14 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Vendégeink a kertben(17)
Leanderek(18)
Szobanövények (22)
Gloriosa Rothschildiana (2.)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Szárazkert
Szárazkert
Mocsári hibiszkus /H.Moscheuttos/....(8)
Növények,virágok vetéséről amit tudnunk kell (6)
Sziklakerti növényeink (13)
Mangó, kiwi és egyéb egzotikus gyümölcsök (4)
Paprikák, chilik (5)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)

- Tábortűz témák:
Írj bármilyen témáról (15)
IDŐJÁRÁS (59)
Gazlap SZAKÁCSKÖNYV (69)
Milyen öröm ért ma? (37)
Vicces történetek,...képek(16)
Kávéház (40)
Találd ki (28)
A Tudat keresése (2)
Szomorú vagyok (9)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
JÓKÍVÁNSÁGOK (20)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:51:am erdőmenti :
Jó reggelt, szép hetet Mindenkinek!
5:38:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:17:am tercsi :
ebben a cikkben jól le van írva! Sok sikert hozzá!
11:16:am tercsi :
http://novenytar.krp. hu/novenytar/sarkanyf a-tarka-dracena/30
10:45:am Boncamano :
Sziasztok, a sárkányfám szára elkezdett puhulni, nem adtam neki sok vizet soha a levelei egyre sárgábbak. azon gondolkodom hogy levágom hogy megmentsem kb 10 éves 4 egű. Mit tegyek, segítségetek megköszönném.
8:10:am Emmylie :
Jo reggelt szép vasárnapot
5:48:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:44:am kutyus :
Jó reggelt
5:20:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
10:56:pm Emmylie :
Jo éjszakát.
5:37:am erdőmenti :
Jó reggelt, szép hetet Mindenkinek!
10:45:pm Emmylie :
Jo éjszakát
5:44:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
4:59:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:49:am kutyus :
Jó reggelt!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Citrusokról mindent (9)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Citrusokról mindent (9)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
citrom
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.25, 15:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Így van, Tech sokkal pontosabban írta. Mondjuk azt nem írta a Mester úr, hogy hol lehet beszerezni esetleg ezeket a szervetlen savakat. Mert foszforsavat és salétromsavat nem biztos, hogy olyan egyszerű szerezni. Kénsavat még könnyű, mert az akkumulátorsav 37%-os kénsav.

Egyébként tegyük fel, ha hozzá jutnék salétromsavhoz, és azt használnám a víz lágyításához, akkor nyomatnám a nitrogént is. Mennyivel kéne lecsökkentem az alap nitrogén adagot, hogy a plusz nitrogén ne okozzon bajt?
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
tech
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 21:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

5 különböző nemest rányomtál?

Mondjuk simán eltartja az a buflák fa. Jó volt két akkora citrussal hazavonatozni Kőszeg mellől.....

http://picasaweb.google.hu/helike13/Kivansaglista
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
oli64t
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Tech,
A citrus magonc tavaly tavasszal 5 fajta citrussal beoltva köszöni jól érzi magát:
Vissza az elejére
kivivi
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 19:34    Hozzászólás témája: mindenféle Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ajaj Tech ... lehet - de a közelemben nincs kút ... valahogy elfelejtettek ásni a panel lakások mellé... röhög yes virág
Csak csapvízről gondoskodtak.... Wink
Scorpio
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 18:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm a választ, tech!
Akkor marad az általad felvázolt megoldások valamelyike.
Valszeg a savazás, mert gyantához nem igazán jutok hozzá.
Ha csak a fákról le nem kaparom. Smile De ez csak vicc volt, mert az gondolom nem alkalmas erre. Smile
tech
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 18:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Scorpio írta:
Elég vízköves. Ez azt jelenti, hogy kemény is?

Igen, ez azt jelenti. Ha nem a Sopron-Kőszeg-Szombathely vonalon laksz, illetve Kárpátalján, akkor ez nem meglepő, mert Magyarország nagyrészének az alapkőzete meszes, emiatt bázikus kémhatású.

Scorpio írta:
Az ilyen vízköves víz nem alkamas a citrusfélék locsolására?

Nem, nem alkalmas. Ha Kivivi kertszomszédja lennél, akkor alkalmas lenne.

Kivivinél alkalmas a kútvíz erre, mert a savas kémhatású, vulkanikus alapkőzet teszi alkalmassá.

Vissza az elejére
Scorpio
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 17:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves tech!

Köszi a sok hasznos és megszívlelendő információért.

Lenne egy kérdésem:
Én nem vezetékes csapvízzel locsolok, hanem kútvízzel. A háznak külön vízrendszere is van, hidroforral. A kút bő hozamú, a víz mélyről jön és 14 m magasan áll a kútban a víz. Elég vízköves. Ez azt jelenti, hogy kemény is? Az ilyen vízköves víz nem alkamas a citrusfélék locsolására?
kivivi
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 16:17    Hozzászólás témája: minden féle Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tech ... ne cikizz... ! Wink Very Happy " csiklandós" vagyok ...Na ... már régen társalogtunk... Laughing
Ez így mind igaz - ahogy leírod - elég agyagos is és savanyú is a föld itt Alpokalján. De ha figyelmesen olvasol akkor észreveheted hogy azt írtam - egyike a problémás csapvíznek ami itt folyatható a csapból.
Komoly fokföldi veszteségem lett az idén mert erre nem figyeltem oda kellően ( esővíz híján ) + még a kánikulai forróság... Nem részletezem el - tudjátok képzelni a sókiválást a növény levélnyelein is.
Szóval - mondtam a tanulópénz megvolt , levontam a tanulságot...Meg hogy hol a legkeményebb ? Talán nem is ez a lényeges kérdés... hanem az hogy hogyan tegyünk használhatóvá bármilyen csapvizet , vagy kemény vizet , ha gondot okoz....
Ebben sokat segítettél , jól összefoglaltad - köszönöm szépen , nagyon hasznosnak találtam. De jó , hogy így közre adjátok.... Laughing
tech
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 15:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kivivi!

Kőszeg a legkeményebb vízű táj? Akkor miért ott vannak az ország legmagasabb hortenziái? A Kőszeg-Szombathely vonalon, Lukácsháza és Gyöngyösfalu környékén a Rhododendron ki van ültetve a kertekben szabadföldbe mindenféle savanyítás meg mókolás nélkül. Az ottani földbe direktbe bele lehet ültetni a citrusokat. Hoztam onnan földet, jobb a citrusoknak, mint a bolti citrusföld. Van, aki arrafelé úgy neveli a citromfát, hogy beássa szabaföldbe, és köréépít egy vázat, és télen lefóliázza.

Oli64t citromfáját is onnan hoztam, arról a környékről, félbe kellett vágni, hogy felférjen a vonatra Very Happy

Vissza az elejére
tech
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 15:43    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Teo!

Te itt? Very Happy

Hogy van a (félbevágva) kétméteres citrom magonc, ami tőlem van?

Én '96-ban kezdtem a citrusozást, és már jóformán abba is hagytam, világos hidegház híján, ahol most lakom... Próbálkozom, trükközgetek, de nem sok minden jön össze.

A csapvíz pH beállításáról volt szó. Lehet, hogy a csapvíz savasítása optimalizálja a talaj pH-ját a tápanyagfelvételhez, de sajnos nem tünteti el a sav a vízből a karbonátokat, tehát ez csak ideiglenes megoldás az esővíz pótlására, mert a karbonátok csak gyűlnek a talajban, kirakódnak a süvegekre stb., ha nincs átmosva a közeg. A csapvíz savasítására legfőképpen az szervetlen savak alkalmasak (tehát nem az ecet, ami egy elég agresszív szerves sav), a szervetlen savak közül a sósav nem alkalmas, ami igen, az a kénsav, a salétromsav és a foszforsav. Figyelembe kell venni, hogy a salétromsav nitrogéntrágyázásnak, a kénsav kéntrágyázásnak, a foszforsav pedig foszfortrágyázásnak számít. Ezeket a savakat úgy kell adagolni, hogy 200 literhez pár centet szabad csak tenni (pont oli64t kísérletezett ezzel a módszerrel, és műszerrel be is mérte a pontos arányt). Ezek a savak nem teszik tönkre a talajéletet (ellentétben az ecettel), nem maradnak bent a talajban, mert a növény felveszi, nem halmozódnak fel. Ez a módszer ideig-óráig jó, ha nem áll rendelkezésre csapvíz.

Viszont, ha folyamatosan nincs esővíz, csak csapvíz, és öntözni kellene valamivel, akkor ioncserét kell végrehajtani a csapvizen. Erre a kevertágyas, nátrium- és hidrogénciklusban egyaránt működő ioncserélő műgyanta a megfelelő. 1 liter gyanta 100 liter 15-20 német keménységű csapvízből 0 karbonátkeménységű vizet csinál. A gyanta visszaváltható regenerálásra, tehát betétdíjas. A húsevő növénynek is ezt a vizet adom, ha annak semmi baja nem lesz tőle, akkor az tényleg karbonátmentes.

Megnéztem Scorpio PT-jének a képét, szerintem az egy albinó rügymutáció, semmi extra. Tavasszal nyissz, és kész. Fogyasztja a tápanyagot, de nem termel vissza. Mégha tarka lenne, akkor érdemes lenne duggantani belőle, mert milyen menő lenne egy tarka levelű PT Very Happy

A fitoftórás gyökérrothadás első tünete a hajtáscsúcsok leveleinek fonnyadása, illetve a hajtáscsúcsok visszaszáradása.

Vissza az elejére
Scorpio
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 10:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves oli64t

Igazán nincs miért elnézést kérned! Köszönöm a jótanácsot, segítséget és a nagylelkű felajánlást, továbbá a képet is, mert így van némi fogalmam, hogy néz ki egy virágzó vadcitromfa.
Úgy döntöttem, hogy az eddig vödörben nevelt növényt kiültetem a kertbe, merthogy télálló és ez minden bizonnyal előnyére fog válni. Eddig legalább is ez történt minden az erkélyen, vödörben sinylődő növénnyel. A kinti lét teljesen megváltoztatta őket, - előnyükre. Az eddig sápkóros növények duzzadnak az életerőtől.

A képeken látható 4 éves csenevészen felül még van 11 db. idei magoncom. Egyet kaptam, tízet vásároltam.
Ismerős kérésére vásároltam, de aztán lemondott róla, mert nem ért rá ilyen apróságokkal bíbelődni és türelme sincs megvárni míg terem, így megmaradt nekem. Szerencsétlenségükre én lettem a gyámjuk.

Elnézést ha te is úgy érzed, hogy "indulatosan" válaszoltam. Nem állt szándékomban senkit megbántani. A tudatlanságom miatt fordultam az itteni profikhoz, amit ezentúl százszor is megfontolok.
Inkább olvasok, az való nekem. A kérdezés mindig problémát okoz.
A hiba, nyilvánvalóan az én készülékemben van.

Üdv: Scorpio
oli64t
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2013.09.24, 09:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Scorpio!
Elnézést, hogy véleményemmel így belerobbantam a fórumba.
Remélem minnél hamarabb virágozni fog a növényed.
Ha még sem, és be szeretnéd oltani, szívesen küldök termő vadcitrom ágat, vagy más citrus ágat.

Addig is egy vadcitrom virág bimbó, ha sikerül a kép feltöltés.

Vissza az elejére
kivivi
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.23, 19:27    Hozzászólás témája: citrusok Hozzászólás, az előzmény idézésével

Na igen - sejtettem , hogy ez azért nem ilyen egyszerű... Wink Very Happy
Egyébként itt nálunk - egyike a legkeményebb vizű tája Magyarországnak. Háát ... igen - akkor mérünk ph.-t...Most van esőviz ugyan - de a vas hiány kiküszöbölése fontos feladat - mármint megtanulni ... Rolling Eyes
citrom
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.23, 19:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szerintem az kevés. Mindenképpen kell egy pH mérő amivel le tudod ellenőrizni. Ha túl savas megperzseli a gyökeret, ha túl kevés sokat nem dob a dolgon. A víztől is függ, hogy mennyi kell bele. Én például csak csapvízzel tudok locsolni(kivéve ha éppen esik az eső), ha nem figyelnék erre nekem is hófehér lenne az összes. Rolling Eyes
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kivivi
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.09.23, 17:36    Hozzászólás témája: kérdés ... Hozzászólás, az előzmény idézésével

Örülök , hogy le van zárva a téma - úgyhogy tekintsétek tárgytalannak az előző hozzászólásom .
Köszönöm - és a válaszod is Citrom. Ha netán valaki tudna felajánlani megfelelő jó fajtát , szívesen megvásárolnám a szemzéshez. S bocsi , hogy itt írom - csak a témát zárom le vele. Ezt is csak azért kérdezném , mert talán itt vannak akik ehhez legjobban értenek.
Amúgy tényleg a csapvíz sok gondot okozott nyáron - nem volt esővíz sokáig. A ph beállítása jó tanács nagyon - mert bizony más érzékenyebb növényeknél volt elég nagy gondunk a kánikula + a csapvíz + a tápozást követő sókiválás miatt. A tanuló pénz megvolt ...
Olvastam valahol nemrég - a csapvíz 1 l.-jéhez egy csepp ecet kell ... ez megállja a helyét ?
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Következő
12 / 13 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban