12 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: Judyth70
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Leanderek(18)
Primulák (2.)
Milyen növény ez?? (37)
Orchideák otthonunkban (110)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Vendégeink a kertben (16)
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Kúszó és futó növények (19)
Amarilisz /Hippeastrum/22
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Vizikertészet, vizinövények halastavak (8)

- Tábortűz témák:
Milyen öröm ért ma? (35)
Kávéház (38)
Időjárás (53)
Gazlap szakácskönyv (61)
Böllérfesztivál 2017 Abádszalók
Jó tudni!-Érdekességek,ismeretterjesztő írások (4)
Hímzések,keresztszemesek,egyéb kézimunkák (6)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (8)
Viccek, vicces történetek, képek (13)
Valaki segítsen (22)
Írj bármilyen témáról(13)
A Tudat keresése

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
6:19:am kutyus :
Jó reggelt....meleg tavaszi reggel van
5:22:am Emmylie :
Jo reggelt szép napot
12:55:pm Bojtárgazdi :
Szép napot kívánok!
6:12:am Emmylie :
Szép jo reggelt
5:59:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
10:43:am kutyus :
Kórházba vonult, fölerősítik
6:44:am Emmylie :
Dodot hiányoltam kora reggel.
6:00:am kutyus :
Jó reggelt, szép napot
4:44:am Emmylie :
Jo reggelt szép napot.
8:54:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek, kellemes hetet
7:03:am Emmylie :
Jo reggelt
8:51:am Emmylie :
Szép vasárnapot kivánok mindenkinek.
6:05:am kutyus :
Jó reggelt....Vasárnap van!!!
8:53:am Emmylie :
Jo reggelt szép napot.
6:13:am dodo :
Jó reggelt! Gazoskák!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Konyhakerti növények (13)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Konyhakerti növények (13)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
bagoly
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 17:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Igen, és nagyon jól érzik magukat. Évek óta így csinálom. Még pár nap, és a zeller is megy mellé, legfeljebb, ha hidegebb lesz, mint most, akkor éjjelre behozom.

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Capsella
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 15:06    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ha annyira kicsi a kert, akkor tényleg el el kell dönteni, hogy mi kevés, leghasznosabb menjen bele.Az biztos, hogy a paradicsom a legnyerőbb. A paprika sokkal igényesebb a talajra, vízre

Tercsi!
Nincs a kerted szomszédságában valaki, aki ért a metszéshez és megmetszené? Az lenne a legjobb.
Én Apu mellett tanultam metszeni, annyira kicsiként, hogy nem is tudom mikor. Nekem szinte olyan, mintha ezzel az ismerettel születtem volna. De természetesen manapság is olvasom hozzá a szakirodalmat, mert a művelési módok változtak, azok pedig a metszési technika változtatásával járnak. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy profi vagyok benne, de elboldogulok vele, meg nincs is a családban, aki elvégezze.
De egy nagyon logikus dolog, hogy miért kell úgy metszeni, ahogyan.
A letermett részeket, betegeket, gyengéket levágjuk. Ez a kiindulási alap általában. A vízhajtás sem feltétlen haszontalan, lehet belőle termő vessző. Együtt kell nézni a korona egészét.
Szerintem szánjatok rá egy kis pénzt, hogy valaki rendbe tegye.

Bagoly!
Ugye csak a salátavetésed van kint?
Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 14:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Az első két évben ültettem én mindent, abba az 50 m2.-be. ma már én is csak azzal foglalkozom,ami legalább a nyári kintlét alatt ellát bennünket. nem jött be a répa,a zöldség,a hagyma,a káposztafélék,és a bab sem. Ebben biztos az is benne van,hogy nem értek hozzá,még most sem,és nem vagyunk kint,így a napi locsolás elmarad. paradicsomot szoktam ültetni a szőlő közé, nem tudom miért de jól bírja.
Az idén gyümölcsünk sem lesz nagyon mert 3 új gyümölcsfánk van, A meggyet tavaly visszavágtam,az is elég öregecske, de még adok neki egy lehetőséget.Van egy golden alma fánk, szegény elég nagy,és nagyon megnőttek az ágai, Tavaly rengeteg termés volt rajta, de csak lerázni tudtuk,létrázni nem,mert bent van a zöldséges kertbe. elég sok alma megsérült,eltettem reszelt almának.

Az almafának az ágait ritkítani kell, vagy az ágakat mondjuk a felénél el lehet -e metszeni ? Most még meg lehet csinálni,vagy már késő.?
Oktató videót azt nem kérek,mert nem értem amit ott mondanak.,és azt sem tudom megkülönböztetni,hogy mi az a vízhajtás,és mi a nem, elvégre mindkettőn van rügy.

köszi a választ tercsi
miacica
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 13:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A paradicsomot március elején szoktam. Kb. 50-60 nap kell neki a kiültetésig, viszont hamar kel. Paprika az én kertemet sem bírja, mellőzöm. Idén először ősszel dugtam egy kevés fokhagymát, meglátom hátha jobb, mert az sem szeret nálam.
Ma elvetettem a gumós zellert. A tavaly szárzeller volt, többet nem kell.
A muskátli már kikelt, saját magról. Az ezüstlevelet/hamvaskát is ma szórtam el. Ő is lassan fejlődik. A következő a díszcsalán és a rozmarin lesz. Sajnos nagyon nincs napos helyem a palántáknak. Osztok, szorzok, ide-oda rakosgatom őket, hogy jusson hely mindenkinek. Nem veszek én sem palántát, dehát az én kertem csak 40 n/m. Alig férek bele. Smile
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 13:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nekem pár fajta csili már kikelt, még csak sziklevelük van, kel a zeller és saláta is. Annak is csak sziklevele van még, de már a lakásból kitettem, a hideg teraszon vannak már éjjel-nappal.

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 11:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

elültettem a paradicsomot is. Mi bajom lehet?
tercsi
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.13, 07:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Arra gondoltam,hogy a chili paprika magokat elültetem. A paradicsommal még várok.
nektek még nem viszket a tenyeretek?

tercsi
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.11, 20:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella!
Sem a hagyma sem a fokhagyma nem szeret a gödöllői talajt. Ahogy beülteted úgy szeded ki.
retekből csak a francia,vagy a kis jégcsap vált be nálunk.
Spenótom nem egynyári,hanem az az elszórja a magját,jövőre újra kikel fajta van. Szedjük az első fagyig.
ez egy kicsi telek 130.-as az egész,és nyáron ott az evezés,ami nagy szerelem,így
nincs olyan sok időnk a kertecskére.
Ja és melózni is kell még egy pár évig.

de azért nagyon szeretjük,
tercsi
Capsella
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2017.02.11, 13:12    Hozzászólás témája: KOnyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tercsi!

A palántavásárlás nagyon kockázatos dolog. Én is vettem olyat az egri piacon, ami beteg volt és tönkre ment, de olyat is, ami nem fémzárolt magból volt, hanem a hibrid utánfogott magjából, persze nem lett belőle szinte semmi sem.

A borsó, saláta, retek, spenót, hagyma: rövid nappalos növények.
Ez azt jelenti, hogy ezek júniusban, amikor jön a meleg, ami a hosszú nappaloktól van, felmagzanak, leteremnek, akár jó az nekünk, akár nem. Ezeknek a helyére mehet kései vetésű, kiültetésű növény.
Ugyanezeket a rövid nappalos növényeket lehet nyár végén újra vetni, mert bár csökken a fény minden nap, de ez elegendő nekik.
Tehát ezek mehetnek a fa alá is, ha tudod kerülgetni, a fát metszeni, a permetezés nem zavarja a konyhakerti növények fogyasztását (élelmezés-egészségügyi várakozási idő), termés leszedését.

A tökfélék, a babok a félárnyékot kedvelik, ezért termeltük régen a kukorica köztes növényeként, de ma már szinte sehol nem vacakolnak így vele.
A tök szereti a laza talajt, ha van elég víz és tápanyag, akkor jól terem a homokban is, tehát istállótrágya, öntözés.
A bab nagyon igényes növény a tápanyagra és a vízre is. Ha a terméskötés idején nem kap elég csapadékot, akkor felsülnek a bimbók, magkezdemények és volt-nincs.

A paprika kifejezetten meleg igényes növény, a feje tűzben, a lába vízben, azaz meleg és sok víz kell neki. Akár hagyományos, akár chili.
A paradicsom is szintén meleg+víz. Ha nem kap elegendő vizet, majd túl nagy adagot, kireped akár a zöldparadicsom is, nemcsak az érésben lévő.
Mostanság előfordulhat, hogy megég a termés, de ez elsősorban akkor, ha nincs idejében felkötve, és az a termés, ami korábban a levelek árnyékában volt, a kötözés után tűző napra kerül, megég.
Szoktak fölé raschel-hálót is kihúzni, hogy árnyékoljon. Megoszlanak róla a vélemények, hogy érdemes-e? Az ellenzők azért nem szeretik, mert a kevesebb fény miatt lazábbak lesznek a szövetek és hosszabbra nyúlna a szártagok. Én nálunk kiint feleslegesnek tartom.

Nektek kellene egy 1000 l-es tartály, azt meg kellene tölteni vízzel és arról indítani a csepegtető öntözést. Minden teremne abszolút biztosan, már csak trágya és napsütés kellene, jég meg nem.
Tartály hiányában primitív csepegtető is jó, flakonok, de jobb, ha nagyobb kannák 5 l-es, 3 l-es, 10 l-es van és minden második paradicsom vagy paprika közé beássátok már ültetéskor (lent két pici lyuk) és a kupak kívül marad, hogy mindig pótolni lehessen a vizet, utána a kupak csak lazán rá, hogy ne költözzenek bele a darazsak.
A folyamatos, egyenletes vízellátás a leggazdaságosabb és a növénynek is a legjobb.
Ha esne az eső, nem gond. A homokot szinte nem lehet túlöntözni.

Otthon is homokos volt a kertünk, de mi abban rengeteget termeltünk. Istállótrágya volt és öntöztük. Abban minden megtermett. Apu mindig nagyon büszke volt rá, joggal. A rokonságban program volt, ha hazajöttek nagy Budabestiából, végignézzék a kertet. A pesti gyerekek igen nagyokat csodálkoztak már akkor is, hogy a zöldségek, gyümölcsök nem a vásárcsarnokban teremnek, meg a tyúk az udvaron szaladgál.

Nekem kint a telephelyen jó hegyi agyag van. Kitartó munka és sok-sok istállótrágya kiváló talajt csinál belőle. Nagyon-nagyon sok izzadság folyt már le rólam/rólunk, miközben ezt a földet szelidítjük. Nem egy mintakert, de nagyon szeretem. Minden négyzetméteréért több órát kellett dolgozni, mire használható lett. Horhoskezdemény és égig érő dzsungel volt nagy része. Ezért lehetett belőle kert, mert mellette a jó föld kellett legelőnek.

[/b]
Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.10, 20:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella!
Igen,olyat vettem,rövid tenyész idejűt.
Nálam a francia erkélyen edződnek a palánták. reggel ki,este be, ha esett akkor zsák leterít a szőnyegre.
Előtte pedig a konyhaasztalon van.
nekem nem jön be a termelői palánta. 3-4 szem paradicsom után elhal.
a saját nevelésű, palánták késő őszig teremnek nőnek.
A Péter szerint azért mert mi magkoruktól szeretgetjük őket.nem értem,biztos rosszat veszek. nekem a 100 Ft.-os palánta árat sem termeli ki.
az étkezési paprika nem bírja a homokunkat,a chili viszont igen. Jól terem a tökféle,de csak a kert árnyékosabb részén,és érdekes, a paradicsom is azt a 20m2.-es területet szereti.és a tökfélék is. A spenót jól nő az almafa árnyékában,a napon viszont nem.Az idén bele fogom űltetni a spenótba a paradicsomokat,mert az árnyékot ad nekik.hatalmas ""teher"" megtervezni azt az 50 m2.-es konyhakertet.!
tercsi
Capsella
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2017.02.10, 19:48    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tercsi!
A borsóból is van rövidebb és hosszabb tenyészidejű fajta.
A rajnai törpeborsó pl. rövid tenyészidejű fajta, sőt, ma már van áttelelő borsó is, amit ősszel kell elvetni, az bizton megérik, mire ki kell ültetni a paprikát, paradicsomot.

Én a telephelyen később tudom kiültetni a paprikát és paradicsomot, mint ahogy Egerben lehet. Viszont az utóbbi években érdemesebb volt már május elején megvenni a palántát, mert később hol ezt, hol azt nem kaptam és többször kellett menni a piacra venni, mert én nem bírok mindent előállítani, nincs hozzá elég déli ablakom.
Viszont májusban még nagyon dolgozok, a kettős könyvvitelűeknek május 31. a határidő, így csak júniusban bírtam kiültetni a palántákat. A paprikákat, paradicsomokat átültettem 370 ml-es joghurtos poharakba vagy 0,5 l-es cserepekbe és itthon dédelgettem kiültetésig.
Ezzel azt akarom mondani, hogy ilyen módon lehet késleltetni a palánták kiültetését úgy, hogy a fejlődésüket nem hátráltatod, arra az estre, ha nem érne be a várt időre a borsó.
Imádom a borsót enni is, termelni is.

Valóban nagy bosszúság, hogy a macskák a megművelt kertet összeszarják, kikaparják a veteményt, de ha még üres a föld, akkor sincs kedve az embernek az összeszedett macskaszar helyére pl. hagymát duggatni, retket vetni.
Nekünk otthon homokos volt a kert. A macska szereti a meleget, a hátsó udvar kerítésére rátűzött a déli nap, ezért ott még előbb felmelegedett. No, ott volt a két fosószilvafa és meggyfák. A macskák odajártak, közel is volt, meleg is volt, ősszel mindig gondosan felásták abban a reményben, hogy akkor nem piszkítanak tele mindent.
De a fedett, száraz szarodát még jobban kedvelik, a kutyák is.

Itthon is, kint is fogok erre a célra egy területet fedni, ásni és fűrészporral takarni, mert a végtermék mindig az enyém. Itthon figyeltem meg, hogy a kutya szívesen ürít a fűrészporra, azzal nekem is könnyebb "betakarítani a termést".

Úgy güzülök most a papírmunkámban, mint egy kis angyal, hogy majd mielőbb túrhassam a földet.
Vissza az elejére
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.10, 18:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

ma vettem egy egészen kicsi zacskó borsót ültetni. nem akartam többet,mert ha nem érik be időbe,nem tudom kiültetni a paprikát paradicsomot.
de van egy 1 x 2 m helyem,ahol tavaly tökféle volt, kevés sikerrel, most oda ültetek.ha bejön,majd a Péter megeszegeti.

mi többet nem ássuk fel a kertet ősszel,mert a szomszéd macskák oda járnak sz@rni egész télen.
a saláta már 3 cm magas szálacska

tercsi
Capsella
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2017.02.10, 12:55    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

"A palántanevelésnek két módja közül is választhatsz:
- szemenként vetés - egy edénykébe egy mag
- egy cserépbe, ládába sok magot vetsz és amikor olyan nagy, hogy már meg lehet fogni, egyesével becserepezd, poharazod."

Ha egy pohárban egy adag van, maradhat benne és elkezded, ha jó idő lesz, kitenni nappalra naponta edzeni és majd ha megszokta a kinti klímát, mehet a végleges helyére.

Ha sokat vetettél egy ládába, akkor pikírozni kell, azaz egyesével (esetleg hármasával) átülteted pohárkákba és az előbbiek szerint cselekszel.
Ezt a pikírozást csak akkor végezheted, amikor már több levele van. A két sziklevél nem elég, akkor még nagyon gyenge, meg sem lehet fogni.

Ma jó idő van, de én még nem tenném ki edzeni azt a fiatal kis csíranövényt, az még csak nem is palánta.
Ha nagyon gyenge palántát rakunk ki, a nap elégeti vagy a szél elnyüvi.

Az a helyzet, hogy minden növény esetében az a palánta, ami a szabadban kel ki, mindig jobban bírja a kinti körülményeket, hiszen megszokta.
Ennek bizonyítására akár vethetsz az ablakpárkányra ládába, de kivülről. Az sokkal később fog kikelni.
De akár a virágládába kis poharakba veted a magot és körbe rakod földdel, hogy védje, melegebben tartsa. Megláthatod, hogy későbbi palánta lesz, de stabil.

Valamit valamiért. A koraiságot nagyobb munkával, több költséggel lehet elérni, ezért drágák a primőrök.

Vannak áttelelő saláta fajták is, nagyon praktikusak, télre egy kis szalmatakarás jól jön hideg telek esetére..

Ha valaki olyan gondos gazda volt, hogy ősszel felásva hagyta el a kertet, akkor most csak elgereblyézi és amint rá lehet menni, vetheti a borsót, salátát, duggathatja a hagymát, fokhagymát, aztán vagy bejön vagy nem.
A mákot is lehet vetni.
Vissza az elejére
horvathgne
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2017.02.09, 21:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tercsi, ha jön a jó idő, palántáld szét őket a kertben.
tercsi
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2017.02.07, 20:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

3 nap alatt kikelt a salátamag a balkonládában.
hogy innen mit csinálok vele,nem tudom,egyenlőre csak teccik!

tercsi
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 29, 30, 31  Következő
1 / 31 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban