14 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
12:31:pm Emmylie :
Szép délutánt.
11:14:am Bojtárgazdi :
Szép napot, Gazország!
4:56:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
3:13:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:16:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:52:am kutyus :
Jó reggelt! jön a TÉL?
2:45:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:40:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
6:11:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot! Kicsit tovább aludtam
5:20:am Emmylie :
Jo reggelt szép vasárnapot.
1:36:pm Emmylie :
Szép délutánt.
6:05:am kutyus :
Jó reggelt! Ismét itt egy hétbége......rohan az idő
5:12:am kutyus :
Jó reggelt
12:45:pm Emmylie :
Szép délutánt
5:46:am kutyus :
Jó reggelt!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Woockie
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2018.06.23, 14:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

sziasztok!
Van egy szep granatalmam, amit ugy vettem, hogy volt rajta gyumolcs. Kovetkezo evben egy-ket virag volt rajta, majd telen a toveig elfagyott. Szerencsere kihajtott, egy ev kihagyassal ujra elkezdett viragozni, tobb szaz viraggal. Viszont egy virag sem kot, miutan lehullanak a szirmai, par nap mulva lepottyan a teljes virag. Azt olvastam, ketlaki, viszont minden viragban latok bibet is, porzot is. Ettol meg lehet ketlaki es kellene vennem megegy ugyanilyet, hogy gyumolcs is teremjen rajta ujra?
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.05.01, 11:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Így terem sokat a kivi – kivi gondozás olvasói tanácsokkal

http://balkonada.cafeblog.hu/2018/04/30/igy-terem-sokat-a-kivi-kivi-gondozas-olvasoi-tanacsokkal/
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2017.11.27, 22:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nekem semmilyen tapasztalatom nincs datolyaszilvából, de egy fórumon(Index) az olvastam, h nem igazán bírja a kemény telet a Tipo fajta. Idén télen többeknek elfagyott. Persze ezzel nem elvenni akartam a kedved tőle! Ha jó helyet találtál neki, akkor biztosan jól fogja magát érezni.

Valaki nem tudna nekem forrást adni Szent Gellért khaki/datolyaszilva csemetéhez? Sajnos Bene László meghalt. Tőle már nem tudok venni. Esetleg valaki tovább vitte a gyűjteményét(benne ezzel a fajtával)?
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.27, 07:23    Hozzászólás témája: Re: Diospyros kaki Hozzászólás, az előzmény idézésével

[quote="bkati"]
unartis írta:
Idén először termett a Szt. Gellért fajtájú datolyaszilvafánk a kertünkben, 6 gyümölcsöt kötött, mindet kinevelte, egyenlőre még a fán vannak a gyümölcsök, de a fagyok előtt tervezem leszedni azokat.

Smile
Gondolom, már leszedted őket. Az elmult telet ilyen jól viselte, hogy még termést is hozott?! Nagyon tetszik!
Megkérdezhetem, h honnan szerezted a csemetét? Engem is érdekelne.

Igen, tegnap szedtem le a gyümölcsöket, mert elég nagy széllökések voltak, nem szerettem volna, hogy széttörje a kis fát a rajta maradt termés.
A néhai Bene Lászlótól vettem néhány éve, idén termett először ez az ukrán fajta. -16 c° volt a leghidegebb a télen néhány napon, de másfél hónapig a föld fagyos volt, igazából semmiféle takarást nem kapott a kis fa, tavasszal korán éledt, ha jól emlékszem már március végén levélbe szökkent. Idén vettem a St@rkl-tól is egy kis fát, az még áprilisban kopasz volt, de kihajtott és nőtt, talán tipo fajtájú lesz.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.27, 07:17    Hozzászólás témája: Re: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella írta:
Igen, mindenütt azt olvasni, hogy a lótuszszilva kétlaki. Olvasom ezt amióta van internetem.
.

Akkor kezd meghonosodni nálunk a lótuszszilva, elvileg a szegedi füvészkertben van Virginiai szilva, hatalmas nagy fa, a lótusz jobb alanya a datolyaszilvának egy ismerősöm szerint aki a saját fáiba szokott oltogatni, elvileg gyorsabban nő a lótusz alanyon, mint a virgnia alanyon a nemes datolyaszilva.
Vissza az elejére
csiri67
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.26, 19:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Mindig így csinálom,így szoktam meg,nekem bevált .A házi kertben egy-két fánál.Természetesen nagyobb volumennél már ilyennel nem babrálnék.A cymbidium orhidea kifogott rajtam,szétszedése szinte lehetetlen .Cserepes virág átültetésénél volt hogy félóráig bontogattam a gyökeret,ahelyett hogy hagytam volna úgy ahogy van.
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.26, 02:24    Hozzászólás témája: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Piroska!
A konténeres gyökér szétborzolását májusban is megteszed vagy csak a hagyományos tavaszi és őszi ültetési szezonban?

Mert én májusban is ültettem konténereseket, de nagyon megküzdöttem vele, mert akkor már kánikula van. A gyökeréhez már nem merek ilyenkor nyúlni.

http://hobbikert.hu/magazin/az-ostermelo-szemevel-igy-termeld-a-kivit-hazikertben.

ezen a linken egy jó cikk olvasható.
Vissza az elejére
bkati
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 12:07    Hozzászólás témája: Re: Diospyros kaki Hozzászólás, az előzmény idézésével

[quote="unartis"]Idén először termett a Szt. Gellért fajtájú datolyaszilvafánk a kertünkben, 6 gyümölcsöt kötött, mindet kinevelte, egyenlőre még a fán vannak a gyümölcsök, de a fagyok előtt tervezem leszedni azokat.

Smile
Gondolom, már leszedted őket. Az elmult telet ilyen jól viselte, hogy még termést is hozott?! Nagyon tetszik!
Megkérdezhetem, h honnan szerezted a csemetét? Engem is érdekelne.
csiri67
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 10:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tavasszal kellene magrendelés megint összehozni,de növény rendelés is jó volna.A Dm-ből a kollegákkal rendeltünk ,drágábbnak tünt más növényestől ,de minőségi növényeket küldtek.Kellemesen csalódtam bennük.Felírom hogy van ruszki szépség mert elfelejtem tavaszig.Banánkának még szorítunk helyet a kertben.Az öntermékeny kivit kéne lecserélni kétlakira ,mert azt írták az jobb és biztosabb termő.OMÉKkon olyan szép kivi tövek voltak csak nem tudtam volna hazahozni vonaton.Azóta is csak rájuk gondolok és fáj a szivem.Gyönyörű nagy kontineres minőségi növény.A kontineres növény gyökerét szét szoktam borzolni ,durvának látszik de hasznos .Kiegyensítve ültetem el.
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 09:50    Hozzászólás témája: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Igen, mindenütt azt olvasni, hogy a lótuszszilva kétlaki. Olvasom ezt amióta van internetem.
Viszont az első anyanövényem még a 90-es évekbeli volt, mivel akkor még nem okosodtunk az interneten, nem is csodálkoztam a magtermésen. Viszont azóta nekem is szeget ütött a fejembe és azóta sem tudtam megfejteni. Talán volt valakinek a környéken? Ez sem lehetetlen.

2010-ben a lányom árverésen megvett 6 ha legelőt, mert két legelőnk között az a darab föld nem a miénk volt és jobb, ha az állatoknak se repülni, se a más földjén nem kell átmenni, ha túl rajta van a napi legelő.
Ezen egy sikertelen szőlőtelepítés volt. Másra happolták el a támogatást, az MVH árverezte. 1 ha-on sok akác és más fafaj kelt ki. A fiam ész nélkül mindent kivágott. Ott megfigyeltem olyan fát, amilyet korábban nem nagyon láttam. Utólag jöttem rá, hogy az is lótuszszilva volt. Ebből gondolom, hogy a környékemen is előfordulhatott másik lotus egyed.

Én egyébként a bozótirtáskor meg szoktam hagyni a gyümölcsfákat és a nem akácfákat, az ismeretlen fafajtákat meg különösen. Szeretem azt, ami magról kikel, jó gyökeret ereszt, megy lefelé, jól terjeszkedik a gyökere. Ezek a fák hiába állnak magányosan a domboldalon, nem szokta a szél kidönteni, mert hatalmas földtömegben kapaszkodik a gyökérzetük.
Ellenben a 10 l-es konténerből ültetett, több éves csemete, ami akár 3 m magas, a gyökér pedig körkörösen megy a konténerben, kiültetve is így gyökeresedik tovább. Vagyis egy szél vákuma könnyen húzza ki egyenesre a gyökereket.
Ennek elkerülésére -faiskolás ismerősöm szerint- legalább két helyen, nem sajnálva, függőlegesen bele kell vágni az ásóval vagy a metszőollóval a gyökérkupacba, hogy a kiültetés után ne körbe, hanem lefelé gyökeresedjen. Természetesen átkonténerezéskor is meg lehet ezt tenni.

Ha figyeltétek, mostanában az új konténerek már nem megnagyobbított virágcserepek, vagyis nem kerek formájúak, hanem négyszögűek és magasabbak. Sokkal előnyösebbnek tartom, mert hosszabb gyökérzet fér bele. Igaz, a faiskolákban az is fő szempont, hogy szorosabban tudják pakolni a konténereket.

Tudjátok, a konténeres csemetéinket döntögeti a szél. Október végén Debrecenben jártam, a Sámsoni úton, a város nagyon szélén van egy faiskolai lerakat. Ott láttam, hogy borulósakat az alábbi módon rögzítik.:
két sornak a végén két oszlop, drótot húznak ki egy vagy több sorban, feszesen. Két oldalról a kívánt távolságra mellé állítják a konténereket és 8-as kötéssel rögzítik. A konténereket olyan távolságra helyezik el, hogy a koronák se egy sorban, se a másik sorból ne zavarják egymást. Tetszett. Ez áruda, de én itthon mindig nevelgetek valamiket. Hogy a teret jobban kihasználjam, közé valamilyen alacsonyabb növésű cserjét, lágy szárút tehetek, legalább a lombjával, földjével árnyékolja a másikat, meg az őt. Így a gondozás is hatékonyabb. Merthogy újra látom, nem javulok meg jövőre se, remélem.

A DM-kertben van pau-pau, Russian beauty.

A magoncok szinte sosem hozzák a szülők tulajdonságait, elvesztegetett évek, jobb az oltvány.
Viszont be lehet oltani, de hurma vagy pau-pau oltóvesszőt nem tudunk szerezni. Bár van egy ügyfelem, akik fél Európából hoznak be szemzőhajtásokat, de nem ezekre, talán hozhatnának. De van egy minimum mennyiség és a fuvarktg. nem alacsony. Úgy szokták, hogy az európai fuvart is összeszervezik több helyről a költségminimalizálás miatt. No, de megint álmodik a nyomor, hiszen még magoncunk sincsen se lotusból, se pau-pauból.

Virginiai magot nem akarunk rendelni? Én már eddig is kacérkodtam a gondolattal.
Vissza az elejére
csiri67
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 07:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Az indián banánból magot rendeltem a közös rendelésnél,de nem kelt ki hiába hűtőztem a hideg hatás végett .A banán páromnak is tetszik nagyon ,volt kollegái beszélték a fejét teli úgy hogy neki is kell.Csak egy nehézség van az ár ami kicsit húzós,még más különleges növényekhez képest is.A kollegám idén ültetett mandulát a szőlőben,DM től rendelte 2 fajtát.Neki könnyű mert Tokaj hegyaljai régióban,borvidéken lakik.A szőlőben levő öreghez vette őket.
Vissza az elejére
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 07:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

csiri67 írta:
Capsella Az Indián banánt nem próbálod ki?A fogam ilyenre fáj.Remélem tavasszal lesz egy fám .A férjem puhítás alatt. A férfiak kezébe fűrész,fűkasza tilos!Az uram a virágzó Klematiszt fűkaszázza mindíg,hiába magyarázom hogy az virág.A legszebb vadkörte csemetémet is kikaszálta ,pedig erőlelátásként kikaróztam.A legjobb az volt tavaly amikor az érő szamócát fűkaszázta le ,mert ne legyen növény a gyomölcsfák alatt,szép tisztaság legyen.Ilyen a férfi nép!

Van három kis fám, magról vetettem és neveltem, tehát magoncok, 9 magot vetettem, mind kikelt 3 növényről valók, Zotya papa néven szokott írni az index fórumon, tőle vettem néhány éve a magokat. NK1, NK2, és Mango megnevezéssel kaptam. Néhány év és remélem termést is fogok rajtuk látni!
Vissza az elejére
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 07:16    Hozzászólás témája: Re: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella írta:
Az a 69.-Ft/db-os ár nagyon jó!!!

..............................
Viszont megjelent egy új növény, rájöttem, hogy ez a Diopyros lotus.

Szia Capsella,

Akkor több töved volt a lótuszból(termő és porzó), hogy, ha magot is hozott és kikelt? Úgy tudom, hogy kétlaki növény!
Van egy lótusz fánk az utcán, csak sajna az porzós lett, így nincsenek magoncaink Sad. A virginia elvileg nagyobb termést hoz, a gyümölcse is élvezhető, és legalább olyan jó télálló mint a Lótuszszilva.
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.25, 02:03    Hozzászólás témája: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Már tettem egy kísérletet magonc indián banánokkal, konténerben, de nem jó földet kevertem, egy kicsit kötöttebb lett vagy a kelletténél több műtrágyát tetetm a földbe, nem tudom. Tavaszi konténerezés, kezdeti jó fejlődés és nyár végére tönkre mentek.
Nagyon fáj rá a fogam, de nem első éves magoncot szeretnék, hanem idősebb oltványt, hogy még legalább megérjem egyszer a termését. Ráadásul két fa kell, hogy egymást porozzák. Még azt ki kell tanulmányozni, hogy hogy lehet összehozni és úgy bevadászni a fajtákat, ha másik fajta kell porzónak.
.......................
A tavaly ősszel vett hurmám látszatra kifagyott, a nyár végére alul a vad kihajtott. Viszont a nemes vesszők bármilyen szerencsétlenek, nem vagyok benne biztos, hogy nem élnek. S mivel Havas nem falta be az összes Diospyros lotust, így ezek a hajtások nem kellenek magtermőnek, ezért holnap lemetszem, hogy több esélyt adjak a nemesnek. Majd tavasszal beszámolok róla, hogy él-e?

Russian beauty fajtát kellene venni, annak kiváló a fagytűrése. Viszont csak szabad gyökerűt láttam az interneten, de már jön a tél.
Most fejből nem vágom, hogy öntermékenyülő-e vagy kell hozzá porzó?

A mandulákkal úgy jártunk, hogy van egy nagy szép fa, még a maszek világból. Kettő volt a szőlőben, felhagytak a szőlőműveléssel, birkalegelő lett belőle, de beerdősült. Vettünk aranykoronát és megvettük, mint legelőt. Beadtuk AKG-ra és nagy igyekezettel kivágtuk az akácot, keveset hagytunk benne, hogy némi árnyék legyen a legelő jószágnak. Időközben kiderült, hogy az erdészeti hatóság tizenévvel előtte beüzemtervezte erdőnek, de nem értesítette róla a Földhivatalt. Mi legelőként vettük és jogkövető polgárokként vissza akartuk állítani a földhivatali művelési ágat.
A gyümölcsfákat meghagytuk, így a két mandulát is. Az egyik kiszáradt, a másik szépen megújult, gazdagon virágzik, de nincs hozzá pollenadó. A férjem tavasszal vett három mandulát, de nem tudja, milyen fajtákat. Asszonta, egy sem maradt meg. Ő ültette el mindhármat, én időnként kapáltam, öntöztem.
Erre szeptemberben vettem két konténereset, asszonták, egymás porzói. Itthon megnéztem az interneten, dehogy. Októberben voltam Debrecenben, az egyikhez sikerült venni porzót. Utána még kaptunk másik két fajtát is, hogy porozzák egymást. De az eredeti öreg fa fajtáját nem ismerjük. Erre a minap asszongya a férjem, lehet, hogy a tavaszi három fából kettő él. No, remek, mert lehet, hogy egy fajta összehasonlító kísérletet állítottunk be, persze tiszta szerencse, ha mind párra talál. S mivel a tavszai hármat nem ásta ki, két szabad gyökerűt elültetett, de a maradék egy szgy.. és a két konténeres rám vár. Mondtam, ahová akarja őket, ott ássa ki a gödröt és tavasszal elültetem. Addig az szgy-t itthon elvermelem.
Az nem jó, ha ilyenből minden héten érik egy fajta, mert a madarak elhordják. Inkább érjen több egyszerre és takarítsuk be egyszerre vagy háromszorra, de ne hétszerre. Lehet, hogy ez is egy "sikersorozat" lesz?
Mert az akácosban magról kelt diófákat mentettünk nagy munkával. Jó nagy fák azóta és jól teremnek, de még egyetlen szemet nem ettünk róluk. Azt tudom, hogy a lovak szívesen eszik és amíg potyog, benne van a napi legelési útvonalukban. Amikor elfogyott, már nem járnak arra. A fogukkal feltörik a diót. A kecskék is nagyon ügyesen törték és ették. Egy bekerített részben voltak, ott láttam. Amikor potyogott a dió, verekedtek érte. Találtam egyet a földön a kökénybokorban, felvettem, jött nekem az anya (szarvalt), de leüvöltöttem ée elment.
Vissza az elejére
csiri67
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2017.11.24, 12:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella Az Indián banánt nem próbálod ki?A fogam ilyenre fáj.Remélem tavasszal lesz egy fám .A férjem puhítás alatt. A férfiak kezébe fűrész,fűkasza tilos!Az uram a virágzó Klematiszt fűkaszázza mindíg,hiába magyarázom hogy az virág.A legszebb vadkörte csemetémet is kikaszálta ,pedig erőlelátásként kikaróztam.A legjobb az volt tavaly amikor az érő szamócát fűkaszázta le ,mert ne legyen növény a gyomölcsfák alatt,szép tisztaság legyen.Ilyen a férfi nép!
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3  Következő
1 / 3 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban