15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Vendégeink a kertben(17)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Orchideák otthonunkban (111)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
NÖDIK magminták - Mit tudunk a tájfajtákról?
Milyen növény ez?? (37)

- Tábortűz témák:
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
GAZLAP szakácskönyv (72)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Vicces történetek,...képek(17)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
IDŐJÁRÁS (62)
Találd ki (29)
A Tudat keresése (3)
Wanted! Őt keresem.....(8)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
Versek, költemények (4)
Írj bármilyen témáról (15)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
4:48:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!.....remél em, ma nem lesu olyan pocsék, nyálkás az idő
5:53:pm Bojtárgazdi :
Én meg mosok és mosok...
6:04:am kutyus :
Kocsonyát főztem, kenyeret sütöttem......ezért aztán nem értem rá itt GAZolni
6:03:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
7:44:pm bau :
Hol vagytok? Mindenkit elvitt a KRAMPUSZ?
5:30:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:09:am bau :
Köszönjük!
7:56:am sede :
Sziasztok, cseréltem.
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:25:pm bau :
Kedves Sede!Kérjük a téli fejlécet! Boldog karácsonyt Nektek.
12:39:pm Bojtárgazdi :
Köszönöm! Sikerült!
5:56:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....bOSZI ZÁS MEGY!!!
12:43:am Bojtárgazdi :
Kérek szépoen boszizást a targoncavizsgázó BojtiZsombornak!
12:42:am Bojtárgazdi :
Szia Mka!!!!
10:55:pm molnarka :
Sziasztok! Benéztem!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Luffa
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Luffa
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 17, 18, 19

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
ginkgo02
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 21:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia, Frint!

De jó, hogy előhoztad a luffát, hátha te tudsz segíteni.

Évekkel ezelőtt, amikor az első luffát vettem, a B..res egészségtárban, szép, vízben nagyra megnövő kellemes laza szivacs volt.
Mosanában már nem találok ilyet, csak rideg tömör állagút, ami vízben sem változik.
A nagyonbb drogériákban is csak feldolgozott nyeles vagy fürdőkesztyűs változata van.

Tudnál segíteni, hol találok olyan igazit?
De jó lenne..
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 20:27    Hozzászólás témája: Luffa Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ismeritek a luffát?
Nem?
Akkor itt az ideje, hogy megismerjétek. (Itt is) Smile
Hol is kezdjem? Már évezredekkel ezelőtt is hozzátartozott az emberek életéhez, mindennapjaihoz a fürdés kultúrája. Na jó, voltak kultúrák, ahol nem mindennapjaihoz Smile Szóval ha tisztálkodás, hát legyen alapos, és ha lehet, hát legyen kellemes is...E sokszereplős játszma egyik epizodistája lett a szivacs. Könnyen voltak a tengerpari népek, akik rájöttek a tengeri szivacs fürdőszivacsként történő használatára. De a többiek?
Gyanítom, a luffaszivacs kultúrtörténetét még nem dolgozta fel senki...
Szóval nem tudni, hogy hogyan és mióta, vélhetően egy véletlen felfedezés hozta azt, hogy a Luffa cylindrica és a Luffa aegyptiaca nevű kúszónövény hosszúkás tök formájú termésének belső rostjaiból remek fürdőszivacs lett.
De még milyen remek ez a szivacs! Garantáltan természetes, bio, sőt wellness is... Smile Mellesleg a rostból cipőtalp,képkeret(!) és kosár is készül.

Mit is ír róla a Pallas Nagylexikona? "Tourn. (növ., szivacstök), a tökfélék iszalagfüve, levele karéjos, érdes; virága egy v. kétlaki, a himes virág fürtös, a termő virág magános; gyümölcse hengerded, száraz rostos szövet van benne. 7 faja mind a két földségnek forró vidékén terem. A L. Aegyptiaca L. Egyiptomban és Arábiában honos, de Észak-Amerikában is termesztik. Belőle való a növényszivacs, vagyis szép fehér természetes fonadék. Kiforrázva szárazon kemény és érdes, de a vizben megpuhul és mosdó szivacs helyett a bőrt dörzsölik vele. Cipőtalpnak, képrámának és kosárnak is használatos. A gyümölcs húsát az arab megeszi. Kertbe mint dísztököt ültetik."

No ehhez annyit még hozzá kell tenni, hogy a 7-10cm-es tökök ehetőek, a világ több pontján fogyasztják. Kínában biztosan.

A luffa főleg arab országokban honos, Egyiptomban termesztik is.Őshazája a trópusi afrika és Ázsia.Első osztályú és kíméletes bőrradír. A tengeri szivacs rengeteg apró kova és mészdarabkát tartalmaz, a luffa pedig növényi rostot, pontosabban a szivacs egy rostfonat. ( Hátvakarózásra kipróbáltan csodajó Smile )
A kikészített darabolt szivacs 3-5 éva már nálunk is kapható, főleg nagyobb drogériákban. Egy kis 10-15cm-es darab 5-600 Ft.Interneten is rendelhető, legutóbb 1,35€-ért láttam. No de minek megvenni, ha házikertben kitűnően termeszthető?
Szóval ideén májusban már én sem bírtam magammal és vettem, vetettem, futtattam, kötöztem. Az eremény, vagy 15 növény lett, amiből "hála" az idei nyárnak, csak 4-5 darab érett be. ( Idén a nyár egy keddi napra esett...)
A növény minden gond nélkül termeszthető, ugyanúgy mint a tökfélék. Arra azért figyelni kell, hogy virágzáskor, terméskötéskor elég vizet kapjon, és támasz is kell neki, hiszen akár 9 méterre is felfuthat!!! A feldolgozást magam végeztem, már 5 egész luffám van, és még 7 tök vár "kibelezésre".

No kezdésnek ennyi bőven elég, akit érdekel kérdezzen, akinek már van tapasztalata, nosza, adja be a közösbe!
Frint

http://www.luffa.info/
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 17, 18, 19
19 / 19 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban