14 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 2 / 18286
Összes látogató: 8
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Konyhakerti növények (14)
Vendégeink a kertben(17)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Milyen növény ez?? (37)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Orchideák otthonunkban (111)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Szobanövények (22)
Kúszó és futó növények (19)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)

- Tábortűz témák:
Gazlap szakácskönyv (68)
Találd ki.....(27)
IDŐJÁRÁS (58)
Emlékfal
A Tudat keresése (2)
Wanted!!! Őt keresem!!! (7)
Milyen öröm ért ma?? (36)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Vicces képek, történetek (15)
Az úgy volt...!!! (2)
Miért mérgelődök?....mi bosszant? (23)
GAZOS TALÁLKOZÓ ABÁDSZALÓK . szept.

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
9:40:am bau :
Bagoly!! Nagyon hiányzol!
9:48:am Emmylie :
Szép napot kivánok mindenkinek.
6:12:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek...új hét van indulóban
6:28:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:14:am kutyus :
Jóó reggelt mindenkinek!
5:26:am kutyus :
Jó reggelt! Látom, Etimami már itt vagy
5:14:am kutyus :
Szép csillagos reggelt!
5:23:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:50:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
7:31:am etimami :
Kellemes vasárnapot.
6:07:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!...már voltam a tecsóban, kellett venni vizet és mindenféle mosó- mosógatószert
8:27:am Emmylie :
Szép napot
5:51:am kutyus :
Jó reggetl minden alvó és nem alvó GAZ-nak
8:22:pm bau :
Mi van itt? Mindenki nyugdíjba ment?
7:25:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Leanderek(18)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Leanderek(18)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.04.07, 18:54    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon szépen köszönöm!!!! puszi2 puszi2 puszi2

Jelentem Wink kitörtem! Laughing
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
oerzsi
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2018.04.04, 20:51    Hozzászólás témája: Re: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsike írta:
A lea gyerkőcök a teleltetés alatt cérna vékony hajtásokat hoztak.
Hagyjam így,vagy inkább törjem ki??? hmm
Lehet, hogy jobban jársz ha kitöröd őket, most gyorsan kihajtanak újra, és az új hajtások már szépek lesznek Smile Smile

http://picasaweb.google.com/115907101229751647496
Vissza az elejére
oerzsi
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2018.04.04, 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Emmylie írta:
...némelyiknek olyan a levele mintha olajos lenn.
Mitöl lehet ez? és mit csináljak velük? Tanácstalan vagyok mert ilyen még nem fordult elö nálunk.
Fénylő és ragacsos? ha igen akkor valamilyen kártevő van rajta és az a mézharmat, amit a leveleken látsz. Nézd meg jól a leveleket nincs-e rajtuk pajzstetű, vagy esetleg levéltetű. Ellenük valamilyen felszívódó rovarölő szerrel tudsz védekezni, a felszívódó szerek nagyrésze beöntözve is hat, nem muszáj permetezve kijuttatni.

Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.04.03, 19:05    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

A lea gyerkőcök a teleltetés alatt cérna vékony hajtásokat hoztak.
Hagyjam így,vagy inkább törjem ki??? hmm

Köszönöm. puszi2 puszi2
Vissza az elejére
Emmylie
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.04.03, 13:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ma végre ki tudtuk rakni a leandereket. A garázsban teleltek.Nem látok különösebb bajokat rajtuk viszon némelyiknek olyan a levele mintha olajos lenn.
Mitöl lehet ez? és mit csináljak velük? Tanácstalan vagyok mert ilyen még nem fordult elö nálunk.
Vissza az elejére
Szaksz53
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2018.03.12, 08:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsike

Köszönöm a jó tippet. Majd én is magról fogom tovább szaporítani, de most kaptam és még magokat kellene róla gyűjtenem.

Capsella

Igen, arról találtam cikkeket, hogy nem rokona a leandernek, csak arról nem találtam semmi, hogy mikor lehet kirakni.

Köszönöm a válaszokat.

További szép napot nektek!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.03.11, 23:47    Hozzászólás témája: Leánderek Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szaksz53!
A kínai leánder nem rokona az oleander leandernek, ezért van eltérés a tartásukban.

A kínai leánder szerintem inkább trópusi növény, annak nincsenek pl. téltűrő fajtái, mint a leándernek. Én még nem merném kihozni állandóra, maximum annyit tennek vele, hogy bent megöntözgetem, hogy meginduljon a keringése és vagy két nap múlva, ha jó időt jósolnak, nappalra védett helyre kitenném, este bevinném vagy teraszon, védett helyen letakarnám, ha valamelyik családtagnak annyira útjában van. Szerintem az ő ideje májusban, a fagyok elmúltával lesz az igazi, mert melegigényes.
Gratulálok, hogy sikerült jól átteleltetni. Én a pincében sose tudtam, kiszáradt. A nappaliban meg nőt-nőtt. A vízellátásra nagyon érzékeny. Elég, ha jön egy váratlan szép napsütés és a déli ablakban meg lehet sütni áprilisban is.
Sok magot képes hozni és valóban könnyen kel.
Sok sikert hozzá!

Rózsa!
Ha teszel fel fényképet az almafáról, megnézem, én hogyan metszeném.
A birsről is mondtam volna. A birs nem sok metszést igényel, inkább csak egy kis fazonírozást, hogy a szemünknek jobban tetsszen.
De Te meg tudsz tanulni metszeni, akár az interneten is nézegethetsz honlapokat, cikkeket.

Metszési általános alapelv:
a beteg, sérült részeket eltávolítjuk. Ha túl sűrű, úgy ritkítjuk, hogy a metszéssel a termőfelületet terebélyesebbé, levegősebbé tesszük. Ez úgy érhető el, hogy a belsejéből kivágjuk a fattyú vagy vízhajtásokat. A termőágakon az utolsó rügy mindig kifelé nézzen.
A rügyek, mint ismerjük, hajtásrügy, virágrügy, vegyesrügy, ha fajonként felismerjük, az előnyös. Ha összehasonlítjuk az egyes rügyeket, meg tudjuk találni a három típust. A rügyismeret azért jó, mert pl. a korona belsejében nem hagyunk meg felesleges hajtásrügyeket, vagy ahol hiányzik a korona szimmetriájához egy vessző, elindíthatjuk egy hajtásrügyről vagy esetleg vegyesrügyről.

A levegős korona a kívánatos, hogy a nyári forróságban érkező eső után ne dunsztban termeljük a gombákat, baktériumokat a koronában.
Az ágak ne érjenek egymásba, mert a kevesebb több, erre ez bizton áll.
Egy kis szimmetria, ha kialakítható, jó az ember szemének.
Az ágak végét jó visszavágni, végén kifelé néző rügy legyen, mert az ágak végén gyakran van kártevő a rügyekben.

A nyesedéket érdemes elégetni, hogy semmiféle fertőzés ne maradjon utána. A gyümölcsmúmiák leszedése, elégetése nagyon fontos.
Ha gyümölcsmúmia van,feltétlenül kell a növényvédelem. Egyszer el kell érni az egészséges állapotot és utána kell megpróbálni visszatérni a vegyszermentesre, biora, természetes anyagok használatával.

Még egy kicsit bonyolítja a metszés tudományát, hogy vannak olyan gyümölcsfajok, amik közel vízszintes ágakon teremnek legjobban.

Természetesen az új fákon sok új ág lehet, amik még nem fejlesztettek termő vagy vegyes rügyet, és ez nem jelenti azt, hogy akkor ezeket a hajtásrügyeket levágjuk. Válogatni kell, hogy mi kell belőle a jövőbeli koronához.

A vezérág metszése is igény szerinti. Mehetne az égig, de a mai gyerekeknek már nem a fán terem a finom cseresznye, hanem boltban vagy okoskütyün megrendelik inkább, mint az udvarra kimenjenek szedni a fa aljáról. Azt meg pláne nem tudják, hogy a legfinomabb gyümölcs a fa tetején és déli oldalán van.
A fa tetejére meg dehogy mennek ők fel! Nemá! Nehogy a gravitáció lehozza!
Nekünk meg pont elég egy olyan max 5 m, na jó, beismerem, nekem már sokszor a 4 m is elég.
De bízva abban, hogy utódaink fejében valami ismeretlen okból nagy, gyors megvilágosodás történik, úgy alakítsuk ki a koronát, hogy rá lehessen mászni a fára, mi több, abban a nagyobb sejhajok is elférjenek.
Bár nem minden fafaj bírja a súlyt, van, amelyik törékeny.
Az is szempont, hogy a fenti okok miatt az új fák termőfelületét minél lejjebb hozzuk, vagyis már 1,5 m-en vagy alacsonyabban ágazzon el a csemete.

Sajnos, nem tudom úgy leírni, mint ahogyan meg tudom csinálni.
Engem már gyerekként is érdekelt a metszés és mindig ott tátottam a számat, ahol metszettek és kérdezgettem, mint a 3 évesek, hogy de miért...
Anyám még szégyellte is, hogy lánylétemre ez engem érdekel, mert szerinte ez férfimunka. Amikor Apu metszett és otthon voltam, én szedtem össze a nyesedéket, közben mindig megbeszéltük, hogy az adott fát miért úgy célszerű megmetszeni.
Természetesen mindezzel nem azt akarom mondani, hogy értek hozzá, inkább azt, hogy tekintettel arra, hogy szeretem és én sem rontom el jobban, mintha valakit hívnék, akkor hadd legyen már szabad nekem ingyen elrontani, nehogy még fizessek is érte másnak.
No, azért nem szoktam elrontani.

Itthon újra kell kialakítani a kertet. Ki kellett vágni a diófát, a csavarttölgy és a törökmogyoró bár gyönyörűek, de égig érnek, ki kell vágni. Így nagyon megnő a becse az egyetlen almafának, ami véletlenül van. Letettem egy almakonténert, hogy majd kivisszük. Kiment a gyökere, megkapaszkodott. Majd a fiam levágta. Kihajtott több ágat, azokból törzsek lettek. Majd a fiam egy törzset megint levágott. Alatta voltak további gyümölcsfa konténerek, amiket azóta kivittünk Ostorosra. Addig ment az almafa az égbe a fény, a levegő után, azóta elkezdett lefelé is terjeszkedni, ágakat hoz. Ez nekem jól jön, mert lejjebb akarom hozni a termőfelületet. Az idén kivisszük alóla a mogyoróbokrokat és fagyal konténereket, ezzel még segítek neki, hogy lefelé terjeszkedjen. A dió vágásakor két ág fent sérült, azokat mejd metszem. És még kérdés, hogy a tölgy és a mogyoró kivágásával fog-e sérülni? Ha azok is ki lesznek vágva, megmetszem azt a fát, ami mindig kivágásra a volt ítélve és érthetetlen módon mégis ragaszkodtam ehhez a több törzsű torzóhoz. Árnyékot ad, gyönyörűen virágzok, finom rajta az alma. Sosem volt megmetzszve, ott vannak alatta a konténerek.
Szerintem még sok almát fog teremni.

Kint Ostoroson a cseresznye és szilvafák készülnek az égig szaladni, mert itt az almafa alatt voltak, és sok konténer versenyzett egymással, nőttek, nóttek, mire végre két éve elültettük. Elérték azt a magasságot, hogy tavaly mindnek visszavágtuk a vezérágát. Már a kiültetés utáni első évben is hoztak lejjebb új ágakat, de tavaly még újabbakat. Így szépen sikerül a korábbi évek mulasztásából származó küllemi hibát pár év alatt korrigálni.
Ezeken az új ágakon a nyár végén már zöld metszést is végeztem, hogy gyorsítsam a kedvező folyamatokat.

A tavaszon, ha az itthoni kert kiürül, elkezdem betelepíteni, számolva arra is, hogy ha pár év múlva mi már nem bírunk kijárni és a gyerekeink nem folytatják, akkor itthon is legyen kertecske gyümölcsfákkal, bokrokkal.
Azt éppen ma gondoltam ki, hogy a pincelejáró tetejét, a régi tyúk és kutyaól tetejét is fogom hasznosítani. Nagy cserepekben paprikát, paradicsomot lehet termelni, csepegtető öntözéssel. Vagy sárgarépa, petrezselyem.
Lent néhány gyümölcsfa, bogyósok. Így amiket vettem és ki akartam vinni, most át fogom ültetni nagyobb cserepekbe és nevelgetem, kéznél lesznek, ha itt végre elültethetem.
Itthon az is előny, hogy van víz. Az idén már tényleg felszereltetek egy mérőórát az öntözéshez, hogy ne kelljen a szennyvíz díját is fizetni.
A csepegtető öntözés egy nagyszerű dolog!

Még azon nagyon gondolkodok, hogy a csapadékvíznek kellene egy 5 m3-es tartályt a földbe ásni, mert az is nagy munka és hátráltatja az ültetést.
A szomszéd egy 3 m3-eset telepített, de rögtön megbánták, hogy nem 5 m3-eset. Nekik gyep van fölötte, ebből öntözik a gyepet.

No, megyek, még van egy kis palacsinta, nem fejeztem be a sütést, mert ügyfeleztem, ÁFA-ztam.
Vissza az elejére
horvathgne
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2018.03.11, 20:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon szeretem olvasni Capsella hozzászólásait! Very Happy
Akkor holnap én is kiviszem a leandereket.

Ma én is jól megizzadtam, bár nem csak kertészkedés volt, hanem tyúkólat is kellett takarítani.
Megmetszettem az almafát. Nagyon szeretek metszeni, de sajnos nem értek hozzá, csak úgy érzésre vagdosom. Remélem azért egy-két alma rajta Very Happy

A birsalmával vagyok bajban, méteres ágakat hajtott tavaly. A középső ágakat kivágtam, hogy ne legyen sűrű a közepe. Capsella biztos tud segíteni Very Happy

Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.03.11, 20:12    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella ma én is kivittem őket. súly
Közvetlenül a ház fala mellé szééép libasorba. Laughing
Most az a kérdés jött,hogy a muskátlikat még miért nem rakom ki,hisz azt mondom hogy az is -5 fokig maradhat. Twisted Evil

Egyébként amit leírtál,nagyon ismerős érzés. Wink Laughing
Azt szoktam mondani,hogy télen vegetálok,de ha jön a jó idő kivirulok. Wink Laughing Ilyenkor én sem tudom mennyi az elég. Wink Laughing
Eltervezem hogy miket csinálok,de ha kész vagyok vele mééék tovább,hogy akkor még ezt is,meg azt is,ha már belefér. Wink /idő,energia/

Szaksz! Remélem jön egy tőlem okosabb,mert én a kínait nem teleltetem,újra vetem mert azt tapasztaltam hogy jobban járok. Wink Laughing
Növésben "pillanatok" alatt utoléri az időset,szebben virágzik és maga a növény is sokkal formásabb.
Vissza az elejére
Szaksz53
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2018.03.11, 08:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szép napot mindenkinek!

Bocsi, ha nem ide kellett volna írni!

Tavaly ősszel kaptam kínai leandert. Nagyon szépen áttelelt! Az lenne a kérdésem, hogy mikor lehet kitenni?
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.03.11, 00:55    Hozzászólás témája: Leánderek Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szécsike!
Tudod-e, egy héten én is hányszor mondom, hogy legjobb hülyének lenni.
Az egy nagyon kényelmes állapot.
Meg aztán magunk akartuk ezt a sok növényt, dolgozzunk vele egyedül...

A kisebb leándereket ma kihoztam a pincelejáróba, előtte megöntöztem őket. Holnap felhozom, átültetem őket. Ha rosszra fordulna az idő, akkor felhordom a teraszra, az védettebb.
Holnap a nagyobbakat is felhozom, megöntözöm.

Én úgy gondolom, tápoldatozni inkább csak akkor szabad, ha már jól beindult a nedvkeringésük, nehogy túlságosan töményként kerüljön a "vérkeringésükbe" az oldat. Mert ez olyan lenne nekik, mintha mi éhgyomorra bekapunk valami kockázatos dolgot.

Nem tudom, mi lenne velem virágok nélkül.
Valahogy nem bírok rendesen lábra kapni. Bezzeg tegnap is, ma is matattam a kertben, teljes elfáradásig (ez a mostani edzettségemben elég hamar eljön), de ahogy dolgozok, mindig még ezt, még azt, már azt a kis munkát csak nem hagyom ott, így meg hogy néz ki, azzal a vonallal bezárólag elvégzek. Tegnap is, ma is csurgott rólam az izzadság.
Legalább bomlik a zsír, épül az izom. Napsütésben meg különösen!
Vissza az elejére
Szécsike
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.03.10, 19:29    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nnnna akkor én is kipakolom,tudok rátok hivatkozni. Wink Laughing
Említettem már a férjemnek de mindig lehurrog és a májusi minuszokkal hozakodik elő. Twisted Evil
Amikor a meséket ültettem el,akkor sem győztem hallgatni a hozzáértő megjegyzéset. Twisted Evil Próbálom neki elmagyarázni a miérteket,de ő csak a fagyosszenteket emlegeti,meg hogy minden évben kapkodom elő a rongyokat. Twisted Evil Ha megkérem valami kerti munkára,az a válasza hogy ő ehhez nem ért. Rolling Eyes Ilyenkor meg szakért. Wink Laughing
Vissza az elejére
oerzsi
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2018.03.09, 20:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Örülök, hogy sikerült kiirtani azokat a fránya kártevőket Smile Smile.
Már kiteheted őket a teraszra, ott védett helyen vannak.
Most elég melegek a nappalok, nem éri hirtelen sokk őket a hőmérséklet változás miatt.

Vissza az elejére
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.03.09, 12:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hogy nekem mennyi nyavalyogni valóm van leander-ügyben... Embarassed Embarassed Embarassed

Ugye, most már kitehetem a teraszra őket?

Lekezeltem őket, ahogy oerzsi írta, szépen meg is szűnt a gyapjastetű-fertőzés, a megnyurgult hajtásokat visszavágtam, az ido.ep.hu szerint már nem várhatóak jelentősebb fagyok.

Szerintetek? Rolling Eyes

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.02.24, 21:46    Hozzászólás témája: Leánderek Hozzászólás, az előzmény idézésével

Azokat a leándereket, amiket egész télen nem vittem be a pincébe, most hordtam be. Már levettem róluk a takarót, napoztak a pincelejáróban, ezért úgy gondolom, megindult a nedvkeringésük és már nem mertem kockáztatni.

Az év legutálatosabb dátumai:
negyedéveket követő 20-a, február 25., május 31.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Következő
1 / 7 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban