15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Egzotikus és különleges növények (15)
Konyhakerti növények (14)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Szobanövények (22)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Golgoták (17)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Vendégeink a kertben(17)
Bonsai-bonszáj (2)
Páfrányok (3)

- Tábortűz témák:
Írj bármilyen témáról (15)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
Vicces történetek,...képek(17)
2019-es nyári abádszalóki tali
A Tudat keresése (3)
IDŐJÁRÁS (61)
Kávéház (40)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
Találd ki (29)
Szomorú vagyok (10)
GAZLAP szakácskönyv (71)
Slideshow & Videó

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
11:18:pm Emmylie :
Jo éjszakát
10:18:am Emmylie :
Szép ünnepnapot kivánok
5:29:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! Legyen szép az ünnepetek
5:39:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:34:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:05:am kutyus :
Jó reggelt!
8:47:pm Emmylie :
Szep estet mindenkinek.
6:05:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
2:05:pm Bojtárgazdi :
Jó utazást, Emmylie Kedves!
11:02:am Emmylie :
Szép napot kivánok mindenkinek. kapkodás és pakolás van de hát ilyen egy utazo nap
5:28:am kutyus :
Jó reggelt! Vigyázzatok, ma tetőzik a hőség!!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
5:28:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:41:am etimami :
Jó reggelt.
9:52:am Bojtárgazdi :
Jó reggelt kívánok!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 38, 39, 40

Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.11, 11:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A legtöbb faj egyedfejlődését pontosan vissza lehet vezetni, egészen addig az időkig, amíg valamilyen halból vagy kétéltű állatból ki nem fejlődtek volna a végtagjaik. Akadnak azonban olyan emlősfajok, melyeknél ez a fajta vizsgálat egyszerűen zsákutcába fut, és nem lehet megállapítani, hogy hogyan és miként lettek olyanok, amilyeneknek mai tudásunk birtokában ismerjük őket.

Érdemes elolvasni EZT a cikket is!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.10, 17:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A sötét anyag

A sötét anyag olyan anyagfajta, amely csillagászati műszerekkel közvetlenül nem figyelhető meg, mert semmilyen elektromágneses sugárzást nem bocsát ki és nem nyel el, jelenlétére csak a látható anyagra és a háttérsugárzásra kifejtett gravitációs hatásból következtethetünk. Az Univerzum tömegének csupán 4,6%-át alkotja az általunk megfigyelhető anyag, a többi a sötét anyag és a sötét energia.

1970-ben Vera Rubin a Department of Terrestrial Magnetism (DTM) („földmágnesség”) osztályon dolgozott a Carnegie Institute of Washington intézetben. A DTM igazgatója, Kent Ford csillagász akkor alkotott meg egy új, nagy sebességű, széles spektrumú spektrográfot, amivel egyetlen nap alatt 8-10 mérést lehetett elvégezni (az akkoriban használt műszerek csak napi 1 mérésre voltak képesek).
1970. március 27-én Vera Rubin a DTM távcsövét az Androméda galaxisra irányította. Ellenőrizni szerette volna, hogy az Androméda milliónyi csillaga úgy mozog-e, ahogyan az elméletek leírják.
A spektrográf a csillagokban lévő kémiai elemeknek megfelelő hullámhosszakon vonalakat rajzolt egy papírra, amit Rubin mikroszkópon keresztül vizsgált. Ismert volt számára, hogy a kirajzolt vonalak annak megfelelően eltolódnak följebb vagy lejjebb a frekvenciaskálán, hogy az adott csillag felénk közeledik vagy távolodik-e, a Doppler-hatásnak megfelelően.
Rubin kíváncsi volt rá, hogy a Doppler-hatás alapján meg tudja-e határozni a csillagok sebességét távoli galaxisokban.
Azt tapasztalta, hogy az Androméda szélén lévő csillagok is épp olyan gyorsan mozogtak, ahogy a galaxis közepén lévők. Ez azonban nem felelt meg az elméletekből következő várakozásoknak.
A következő két hónapban 200 mérést rögzített papíron. Minden más galaxis esetén is hasonló eredményt kapott. Az összes sebesség „hibás” volt. A fizika ismert törvényeinek megfelelve ezek a csillagok túl gyorsan mozogtak, jó néhányuk esetén a gravitáció nem lett volna elég, hogy a pályájukon tartsa őket, ki kellett volna repülniük a világűrbe. Ez azonban nem történt meg.

Rubin számára két lehetséges ok kínálkozott:

Vagy Isaac Newton gravitációs törvényei rosszak (ezt a tudományos világ nehezen fogadta volna el)
Vagy az Univerzumban van olyan extra anyag, ami a visszahúzó erőért felelős, de a jelen csillagászati eszközökkel nem kimutatható.
Rubin a második magyarázatot választotta, és a „fölös” anyagot sötét anyag-nak nevezte el (mivel nem volt látható, sem kimutatható).
Számításai szerint a Világegyetem 90%-ban sötét anyagból áll. Elméletét 1975-ben ismertette az American Astronomical Society találkozóján.

A tudományos világnak ennek az elméletnek az elfogadásához egy évtized kellett.

Lám, az átlagember meg azt hiszi, hogy a sötét anyag az, amiből a télikabát készül! bee
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.09, 05:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hogy mik vannak!!!! kíváncsi volnék, az ízére, állagára

https://www.hirmagazin.eu/itt-a-rubincsoki-uj-csokoladefajta-szuletett-az-et-tej-es-feher-csoki-utan

:::::::::::::

Remélem, nem lesz nagy gond!!!

https://www.hirmagazin.eu/sokkot-kaptak-a-csillagaszok-gigaszi-napvihar-tart-a-fold-fele-video
Vissza az elejére
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.06, 18:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Emma Morano 1899. november 29-én született és 2017. április 15-én halt meg. Ő volt a legidősebb olasz ember aki valaha élt, és ő volt utolsó ember, aki még élt a 19. században.
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.06, 06:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Honnan ered a politikában a jobb- és baloldali megkülönböztetés?

http://index.hu/tudomany/til/2017/09/06/honnan_jon_a_jobboldali-baloldali_megkulonboztetes/?utm_source=juno.hu&utm_medium=referral&utm_campaign=juno.hu

:::::::::::::::::::::::::

Érdemes végignézni a múltunkat dokumentáló képeket

https://kepek.444.hu/2017/09/05/vegigneztem-nem-tudom-leirni-a-hatasat
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.04, 07:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem tudom, hatásos-e a poloskák ellen, de ki lehet próbálni.......ecet és szódabikarbóna kell csak hozzá

http://szupertanacsokblog.hu/budos-bogar-invazio-igy-vedekezz-ellenuk/
Vissza az elejére
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.03, 09:45    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Egy udvarnyi állam

http://hvg.hu/vilag/20170902_sealand_evfordulo_havenco_bates_miniallam
Vissza az elejére
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.02, 18:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A lombikbébi eljárást nem tartom semmiképpen sem bűnnek.

Néha azért - hogy ne legyünk túl filozofikusak - a fagyi visszanyal.

Ha a Természet már többször is jelezte, hogy annak az asszonynak jobb lenne nem szülnie, akkor talán lehetne erre hallgatni. Előfordulhat, hogy súlyos betegséggel születik meg a baba, esetleg néhány hónaposan mégis eltávozik. Az még fájdalmasabb, mintha meg sem fogant vagy fiatal embrióként távozott volna.

A sok modern orvosi eljárás pár dolgot ki tud küszöbölni, de végül is, bármilyen kegyetlen is ez, a természetes kiválasztódást csökkenti.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.02, 18:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

kutyus írta:
Ennek ellenére azokat a sarkosan megfogalmazott tiltásokat, amiket bármely vallás tesz, nem tudom elfogadni
Amikor a vallások létrejöttek, nagyon más volt a világ, sok minden volt még, ami ma már nincs,és a mai világot anno el se tudták képzelni az emberek.

Nekem az a leginkább visszatetsző, amikor olyan ember beszél a családról, gyerekről aki elméletileg csak könyvből ismeri/ismerheti

Ha alaposabban megfontoljuk, a a történelmi vallások tiltásai között igencsak praktikusak is akadnak Smile Pl.:

- a kóser tisztasági tövények (élelmiszerbiztonság)
- a körülmetélés (higiénia és bizony a szex is Wink
- egynejűség (nemibetegségek, utódok egyértelmű eredete)
- rendszeres imádságok (befelé fordulás, helyzetértértékelés, stresszoldás, életminőség javítása)

Amikor a manapság történelminek nevezett vallások (egyházak) létrejöttek, igencsak sarkosan és egyértelműen kellett megfogalmazni a szabályokat, hogy a legegszerűbb emberek is megértsék. Mondjuk ezt megkönnyítette, hogy a Biblia is roppant egyértelműen fogalmaz! (Biblia alatt az eredeti Bibliát értem, nem a különböző, tévelygő egyházak által megcsonkított kiadásokat! Máig a legjobb magyar fordításnak a Károli fordítást tartom. Már a Károli Biblia új fordítása is értelmezhető helyenként eltérően!) Tehát önmagában a vallásokat nem kell elítélni. A vallási előírásokat szélsőségesen kiforgatókat kell elítélni, akik nem a bibliai szabályok szerint működő vallást terjesztenek, a Bibliára hivatkozva! Hangsúlyozom, nem azokat a mindenféle vallást gyakorló embereket, akik bedőlnek a vallásalapítóknak, hanem azokat, akik tudatosan becsapják őket!
Önmagában az, hogy valaki cölibátusban (papi nőtlenség) él, még nem jelenti azt, hogy ne adhatna életmódvezetési tanácsokat, s a családi életet is ideértem. Attól még lehetnek remek, objetkív észrevételei, meglátásai... hát gyakorlati tapasztalata a családalapításban nemigen, de gyermeknevelési tapasztalatokkal az oktató rendek (pl. a piaristák, angolkisasszonyok, jezsuiták...) igencsak rendelkeztek.
Hozzáteszem, a cölibátust a Biblia nem követeli meg:
"Szükséges annakokáért, hogy a püspök feddhetetlen legyen, egy feleségű férfiú, józan, mértékletes illedelmes, vendégszerető, a tanításra alkalmatos;" (1Tim 3,2)
"A diakónusok egy feleségű férfiak legyenek, a kik gyermekeiket és tulajdon házaikat jól igazgatják."
(1Tim 3,12)
Tehát a többszöri feleségvételt ellenzi, az egyszeri feleségvételt támogatja.
A többi már csak afféle katolikus okoskodás.
Summa summárum, a győri megyéspüspök, a vallásának megfelelő szabályok szerinti, teljesen kanonikus véleményt fogalmazott meg.
Az evangélikus lelkésznő pedig érzelmektől fűtött levelében emberileg teljesen megérthető, vállalható, de korántsem objektív és - lássuk be - nem teljesen biblikus választ fogalmazott meg.
Ugyanakkor nagyon nehéz eldönteni, hogy az emberi beavatkozás határát hol húzzuk meg! Hogy az élet mikor kezdődik, nehéz kérdés! Erre még nem találtam a Bibliában egyértelmű eligazítást. (Tudományos szempontból ugyebár, már egy baktérium, vagy egy vírus is életnek minősül!) Azt persze könnyű belátni, hogy a mesterséges megtermékenyítés eredménye messze nem az embernek köszönhető, az ember legfeljebb besegít, felügyeli. Tehát nem teremtés, nem isteni mű! Ha elfogadjuk, hogy a mesterséges megtermékenyítés beavatkozás az isteni rendbe, akkor könnyen eljthatunk arra a következtetésre is, hogy egy egyszerű vakbélműtét is beavatkozás Isten szándékaiba, hiszen adott esetben életről-halálról dönthet!
Szóval ez jóval bonyolultabb filozófiai kérdés annál, hogy egy-két hozzászólásban körül tudjuk járni. Nem véletlenül vitáznak róla annyit, rendeznek oly sok konferenciát ezügyben.
Én sem egyértelmű döntést akarok sugallni - hiszen nem is tudnék -, csak arra kérek mindenkit, hogy egy-egy ilyen impulzív válasz olvastán, olvassuk el azt is, amire a válasz vonatkozik! Alkalmasint kiderülhet, hogy az eredeti vélemény tartalmaz olyan igazságokat, melyet a válasz ... hogy is fogalmazzak ... nem vesz minden részletében figyelembe, a popularitás érdekében.
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.02, 13:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vacok
Igazad van a pap cikkét nem olvastam el, csak a lelkészét..........Sajnos ugyanabba a hibába estem, mint sok ember.
Ennek ellenére azokat a sarkosan megfogalmazott tiltásokat, amiket bármely vallás tesz, nem tudom elfogadni
Amikor a vallások létrejöttek, nagyon más volt a világ, sok minden volt még, ami ma már nincs,és a mai világot anno el se tudták képzelni az emberek.

Nekem az a leginkább visszatetsző, amikor olyan ember beszél a családról, gyerekről aki elméletileg csak könyvből ismeri/ismerheti
Vissza az elejére
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.09.02, 11:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

kutyus írta:
Egy pap aki "ember"-nek nevezi magát azt mondta, bűn a kombikbébi program.....

Kutya néni látom, nem olvastad az ominózus cikket. Egyetlen, hangulatkelő félmondatot kiragadva egy teljes egészből, bármilyen írás feltüntethető hamis színben. (Lám, még a Bibliából is szoktak citálni, hogy "A Bibliában is szerepel, hogy "nincs isten"!!!! És valóban szerepel benne, csakhogy a teljes mondat így szól: "Most lássátok meg, hogy én vagyok, és nincs Isten kivülem!" (5Móz 32,39) )
Veres Andrásnak az a véleménye, hogy:
"A lombikbébiprogrammal az a probléma, hogy nem a férfi és a nő természetes kapcsolatában fogan meg az élet, ráadásul pluszmegfoganások is történnek mesterséges körülmények között. A többi embriót vagy lefagyasztják és félreteszik, vagy elpusztítják. A mesterséges megtermékenyítés nem elfogadható a Katolikus Egyház számára"
Ugyebár a megfogant magzatok elpusztítása már neked sem tetszik?

Pongráczné Győri Boglárka, kaposvári evangélikus lelkész csakis azzal egytlen magzattal foglakozik, akit végül beültettek neki és kihordta és így hosszú, kétségekkel telt vágyakozás/várakozás után anya lehetett. Isten áldása legye n a boldog családon!

És a többi megfogant magzattal mi lesz?

Ugye, így azért már árnyaltabb a kép!
Én nem ítélem egy egyiküket sem, mert mindkettejüknek valamiképpen igaza van. És természetesen téged sem ítéllek el, csak arra kérlek, hogy a háttér ismerete nélkül ne tégy fel cikket, ilyen hangulatkeltő körítéssel!

Hozzáteszem, magam egyikükkel sem értek maradéktalanul egyet. Ugyanakkor idézzük fel a házasságkötéskor tett fogadalmat:
Pap: Elfogadod-e a gyermekeket, akikkel Isten megajándékozza házasságtokat?
Vőlegény/Menyasszony: Elfogadom! (vagy Elfogadom őket!)

Szerintem a mesterséges megtermékenyítés már nevében is hordozza, hogy itt bizony emberi beavatkozás is történik. Ezt Pongráczné Győri Boglárka, evangélikus lelkész lévén, bizonyára tudja.

Bonyolult kérdés ez, ráadásul ennél az egyetlen véleménynél és a válaszul megfogalmazott levélnél jóval messzebbre mutat! Hogy más kérdést ne is tegyek fel:
- van-e jogunk eldönteni, hogy melyik magzatot hagyuk életben, pusztítjuk el, vagy fagyasztjuk le? Pongráczné Győri Boglárka, kaposvári evangélikus lelkész vállalná hogy eldönti?
- van-e jogunk eldönteni, hogy abortáljuk, vagy életben hagyjuk azt a magzatot, amely teljes bizonyossággal alkalmatlan lesz az emberhez méltó életre?
- van-e jogunk dönteni (magzati) élet és halál felett?
- egyáltalán, mikortól tekintjük életnek a megfogant magzatot?
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.02, 04:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Egy pap aki "ember"-nek nevezi magát azt mondta, bűn a kombikbébi program..........
Itt van erre egy szívszorító válasz, egy lelkésznőtől

http://kotoszo.blog.hu/2017/08/29/a_gyermek_istentol_kapott_ajandek
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.01, 19:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

nem árt, ha tudunk róla........új, sokkal erősebb kábítószer kerül itthon is forgalomba!!

http://tudathalo.blogspot.hu/2017/08/mar-magyarorszagon-is-megjelent.html
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.08.27, 09:00    Hozzászólás témája: JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5) Hozzászólás, az előzmény idézésével

Itt az új topic

Előzmények
http://www.gazlap.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1204714#1204714

:::::::::::::::::.
egy érdekes hír

http://travelo.hu/kozel/2017/06/22/ritka_romai_kori_kocsisirt_tartak_fel_aquincumban/
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 38, 39, 40
40 / 40 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban