdekes_uzenetet_hordoznak_budapest_monumentalis_szobrai?fbclid=IwAR2wLzwGLUnC11Wgfd8YzhVVwYjFK6DHt5rBPWZ0ps-aX0ea2Xx3iMSgNvY
Vissza az elejére
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.07, 19:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Videón a tengeri angyalok

angyal angyal angyal

https://femina.hu/terasz/tengeri-angyal/?fbclid=IwAR358t7AWVblS6poqNiJ5vP_wAp33yz8vCcANRW6Gi4zc5kBEOpz0ozh6Eo

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.07, 06:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Laughing Laughing Laughing Laughing aranyoskám aranyoskám
Vissza az elejére
Szécsike
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.06, 20:20    Hozzászólás témája: ... Hozzászólás, az előzmény idézésével

"...Való igaz, hogy ezek a gyanús magyarok (Kármán, Neumann, Szilárd, Teller) élvezték is a legendát. Edward Teller különösen büszke E. T. monogramjára.

„Ami következik nagy titok! Sajnos egyikünk, Kármán Tódor elárulta: Mi nem vagyunk magyarok. Mi a Marsról jöttünk. Van közöttük igazán híres is: a Gábor Zsazsa.”
Vissza az elejére
Vackor
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2021.02.06, 05:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tudnotok kell, hogy a Chrome nem mindig frissül automatikusan!
Van, amikor nektek kell frissíteni!

Ezt a jobb felső sarokban lévő három, függőleges elrendezésű pontra kattintva, a "Súgó" menüben található, "A Google Chrome névjegye" opcióban tehetitek meg. Miért hívom fel erre a figyelmeteket? Azért, mert:

Vészfrissítést kapott a Google Chrome, azonnal telepítse!

Mattias Buelens kiberbiztonsági szakértő olyan hibát talált a Chrome böngészőben, amiről már a hackerek is tudomást szereztek.

Soron kívüli biztonsági frissítést adott ki a Google a Chrome böngészőhöz a windows-os számítógépek, valamint a Macek és a linuxos eszközök számára. A Chrome 88.0.4324.150-as verziószámú változatáról van szó, amit érdemes azonnal telepíteni.

Akit mélyebben érdekel, a teljes cikk ITT található.
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.05, 22:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Lajos Szigetitől:
"De jó lenne ha az emberek legalább ennyit tudnának a magyarokról!
Amikor Enrico Fermi Nobel-díjas atomfizikust megkérdezték, hisz-e a földönkívüliek létezésében, így válaszolt: „Már itt vannak közöttünk... magyaroknak hívják őket.” Legendás tudásuk, zseniális fantáziájuk, egymás közt beszélt különös nyelvük, furcsa angol kiejtésük miatt amerikai tudós-körökben tréfásan marslakóknak nevezték azt a mintegy 50 magyar tudóst, akiknek a XX. század legnagyobb felfedezéseit köszönheti a világ.
Egy amerikai tanulmány szerint a XX. századot Budapesten készítették elő, hiszen magyar anyanyelvű volt, és valamelyik híres budapesti iskolában tanult szinte minden tudós, aki a XX. századot meghatározó számítástechnikát, az atom- és űrkutatást elindította, továbbfejlesztette.
„Neumann, Szilárd, Wigner, mars ki a Városligetbe!” – Ezt nem három vásott kölyöknek mondta a számtantanár, hanem három matekzseninek: Neumann Jánosnak, Szilárd Leónak és Wigner Jenőnek, akik osztálytársak voltak Budapesten a Fasori Gimnáziumban, s oly döbbenetes volt a matematikai tudásuk, hogy dolgozatírás helyett inkább levegőzni küldte őket a tanáruk, hiszen pillanatok alatt megoldották a legnehezebb feladatot is. Később mindhárman világhírűvé váltak. Wigner Jenő az atomreaktor, Szilárd Leó az atombomba, Teller Ede a hidrogénbomba feltalálója. Tudásukkal hatalmas erõt szabadítottak ki a palackból, de mindhárman tiltakoztak az ellen, hogy háborús célra, emberek ellen használják az atomenergiát. A maghasadásban nem a pusztító bombát, hanem az energiaforrást keresték. Szilárd Leó Einsteinnel együtt levélben kérte az amerikai elnököt a maghasadás békés felhasználására. Nem rajta múlott, hogy nagyszerű találmányát tömegpusztító fegyverként vetették be. Neumann János a számítógép atyja, korának egyik legnagyobb lángelméje. Az általa 1943- ban megépített computer akkora volt, mint egy szoba, de kétségtelenül ez az őse a mára már táskányira zsugorodott számítógépeknek. Neumann János Eisenhower amerikai elnök tanácsadója volt, ő beszélte le Kína megtámadásáról. Halálos ágyánál a hadsereg magas rangú tisztjei váltották egymást, nehogy lázálmában katonai titkokat beszéljen ki. Fölösleges volt. Neumann János haláltusájában magyarul beszélt...
Nemcsak a számítógép megalkotása, hanem fejlesztésének fontos lépései is magyar nevekhez kötődnek.
Kemény János a legelterjedtebb programozási nyelv, a Basic nyelv és a világot meghódító e-mail rendszer megalkotója.
Simonyi Károly fejlesztette ki az Excel táblázatkezelő programot, õ a híres Microsoft cég második embere, Bill Gates neki köszönheti, hogy a világ leggazdagabb emberévé válhatott.
Lovász Lászlót és Bélády Lászlót a szoftverfejlesztés, Gróf Andrást a mikroprocesszorok illetve a személyi számítógépek megalkotása miatt tartják az informatikai forradalom legnagyobb alakjainak.
Lánczos Kornél kiváló elméleti fizikus és matematikus Einstein munkatársa volt, akinek azt írta a relativitáselmélet megteremtője: „Ön az egyetlen általam ismert ember, aki ugyanúgy közelít a fizikához, mint én.”
A magyar tudósok különösen vonzódtak a repülés tudományához. A levegőt meghódító felfedezéseik évtizedekkel megelőzték korukat.
Asbóth Oszkár az Arad megyei Pankotán született, Aradon tanult.
Kármán Tódor munkatársaként a helikopterek történetének kimagasló alakja.
A Kennedy elnök által kitüntetett, harminc egyetem díszdoktorává avatott Kármán Tódorról a Holdon és a Marson krátert neveztek el. Õ az első helikopter és a sugárhajtású repülőgépek kifejlesztője. Kármán kutatásai alapján valósulhatott meg a hangsebességet túllépő repülőgép és a rakétatechnika.
Fonó Albert a sugárhajtás elvének atyja.
A Hoff Miklós által kifejlesztett vékony falú szerkezeteket alkalmazzák ma is világszerte a repülőgépek, űrrakéták, tengeralattjárók építésénél.
Bay Zoltán az űrkutatás úttörője. 1946-ban amerikai kutatókkal egyidőben sikerül Budapesten felállított radarjával a Holdra jeleket irányítania, és visszhangot érzékelnie.
Szebehelyi Győzőnek döntő szerepe volt abban, hogy az amerikaiak eljutottak a Holdra: õ tervezte meg az Apolló űrhajók pályáját.
Csonka János és Bánki Donát nevét mindenkinek ismernie kellene, aki autóba ül: a világon burrogó sok száz millió benzinmotor mind az általuk feltalált porlasztóval működik. A benzint levegővel keverő karburátor ötletét egy virágáruslánytól „kapták”, aki vékony csőbe levegőt fújva permetezett vizet a rózsákra.
„Ma stresszes napom volt” – meséled édesanyádnak, de vajon tudod-e, hogy a stressz fogalmát magyar tudós, Selye János ismerte fel, és határozta meg pár évtizeddel ezelőtt.
Mihály Dénes a televíziós közvetítés, a hangosfilm,
Goldmark Péter a színes televízió,
Csicsátka Antal a sztereó technika feltalálója.
Rubik Ernő zseniális találmánya, a világot meghódító bűvös kocka nem gyerekjáték – bár lehet, hogy nektek is sikerült már kiraknotok mind a hat oldalát. Valójában igen bonyolult matematikai tudást igényel mind az alkotó, mind a játékos részéről.
A XX. század legfontosabb felfedezései magyar nevekhez fűződnek, hat amerikai elnöknek magyar tudós volt a tanácsadója. Ámul a világ: honnan fakad ez a világot alakító szellemi erő? Teller Ede anyanyelvünkben találta meg a titkot: "Bámulatos és hatalmas a szép magyar nyelv kifejező ereje és hatása a magyar fiatalokra. Életem legnagyobb tudományos felfedezése, hogy csak egy nyelv van, és az a magyar." "

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.05, 09:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

PEST-BUDA ÉPÜLETEI

https://pestbuda.hu/cikk/20210202_kettevagtak_es_kibovitettek_kulonleges_tortenete_van_a_templomnak_ahol_szechenyi_eskudott?fbclid=IwAR3O38nJ-2nUYkZVxfYEmHSBLXg3inlAw2cOoGxmLJyXDmKltRlkzUQAA3Q
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.05, 05:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm Szécsike........
érdekes volt a cikk - jó kis tanulmány a férfiak uralta világról Very Happy
Vissza az elejére
Szécsike
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.04, 19:42    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Stradaról nekem az alábbi cikk "ugrott" be 1967 Exclamation ből:

https://mult-kor.hu/eroszakkal-akartak-megallitani-1967-ben-az-elso-noi-maratonfutot-am-vegul-a-versenyigazgato-jart-porul-20180419
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2021.02.04, 08:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

AZ ELSŐ NŐI KERÉKPÁRVERSENYZŐ

ALFONSINA STRADA, az 1924-es Giro d’Italia verseny ikonikus alakja, a máig is egyetlen női induló (1891–1959), a "szoknyás ördög", akire Mussolini is kíváncsi volt.
Az utóbbi években a női kerékpársport nagyot lépett előre, Európában először azonos díjazást kaptak a férfiakkal egy kerékpárversenyen. Érdemes visszatekinteni, honnan is indult a női kerékpársport emancipációja, kik voltak az úttörői. Marie Marvingt még nem vehetett részt az 1908-as Touron, de Alfonsina Strada már több sikerrel állt rajthoz az 1924-es Giro d’Italián.
Száz évvel ezelőtt még azokra a nőkre is furcsán néztek, akik egyáltalán bármit rendszeresen sportoltak. Elég szűk volt számukra a választék, és persze az erkölcsre is figyelniük kellett, elképzelhetetlen volt - mondjuk - egy térd fölött végződő szoknya vagy egy nadrág. Ebben a közegben csinált sportkarriert Alfonsina Strada, aki szűk mezben, egyetlen nőként letekerte az 1924-es Giro d’Italiát, amin egyébként elvérzett a mezőny kétharmada. A mai napig ő az egyetlen nő, aki egy Grand Tourt végigtekert.
Alfonsina Strada (leánykori nevén Morini) 1891-ben született Olaszországban. A források megoszlanak gyermekkoráról, az azonban bizonyos, hogy több testvére volt, és egyszerű munkáscsaládba született, akiknél mindennapos volt a szegénység. Alfonsina érdeklődése már kiskorában a kerékpár felé fordult, szüleit is megosztva akkoriban még furcsának számító hóbortjával. Édesanyja azt szerette volna, hogy varrónő legyen, ezzel szemben édesapja a tizedik születésnapjára egy kerékpárt vett neki tíz csirke áráért. A környéken kerékpározó Alfonsinát úton-útfélen megszólták, és a „ruhába bújt ördög” gúnynevet adták neki. Élete első győzelmét mindössze tizenhárom éves korában aratta, nyereménye egy élő malac volt. A női versenyeket rendre megnyerte, és a férfiak között is aratott győzelmeket, ami meghozta számára a hírnevet. Meghívást kapott a Szentpétervári Grand Prix-re, ahol, noha nem nyert, Alexandra cárnő megkérte férjét, hogy adjon neki érdemei elismeréséül egy aranyérmet. Alfonsina 26 éves korára harminchat versenyt nyert a férfiak közt, többször indult a Giro di Lombardián, ahol 1917-ben a győztes Philippe Thys után ért be. 1918-ban huszonegyedik lett több férfi kerékpárost megelőzve. (Akkoriban a Giro di Lombardián bárki indulhatott). Férje, Luigi Strada is kerékpáros volt, jellemző módon nászajándékba egy kerékpárt adott kedvesének. Miután Milánóba költöztek, férje edzője is lett egyben. Luigi Strada felesége lelkes támogatója és edzője volt, át tudott lépni azon, hogy az asszonynak otthon van a helye.
Egy háromhetes körverseny a maga 3500 kilométer körüli távjával ma is elég kimerítő, de a kerékpársport hajnalán még extrémebbnek számított. Az országutak eleve nyak- és géptörők voltak, és a szakaszokat is máshogy porciózták, nagyjából a „minél hosszabb, annál jobb” volt az alapelv. Az 1924-es 3613 kilométeres Girót csupán 12 szakaszra osztották (ma 21 van), 301 kilométer jutott átlagban egy napra. Igaz, minden nap után egy pihenőnapot is beiktattak. Hogy tudjuk mihez mérni, manapság a 250 kilométert sem érik el a leghosszabb szakaszok.
A Giro mezőnye 1924-ben több okból is csonka volt. Sztrájk sújtotta az országot, ami miatt sokan nem indultak a versenyen. Emellett több kerékpáros is összetűzésbe került a szervezőkkel, mert azok nem akartak rajtpénzt fizetni nekik. Hogy feltöltsék az alacsony létszámú mezőnyt, a szervezők nyitottá tették a versenyt, így bárki benevezhetett. Azért, hogy legyenek is versenyzők, a csapat nélküli résztvevőknek szállást és élelmet is biztosítottak.
A milánói rajtnál a 107 induló között egyetlen nőként ott toporgott a 72-es rajtszámot megkapó Alfonsina Strada is. A rajt előtt az újságokban Alfonsin Stradaként tűnt fel, amiből nem lehetett következtetni a nemére. Az olaszban a név női változata Alfonsina, a férfi pedig Alfonsino. Volt, ahol tévedést gyanítva a férfi változatot használták. A mindössze 157 centi magas Alfonsina fekete mezben és rövid hajjal állt rajthoz, hogy ne derüljön ki, hogy nő, bár olasz források szerint a Gazetta dello Sport főszerkesztője tudta, hogy ki ő. Az első szakasz végére azonban nem maradhatott titokban kiléte annak ellenére sem, hogy az újságírók Alfonsin Stradaként írtak róla. A szervezők a reklámérték és a tény miatt, hogy egy nő is teljesíteni tudja a távot a férfiak között, Alfonsina versenyben maradása mellett döntöttek. Az első hét szakaszon ő az első és egyetlen női versenyző, aki versenykörülmények között teljesítette a távot, és egy Grand Touron rendre megérkezett limitidőn belül, többnyire maga mögött hagyva pár férfiversenyzőt is. A lapok lelkesen számoltak be a férfiakkal küzdő nőről, de inkább kezelték cirkuszi mutatványként, mintsem sportteljesítményként. Strada a nyolcadik etapig átküzdötte magát minden nehézségen, ezen a szakaszon azonban elpártolt tőle a szerencse. A L'Aquila és Perugia közötti 296 kilométeres részen lehetetlen helyzetbe került. A viharos szél és az eső miatt sok időt veszítettek a versenyzők, az utak sártengerré váltak, a térdfájdalmaktól szenvedő Strada többször elesett és defektet is kapott. Az egyik bukásnál a kormánya is eltört, amit aztán egy földművestől kapott, megcsonkított seprűnyéllel helyettesített. Ilyen szenvedések árán, a limitidőn jócskán túllépve ért be a perugiai célba. A szabályok szerint nem folytathatta volna, de a fő szervező nem akarta elveszíteni azt a publicitást, amit Strada biztosított. Végül az az öszvér megoldás született, hogy Strada versenyen kívül tekerhetett tovább, a szervezők pedig állták a nő és segítőinek költségeit. A döntésnek több oka volt; elsősorban Alfosina Strada rendkívül nagy népszerűségre tett szert a sportrajongók körében, így a lap eladása is megugrott. Másodsorban a fasiszta rezsim ellen tiltakozva - ami a férfiakat előrébb valónak tartotta a nőknél – hozták meg a döntést. Az egyetlen kitétel Alfonisa felé az volt, hogy nem részesülhet már semmilyen pénznyereményből. A következő szakaszon a szurkolók addig nem mentek haza, amíg Strada célba nem ért, mindenki látni akarta a hősnőt, aki újabb bukás miatt ezen a szakaszon is túllépte az időlimitet. Strada a borzalmasan hosszú, 415 kilométeres szakaszt is teljesítette, de egy újabb csúnya bukás és a 21 órányi folyamatos tekerés miatt sírva ért be a fiumei célba. A közönség a biciklijéről leemelve éltette, lenyűgözte őket a nő állhatatossága és bátorsága. A hátralévő két etapot is heroikusan letekerte a kezét-lábát lehorzsoló Strada, így a 33 hivatalos teljesítő mellett (ne feledjük, 107 induló volt!) ő is mind a 3613 kilométert legyűrte. A verseny összetett győzteséhez, Giuseppe Enricihez képest 38 órányi hátrányt kapott, de így is ünnepelt hősként érkezett meg Milánóba. Serlegeket, érmeket és fülbevalót is kapott ajándékba. Vittorio Emmanuel király még a római szakasz befutójánál egy lovas katonával küldött neki ötezer lírát és egy rózsacsokrot. Állítólag Benito Mussolini is találkozni akart a különcnek számító bringással. Strada teljesítményét 50 ezer lírával is díjazták. Ezt az összeget annak a milánói elmegyógyintézetnek küldte, ahol férjét egy éve kezelték.
„Nő vagyok, ez igaz. Lehet, hogy egy kerékpáros nő nem túl esztétikus és csinos? Látja, hogy le vagyok fogyva? Sosem voltam szép, most pedig egy szörnyeteg vagyok. De mi más lehettem volna? Kurva? Van egy férjem egy otthonban, akin segítenem kell. Van egy kislányom is, aki bentlakásos iskolában él, ez napi 10 lírába kerül. Aquilában 500 lírát kaptam, amit azonnal elküldtem, helyre kellett hoznom pár dolgot. Jó lábaim vannak, Olaszországban a közönség (főleg asszonyok és anyák) lelkesítenek. Nem sajnálkozom, igaz, volt némi keserűség bennem, mert ki is gúnyoltak, de elégedett vagyok, tudom, hogy jól csináltam” – nyilatkozta Strada a Giro után az egyik sportlapnak.
Alfonsina Strada több Girón természetesen nem állhatott rajthoz, de pályafutása során még számos versenyt nyert. 1932-ben felállította a női egyórás rekordot, ami egészen 1955-ig megmaradt. Férfiakkal már nem versenyzett, de a kerékpártól nem szakadt el, cirkuszok és varieték sztárja lett biciklis számaival, 43 évesen pedig elindult még az első nem hivatalos női világbajnokságon is. Amikor visszavonult férjével együtt, egy kerékpárboltot nyitottak Milánóban.
Első házastársa halála után újra férjhez ment Carlo Messorihoz, aki szintén kerékpáros volt.
Strada vagányságához és a kerékpárhoz hűen halt meg: 1959 szeptemberében, 68 évesen elmotorozott, hogy megnézze a Tre Valli Varesina nevű versenyt, majd a hazaúton, Moto Guzzija újraindítása közben szívrohamot kapott. Kerékpárja a Madonna del Ghisallo kerékpármúzeumban van kiállítva. Emlékének a Têtes de Bois zenekar ezzel a számmal tiszteleg:
https://youtu.be/LZSOx_a-VYM
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Következő
8 / 12 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban