14 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 2 / 18286
Összes látogató: 8
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
CSERE-BERE növények, magok....(50)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Konyhakerti növények (14)
Adeniumok (6)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Vendégeink a kertben(17)
Íriszek (7)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Évelő virágok (20)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Sziklakerti növényeink (13)
Bougainvillea
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )

- Tábortűz témák:
Gazlap szakácskönyv (67)
IDŐJÁRÁS (57)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Találd ki.....(27)
A Tudat keresése (2)
Kávéház (40)
Vicces képek, történekek (15)
Miért mérgelődök?....mi bosszant? (23)
PIKNIK a Telepes utcában
Eladnám......Vennék (10)
Milyen öröm ért ma?? (36)
Írj bármilyen témáról (14)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:16:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:44:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét mindnekinek
6:22:am Emmylie :
Jo reggelt szép napot.
5:24:am kutyus :
Jó reggelt! meleg s felhős a reggel
6:19:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:11:pm bau :
Köszönöm,megvagyok,úg y öregesen Örülök,hogy benéztél a főzősbe is .) Veled mi van?
4:05:pm bujo :
Pedig emlékeim szerint jól éreztük magunkat. Te jól vagy? Nagyon tetszik a főzős képecskéd!
3:59:pm bau :
Sajnos itt már nincs meg a régi élet
3:57:pm bujo :
Szia Bau! Már azt hittem Mindenki alszik a Gazon!
3:57:pm bau :
Szia BUJÓ
6:26:am Emmylie :
Jo reggelt szép napot.
5:45:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
7:07:pm Emmylie :
Szép estét.
1:10:pm lipio39 :
sziasztok
5:30:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes ünneplést mára is
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Konyhakerti növények (14)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Konyhakerti növények (14)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.05.25, 22:03    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

A házas csigát nagyon szeretik a disznók.
Amikor itt még nagyon sok volt, a szomszédok is hozták és kivittük a disznóknak. Ahogy a karámba gazzal együtt beöntöttük az élelmet, a csigát ették meg először. A malacok is hamar rákaptak.

Viszont a meztelen csigát utálták!

It is sok elhanyagolt kert volt. Azóta elhaláloztak a tulajdonosok és az uj tulajok kipucolták a dzsungeleket. Még egy dzsungel van, onnan pont olyan új szomszédhoz járnak napozni a csigák, aki naponta többször szedi őket, hogy ne falják fel a sóskát, salátát, borsót, stb... Ő sokat bosszankodik miattuk.

Amikor itthon voltak néma kacsáink, azok ették az éti csigát. Hozták a szomszédok is mindenki nagyon jól szórakozott, ahogyan a csigák a csőrükkel megfogták a csúszótalpat és a betonhoz verték a házat, majd mindenestül lenyelték, mint a nokedlt. Csak egyszerre nem volt szabad sokat beönteni, mert nem győzték elég gyorsan enni és nem akartuk, hogy megszökjenek a csigák.

Abban, hogy tőlünk úgy eltűntek a csigák, talán a 3 vadkacsának is szerepe volt pár éve. De az már egy másik történet.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Cimarin
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2018.05.25, 08:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A csiga granulátum igen hatásos én is évek óta használom a csigák egyből ráharapnak és úgy vonza őket, mint a mágnes. Mivel nálam nagyon sok a házas csiga a 0,6 kg-os adag hamar elfogy. Eső után megyek a vödörrel és én is összeszedem őket, kár, hogy a családban senki nem eszik csigát, mert bőven lenne ingyen kaja belőlük. Nálam egy 10 literes vödör hamar megtelik velük, szinte minden bokorban és növény alatt ott vannak. Még a rózsára is felmásznak kedvencük a krizantém, amit mindig kőrbe kell szórnom granulátummal és utánna nem győzöm a dögöket eltakarítani. Sok sikert a granulátumhoz.
Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2018.05.25, 08:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsikeí!
Ha ilyen jó a tapasztalatod lehet mégis kipróbálom!

tercsi
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.05.24, 21:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszi, úgy lesz. Very Happy

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.05.24, 20:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

bagoly írta:
Szécsike, köszi, ez a granulátum milyen boltban kapható? Gazdabolt?(

Igen! Én pl.az utcánkban lévő KERTI MINDENES boltban veszem. Sokáig elég,nem kell belőle sok és nem drága,bár az összegre nem emlékszem./tavalyi/
Nekem is van 2 kutyám és egy macskám,nem foglalkoznak vele,kutya bajuk,pedig jó pár éve használom. Laughing

Bagoly! Csak egyszer próbáld ki léccci,nem bánod meg! Nedvesség elvonással "működik",reggel nézd meg az eredményt és aztán beszélünk! Wink Laughing

Köszönöm a csigás fügefa magyarázatot,nem tudtam, Embarassed csak tátva maradt a szám a csodálkozástól. Rolling Eyes

Legutóbb Szécsike szerkesztette (2018.05.24, 21:05), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.05.24, 11:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nálam kutya- macska veszély nincs, inkább az lenne, mint csiga. Sad

Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2018.05.24, 11:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A kék csiga granulatumra rá van írva, hogy veszélyes kutyára macskára. Én is megvettem, aztán kidobtam. Nem merek reckírozni.
Nálunk csak a házas csiga van,de az sok. Reggelente vödörbe szedegetem.
Az én fűgém vastag ga is meg van rágva. Azt hittem az egerek.

tercsi
lel01
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.05.24, 09:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tegnap sikerült előrejutni az öntözőrendszerrel. A tavalyi sajnos tönkrement, pedig felszedtük a télre. Az egerek a padláson megrágták. Most egy újat próbálunk, ami ujjnyi vastag porózus csövekből áll, amik körkörösen "izzadnak", könnyen szerelhető és akár a föld alá is beásható. 2 probléma volt vele. Egyrészt a másfél méteren levő hordóból nem volt elég nagy a nyomás, ezért építettünk egy víztornyot, felraktuk a hordót 4 m magasra. A másik probléma, hogy homokos a kútvíz. A homok néha eldugította a csöveket. A csövek előtt szétszedhetőre csináltuk a slagot, hetente kb 2x rákötjük a rendszert a kerti csapra, ami kiviszi a homokot. Emellett a hordó bemeneti oldalára beépítettünk egy plusz szűrőt. Már csak a 2 nagyobb ágyásban kell kicsit módosítani a nyomvonalat. A 200 l víz kb 2,5 óra alatt folyik ki, ami a legnagyobb kánikulában is remélhetőleg elég locsolást tesz lehetővé. A másik rendszerrel 200 l 12 óra alatt folyt ki. A kókadt növények szépen magukhoz tértek. Már csak a pockokat kéne elüldözni, most épp karbiddal próbálkozom, a férjem meg könnygázzal.

https://www.facebook.com/bela.schmatz
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.05.23, 20:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsike, köszi, ez a granulátum milyen boltban kapható? Gazdabolt?

Én ha összeszedem, tejfölös vödörbe szedem, lesózom, tetőt rá. összerázom, és így megy a kukába, különben újra széjjelmásznának.

A fügefát imádják, különösen a száraz ágakat. Arra hosszában ráfekszenek és föláztatják a kérget, és leeszik, mikor megpuhult. Direkt megfigyeltem, hogy mit csinálnak, mivel nekem is feltűnt, hogy ott sorakoznak.

Borsó szedéskor a bokrok alatt rengeteget találtam, ezt a sárga meztelent, és a borsó hüvelyeket ették, minden csupa nyálka volt. Twisted Evil Sajnos, két oldalról elhanyagolt kertek vannak, én hiába szedem őket, bőven van utánpótlás. Sad

Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.05.23, 19:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

bagoly írta:
Az biztos, hogy agresszívek, mindent megzabálnak, és rengetegen vannak. Egyenlőre az összeszedésnél tartok, de képtelenség fél éjszaka kint lenni. Sad Evil or Very Mad

Én a csiga elleni kék granulátumot /elfelejtem a nevét,így kérem.../ használom ellenük ahol tudom. Rámegy,de lejönni már nem tud. Laughing Most a nedvesebb időben rengeteg ott maradt. Az esőt is jól viseli,akkor is kitart pár napot ha folyamatosan esik. /pl.a tölcséresemet ették, pár granulátum,reggelre öten maradtak ott/
Amúgy meg kora reggeli séta,ha találok megnézem kibírja-e a 90 kg-t. Wink
A meztelenre pár sókristály. Férjem mondta,ha már összeszedem tegyem a kukába,nem tudja elviselni a recsegést. Én meg a zabálásukat. Twisted Evil
Szerinte tegyem a kukába. Igenám,de ott napokig szenvednének. Crying or Very sad

Régebben átdobáltam a szomszéd gazos kertjébe,de visszajártak enni. Twisted Evil A kerítés tele volt velük. Twisted Evil
Nem is értem miért használjuk a lassúságra a csiga jelzőt. Rolling Eyes
A minap láttam a szomszéd kihalt fügefáján 20-25 db-ot. Rolling Eyes /mit kerestek ott nemtom/ Egy éjszaka alatt méterekre felmásznak -ott a nyoma- és le is jönnek. Miféle lassúság ez? Wink Laughing
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.05.22, 09:20    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hát igen, mert a csepegtető öntözésnél jobb nem kell! És nem is létezik. Talán az altalaj öntözés, de az más kategória.

És az is igaz, hogy a komposzt mellett jobb a talaj vízgazdálkodása, mert a sok laza szerves anyag beszívja a sok csapadékot és abból a környezete is kap.
Vissza az elejére
lel01
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.05.22, 06:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nálam a rebarbara a komposzt mellett van, ott talán jobb a talaj víztartása. A csepegtetős öntözésen kívül extra vizet nem igényelt. Az uborka, tök, cukkini, néha a zöldbab és a cékla szárazság idején lekonyult, a rebarbara nem. Ettől lehet nagy nedvességigénye, de nem látszott rajta. Szaporítással én nem próbálkoztam.

Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.05.21, 22:08    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

A lel01 által leírtak igazak.

Nem tartom túl egyszerűen termelhetőnek. Szerintem öntözés nélkül nem lehet termelni.

Mi régen elég sokszor költöztünk, amikor szabad földbe vetettem és öntöztem, kikelt, szépen nőtt.

Azóta megváltozott a klíma, öntözés nélkül aligha kelne ki, pláne az én gyeptöréses földjeimen.

Vettem palántát (szabad gyökerű), de a nyári kiültetés nem passzolt, abban az évben nagyon nagy szárazság volt nálunk, nem győztem eleget öntözni, csak mentek összefelé..

Ezért itthon poharakba vetettem, szépen kikelt, a rigók rendre kiegyelték, de maradt is belőle. Egy részét elajándékoztam, végül nekem maradt 6 db. Kiültettem őket tavalyelőtt tavasszal, de megint pont olyan helyre, ahol világba kellett locsolni, hogy megmaradjanak. Megmaradtak.
De nálunk a sok trágyában nagyon sok gyommag van, ha két hétig nem kapálok, mindent elönt a gaz.
A fickók szoktak gyomlálni a kinti kertben, mert a kert mellett vannak a disznók és dobják be nekik a gazt. Ez pedig azzal járt, hogy tavaly tavasszal egy tövet kigyomlált a férjem. Nyár végén egy másikat rendesen megtépázott a fiam, mire oda néztem. És még neki állt feljebb, hogy hogy tudok ekkora nagy gazokat itt eltűrni! (Ugyanő egyik tavasszal itthon bosszúsan mondta, hogy a kertben akkora gazjaim voltak, hogy a motoros kapa alig bírt velük megbirkózni. Ezek voltak a lestyánok, több évesek és nagyon szépek Hogy a korábbi években miért nem szúrták ki a szemét?)
Így most 4,5 tő van. Vagyis az 5. tőről nem tudtam szárakat szedni, mert örülök, hogy életben maradtak.

Rendkívül finom pudingot szokott a férjem belőle készíteni.

Vetőmagját lehet venni a gazdaboltokban. Én úgy vetettem, hogy előbb beáztattam és utána poharaztam be. Jól kelt.

Nálunk a virágját szeretik a rózsabogarak, eszik a virágporát, vagyis konkurenciát jelentenek a méheinknek és virágpor hiányában nem termel magot. A virágszár kitermelése nagyon sok energiát von el a növénytől, ezért ki kell törni. Én az idén meghagytam a méhek miatt és hogy lássam, hogy megy a magtermelés.
Az idén is rengeteg rózsabogár volt rajta, kiadtam parancsba a férjemnek, hogy naponta többször szedje le, meg a poloskákat is. Nem gondolkodott el rajta, hogy ennek a műveletnek semmi köze a levélszár termeléséhez és leszedegette, mindig jelentette, hogy most 6,most 10 bogarat likvidált.
A minap láttam, hogy a magszárak szépek, dúsan meg vannak pakolva maggal. Már kezdtek hullani. Levágtam a magszárat és vödörbe tettem hazahozni, hátha csíraképesek. De végül nem tudom, hol van, mert leszakadt az ég és menekülni kellet onnan, mert a sárban nem tudunk kijönni.
Egy biztos, hogy a szép virágszárakat nagyon megsínylették a levélszárak, tehát érdemes levágni már virágszár kezdeményeket, hogy ne abba nyomja az energiát. Mert a növények is, mint minden élőlény, az utódokról való gondoskodást tartják a legfontosabbnak.

A levél magas oxálsav tartalma miatt nem ehető. Az állataink sem ették meg, még a kecskék sem, pedig azok mindent felzabálnak.

Nagyon nagy helyet igényel, egy tő, amikor már 2-3 éves, legalább 1 m2-t belakik és nagyon árnyékol maga mellett.

Hatalmas karógyökere van, ami tele lehet mindenféle finomsággal.

Kb. 3 éve az enyhe tél miatt hatalmas pocok invázió volt. Akkor volt1 db hatalmas tő rebarbarám.Gazdagon virágzott és jöttek rá a rózsabogarak, azok az aranyos zöld, fénylő bogarak, világért se bántottuk volna őket. Lezabálták a sok virágport, mert alapvetően ez az elsődleges táplálékuk. És rengeteg poloska is volt a virágon. Azt párszor szedegettem.
Majd augusztus-szeptemberben Anyut gondoztam, a kerttel nem tudtam foglalkozni.
A pockok, amik előtte belakták magukat a sárgadinnyébe, majd amikor azt mindet kihúzgáltam, bekvártélyoztak a görögdinnyébe. Azt is kihúzgáltam. A krumplit felszedtük. Ekkor jött a sárgarépa. Azt is betakarítottuk Jött a petrezselyem, betak. Utána a tökféléket szemelték ki lakhelyül. Szintén betak.
Ezután már csak a reba maradt, annak a karógyökerébe kuckózott be a pocok, azt zabálta. El is pusztult a reba.
A pocok a dinnye, tökbe a talaj felől lakta be magát, kívülről semmi nem látszódott, csak amikor gyanútlanul megfogtam a termést, folyt a leve vagy már csak a héja volt. A pocoknak járatai voltak hozzá.
Az anyamacska rengeteg pockot összeszedett, de országosan hatalmas invázió volt.

A rózsabogarak elsősorban virágporral élnek, de az nem tart ki a teljes vegetációban, ezért igen nagy károkat tudnak okozni a gyümölcsökben.
Tavasszal, amikor virágzik a sok növény, van zabájuk. Június végére jórészt elvirágoznak a sok virágport adó növényfajok, ezért beérik a cseresznye, majd a meggy termésével. Ez annyira bejön nekik, hogy egy cseresznye szemben egyszerre ketten lakmároznak. Kifelé nem látszik semmi sem.
Tavalyelőtt mentem kint cseresznyét szedni. Horhoskezdeményben volt a magonc fa, nagyon nehéz ott szedni. Lehúztam az ágat, erre hatalmas rovarfelhő repült ki a cseresznye szemekből, sok bogár nekem repült, koppant. Olyan volt, mintha egy Hitscoc (nem tom, hogy kell leírni) filmben. A frász jött rám pár másodpercre, mire megértettem, miről van szó.
7 db ilyen magonc cseresznye fa van, mindet a bogarak zabálták meg.
Aztán eltűntek. Július végén, augusztusban újra megjelentek és beették magukat a nyári almákba. Augusztus végén az őszibarack volt soron. Ősszel a szőlő.

Ezek a dögök olyan helyre rakják le a petéket, ahol nagyon laza a talaj a trágyától, komposzttól, akármilyen szerves anyagtól. Nálunk meg van trágya, de a szomszédos földön tizen éveken keresztül a venyigét és a szőlő csumát, törkölyt tárolták. No, az is jó tenyészhely ezeknek a dögöknek.

Azóta már tudom, milyen a lárvája és a földmunkánál, ha találkozok vele, eltaposom.
Az igazi az lenne, ha a kertbe beengedhetném a tyúkokat, remek munkát végeznének.

Ezek a rózsabogarak a málnát is szívesen zabálják. Tavaly már nagyon szedtem őket a málnáról is.

A tavalyelőtt ültetett cseresznyefáink meghozták az első terméseket. A seregély jó ízűnek találta, ezért tökéletes betakarítást végeztek a már érő fán. Az a szomolyai előtt érik. A szomszédos hegyen van egy cseresznye ültetvény, de valahogy hozzánk is jönnek a seregélyek.

Seregély ellen hogyan lehet védekezni?
No, nem arra a módszerre gondolok, hogy üljek fel a fa tetejébe madárriasztónak (bár lehet, hogy egy dublőr bábu megtenné).
Vissza az elejére
lel01
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.05.21, 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem tudom, hol lehet rebarbarát venni, én kaptam.
Évelő növény, nagy helyet igényel. Napot szereti, vizet közepesen. Az első évben nem szedtem róla szárat, második évben kb mostantól folyamatosan lehetett szedni, de mindig csak néhány szárat. A virágját ki szoktam törni. A levele állítólag mérgező, a szárából sütit, ivólevet, gyümölcslevest lehet készíteni. Érdemes valami édessel (eper, őszibarack stb) kombinálni, magában savanyú.

Vissza az elejére
kisandi
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2018.05.21, 10:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szeretnék rebarbara palántát volna valakinek? És tudnátok segíteni milyen helyre kellene raknom? Van valakinek tapasztalata a tartásáról?
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
1 / 7 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban