15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Primulák (2.)
Pletykák
Gyümölcsök (5)
Vendégeink a kertben(17)
Öreg fák - különleges szép fák
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Orchideák otthonunkban (111)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Aktuális tennivalók a kertben (3)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Leanderek(18)
Citrusokról mindent (9)

- Tábortűz témák:
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Kedvenc filmem, színészem
IDŐJÁRÁS (60)
2019-es nyári abádszalóki tali
Gazlap SZAKÁCSKÖNYV (70)
A Tudat keresése (2)
Találd ki (28)
Vicces történetek,...képek(16)
Írj bármilyen témáról (15)
TAVASZ - 2014.....2015....2016....2017.....2018....2019.
Milyen öröm ért ma? (37)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:34:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:28:am Bojtárgazdi :
Jó reggelt kívánok!
5:07:am kutyus :
Jó reggelt!
5:19:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
6:03:am kutyus :
Jó reggelt!
5:40:am kutyus :
Jó reggelt........indul a hét!
5:35:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
12:54:am Emmylie :
Jo éjszakát
7:40:am aszokfa :
Jó reggelt!
5:18:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
12:47:pm bau :
Melegszik? Na jah... 4 fokról 6 fokra
6:01:am kutyus :
Jó reggelt! Ismét melegszik az idő
7:03:am Emmylie :
Itt csak a villamost lehet hallani.Visszautam van ma. Szep napot mindenkinek.
5:37:am kutyus :
Jó reggelt!Mifelénk is ordítoznak......
4:57:am Vackor :
Jóreggelt! De szép idő van! És hogy ordítoznak a madarak! Ma nagyon szép napunk lesz!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - HÚSEVŐ NÖVÉNYEK, ORCHIDEÁK-Szécsényi-Farkas Vid rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

HÚSEVŐ NÖVÉNYEK, ORCHIDEÁK-Szécsényi-Farkas Vid rovata
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 22, 23, 24

Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 21:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sede, erről nem sokat tudok. Crying or Very sad Azt tudom, hogy pár éve Phalaenopsis rejtett rügyeihez próbálkoztak hormonkészíményt előállítani, hogy sarjakat nyerjenek. Valamennyire ment is, de nem volt az igazi, abbamaradt. Találkoztam már gibberelin 10 ismertetőjével, ami virágzás- és növekedésszabályzásra is alkalmas. Közös ezekben a hormonkészítményekben, hogy minden faj és sokszor fajta is másként reagál rájuk, az alkalmazás gyakorisága, töménysége, stb. mindig külön kisérletezést igényel, nehéz általános szabályokat felállítani. Növénybiológiai laborok, ezek kiszolgálásával foglalkozó cégek talán segíthetnek a növekedésszabályzó szerek közt eligazodni. Az igazság az, engem ez sosem érdekelt...
sede
Site Admin
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 21:07    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vid!

Írtál Vicának arról, hogy az orchideák virágzását elő lehet segíteni hormon segítségével. Tudnál arról mesélni nekünk pár szóban, hogy hol lehet ilyet kapni, pontosan mit keressünk és hogyan használjuk?

Köszönjük! Smile
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 20:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Palánta, aki ma Mo-n kertész, az nem tudhat sokat a húsevőkről, ez normális. Viszont egyszerűbben mondhatom el, mit tehetsz! Laughing Laughing

A N. alata (50)60-70% párában már jól fejlődik, ha elegendő a fény is. Ez azt jelenti, hogy napi 13-16 óra egy napos ablakban, ahol legalább 4 órán át közvetlenül is éri a napfény. Ha üvegházban, vagy fóliában tartod, 30-50%-os árnyékolást igényel.

Kizárólagosan mesterséges fényben napi 12 órás 4000 lx és 18 órán át 1800 lx már megfelelő. A 40 W égő csak vicc, ne kínlódj vele. Ha két 20W-os fénycsövet használsz, az már együttesen lehet 2000-2500
lumen, ami ha csak fél négyzetméterni felületre van tükrözve, az szűken 4000-5000 lux, az már elég. A "természetes fehér" vagy "meleg fehér" a vörös, és a "napfény fehér" a kék tartományból már jó lehet együtt.

Azt sajnos tudomásul kell vennünk, hogy a N. alata 'Red Form' csak a nyári napfényben fejleszt igazán szép, vörös aszcídiumot, műfényben csak zöldeset. Sad

Az etetés nem fontos, pláne, hogy tápozol. Idézem magamat korábbról:

"Általános vélemény, hogy ha fog magának valamit egy rovarevő, az jó, ha nem fog, akkor meg ne adjunk neki.

Így már, hogy ezt közöltem, leírhatom,hogy én mit csinálok velük, aztán mindenki döntsön a saját belátása szerint.

Ha a harmatfüvek és a légycsapók sárgák a tápanyaghiány miatt, 4-8-szoros higítású N-túlsúlyos, tápoldatot permetezgetek rájuk párszor. Én is tapasztaltam, hogy a tentákulumok összehajolnak enni. Jól átvertem öket.

A Nepenthes és A Sarracenia esetében annak ellenére bátrabb vagyok, hogy ettől mindenki felszisszen. A Nepeknél még akár be is öntözök a táplötyiből, 1-3 héten át. Óvatosságból inkább azt ajánlom, ezeknél is sokszoros higítású tápoldatokkal próbálkozzatok, de levéltrágyaként, ne beöntözve. Ha nincs javulás, lehet durvulni. Én intuitív úton döntöm el, mikor használok tápoldatokat, pláne azt, mikor normál töménységűt. Eddig bejött.

Összeségében azt hiszem, csak végszükség esetén, sokszoros higításban, lombtrágyaként és csak alkalomszerűen műtrágyázzatok.

Mindenféle izék és bigyók feletetése még kevésbé javasolt. Párizsik, sajtok és egyéb adalékanyagokkal mérgezett mocskokat pláne kerülni, nem egyszer azonnali szövetelhalás az eredménye!

Vannak még különböző csodamódszerek ( hal-emulzió, algakivonat, vérliszt,stb), nagyobb szerepe van bennük a gazdi szórakoztatásának, mint a növény igényének."

A "hálátlan vénusz" topikban írtam egy kézrátételes módszerről, próbáld ki. Nem kell hinni, a valóság természete az, hogy hit nélkül is működik. hamar tapasztalod majd, hogy a Nepek nehezen veszik fel a számukra szükséges energiát, ilyenkor "valahogy mások". Ha már tapasztalod a különbséget, hamarabb észleled , ha valami nincs rendben, és megelőzheted a csapdaképzés leállását.Ja, egy Nep. elég "lassú" jószág, legalább két hónapon át kezeld, amilyen gyakran csak kedved és időd engedi.
palánta01
Vendég

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 20:21    Hozzászólás témája: kancsó Hozzászólás, az előzmény idézésével

1db 40w-os égő,hagyományos az éjszakát szakítom+4órára,úgy,h.se előtte se utána ne legyen több a sötét periódus mint 6óra.Tehát 22:00-2:00ig. Azt hiszem Neph.alatám van2db??Esővízzel öntöz.2hetente kap 1/4 ezrelék tépoldatot 20:10:20as műtrágya. A páratart este-délelőtt10ig 70-100%utána,kb.16óráig 50% (fólia alatt van).kb.6hete van nálam...de csak 10napja világítok neki. az esövízes kancsókat nem lehet "etetni"? Segítséged köszönöm! Hiába vok.kertész......
Vissza az elejére
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 19:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves palánta01!

Töltsd fel esővízzel az alsó 1/3-1/2-ed részéig a pórul járt tömlőt minél hamarabb, akkor nem szárad el idő előtt. desztillált víz is jó, legrosszabb esetben forralt és szobahőmérsékletűre hűtött is. Ha elárulod, milyen Nepenthesed van, vagy teszel fel képet, az sokat segíthet a megoldásban, valamint, ha leírod, hány luxot kap, vagy milyen fényforrást, milyen távolságról, és hány lumen fényáramot adó, amit használsz. Az is fontos, hány órán át éri a fény, kap-e mellé napot is, stb. Ja, mivel öntözöl, mióta van nálad? A páratartalom hány %, van.e páratartalom-ingadozás?
üdv: vid
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 19:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vica!

Az Oncidiumoknál még nem találkoztam olyannal, hogy a rejtett rügyekből a szár kihajtana az elvirágzás után, csak úgy magától. Hormonkezeléssel biztos lehetséges erre késztetni, mert az ízesüléseknél vannak rügyek a pikkelyek alatt, de hogy "magától"... Ez inkább a Phalaenopsis-ok és a Doritis-ek szokása.

Egy esetben lehetséges, hogy aktív növekedésbe kezd.(szerintem) Normális esetben az Oncidium virágszára a hosszanti növekedéssel együtt a szár felső kétharmad részén található rügyekból elágazik és egyszerre nyílnak a virágok. Ha a növekedés alatt sérül úgy a szár(pl. letörik), hogy az apikális dominancia megszűnik, még képes lehet egy-két alapi rügy is oldalágat lefűzni, és gondolom a legfelső megmaradt rügyből indult elágazás kezdhet esetleg némileg függőleges irányba növekedni, mintegy átvenni a letört tengely helyét, ha még elég fiatal ehhez.

A lényeg: A szárat nyugodtan visszavághatod. Ha nagyon biztosra akarsz menni, először csak a levirágzott szárrészt. Valószínűleg a meghagyott csonk is rövidesen leszárad, ez nem tartási hibából ered, de miért ne adnál neki esélyt, ha van kedved? Esetleg próbálkozhatsz a kézrátétellel, sok esetben okozott már meghökkentő dolgokat, hátha "bejön". Wink

Pusszancs: vid
palánta1
Vendég

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 19:26    Hozzászólás témája: kancsóka tartása Hozzászólás, az előzmény idézésével

a kencsókámból sajnos kifolyt az emésztőnedv Sad most mit tegyek?? kérem segítsenek! Pótvilág.adok neki de nem nagyon akar újat fejleszteni.....pára tart.is rendben!
Vissza az elejére
Vica
Site Admin
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2005.10.29, 18:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Vid!

A virágszár visszavágásával kapcsolatban szeretném a véleményedet kikérni.
Nőnapra kaptam 1 Oncidium orchideát, amely nagyon szépen virágzott. Elvirágzás után a virágszárat szépen visszavágtam. Ezután nemsokára olvastam, hogy nem kell a visszavágni, mert az még kivirágzik. Tegnap pedig az Orchidea kiállításon egy eladó hölgy azt a tanácsot adta, hogy a virágszárat elvirágzás után vissza kell vágni...

Szóval arra lennék kiváncsi, hogy most akkor vágni vagy nem vágni?!?!
Neked mi a véleményed?
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.24, 14:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Bara!

Ezt a "levéanalízist" gyanítom, hogy az Orchideák és Broméliák című könyvben olvastad.... Jó anyag Laughing Laughing , bátran ajánlom mindenkinek. Eddig az egyetlen magyar nyelvű könyv, amit bárkinek ajánlok a témában. A többi kiadvány gyűjtők számára nem értékes,és/vagy tárgyi tévedésekkel teletűzdelt vacak. Szomorú, de mind a középfokú, mind a felsőfokú szakképzésben is olyan tankönyvvekkel találkoztam csak eddig, amitől égnek áll a hajam. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy kezedben van majdnem az egyetlen magyar nyelvű orchideás könyv, amit ha betéve tud valaki, akkor az igazán vitaképes a témában!!

Így, hogy olvasásra buzdítottalak, azért válaszolok is:

A Paphiopedilum nemzettség legtöbb fajára, és szinte az összes hibridre igaz, hogy az afrikai("fokföldi") ibolyához hasonló környezeti igényei vannak. Természetesen az orchideákra vonatkozó jellegzetességekkel kiegészítve:
-laza, levegős, savas közeg;
-alacsony tápoldatkoncentráció;
-a tápoldat inkább a levélre, mint a gyökérre;

A hibridekre általában azt mondhatjuk, hogy egy átlagos lakás klímája megfelel nekik. A fajok igényeihez a levél mintázata és a csúcsa csak általános információ, bár van benne valami. A legtöbb hidegházi nem csak egyszínű zöld, hanem hegyesebb a levél vége. A melegháziak közt soknak meg mintás, szélesebb, tompa végű. Általában.

A kép alapján te a Pinoccio fajta(sorozat?) egyik példányát szerezted be. Nekem is volt, egy virág 4 hétig élt, egy szár pedig 1,5 évig folyamatosan nyílt. Minden évben ősszel újabb virágszár is képződött. Az élső virágok minden száron nagyobbak voltak, az utolsók már egész kicsik. Jó vásár volt, strapabíró. Laughing Nem tér el az igénye a mérsékeltházi, melegházi társaiétól.
bara20
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2005.10.24, 13:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vid!

Írnál pár sort a Paphiopedilumról is?Most 7végén vettem egyet.
Azt olvastam valahol, hogy a mintás levelűek melegházi, a zöld levelűek hidegházi tartást igényelnek.Ugye ez csak a botanikai fajokra vonatkozik, a kertészetekben kapható hibridekre ugye nem?

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.10.21, 19:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A piros szöveget privátban kaptam, de inkább itt válaszolok, mert lehet érdekes másoknak is.

Helló!

Örülök, hogy végre van egy orchideaszakértő az oldalon!
Lenne pár kérdésem:
1.A phalaenopsisaimon kezd fejlődni a virágszár.Ilyenkor milyen igényeik vannak (fény, hőmérséklet, víz)?
2.Van egy oncidiumom is.Neki mi kell ahhoz, hogy ismét virágozzon?(1 éve virázott, akkor kaptam.)
3.És a cymbidiumnak?Ő most elég hűvös helyen van (kb. 10-12 fok) és elég sok fényt is kap.Úgy tudom ez kell neki...(Ő is kb. 1 éve van nálam, de ezalatt még nem virágzott.)

Előre is köszönöm a felvilágosítást!
Üdv:Bara

A Phalaenopsis[/color] majdnem folyamatos fejlődésű orchidea nemzettség, bár a téli hónapokban a levélképzés lassúbb, vagy le is állhat pár hétre. Ezért a téli félévben a tápoldatozást 2-5 hetenkéntire ritkítjuk. Használhatjuk ugyanazt a közel N : P : K=1:1:1 tápoldatot, mint az év egyéb időszakában, természetesen továbbra is a más növényekhez ajánlott töménység 4-10-szeresére higítva, levélre permetezgetve. Ha kifejezetten "orchideatápnak" nevezett készítményed van, akkor természetesen a csomagoláson található koncentráció megfelelő. Lehetséges ezen időszakban nitrogénben valamivel szegényebb tápoldat alkalmazása is, bár szerintem szükségtelen tápoldatot váltanod.

A hőmérséklet "szobahőmérséklet" legyen, nincs különösebb kitétel. Arra azért figyelj, hogy 12°C alatt az egész növény pusztulhat, 16-18°C-on már egészségesen kivárja a tavaszt, de bimbóit még könnyen ledobálja. 18-25°C közt az egészséges, erős tövek párásítás nélkül is megvannak, még panelban is. Ennél melegebb helyen már muszály magas párát tartani.

Télen minél világosabb helyen tartsd, ilyenkor egy déli ablakban sem ég meg, egészen febr. közepéig, márc. elejéig.

Továbbra is egyenletes vízellátást igényel, ne álljon alatta, és ne is száradjon ki a kéregkeverék. Nyilván ilyenkor kissebb a kockázata a hirtelen kiszáradásnak, ezért az öntözéssel a "majdnem kiszáradt már" állapotig is lehet várni, ha ezt érzed biztonságosabbnak.

Az Oncidium nemzettség legtöbb faja és fajtája a Phalaenopsisnál fényigényesebb. Ciklikus fejlődésűek, a levélnövekedés idején nagy tápanyagigénnyel. Ez valójában azt jelenti, hogy ugyanolyan híg tápoldatozás a megfelelő, mint a Phal.-nál írtak, csak valamivel gyakrabban, ill. a gyökere talán kevéssbé sóérzékeny, ezért nem akkora gond, ha néha kap tápot beöntözve is, de természetesen levélre a biztonságosabb.

A virágzás elmaradásának leggyakoribb oka a kevés fény, valamint lehetséges, hogy "csúszik" a virágzás ideje a korábbihoz képest. Ez esetben fél éven belül lesz virág rajta. Lezárult már az idei hajtások és bulbák(szárgumó) fejlődése? Ha igen, csak egy kis türelem, fény, idő...

A Cymbidium legjobban azoknál az öreg néniknél nyílik, akik tavasztól őszig olyan fák alatt tartják, ahol éppen csak nem ég nem a nyári napon, télen meg 12-18°C-os, üvegezett verandán. Tavasztól őszig tápoldat levélre, néha beöntözve is, átültetés csak sokévente. Ezt az elvet ültesd át a saját viszonyaidra.
Kiegészítésnek csak annyit, hogy érdemes az őszi fagyokig szabadban tartani, amikor jönnek az 1-6°C-os hajnalok, csak akkor bevinni a házba. A virágindukcióhoz szükséges az éjjeli lehűlés, a virágzás meg szeptember végétől május végéig várható, fajonként és fajtánként más időpontban.

Azt hiszem, csak egy kis türelem szükséges még Laughing Laughing Laughing
Vica
Site Admin
Site Admin

HozzászólásElküldve: 2005.10.19, 13:12    Hozzászólás témája: HÚSEVŐ NÖVÉNYEK, ORCHIDEÁK-Szécsényi-Farkas Vid rovata Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ebben a rovatunkban növénytanácsadónk:

Szécsényi - Farkas Vid kertészmérnök várja a húsevő- (rovarfogó) növények valamint az orchideák tartásával, gondozásával, szaporításával stb. kapcsolatos kérdéseiteket, amelyekre heti rendszerességgel válaszol.
Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 22, 23, 24
24 / 24 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban