13 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18281
Összes látogató: 7
Utolsó tag: janos001
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Vendégeink a kertben (16)
Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
Páfrányok (3)
Milyen növény ez?? (37)
Egzotikus és különleges növények (15)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Bougainvillea
Kúszó és futó növények (19)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Sziklakerti növényeink (13)
Orchideák otthonunkban (110)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Hibiszkuszok (32)
Gombák (2)

- Tábortűz témák:
Gazlap szakácskönyv(64)
Milyen öröm ért ma?? (36)
Viccek...vicces történeket,képek(14)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
IDŐJÁRÁS (55)
Írj bármilyen témáról(13)
A Tudat keresése
Miért mérgelődök?....mi bosszant? (23)
Gyerekszáj
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
JÓKÍVÁNSÁGOK (19)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
6:44:am erdőmenti :
Jó reggelt, kellemes napot!
5:47:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!!
7:09:am arozsa :
Még ilyet! 3-szor beköszöntem, de nem fogadja, nem küldte el!!!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt!
6:39:am kutyus :
jó reggelt minden Gazosnak és családjának!
6:18:am erdőmenti :
Jó reggelt, szép hetet Mindenkinek!
7:56:pm Bojtárgazdi :
Úgy néz ki, nem sikerült... "majd értesítjük"... vannak még hirdetések.
7:55:pm Bojtárgazdi :
Semmi baj, Emmylie Kedves! Munkát keresünk neki, mert egy ideje nem dolgozott már, és tanfolyam indulásra vártunk, de nem győzzük tovább.
9:26:am Emmylie :
Szép vasárnapot. Bojtika én sajnos lemaradtam a boszizásrol.
5:53:am kutyus :
Jó reggelt! Bojti, hogy sikerült az állásinterjú?...miért kell új állás Zsombornak??
11:53:am Bojtárgazdi :
Köszönöm!
11:48:am tercsi :
Drukkolunk Zsombornak!
5:53:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek......szom bat van ismét
5:58:pm Bojtárgazdi :
Köszönjük szépen! Nem sok reményt fűzök hozzá, de van több más is. Valahová csak sikerül!
4:55:pm zsuzsok :
Boszizás ment Bojti
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.21, 10:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

arozsa írta:
Unartis! Gyönyörű a káki fád, szép formás és óriásiak a termések.

Az enyém koronája nem olyan kompakt, szanaszét terül, így a későbbiekben, ha terem, támogatni kell. Nem tudom a nevét, Szombathelyen, egy kertészetben tudtam venni, név nélkül. (nem a Stakl).
2011-ben vettem, 2télen dézsában volt, teleltettem. Akkor termett is 3szemet. Aztán a kertbe ültetve évekig csak nőtt, idén termett először.

Kedves Rózsa,
Köszönöm a dicséretet a fa nevében is Wink
Gratulálok a termésedhez. Érdemes (tavasszal) metszeni, mert könnyen hasadnak és tőrnek az ágai. Egy szegedi ismerősöm több mint 20 éve nevel a kertjében datolyaszilvafákat Smile, ő mondta, hogy rendszeresen metszi a fáit, elég terebélyesek így is, azt is mondta, hogy ne hagyjuk nagyon alul elágazni, mert akkor is széthasadhat az egész törzs!
A mi káki fánk elég alacsonyan ágazott, így alsó ágakat levágtam a tavasszal, után virágzott és kötött 6 termést, ami meg is maradt mind, az évek alatt fel fogom engedi magasabbra, hogy feljebb, kb 1 méter magasan legyenek az elágazásai.

Tavasszal én is beszereztem egy másik fát a Starkl-tól, szép magas növényt küldtek, 1 méteres törzzsel, valamilyen délibb típus lehet(ezért első években védem), mint a most termő(ami most terem az egy ukrán fajta: Szt Gellért, még a néhai Bene Lászlótól vettem)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.21, 10:12    Hozzászólás témája: Re: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella írta:
Csak bátran vegyétek a hurmát, nagyon finom gyümölcs.
Utóérő, éretlenül nagyon fanyar a csersavaktól.
Amikor már puha a gyümölcs, csodás az íze. Én a lottyos gyümiket nem kedvelem, ezért akkor eszem ezt is, amikor még késsel vághatom, De ha késve szabadulok rá, akkor kanállal eszem. A zember mindig csak akkor már kanalazható.

Nálunk is termeszthető, de elég fagyérzékeny. Vannak orosz nemesítésű fajták, amik jobban bírják a fagyot.
Én eddig minden igyekezetem ellenére 3 db-ot fagyasztottam ki, de még nem adtam fel.

Kedves Capsella,

Mostanság ismerkedek ezzel a nagyszerű gyümölcstermő fa fajtáival jobban. Mint sok kultúrnövényből, (ilyen az alma, körte, szilva, barack, stb) a datolyaszilvából is több fajta van, vannak kimondottan fagyérzékeny fajták, és vannak elég strapabírók, amik nálunk is gond nélkül bírják. Az orosz, ukrán, és a többi közép-ázsiai fajták elég strapabírók ezeket érdemes keresni fagyzugos helyekre, ezekre jellemző a csersavasság, ami az érés folyamán lebomlik, és élvezhető, édes gyümölcs lesz belőle, vannak olyan fajták amelyek megérve löttyednek, tehát jó puhák, mint egy érett őszibarack és vannak édesen is kemények, ilyeneket lehet általában venni a multiknál.

Nagyon jó leírást itt lehet találni:
https://terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/kaki.html

Capsella írta:

A kivi viszont jól termeszthető, próbálkozzatok vele, nagyon finom, ha elég éretten szedik le. A boltban csak idejekorán, reménytelenül éretlenül szedett gyümölcs kapható, az utóérése már csak fonnyadás, az ízek nem érlelődnek, ezért savanyú, mint az ecet, ehetetlen, az ember gyomrát marja. Bezzeg ami normálisan beérhet, mennyei.

Tavaly a télen vetettem kivit, ami annyit jelentett, hogy a bolti túlérett, kivi magját virágföldes cserépbe kanalaztam, gyümölcshúsostól a magvas részt, szétterítettem, mindenestől amit sekélyen homokkal fedtem, a fagy és az időjárás a kivi gyümölcshúsát eltüntette, tavasszal rengeteg kis kivi kelt ki. Már két éves kivikm is van így, jövőre telepítem ki a kertbe, elvileg 90 % porzós, csak 10% lesz termős a tövekből, azért remélem sikerem lesz, legfeljebb majd átoltom a porzósokat termőre. Amúgy tavaly szárazra voltak fagyva a tavaly vetett kis kivik a télen, tavasszal nagyon szépen indultak.

Legutóbb unartis szerkesztette (2017.11.21, 10:30), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.21, 09:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

kutyus írta:

Kedves Kutyus,

Bizonyos fajták a csersav lebomlása után élvezhetőek, kb úgy mint a naspolya, kökény, na de nem kell fagynak kitenni, mert az roncsolja a gyümölcs szöveteit, az eltarthatóság rovására is megy.

Legutóbb unartis szerkesztette (2017.11.21, 10:14), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
arozsa
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.11.21, 07:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Unartis! Gyönyörű a káki fád, szép formás és óriásiak a termések.

Az enyém koronája nem olyan kompakt, szanaszét terül, így a későbbiekben, ha terem, támogatni kell. Nem tudom a nevét, Szombathelyen, egy kertészetben tudtam venni, név nélkül. (nem a Stakl).
2011-ben vettem, 2télen dézsában volt, teleltettem. Akkor termett is 3szemet. Aztán a kertbe ültetve évekig csak nőtt, idén termett először.

Zűrzavaros a környezet, de talán látszik a fazonja.

... és szüret után:
Vissza az elejére
Capsella
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2017.11.20, 22:48    Hozzászólás témája: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Csak bátran vegyétek a hurmát, nagyon finom gyümölcs.
Utóérő, éretlenül nagyon fanyar a csersavaktól.
Amikor már puha a gyümölcs, csodás az íze. Én a lottyos gyümiket nem kedvelem, ezért akkor eszem ezt is, amikor még késsel vághatom, De ha késve szabadulok rá, akkor kanállal eszem. A zember mindig csak akkor már kanalazható.

Nálunk is termeszthető, de elég fagyérzékeny. Vannak orosz nemesítésű fajták, amik jobban bírják a fagyot.
Én eddig minden igyekezetem ellenére 3 db-ot fagyasztottam ki, de még nem adtam fel.
......................
A kivi viszont jól termeszthető, próbálkozzatok vele, nagyon finom, ha elég éretten szedik le. A boltban csak idejekorán, reménytelenül éretlenül szedett gyümölcs kapható, az utóérése már csak fonnyadás, az ízek nem érlelődnek, ezért savanyú, mint az ecet, ehetetlen, az ember gyomrát marja. Bezzeg ami normálisan beérhet, mennyei.
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.11.20, 06:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hurma néven találkoztam már vele Laughing Embarassed
Megkóstoltam egyszer, de nem ízlett - lehet, nem volt érett, mert nekem minden gyümölcs ízlik Laughing Laughing Laughing
Vissza az elejére
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.19, 17:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kutyus, Bau

Köszönöm a dicső szavakat Nektek, datolyaszilva, kákiszilva, saron gyümölcs, hurma néven szokták említeni, én szeretem a gyümölcsének az ízét, olyan sárgadinnye-barack íz keveréke, igazi őszi és téli csemege az alma, körte mellé kiegészítésül.
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.11.19, 12:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Gratulálok ehhez a szép gyümölcshöz! pacsi Smile

Idézet:
ilyet nem ettem még

Kutyus!
Ha úgy írom ide a nevét,hogy kakiszilva? Laughing Laughing
Úgy sem ismerős?
A piacok és a nagyobb boltok kínálatában gyakran találkozhatsz vele! Smile
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.11.19, 08:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Unartis
nagyon guszták......és finomak is??? azt hiszem, ilyet nem ettem még - sőt nem is nagyon láttam
Vissza az elejére
unartis
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2017.11.19, 07:09    Hozzászólás témája: Diospyros kaki Hozzászólás, az előzmény idézésével

Idén először termett a Szt. Gellért fajtájú datolyaszilvafánk a kertünkben, 6 gyümölcsöt kötött, mindet kinevelte, egyenlőre még a fán vannak a gyümölcsök, de a fagyok előtt tervezem leszedni azokat.

Smile

Vissza az elejére
Roli19
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2017.06.22, 21:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Négy év után végre nyílik a szamóca guavám! győzelem
Az összes új hajtása tele van bimbóval és virággal. Valaki nyugtasson meg hogy lesz ideje termést érlelni a teleltetésig. Laughing

Vissza az elejére
uncsikák5
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2017.05.17, 20:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A bakhátat ismerem, de a csirkézést még nem hallottam.
Köszönöm.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Capsella
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2017.05.17, 19:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

nem, kupacold a tövét. Azért, mert ha a tövénél még vannak jó erőben lévő rügyek, akkor onnan hadd hajtson új hajtásokat és hadd képezzen ott új gyökeret is. Egy kis versenyfutás az idővel.

Bakhát= valaminek a sorát végig kupacoljuk, pl, burgonyatermesztésben.
Csirkézés= valaminek csak a tövét, nem egy egész sort kupacolunk fel.

Novényfaja, mérete válogatja, melyiket milyen magasra kupacoljuk.

uncsikák5 írta:
Capsella.

Köszönöm hozzászólásod. A kiviket én ültettem, kb. 2-3 méterre vannak egymástól. Tavaly még szépen alakult a futtatásuk olyan fóliasátor csőre,melyre külön kapaszkodókat kötöttem, hogy egyszer kis lugas legyen belőle. Idáig nem volt baj, a hétvégén vettem észre, hogy főleg a fenti levelek elkezdtek teljesen besárgulni. Majd szombat, vasárnap megnézem mi van vele. Nálad mit jelen az hogy felcsirkézni, ez még nem hallottam. Bontsam ki a tövét?
Vissza az elejére
uncsikák5
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2017.05.17, 18:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella.

Köszönöm hozzászólásod. A kiviket én ültettem, kb. 2-3 méterre vannak egymástól. Tavaly még szépen alakult a futtatásuk olyan fóliasátor csőre,melyre külön kapaszkodókat kötöttem, hogy egyszer kis lugas legyen belőle. Idáig nem volt baj, a hétvégén vettem észre, hogy főleg a fenti levelek elkezdtek teljesen besárgulni. Majd szombat, vasárnap megnézem mi van vele. Nálad mit jelen az hogy felcsirkézni, ez még nem hallottam. Bontsam ki a tövét?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Capsella
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2017.05.16, 20:39    Hozzászólás témája: Mangó, kivi, egzó Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem vagyok kivi szakértő, ezért csak általánosságban tippelek.

Ki ültette el a két kivit? Mekkora volt az ültető gödör, nem érhette el a sárguló kivi gyökere az egykor beásott építési törmeléket, betemetett meszes gödröt vagy egyéb rémséget?
Ha a két kivi párban, együtt van elültetve, akkor a fentiek nem érvényes kérdések, hiszen egy helyen vannak a gyökerek. És akkor menthetetlennek tartom a helyzetet, csere.
De még előfordulhatott sérülés, ami a szállító szöveteket is érte és kevesebb tápanyagot tud szállítani.
Próbáld felcsirkézni a tövet, hogy engedjen új gyökeret a szárról.
Kis kapálás lazítás céljából, öntözés, netán 1 db Buviplant tabletta, hogy gazdagon kapjon mikroelemeket is.

Azért azt jó lenne látni, hogy hogyan sárga? Az erek zöldek vagy egyöntetű sárga?

Ha külön vannak elültetve, a fentiekből elindulhatsz.

Majd számolj be arról, hogy sikerül-e megmentened (természetesen nem az irományom alapján)? Azért lennék rá kíváncsi, mert nekem is gallyra ment már néhány, melyik milyen okból kifolyólag.

A legbosszantóbb az volt, amikor a szomszéd kipermetezte valamivel.
A konyha a kertre néz. A régi szomszéd nyáron a nyitott ablakunkból kihallatszó életet hallgatta, a szőlőlugasa mogé meghúzódva. Ezért ültettük a kivit, hogy valamit felfogjon. Egy ismerőstől kaptam egy klasz kivipárt, jól megfakadtak, több méteren futottak. Elkészítettük neki a támrendszert. No, utána kezdett el sárgulni a kivink és menthetetlen volt.Ott nem volt építési törmelék, meszes gödör, én ültettem el nagy gondossággal, trágyával, tőzeggel keverve a jó kerti földet.

Másikat pár éve a zember vadkacsái kiettek a földből. Ostoroson egyet az őstulkok kigyomláltak. Tavaly egy csak simán elpusztult.

Amit a tavaszon vettem (2 db) már szép, hosszú hajtásuk volt, kiültettem őket Ostoroson,. A múltkori fagyoknál fagytak el levelek, de szépen hajt mindkettő. Az egyik ma dobta el a fagyott levelet, sárgából világos barnára színeződött.
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban