15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Konyhakerti növények (14)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Paprikák, chilik, Paradicsomok(5)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Milyen növény ez?? (37)
Viaszvirág (Hoya) 18
Rózsák (19)
Fáink,cserjéink,virágaink metszése
Gloriosa Rothschildiana (2.)
Bokrok,...cserjék (10)

- Tábortűz témák:
Találd ki (28)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Versek, költemények (4)
A Természet csodái zenei aláfestéssel.
A Tudat keresése (2)
IDŐJÁRÁS (60)
Gazlap SZAKÁCSKÖNYV (70)
JÓKÍVÁNSÁGOK (20)
Vicces történetek,...képek(16)
Jól sikerült képek...legalábbis szerintünk (25)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:01:am kutyus :
Jó reggelt!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:28:am kutyus :
Jó reggelt! Itt van a NAGYHÉT!....nyakunkon a Húsvét
7:41:am etimami :
Szép vasárnapot mindenkinek.
8:19:am kutyus :
Jó reggelt
5:32:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
9:41:am Emmylie :
Szép napot
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:56:am kutyus :
Jó reggelt
5:25:am kutyus :
Jó reggelt!
4:51:am kutyus :
Jó reggelt kellemes, munkás hetet!
1:40:pm aszokfa :
Nagyon meleg van! Megégek a napon. Kéretik vissza a szép hűvös!
5:25:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
5:15:pm Bojtárgazdi :
én is örülök!!! Itt nem esik, csak hűvös van.
2:29:pm bau :
Szia Zsu! örülök Neked!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Segítség csak kertészeti témákban(17)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Segítség csak kertészeti témákban(17)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
zsizsia
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.06, 21:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella

Ma eszembe jutott, hogy van egypár fenyőágam a teraszon, mint karácsonyi dekoráció. Úgyis szeretek újrahasznosítani! Very Happy
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.05, 02:34    Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban Hozzászólás, az előzmény idézésével

Maci996!
Köszönöm.

Az a helyzet, hogy a csaknem 68 évembe sok minden belefért. Ragadt sok kosz és némi tapasztalat is.

Parasztgyerek vagyok, négyen vagyunk testvérek, én vagyok az első gyerek. Otthon mindenből igen kivettem a részem, közben sok dolgot láttam és mindig érdekeltek a miértek. Vagyis megragadtam a három éves gyerekek szintjén, azok is mindig azt kérdezik, miért, de miért?

A régi öregektől sokat lehetett tanulni. Nagyon szerettem a történteiket hallgatni, Őket hallgatni értékesebb volt, mint mostanság a sok válogatás nélküli tv-nézés.
Szeretek olvasni, nagyon sok dolog érdekel. Az internet nagyon jó, kitágította a tudás határait. Fantasztikus, hogy mindennek utána lehet nézni. Kár, hogy nem előbb volt.

Azért a mai fiatalokat sajnálom, hogy a természetben nagyon kevés időt töltenek. Szerintem akár egy jó kirándulás is fejleszti az embert mentálisan is., nemcsak fizikálisan. De csak kütyüznek.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
maci996
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.04, 21:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Pá-pá Capsella
Nagyon szeretem olvasni az írásaidat! Nekem úgy tűnik, hogy szinte kimeríthetetlen az tudás és tapasztalat, aminek a birtokában vagy. Taps Taps
Razz
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.04, 13:48    Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon szívesen, Zsizsia.

Már ha kajsziról esett szó, ami ugye nagyon fagyérzékeny. De ugyanilyen fagyérzékeny az őszi barack is.

Itt Eger környékén nagyon sok volt a rendszerv. előtt a hétvégi telek, ami akkor jó kikapcsolódást, sok zöldséget, gyümölcsöt jelentett a vele foglalkozó családoknak. Volt saját ingatlan is, de az önkormányzattól bérelt is, kinek milyen.
A férjem egri és 84-ben költöztünk Egerbe. Én meg voltam bolondulva egy hét végi telekért. Egyet ki is néztünk egy házikóval, ami akkor külterületnek számított, ma már belterület. Igen meredek volt a telek, tufás talajú, tele gyümölcsfákkal. A telek délkeletnek lejtett, tehát rengeteg napot kapott, én örültem, hogy ott sokkal előbb tavaszodik és lehet kezdeni a tavaszi kertészkedést.
Akkor éppen egy tsz-ben dolgoztunk és egy kolléga mondta, hogy el kell dönteni, hogy minden évben biztos termést akarunk vagy 10 évből ha 3-4-szer elfagynak a gyümölcsfa virágok, az nem zavar.
Mert ha biztos termést akarunk, akkor legjobb az északi lejtő, mert akár két héttel később virágzik és jó eséllyel addigra elmúlnak a vészes fagyok. Viszont mindenből később van termés, mert az később melegszik fel tavasszal.
Ha nagyon korait akarunk, akkor déli lejtő és kockázat.

Ahogy megbolondult az időjárás az utóbbi 10 évben, és figyelgetem ezt a tájolás dolgot, bizony nagyon így van.
Mi egy északi lejtőn lakunk az állatokkal. Ott vannak gyümölcsfák és 2003-től csak tavaly fagyott el két nyári alma virága, helyesebben a virágzáskor napokig sok eső és nagyon hideg volt. Ilyenkor nem is kell a fagy, a több napos nagyon hideg időben megfáznak a terméskezdemények, és ami megkötött, még az is fokozatosan vagy egyszerre lehullik. Az őszi barack és a kajszi sem fagyott el, de az őszi sok termést lepotyogtatott. A kajsziból még csak egy fiatal csemete mutatta meg magát asszem 11 db terméssel, amit a férjem pofátlanul egyedül befalt. Én egyet ettem belőle, amikor egyszer kaja nélkül kiugrottam neki segíteni és ez volt az energiabombám.

Nagyon izgalmas ez az idei tél is. Aggasztó ez a hosszú jó idő. Félő, hogy február-márciusban itt felejti magát a tél és csak áprilisban fog a föld fagya kiengedni.
Gyerekkoromban minden március 15-én krumplit vetettünk. Anyuék bedobták a szekérkasba a melós gúnyánkat és kimentek. Mi a húgommal az ünnepség után kigyalogoltunk, átöltöztünk és dobáltuk a krumplit a fészekbe.
Bezzeg itt az utóbbi 10 évben kétszer április 10. körülre olvadt ki úgy a föld, hogy a dózer tudjon dolgozni. Még ekkor is félköbméteres fagyos földdarabokat emelt ki. Ezek aztán a napon két nap alatt kiolvadtak és tudtuk végezni az elképzelt munkát.

Már nagyon várom a tavaszt, de még sok papírmunka vár rám, mielőtt kimehetek. Izomzatban is kéne erősödnöm, mert november-decemberben nagyon leamortizálódtam. Tulajdonképpen úgy tudom magam virtuálisan a gép elé láncolni, hogy asszondom, te nagyon hüle, minél előbb kész vagy a papírmunkával, annál előbb mehetsz ki a kertbe és túrhatod a földet. Hajrá!
Vissza az elejére
zsizsia
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.04, 07:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella!

Köszönöm a részletes leírást. Az a gond, hogy 1 db csemetém van, és arra nem szeretnék 25 kg-os zsákot venni. A tövét azt takartuk, védve van. A hirtelen napsütés sem éri -amitől megrepedhet-, mert árnyékban van.
Na ez a fenyőágas trükk jó ötlet, kipróbálom. Úgyis leakarom szedni a terasz dekorációt.

Köszi mégegyszer!!!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.04, 00:18    Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsike, köszönöm.

Mivel a mészről esett szó, gondoltam, a hasznáról írok egy kicsit.
A csonthéjasoknak sok mészre (kalciumra) van szüksége, de a savanyú talajok ph-ját is lehet vele javítani. Igazából mészkő zúzaléka kellene, az azért lenne nagyon hasznos, mert a zúzalék nem egyszerre hatna, hanem csak szép fokozatosan a lebomlása ütemében.
Nagyobb ültetvények telepítésénél, ha a talajvizsgálat alapján kell, tonnaszámra (számítások alapján) meszezik a talajt.

Mi 25 kilós oltott meszet szoktunk venni, amikor néhány km villanypásztort telepítünk, vagy kerítést építünk. Az oszlopok helyét meszes végű pálcikákkal jelöljük. Persze hogy megmarad egy csomó mész, amit meg lehetne menteni, csak haza kellene hozni és levinni a pincébe. De mivel ilyenkor mindig nagy munka van, a vége az, hogy nyáron kiszárad a zsák, ősszel rájön a fagy. Évek múlva a bedöglött meszet fel szoktam használni a gyümölcsfák, bogyósok, cserjék alá. Azért is van nagy szükség rá, mert a sok istálló trágya (és minden szerves anyag bomlása) savanyítja a talajt, a túl savanyú talaj pedig sok hasznos ásványi anyagot köt le, nem felvehető állapotban vannak jelen a talajban.

Ellenben a mész tompítja a savasságot, ezáltal sok elem, de főleg fontos a mikroelemeknél, felvehetővé válok, továbbá a mész is kell a növényeknek.

Természetesen a szerves anyagok savanyító hatása nem jelenti azt, hogy ne trágyázzunk. A trágya sok más pozitív hatása felülmúlja ezt a savanyító hatást. Ráadásul a trágya hatása csak néhány éves és nem is egyszerre bomlik le, tehát nem olyan nagy gond a savanyítás.

Régen a mészre azt mondták, a mész az apát gazdaggá, a fiút szegénnyé teszi. Ma már műtrágyával pótolható a tápanyag. A meszezésre hatalmas hozamokat adnak a növények.

Így, hogy elgondolkodok a mikroelemeken, megint feltaláltam a spanyolviaszt.
A kinti kertecskémhez fogok ásványi anyagokat "bányászni".
Az egyik legelőnk egyik részén kőbánya volt, majd abbahagyták a bányászatot. Szépen, rétegesen, vonalasan vágták ki a követ.
A kőforgácsokból nagyon sok van ott most is, lassan bomlik le és válik talajjá. Ez fekete színű, de tőle pár száz méterre barna színű a zúzalék.
Már annyi mindennel foglalkoztam életemben, de a kőzetekkel nem, pedig érdekelne.
No, majd utána olvasok, hogy ezek milyen kőzetek, fakíthatok-e valamit a gazjaimnál velük?

Kövek, lapos kövek...
Ostoros felett a legmagasabb ponton van egy török kori emlék, egy török őrhely. Fantasztikus! Nagyjából egyforma méretű lapos kövekből van egy félkúp felrakva, de hogy a négy égtáj felé, ki lehessen látni belőle, boltív van kihagyva a kőrakásból. Semmilyen kötőanyag nincs az építményben, sem szeg, sem csavar, semmi a világon. 500 éve áll.
Ott van, amiről Gárdonyi Géza is írt, hogy az egri várból a föld alatt el tudtak jutni Ostorosra. A hegyben vannak alagutak, pincék, kint a határban, azokban valamikor laktak. Jó rejtekhelyek lehettek az erdőben.
Az említett török őrhely olyan jó helyen van, hogy onnan messze el lehet látni az Alföldre szabad szemmel is. Úgy emlékszem, a törökök idején még itt nem volt távcső.

Vajon ez is milyen kőzet, hogy még nem bomlott el?
Vissza az elejére
Szécsike
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 22:14    Hozzászólás témája: ....Én is Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem érint,de élmény volt olvasni! Király Köszönöm. puszi2 puszi2
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:54    Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban Hozzászólás, az előzmény idézésével

Zsizsia!

Mésszel két cél érdekében szokták bekenni a fák (csemeték) törzsét:

1. kártevők, kórokozók elleni védekezésül

Szerintem, amit most vettetek, annak még aligha van fertőzése, de a mész egyébként sem feltétlen öl el mindent, mert a kéregben minden át tud telelni. Igaz, egy fiatal csemetének még nincs olyan kérge, ami alá rejtőznének a nyavalyák.
Tehát emiatt ne aggódjatok!

2. fagyvédelmi céllal:

Ennek nem a csemete melegen tartása a célja, hanem éppen a túlzott felmelegedéstől való védelme.
Arról van szó, hogy a téli verőfényes napsütésben a fák törzse különösen a déli oldalon nagyon felmelegszik, megindul benne a nedvkeringés.
Éjszaka, ha fagypont alá megy a hőmérséklet, a felgyülemlett víz jégkristályokká válik a sejtekben és a hegyes kristályok kilyuggatják a sejtfalakat és "elvérzik" a fa. Ekkor képződnek a fa törzsén a hosszanti fagylécek, amik ugyan látszatra begyógyulhatnak, de utána sose lesz az igazi a fa.

Ennek a felmelegedésnek a kivédésére kenik be mésszel, hogy a fehér mész visszaverje a fénysugarakat és ezáltal kevésbé melegedjen fel a fa.

Ezt a fény elleni védelmet árnyékolással ugyanilyen jól meg lehet oldani.
Árnyékolni legjobb a papírkarton, dobozok kibontva, körbe rákötözve. A papír jól árnyékol és hőszigetel. Tehát nappal a fény ellen véd, éjjel pár fokot véd. Sőt, még a nyulak ellen is segíthet.
A papír alatt szellőzik a fa.
Nem szabad rá nylont tenni, mert az megfullasztja, nem engedi át a levegőt, könnyebben megtelepednek a veszélyes baktériumok, gombák.

A fagyvédelem miatt ugyanilyen fontos a gyökerek védelme, különösen egy új telepítésű csemeténél. A csemete körül legalább egy méteres sugarú körben falevelet, trágyát, szalmát, kartonpapírt, bármilyen hőszigetelő anyagot kell rátenni, hogy semmiképpen ne fagyjon át a gyökérzóna.

Ezeket a takarókat (a törzsről és a talajról) csak a fagyok elmúltával szabad levenni, inkább sokkal később, mint picit korábban. Az utóbbi évek szeszélyes tavaszain márciusban még vissza szokott jönni a fagy és nagy kárt okoz. Ez ellen úgy is védekezhetünk, hogy nem csábulunk el az első napsugaraktól és nem szállunk be a kinek a kertje van előbb rendben a tél után versenybe. Márciusban több fagykár van, mint télen. Ezért kell a takarókat hagyni, hogy lassítsuk a fák ébredését, késleltessük a keringés megindulását vagy mérsékeljük a keringés sebességét, így minél kevesebb vizet tartalmazzon a fa.

Az öregebb fák törzsét vastagabb kéreg fedi, ezért azok kevésbé érzékenyek, mert a kéreg árnyékol és kis vékony téli takaró.

Most fenyőfákat bizonyára lehet még az utcán szedni, azzal fent is, lent is lehet takarni. Bárminél jobb. Le kell vágni az ágakat és rákötni.
Persze, a lucfenyő nem jó, mert lehullik.

Azért írtam ilyen részletesen, mert én már több növényt kinyírtam azzal, hogy a téli takarót túl korán szedtem le, szépen felgereblyéztem és hogy tetézzem a szakszerűtlenséget, még meg is öntöztem, mert az a tél elég száraz volt. A nappali tizen fokok után visszajöttek a mínusz tizenek és törölhettem a szemeimet.

Szerintem eddig aligha van ok az aggodalomra.
Vissza az elejére
zsizsia
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon köszi! Az lenne a jó, ha valami más "technikával" lehetne helyettesíteni.
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

ÓÓ-de sajnálom!
Talán itt akad valakinek aki közeledben él Sad
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ígéret az van, de még nem ért ide. Szerintem már nem is fog.
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bocs,hogy belekotyogok,de nem tudsz valakitől kérni egy kis üvegnyi meszet? Embarassed Wink
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2018.01.03, 21:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Segítséget szeretnék kérni.
Ősszel ültettünk egy kajszibarackfát. A törzsét be kellene kenni mésszel, de csak 25 kg-os zsákban tudnék venni. Nincs valami más megoldás a fa védelmére ?
Vissza az elejére
Emmylie
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2017.12.30, 22:11    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Fiam hozta nekem ezt a Magot Mallorcarol.
Egyenlöre nem tudom hogy is fogjak hozza ezért kérnék segitséget.
Ismeri valaki ezeket a pálma fajtákat?
Ugy nézem hogy 3 féle mag van a zacskoban. Wink

Vissza az elejére
vera
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2017.11.07, 21:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Cimarin, köszönöm szépen a választ Neked is! Hétvégén le fogom mosni a növényeket szappanos vízzel. Remélem, még nem sok fertőzött...

--
Vera
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Következő
6 / 9 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban