14 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
5:21:am kutyus :
Jó reggelt
5:47:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
9:40:am bau :
Bagoly!! Nagyon hiányzol!
9:48:am Emmylie :
Szép napot kivánok mindenkinek.
6:12:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek...új hét van indulóban
6:28:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:14:am kutyus :
Jóó reggelt mindenkinek!
5:26:am kutyus :
Jó reggelt! Látom, Etimami már itt vagy
5:14:am kutyus :
Szép csillagos reggelt!
5:23:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:50:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
7:31:am etimami :
Kellemes vasárnapot.
6:07:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!...már voltam a tecsóban, kellett venni vizet és mindenféle mosó- mosógatószert
8:27:am Emmylie :
Szép napot
5:51:am kutyus :
Jó reggetl minden alvó és nem alvó GAZ-nak
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Konyhakerti növények (14)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Konyhakerti növények (14)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.09.18, 21:54    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Lel01!

Bármilyen fokhagymát el lehet ültetni bármikor, de bizton számítani a termésre őszi ültetésnél csak az őszi fokhagyma fajták esetében lehet. Ezek jobban bírják a telet, mint a tavaszi fokhagyma fajták.

Az őszi fokhagyma fajták jellemzője, hogy következő évben a magszáron bulbosát nevelnek, amit azonnal el lehet vetni és következő év nyarára rendes fokhagymát nevelnek.
Az őszi fokhagyma fajták tavasszal hamar fejlődésnek indulnak, ezért hamarabb fel lehet őket szedni, mint a tavaszi ültetésű akár őszi, akár tavaszi fokhagyma fajtákat.
Jellemzője még, hogy tavasszal kevésbé tárolható, mint a tavaszi ültetésű fokhagymák.
Tudni kell még róla, hogy nemcsak ősszel, hanem tavasszal is el lehet ültetni, ez esetben valamivel kisebb hozammal kell számolni és később szedhető fel, de cserébe jobban tárolható, mintha ugyanezt a fajtát ősszel ültettük volna el Valamit valamiért.
Ha tavasszal duggatjuk az őszi fajtát, akkor is nevel bulbosákat, ez genetikailag benne van.
A bulbosa egy nagyon jó dolog, megtermeli a dughagymákat.

A tavaszi fokhagyma fajták - tudomásom szerint - nem hoznak bulbosát.
.....................................
Létezik vöröshagymából is áttelelő fajta.
.........................................................
Van borsó is, amit ősszel ellehet vetni.
.........................................................
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
lara
Palánta
Palánta

HozzászólásElküldve: 2018.09.18, 20:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia lel01! Köszönöm szépen a tanácsodat, megfogadom. Azt nem tudtam, hogy a közepe nem jó ültetni.

"Élni, és élni hagyni!"

Üdvözlettel: Klári
Vissza az elejére
lel01
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.09.18, 09:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Lara!
Lehet a gazdaboltban is venni, de volt, hogy átlagos zöldségesnél vett fokhagymákat duggattam. Lényeg, hogy a szélső gerezdeket érdemes duggatni, amelyikből kinőtt a szára középen, azt nem. Ősszel duggatva kb júliusra lesz jó, akkor kell kiszedni, ha elszáradt a szára.

https://www.facebook.com/bela.schmatz
Vissza az elejére
lara
Palánta
Palánta

HozzászólásElküldve: 2018.09.17, 19:58    Hozzászólás témája: Áttelelő vöröshagyma és fokhagyma Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok Gazosok!
Szakmai tanácsot szeretnék kérni. Szeretnék az idén fokhagymát duggatni. Édesapám sokszor csinálta, de nem figyeltem meg (sajnos!), hogy milyen hagymát vett. Olyant amit bármelyik piacon lehet kapni, és elültette, vagy erre is van külön ültetőfokhagyma. Köszi a válaszokat! Gondolom, hogy még nem késtem el vele...
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.09.11, 19:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kutyus, az is jó, ha termelőtől tudsz venni. Ennek a frissen szedettnek egész más, aromásabb volt az íze, mint amit üzletben vettem valaha. Smile

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.09.11, 15:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

BAgoly
gratulálok!!! fantasztikus lett a batátád!
Imádjuk mi is, de csak a piacon tudok venni, többnyire termelőtől, nem viszonteladótól.
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.09.11, 08:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm. Smile

Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.09.10, 21:45    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly!

Nagy vagy!
Ezekből a gumókból őrizzél meg egyet-kettőt, mert ez jobban csírázik, mint a bolti.

De lesznek alatta kicsik is, amik szerintem akár jó palánta termők is lehetnének. Ehhez -úgy gondolom- a kiszáradás elleni védelmül valami steril földben kellene tartani és lehet, hogy időnként egy picit öntözni kell. Az is lehet, hogy ez mindenestől kiültethetővé válna. Mert az aprókat vagy eldobjuk vagy elültetjük. Az apró ugyanolyan minőségű palántát tud nevelni, mint a nagy. Csak az aprón lehet, hogy egy-két hajtás fog nőni, amit talán nem is muszáj leszedni, azzal együtt el lehet ültetni, nem nagy luxus.
A nagyról lehet akár 20 hajtást is levenni, de az két hónapot is igénybe vesz.

Tavaly az aprókkal a szaporítás lett volna a célom, a konyhában tároltam őket és sokáig rendben voltak. Majd februártól a sok adóbevallási határidő és a rongy állapotom (háromszor estem vissza az influenzába, így tavaszig kitartott) nem bírtam törődni velük és kiszáradtak.

Azt gondolom, mint ahogyan a krumplit is lehetne termelni a krumpliról levett hajtásokkal, de az sokkal gyengébb növény, mint ami a gumóból még egy ideig tud táplálkozni, ugyanígy viselkedne az édes burgonya is.
Ha egy kicsi gumóről csak egy két hajtás nő, de azt a kicsiny gumó még egy ideig táplálja, életképesebb, gyorsabban fejlődő növényt kapunk, mint a nagyról leválasztott hajtás esetében, amit még tovább kell palántaként nevelni és csak utána lehet kiültetni.

A mi klímánkon az egész egy az idővel való versenyfutás, a tenyészidőt kell meghosszabbítani, erre való a palántanevelés is. Ősszel nagyon sokat segítene, ha bírnánk rá fóliát húzni, mert nappal elég meleg van, de az éjszakák már hűvösek.

Én egy fantasztikusan jó növénynek tartom! Finom és kiváló beltartalmi értékei vannak. 1 m2-en is sokat tud teremni, igaz, sok tápanyagot és vizet igényel.
Nekünk Ostoroson hegyi agyag van, tőzeggel, trágyával lazítottam, de gyeptörés volt, ami első évben kevésbé termőképes, mint második évben, mert a gyep, különösen a lejtőn, nem szívja úgy be a csapadékot, mint egy jól művelt szántó, ezért nagyon száraz, a feltörés után rengeteg vizet inna.

Az lenne jó, ha folynának nemesítések, hogy télálló fajtákat állítsanak elő.
Ahogyan sikerült teacserjében is télálló fajtát nemesítenie egy hollandnak és már elkezdődött a kísérleti telepítés Magyarországon is (én is most rendeltem 25 db-ot), gondolom, előbb-utóbb igény lesz az édesburgonyában is télálló fajtára. De még a kávé cserje esetében is előbb-utóbb felmerül ez az igény.

Lenne még elképzelésem, milyen növényfajokat kellene télállóvá nemesíteni, ha már a telet nem tudjuk likvidálni.
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.09.10, 19:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm, Very Happy jobb, mint a bolti. Laughing

Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.09.10, 18:29    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly! Ok
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.09.10, 15:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Dobtam egy hátast! Taps
Egészségre váljék! Pá-pá
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.09.10, 15:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Annyira kíváncsi voltam, hogy kénytelen voltam megtojózni egy bokrot, és láss csodát! ugra ugra Volt mellette még kettő, de azokat nem bántottam, vigyáztam rájuk. Very Happy Az első batáta termésem.

Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.08.16, 23:49    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

A legfontosabb tennivalók a szamóca őszi telepítése során
2018.08.12.
Mennyi és milyen műtrágyát érdemes kijuttatni? Hogyan kell a talajt kezeli és előkészíteni? Milyen szamócafajtákat ajánlott telepíteni? A Gazdahely oldal szakcikke foglalta össze, mire kell figyelni a szamóca őszi telepítése során. Anyagunkban arra is kitérünk, hogy mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal Magyarországon.

A Gazdahely szerint a területet érdemes gyommentessé tenni a szamóca őszi telepítése előtt. A talajt 15-20 cm mélységig kell fellazítani. A magágyba alaptrágyaként célszerű pelletált tyúk- vagy szarvasmarhatrágyát bedolgozni. Ennek adagja 20-25 dkg/m2, mellé javasolt kálium túlsúlyos műtrágyát is a talajba juttatni (NPK arány: 6-12-24). Fontos, hogy az klórmentes legyen, mivel a szamóca nagyon érzékeny erre.

A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A talajt az ültetés előtt be kell áztatni és csak ezután szabad a palántákat kihelyezni. Az ültetést augusztusban célszerű elvégezni, így a növények kellő fejlettséget érnek el az ősz során és megfelelő állapotban várják majd a telet. Az öntözésre is oda kell figyelni a gyökeresedési időszak kezdetén. Ne hagyjuk kiszáradni a növényeinket! Viszont a túlöntözést kerüljük el, mert az így betömörödött, levegőtlen talajban fertőzhetnek a gyökérbetegséget okozó gombák. Ezek pedig akár a növények pusztulását is okozhatják.

Ültetéshez frigó vagy tápkockás palántát ajánl a Gazdahely, mégpedig a következő fajtákat: Joly, Asia, Clary. Ezeket hazánkban könnyen be lehet szerezni.

🍓 Érdemes lombtrágyázást végezni a kora őszi időszakig. Kezdetben foszforos indítással, majd kiegyensúlyozottal folytatva, a végén pedig kálium túlsúllyal lezárva a folyamatot. Ez 3-4 kezelést jelent. A növények meghálálják ezt a fajta gondoskodást.

Mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal?
A szamóca fajtahasználat jelenlegi tendenciáit a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs központ “A bogyósok termesztése” című legújabb szakkönyvében foglalják össze. Hazánkban az Unióhoz történő csatlakozással változott a gyümölcsfajták forgalomba hozatalának szabályozása. Minden EU-s ország Nemzeti Fajtalistáján található fajta szabadon telepíthető minden uniós államban. Ez a változatos ökológiai adottságok miatt nagy kockázatot is jelent egyben. Magyarországon a Nébih készíti el évente a telepíthető fajok listáját. Érdemes azonban tudni, hogy a listára való felkerüléshez a korábbi gyakorlattal szemben ma már nem szükséges a teljesítményvizsgálat. Ezért a Nemzeti Fajtajegyzék nem garantálja a listán szereplő fajok sikeres magyarországi termeszthetőségét. Emiatt érdemes a telepítés előtt tájékozódni, és csak valós hazai termesztési tapasztalattal rendelkező fajtákat választani. Ebben tud segítséget nyújtani a NAIK Fertődi Kutatóállomása is.

Ezt a cikket találtam, hátha lesz, aki hasznát veszi.
Sikerült a linket áthoznom.

https://www.magro.hu/agrarhirek/gazdalkodas/zoldseg-gyumolcs/a-legfontosabb-tennivalok-a-szamoca-oszi-telepitese-soran/
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.08.03, 09:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm. Very Happy

Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.08.02, 22:00    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly!
A hajtásokat folyamatosan el kell földelni, bujtani, és az új bujtások is gumót hoznak. A későbbiek kisebbek lesznek, ezeket terveztem én következő évi szaporítóanyagnak.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő
1 / 10 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban