15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Kertünk meglepetései (2)
Vendégeink a kertben(17)
Milyen növény ez?? (37)
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Konyhakerti növények (14)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Golgoták (17)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Amarilisz /Hippeastrum/22
Kertes sorozatok a nagyvilágból
Hibiszkuszok (32)
Segítség csak kertészeti témákban(17)

- Tábortűz témák:
IDŐJÁRÁS (61)
GAZLAP szakácskönyv (71)
Találd ki (28)
Írj bármilyen témáról (15)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
Vicces történetek,...képek(16)
A Tudat keresése (2)
Milyen öröm ért ma? (37)
ITT_HON is_SZÉP! (2)
Kávéház (40)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
11:41:pm Bojtárgazdi :
Mergvagyok ám, csak kicsit több a munkám, aztán mire ideérek, mindenki alszik...
5:02:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
4:44:am kutyus :
Jó reggelt
1:42:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:23:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:33:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
2:01:pm Emmylie :
Nem is kéne strandra mennem van medencénk Csak éppen a lábom miatt pár hétig plasztik zsákkal a lábamon tussoltam Strand és medence sajnos NO GO
10:41:am aszokfa :
Ma hiper szuper UV B sugárzás van odakinn... Jobb lenne árnyékban vagy idebenn!
10:34:am bau :
Mi van? Mindenki strandra ment?
5:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:39:am kutyus :
Jó reggelt......dögletes idő lesz megint
5:04:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
1:44:pm Bojtárgazdi :
Későn ébredtem, hajnalig a szúnyogok alig hagytak aludni. Mindenkinek szép napot kívánok!
5:09:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:21:am Bojtárgazdi :
Szép napot! Én is későn ébredtem, és így is telefonhívásra.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Szőlészet-Borászat
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Szőlészet-Borászat
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 29, 30, 31

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.09, 12:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Szirom!

Neked ajánlom...............

Márai Sándor:
Magyar borok
/részlet/
Ha megöregszem, pincét akarok, ezt már szilárdan elhatároztam. Semmi mást nem akarok az élettől. A pince helyét is kinéztem, nem messze otthonomtól: gyalog járok majd ki, s vigyázok, hogy a környékbeliek, bortermelők, gyümölcsös-kertek tulajdonosai, vincellérek ne tudjanak semmit városi múltamról... A borok élnek és dohognak a pincében, a diófák lombjai között kövér darazsak dünnyögnek messze, a mélyben hajó úszik..., árut hoz és visz egy megbékélt világ jó szándékú népei között, a népek örök országútján, s Pannónia szőlőskertjeiben az éneklő lányok megmosták fehér lábukat és tapossák a fürtöket. Mind öregek leszünk, a pince tulajdonosai és vendégei, irodalomról csak akkor esik szó közöttünk, ha legalább ezer éves, s borról csak akkor, ha legalább ötéves; nem akarunk már bosszút és elfeledtük azokat is, kiknek egykor meg akartunk bocsátani. A tájast nézzük, kortyoljuk a bort, s óvatosan ejtjük a magyar szavakat, melyek egyidősek e tájjal. A bor nem bírja a beszédes vendéget, ez régi tapasztalás, s a beszédes vendég, akinek még fontos minden világi hiúság, nem bírja a bort. Ennek a pillanatnak élek; amit addig csinálok még, csak előkészület, magam sem tartom sokra. Mind bölcsek leszünk, s az első pohárból a földre is loccsantunk egy kortyot, nagyon régi áldozati szokás szerint. Mikor az első csillag feljön, kulcsra csukjuk a pince vasajtaját, s rövid botra támaszkodva megyünk haza. Az éjszaka hűvös már, a társaság árnyalakjait elnyeli az októberi este varázslata. Éltünk, nem éltünk, kinek fontos igazán?... Bölcsek leszünk, mint a bor, melyet ittunk, s vállvonogatva beszélünk az utókor ítéletéről. Mert minden bölcsesség alja, melyet a magyar a hazai borból és a műveltségből tanult, ennyi: szeretni kell az életet, s nem kell törődni a világ ítéletével. Minden más hiúság.."
szirom
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2006.03.09, 00:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Én inkább kíváncsian olvasom ezt a topikot, mert bár szekszárdi vagyok, és az apámnak mindig jó bora volt helyi viszonylatban is, nem sokat tanultam annak idején a szőlő-bor tudományból. Kamaszkoromban mindig büntiből kellett menni kapálni, meg hajtást válogatni, meg hasonlókat. Megcsináltam, de nem érdekelt. A hordómosást is utáltam, a kén szagától kivert a víz Mad És most is érzem a pincelejáróban a nedves homok szagát, amivel fel volt hintve a lépcső és a pince talaja. Meg a vendégek, akik órákig nem jöttek föl a pinyóból, pedig nekem randim volt, és le kellett érnem a hegyről Smile Most már jobban értékelem a jó bort, és igazából érdekel is a dolog, de valljuk be, ez nálunk elég rosszul volt felvezetve. Szóval olvasgatlak benneteket Laughing
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
mamy
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2006.03.07, 10:28    Hozzászólás témája: Re: link Hozzászólás, az előzmény idézésével

ászokfa írta:
Elnézést kérek én feltettem egy linket, de a technika ördöge révén a gépemen én nem látom a tartalmat.
Ha kaphatnék valami visszajelzést valakitől. hogy ezen a linken olvasható e valami.
Köszönöm!

No én látom,el is olvastam,De...
Nem kaptam kedvet a szőlő termesztéshez.
Meg várom míg valaki más... és a végeredmény a lényeg! Wink
Meg aztán végig sétálok a borúton,oszt maj' meglátjuk.... Laughing Embarassed
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 21:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kriszti1, Viri Tória, Molnarka, Ászokfa, bangita és isyka!

Köszönöm.

Hogy a lap jó lesz-e, csak rajtunk múlik!
isyka
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 20:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Covy!

Ez a topic ha így megy a kedvencem lesz. Mert eddig is jó dolgokat tudtam meg!
Van szöllő a családban, de én útálon mert frankó gyalogtőkés... Tavasszal lehúzni a talajt, ősszel feltölteni...
Napok mennek el ezzel a marhasággal...
Évek óta mondom, hogy lugasozzunk, megvan hozzá minden csak egy kis fizikai munka kellene, de nem (fiatal vagyok) nincs beleszólásom, bár néha az öregek elgondolkoznak...

A bor viszont frankó! Szeretem is! Bár magamtól nem tudnék készíteni egy litert sem!

Na ültetvényesek, borászok! Írjatok ide mindenféle jó tanácsot!
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 20:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Covy!

Amennyire nem szerettem a szőlőt, most annyira jött meg a kedvem. És ez Nektek köszönhető.
Gratulálok az új topichoz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nekünk egy jó barátunk, profi fényképész. Gasztrónomiai lapoknak is fotóz. A barátai közé tartoznak a borászok: Szeremley Huba, Bock József...stb.Mivel állandóan bort kap ajándékba tőlük, rekeszszám, és minőségit, nem tudja hova tenni , nálunk tárolja a pincében.

Persze mi is jól járunk mindig, bár van amit már csak főzéshez ajánl. Azért a tudta nélkül soha nem dézsmáltuk meg, inkább ő ad mindig finomakat, több üveggel, azzal elvagyunk, a következő alkalomig.

Hát ennyi a bortudományom, de remélem általatok, majd tanulok egy csomó mindent!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
ászokfa
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 20:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Covy! Örülök, hogy létrejött ez a topic!
Minden ismert, és nem ismert felmenőmnek dolga volt a szőlővel és borral.
Valamikor, és most sajnos mondhatom, hogy már rég, nem tervezetten, de a nyakamba szakadt két szőlőterület.
Egyik sem volt nagynak mondható, de a napi elfoglaltságok mellett bizony sok volt.
Ma már a fele sincs meg, de ami megmaradt, nagy becsben van. Mindamellett, sokszor most már ez is tehernek látszik.
Minden, ami hozzákapcsolódik, az őseimet juttatja az eszembe, és ez nem üres nosztalgia. Olyan kultúra nyomait őrzi, ami nem is sokára,- feledésbe merül.
Tudom, manapság ez általános, és nem vagyok vele egyedül.
Ennek ellenére, tagjai vagyunk egy helyi borút egyesületnek. Igyekszünk a körülményekhez képest színvonalasan tenni mindent, ami a szőlőhöz és a borhoz kapcsolódik.
Sajnos nem tudok olyan sűrűn idelátogatni, mint ahogy szeretnék.
Ezért, egy irományomat, amit "a pincénk használati utasításának" szántam, átdolgoztam webformátumba, és ezen a linken elérhetővé tettem.

http://www.aszokfa.tar.hu/szolo.htm

Remélem lesznek, akik érdeklődéssel olvassák, és örülnék, ha hozzá tudnék járulni valaminek a sikeréhez, amit kedvelek.
Lehetnek vitatható részek is benne, mert tartalmaz olyan részeket is bőven, amik nem egyértelműen "kiszerkesztett" szövegek.
A Cirfandli titka nincs benne, mert a borkészítés részét már nem volt türelmem átdolgozni.
Üdv !
ászokfa
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 15:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Covy!

Örülök, hogy megnyitottad a szőlős topicot,biztosan lesz miről beszélgetnünk,főleg ha itt lesz a jó idő.

Nekünk is van egy nagyapámtól örökölt szőlőskertünk,ami már sajnos nem olyan mint gyerekkoromban volt.
Gyönyörűen karbantartott szőlőskertek voltak akkor, körbe kerítve líciasövénnyel, a dűlő elején kapuval, amihez egy nagyon érdekes fakulcs tartozott,csak ezzel lehetett bemenni.
Volt egy csőszház is amiben ott lakott a csősz!
Soha olyat nem hallottam, hogy valamit elloptak volna!
Nagyon szigorúan a fejünkbe verték már már pici korunkban,hogy a szomszéd szőlőjébe még véletlenül sem szabad átlépni.

Finom szőlő és nagyon finom gyümölcsök teremtek ott.
Ma már sok szőlő kipusztult, a direkt termők maradtak meg inkább és nagyon sok a sorsára hagyott terület és még több a lopás.
Gyakran elviszik a lugasoszlopokat,levágva róla a drótokat.
Egy –egy ilyen eset nagyon elveszi a kedvét az embernek a szőlőművelésétől és egyre kevesebb az idő is amit rá tudunk fordítani.
A szőlő nagyon munkaigényes növény.
Nekünk othelló nagyrésze,de otthon a kertünkben csemege szőlőt is ültettünk.
Tavaly őszön több fajtát is vettem, remélem szépen kiteleltek.
Lassan elkezdődnek a tavaszi munkánk.
Nekünk a szőlő metszése jelenti a legtöbb munkát,de folyamatosan lehet mit matatni egész nyáron kinn a szőlőskertben.
Kötözés,kapálás,permetezés.minden hétvégére jut valami munka.
Nagyon szeretek ott lenni,élvezem a csendet,hallgatom a madarakat,süttetem magam a napppal,természetesen közben dolgozni kell !
Nagyon ritkán egy-egy slambucot is főzünk és ilyenkor meghívjuk ebédelni a lányomékat is.
Akik most még nem igazán kedvelik a szőlőt és a velejáró munkát,de talán mire majd nekik kell csinálni,megszeretik.
Bár ezt azért nem nagyon hiszem!
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 13:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A bor istene

Bacchus először Dionüszosz néven született a Zeusz fiaként az Olümposzon. A görögök a bor isteneként tisztelték és hitték, hogy az első szőlőtőkét ő ültette. Másodjára, immár Bacchus néven a rómaiaknál futhatunk össze jó Dionüszosszal. A rómaiak sok más istennel együtt biztos, ami biztos alapon őt is integrálták a görög mitológiából. Később meglehetősen népszerű lett Rómában, ami különösen annak köszönhető, hogy ünnepein már nem csak nők részvételét engedélyezték. A mértéktelen orgiába fajuló ünnepeket később a Szenátus erős felügyelet alá helyezte. Bacchus harmadik születése 1972-re tehető. Ebben az évben nevezte el Peter Morio német nemesítő zöldszilváni x rajnai rizling x müller-thurgau keresztezésű új fajtáját a bor istenéről. A fajta gyorsan népszerű lett Németországban, hiszen bora zamatos, hozama magas és a talaj iránt sincs nagy igénnyel. No és ne feledjük, hogy a bor istene vigyáz rá.
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 10:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

ViriTória írta:
Üdv az új lapnak és elindítójának.

Sok sikert az új laphoz.

Kösz. Reméljük érdekes és hasznos lesz.
ViriTória
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 10:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Üdv az új lapnak és elindítójának.
Nekem össz. három szőlőm van, tavaly ültettem őket a terasz délnyugati oldalára, ahonnan felfuttatni szeretném őket. Anyukám nagy szőlész (valamikor nagy szőlőnk is volt, de apu halála után eladtuk Sad ), nekem ő a titkos bevetendő fegyverem.

Sok sikert az új laphoz.
Vissza az elejére
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 09:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kriszti1 köszönöm az észrevételt. Ajálom a következőt.

Jó tudni!

Szőlőültetvény és gyümölcsös telepítése előtt, de zöldség, valamint dísznövény kultúrák indítását megelőzően is célszerű "kikérdezni" a talajt annak állapotáról, kémhatásáról, humusz-, szerves anyag és tápelem tartalmáról. A környezetkímélő szántóföldi és kertészeti termesztést célzó támogatások elnyeréséhez pedig alapkövetelmény a teljeskörű talajvizsgálat elvégzése.
A talajnak számos tulajdonságát megállapíthatjuk a helyszínen, szemrevételezéssel, vagy kézi eszközökkel. Kémhatásának (pH-érték) és sótartalmának (EC-érték) megállapításához könnyen kezelhető kézi mérőműszerek állnak a kertészek rendelkezésére.

Házi módszerek

A talaj mésztartalmáról háztartási eset segítségével kaphatunk képet: egy diónyi talajdarabot porcelántányérra teszünk, és ecetet cseppentünk rá. Ha erősen pezseg, akkor sok benne a kalcium-karbonát, ha kevésbé, akkor kevés. Érdemes megfigyelni a vadon növő gyomnövényeket is. A lósóska mészben szegény talajon terem jól, a kamilla a sziket, a mezei zsurló pedig a magas talajvizet jelzi.
kriszti1
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 09:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Covy! Jó ötlet, én is szeretnék szőlőt telepiteni, legalább lugasnak, étkezésre, és magnélkülit mazsolának.
A borászatról még fogalmam sincs, de legalább most itt az alkalom. Kertem az van elég sok, és még most fontolgatom mit ültessek. A gyümölcsfákon kivül amit már elultettem 3 eve.
Vissza az elejére
covy
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2006.03.06, 08:34    Hozzászólás témája: Szőlészet-Borászat Hozzászólás, az előzmény idézésével

Úgy vettem észre, hogy a gazlakók közül elég sokan foglalkoznak szőlő, illetve bor termeléssel, de olyan lap ami kimondottan ezzel foglalkozott volna nincsen. Jó magam is foglalkozom szőlőtermesztéssel, és remélem, hogy ez a topic egybe fogja majd azokat, a minden érdeklődő számára hasznos tanácsokat, tapasztalatokat, melyek ezen az oldalon reményeim szerint összejönnek. Használjuk, hát ezt a lapot annak reményében, hogy a sok értékes vélemény és tapasztalat segítsen bennünket még jobban eligazodni-e nagyon szép, de sokszor fárasztó munkában.
Egy rövid történeti áttekintés:
A szőlő az emberiség legrégebbi kultúrnövénye. A szőlőfélék legősibb képviselői, a Cissites nemzetség fajai. Ebből alakult ki a Vitis nemzetség. Magyarország területén több szőlő fajta élt a jégkorszakig. A kontinensvándorlás miatt három nagy fajcsoport alakult ki, at észak-amerikai, az eurázsiai és a kelet-ázsiai. Európában Kialakul a Vitis silvestris / ligeti szőlő /. Belőle alkult ki a Vitis Vinifera a kerti szőlő.
A Kárpát-medencében honfoglalásunk előtt már ezer évvel volt szőlőtermesztés. Őseink a vándorlás során ismerkedtek meg a szőlőtermesztéssel, első sorban a török népektől. Magyarország területén a szlávok már termesztettek szőlőt. Honfoglalás után a kalandozások alatt a németektől, az itáliaiaktól és a görögöktől szereztek újabb tapasztalatokat.
István alatt a szőlő és bortermelés gazdasági tényezővé vált. A rossz ivóvíz miatt elterjedt a borfogyasztás. Mátyás idejében Európa vezető szőlőtermesztője lettünk, de a török idők nem tettek jót ennek az ágazatnak, de ennek ellenére jelentős állomása volt Tokaj.Hegyalja felvirágzása, új fajták, mint / Kadarka, Génuai zamatos/ behozatala.
Rákóczi alatt a „Tokaji” világhírűvé válik, a kuruc hadjáratokat a Tokji bor bevételébő fedezik. 1853-ban megindul a lisztharmat. Mivel ez idáig a szőlőnek betegsége nem volt, termesztése egyszerű volt. Lassan szükség lett a növényvédelemre. 1875-ben betört a fixéra ami az ültetvények felét elpusztította. Mivel a filoxéra a homokon nem él meg, elkezddődik az alföld nagyarányú betelepítése. Ekkor tájt kerülnek az országba a direkt termő fajták / Noah Otteló, Izabella/.1880- ban megjelenik a peronoszpóra. Megkezdődik az amerikai fajtára oltással a szőlőterületek újratelepítése.
Trianon után értékesítési nehézségek adódnak. A világháború után nő az elaprózottság. 1949-től nagyüzemek jönnek létre. Nem lesz ritka az 1000ha.os terület sem. Az állami tulajdon eléri az 50%.ot. A mennyiségi szemlélet miatt, borainkat korlátlan és igénytelen piacokon értékesítjük. 1985-ben összeomlik a Szovjetunió. Jelentősen csökken a hazai borfogyasztás.
1990-ben a rendszerváltás után tulajdonváltás következett be, mely ellentmondásokat hozott a felszínre. Az ágazat a mai napig keresi a helyét. A privatizáció után a szőlőterület 95%.a magántulajdonba került. Sokat változott a fajta összetétel.Nő a világfajták telepítése pld: Chardonnay, cabernet france. A termés átlagok közepesek 6t/ha. A bortermelés a világ bortemelésének 1.6%-a. A borászatban szemléletváltozás következett be, a mennyiségi szemléletet felváltotta a minőségi borkészítés.

Ennek szellemében tehát induljon a lap, amely remélem sokunk számára jelent majd sok örömet és hasznos tapasztalatokat.
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 29, 30, 31
31 / 31 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban