15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Daturák, trombita virágok (2)
Kékpillangó /clerodendron/...és egyéb Végzet-ek(5)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Paprikák, chilik, Paradicsomok(5)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Vendégeink a kertben(17)
Gyümölcsök (5)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)

- Tábortűz témák:
A Természet csodái zenei aláfestéssel.
Találd ki (29)
IDŐJÁRÁS (62)
GAZLAP szakácskönyv (72)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Szomorú vagyok (10)
Milyen öröm ért ma? (37)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
A Tudat keresése (3)
Versek, költemények (4)
Írj bármilyen témáról (15)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:35:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
4:58:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot! Használjátok kis a "nyarunkat" !
5:13:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
4:50:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:38:am kutyus :
Jó reggelt!
9:08:pm Bojtárgazdi :
Most ie meleg van! Tegnap ilyenkor kicsit csípett a hideg.
5:35:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek, ma melegebb volt az éjjel
5:11:am kutyus :
Jó reggelt
6:27:am kutyus :
Jó reggelt, megint egy új hét indul!
5:10:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
7:05:pm Bojtárgazdi :
Itt egész nap csrperészett, most rákezdte rendesen.
6:30:pm Etimami :
Nálunk most kezd esni az eső.
6:29:pm Etimami :
Ebéd utáni szieszta volt.
2:03:pm Bojtárgazdi :
Szia Etike! Beszorított az eső?
9:53:am pili :
S.O.S.!!! Nézzetek be a szakácsosba, lécci!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - HÚSEVŐ NÖVÉNYEK, ORCHIDEÁK-Szécsényi-Farkas Vid rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

HÚSEVŐ NÖVÉNYEK, ORCHIDEÁK-Szécsényi-Farkas Vid rovata
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24  Következő

Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.06.03, 14:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Ary!

Az orchidea-félék családjába úgy 25000 fajt és többszázezer fajtát sorolunk. Melyik érdekel?

A virágboltokban kaphatókat két fő csoportra oszthatjuk: a viszonylag egyenletes hőmérsékleten tarthatók és a hűvös téli tartást igénylők.

Szinte mindegyiket laza levegős, jó víztartóképességű, savas kémhatású közegben tartjuk. Lágy vízzel a legjobb öntözni, az öntözés módjára már nem tudunk általánosításokat mondani.

Szinte mind sóérzékeny gyökérzettel bír, ezért híg tápoldatokat, azt is inkább levélre permetezve használjuk.

Fényigényük annyira magas, hogy elsősorban ablakpárkányon, ablakközelben tartandók. A legárnyéktűrőbb orchideák a vénuszpapucsok és az ún ékszerorchideák, ezeket az afrikai ibolyáknak megfelelő fényviszonyok közt tarthatjuk.

Valójában a legtöbb orchidea strapabíró szerzet, amikor megértettük speciális, a muskátlitól és leandertől jelentősen eltérő adottságaikat. Ez esetben pont annyi odafigyeléssel jól fejlődnek, mint amennyit az előbb említett két örök kedvenc is igényel.

Laughing Laughing Figyelem! Az orchideák "óvatlan" tanulmányozása után jönnek az első otthon kinyíló bimbók, a sikerélményt pedig könnyen mánia követi! Laughing Laughing

Első lépésben olvasd át az itt lévő néhány orchideás hozzászólást, a Gazlap ilyen témájú cikkeit, rövidesen megválaszolható kérdéseid lesznek, nem 25000, mert azzal nem bírnék el!

Jó időtöltést kívánok! Laughing

Legutóbb vid szerkesztette (2006.06.03, 15:51), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése MSN Messenger
evusa
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.06.03, 13:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Még egy kérdésem lenne.
A lepkéimnek a felső gyökerei állandóan elszáradnak, pedig spriccelem, mellettük vizet is tartok kis tálkában.
Nagy baja nem lehet, mert pont most bimbósodik, de másoknál ezek a gyökeres nem ilyen aszalódottak.

Mit csináljak másképp?

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
evusa
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.06.03, 13:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vid!

Kérlek segíts meghatározni milyen ez a két orchideám.

1.

2.

Előre is köszönöm!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.06.03, 09:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Wuk!

Ha a legfelső, terülőben lévő levélalap fölött nincs semmi, akkor azt miért is sajnálod levágni? Laughing Laughing Nem feltétlenül szükséges egyébként. Annyi az értelme, hogy megszüntetnéd így a csúcsi osztódószövet dominanciáját, ami ahhoz vezet, hogy a száron lévő oldalrügyek és a talajfelszín közeli rejtett rügyek könnyebben kihajtanak. Ez szerencsés esetben 2-3 alapi rozettát jelent, szép hasas kancsókkal és a (már meglévő) hajtás a felső 2-3 rügyéből elágazva növekszik tovább.

A Nepenthesek metszésével az a célunk, hogy minél több új hajtás fejlődjön, ne csak egyetlen "kukac" növögessen az égbe. Az idösebb Nepek töve tönkszerűen megvastagodik az évek alatt, mint pl. egy szőlőtőke.

Ha nem vágod még vissza, akkor talán egyetlen hajtásdugványt csinálhatsz ugyan a nyár második felében, de lehet, hogy nem lesz elég érett, hogy meg is gyökerezzen. Ráadásul le kell vágnod az addígra már kifejlődött csapdákat is, a dugványvágáskor.

A Nepenthesek nagyon lassú fejlődésűek.....
Wuk
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.06.01, 17:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vid,

Köszönöm a válaszaidat, akkor egyenlőre nem "cincálom" szét a szarracéniákat, pedig olyan szépen látszanak az új hajtások! Amelyikről képet is küldtem, annak 5 külön "gócpontja" van! Igazából karácsonyi ajándék lett volna belőlük, de akkor majd lesz jövőre, ha az a jobb nekik...

A légycsapóm remélem tényleg helyre rázódik, bár még nem látszik rajta...

A kancsókának nagyon sajnálnám levágni a csúcsát, mert most nagyon szépen beindult. Igazából nem is tudom, hogy mit vághatnék le, mert a legfelső kiterülö levélalap fölött nincs semmi, mert ahogy kinyílik a levél, már bújik is ki belőle a következő...? Igazából szeretnék már látni egy saját nevelésű kancsókát. Very Happy De ha az jó neki hogy levágjam a csúcsát, akkor megteszem érte! Rolling Eyes

Itt egy mostani kép róla:

Ezt a szép nagy levelet már nálam hozta. Very Happy
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.05.30, 21:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Wuk!

A virágszárat akkor vágod le, amikor akarod.De miért akarod? Ha gyengék a növények, vagy ha nem fér el a fedett floráriumban a hosszú virágszár, akkor értem. Egyébként nem szükséges.

A drosera magokat a nedvesen tartott tőzeg felszínére szórjuk, és kb 1 hónap múlva kezdenek csírázni.

A Nepenthes így képről nem tűnik égettnek. A napfény hatására kialakult elszíneződés inkább jelzi a szükséges fény felső határát, mint azt, hogy túl erős lenne. Akkor ugyanis tényleg "égett", perzselődött szövetek alakulnak ki rajta. A Nepeknek a fényigénye: hosszú nappalokon napi 3-4 óra közvetlen napfény, de nem a déli órákban, vagy 30-50% árnyékoltságú növényház. (Jellemzően raschell-hálóval.) A hosszú nappalok adottak a nyári félévben, kapjon mellé annyi napfényt, hogy a lilás elszíneződés az újonan fejlődő részeken is megjelenhessen, de ne égjen. Ha rendben van egy kancsóka, kb 1 hónap, mire a lefűződő filódium végén kifejlődik a levélnyél és a csapda is. A tiédnek semmi más baja nincs, mint hogy le van még gyengülve. Ha elég a fény, 1,5 hónap múlva lesz csapda rajta. Korábban kis esély van csak rá, de nem elképzelhetetlen. A szaporítását legkorábban nyár második felében lehet megpróbálni, akkor majd mutass újabb képet, az alapján biztosabbat mondhatok. Ha viszont lemondasz a szaporításról, és még most lecsíped a hajtáscsúcsot (a legfelső kiterült levélalap fölötti részt), akkor szép másodlagos rozettákat fejleszt, elágazik, és jövő májusban visszatérhetünk az akkorra esedékes metszésre. Addigra szépen megerősödik, te meg már harcedzett Karnivorás leszel.

A Sarracenia tömlői nem mindig tartalmaznak folyadékot, ez nem baj. A kiborult Nepenthes csapdák kiszáradnak, a Sarraceniák köszönik az aggodalmat, de bírják. Esetükben nem kell a csapdák tartalmán lelkizni. A táplálékkal kapcsolatban sem. Tudod, a legtöbb esetben a gazdi az igazi ellensége a növényeknek. A húsevő növényeket pl. nem etetjük! Tudom, hogy ez az egyik legfőbb vonzerejük, meg sokan a neten azt sugalják, mintha tányéron kéne nekik szervírozni a baromfiudvarból leölt áldozatokat, de ezek akkor is növények! Fotoszintetizálnak!!! Nem téged cikizlek, hanem azokat a társainkat, akik terjesztik a "tömény igét." Maradjunk abban, hogy nem véletlenül nevezik kiegészítő táplálékszerzésnek az ismeretterjesztő irodalmak sem ezt a " növényi ragadozást". Szóval attól, hogy nem a természetben él, majd fog magának valamit, ha akar és nem lesz baja, ha nem sikerül, akkor sem. Etetés nélkül nincs bűzös tömlő( és lakás), nincs penész, rothadó csapdák, feketedő levelek. Ha mégis bezabált(attuk) Laughing Laughing , esővízzel ki lehet óvatosan mosni, mosogatás után annyi tiszta esővizet hagyva a csapdában, amennyi eredetileg volt, ha volt.

A Sarraceniák tőosztását, sarjleválasztását erős tövéknél az évenkénti, kétévenkénti tavaszi átültetésnél a legjobb elvégezni. Ekkor jól láthatóak majd a rizómák elágazásai, ahol éles késsel kis roncsolási felülettel szétvághatók. Amíg megerősödnek, ügyelj majd a magas páratartalomra.(3-6hétig) Nem érdemes nagyon szétcincálni a töveket, csak ha már tényleg erősek lesznek. Ha nem bírsz magaddal, augusztus elejéig még megcsinálhatod. Laughing Később már nem erősődnének meg a telelésig.

Azt gondolom, hogy a légycsapód hamarosan nem lesz féloldalas, nekem is volt már ilyen nem egyszer, aztán észhez tért. Szétszedheted, éppen kibírja, de ennek is jobb lenne jövőre. Szereted a szétszaggatott kicsi növényeket.... Laughing

Phal1:Normális.
Phal2:Nem nagy ügy. Kivarázsolod abból, amiben most van. Úgy helyezed át nagyobb cserépbe, hogy óvatosan "lepöckölöd" az összeesett közegből, ami egyébként is le akar esni, egyik kezeddel az új cserép közepénél tartod a tövét, másik kezeddel egyenként a gyökerek közé rakosgatod az új kérget. Kicsit megpofozgatod a cserép oldalát, hogy lazán összerázodjanak. Ami fontos, minél kevesebb gyökér hajoljon meg, vagy roppanjon össze, sajnos sérülékenyek. Amelyik eddíg a levegőben tegergett, azt hagyd is ott továbbra is. Ha nem hiszel a fenyőkéreg-zúzalékban, találsz itt a fórumon más keverék tippeket is. Egészséges (a tiéd annak látszik) Phalaenopsist nem lehet csak úgy kinyírni egy átültetéssel! Ha minden gyökeret letöröd a nagy művelet közben, 100% párában (sokat emlegettem már a zacskózást, szép látvány! Laughing ) akkor is visszagyökerezik. Ha lehet, áttetsző edényt válassz, a gyökerük is fotoszintetizál.

Mindkét orchideát kiteheted, az Oncidiumot inkább a szobában teleltesd, a Dendrobium nobile emlékezetem szerint nyugalmi időszakot igényel, ennek függvényében 1-3 alkalommal nyílik évente. Levelei 2 év után hullanak le, erős fényt kedvel, a levéltelen bulbákon is fejleszt virágot, ez minden, amit fejből tudok róla. Nem tudom, száraz, vagy nedves nyugalmi időszakot igényel, és hány fokon, hány hetesen. Soha nem foglalkoztam komolyabban a Dendrobiumokkal, a kertészeti oktatásban meg nem tananyag. Bocs. Most lángolok. Nem reklámozhatok itt más oldalakat, de találsz a neten orchideás lapokat. Amelyikeken Bene L., Gyáni P., Blanner A. ,Marczika A. neve megtalálható, onnan korrekt válaszokat kaphatsz, mert értenek hozzá.

A tápoldatozást mindegyiknél érdemes az előírások szerint levélre, végül is szemmel láthatólag az aktív növekedés ideje van mindnél.
Wuk
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.05.29, 12:42    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vid!

Nagyon örülök hogy újra itt vagy a fórumon. Én pont akkor fedeztem fel ezt a nagyon jó kis honlapot, amikor Te éppen nem tudtál itt "szakértősködni".
Van egy kisebb húsevőnövény és orchidea gyűjteményem, na meg rengeteg kérdésem, ami remélem másoknak is hasznára válik, ha olvassa a fórumot.

Az első képen a droseráim láthatók, melyeket floráriumban tartok. Most éppen mindegyik virágzik. Ezzel kapcsolatban azt szeretném megkérdezni, hogy mikor lehet levágni a virágszárat, illetve elültetés után mikor bújnak elő a növények? Most egy hete vetettem el az egyiknek a magjait, párában vannak, és nedves a tőzeg, de még semmi... Crying or Very sad

A második képen a kancsókám, és a hízókám van, szintén floráriumban, de nincsenek beleültetve. A kancsókát így vettem (kancsó nélkül, megnyúlva, levelei megégve) kb egy hónapja. Azóta két levelet hozott, de kancsók még nincsenek rajta. Esővizet kap az összes növény, egy napos tetőablak alatt van a florárium. Kb mikor hoz majd kancsókat? Szeretném majd levágni a tetejét, és hidrókultúrában gyökereztetni és tartani (úgy mint sede csinálta itt a fórumon), de nem tudom, hogy hány levelet kell hagyni a levágott darabon, hogy életre keljen?

A szarracéniáimat kint tartom az erkélyen egy tárolóban, amibe mindig öntök esővizet, hogy elegendő párájuk legyen. Teljesen a szabad ég alatt vannak. Az nem árt nekik, ha az eső is esik rájuk. Velük két problémám is van: Az egyik, hogy a csapdákban én még nem láttam vizet, akkor sem amikor zárt helyen tartottam őket, és elvileg elég párát kaptak. Most is csak azért van bennük víz, mert az eső beleesett... Mitől lehet ez, hogy nincs a csapdákban folyadék? Már dobtunk bele bogarat, de nem emésztette meg, hanem büdösödött és inkább kivettem...

A másik kérdésem velük kapcsolatban, hogy szinte mindegyiken látszik, hogy kis hajtásokat hoz. Valaki itt már mondta, hogy azok a gyerekei. Azokat mikor szabad leválasztani? És hogyan? A rizómán látszik, hogy hol van az anyanövény, és hol kezdődik a gyereke és ott csak le kell "törni", mint a légycsapónál, vagy máshogy van ez az egész?

Az utolsó kérdésem (egyenlőre Very Happy ), hogy van egy légycsapóm, ami gyönyörűen nő, de mindig ugyanarra az oldalra hozza a csapóit, és így mindig elnyomja az alatta lévő leveleket. A csapók száma szerint már ez sem egy növény, lehet hogy szét kéne ültetnem, és akkor nem nyomná el? Egyébként ez a növény is a szarracéniákkal együtt kint van az erkélyen, de ha eső van, akkor védett helyre teszem, mert egyszer megázott, és úgy vettem észre, hogy nem igazán szereti...?

Még az orchidákkal kapcsolatban is lenne néhány kérdésem:
1. Phalaneopsis-om érdekesen virágzik. Már dobja el a régi (januárban!) hozott virágait, közben hoz még két bimbót. Ez a helytelen tartás következménye, vagy normális?
2. Szintén Phalaneopsisommal kapcsolatban: nem tudom, hogy át kellene majd ültetnem ha elvirágzott, vagy maradhat nyugodtan? Egy virágboltos mesélte, hogy ők akárhányszor ültetnek orchideát, mindig elpusztul a növény, pedig rengeteg viráguk van, és értenek is hozzájuk. Tényleg ilyen kényes dolog ez?

3. Vettem két orchideát, melyek el voltak virágozva. A fórumon azt mondták, hogy az egyik egy Dendrobium nobile, a másik pedig egy Oncidium lehet. Mindegyiket ki lehet tenni a szabadba? A szarracéniákkal együtt lehet majd teleltetni? Eső eshet rájuk?

4. Tápként orchidea tápot adok a Phalaneopsisnak két hetenkét a levelére spriccelve. Ez elegendő? A másikaknak még nem adtam, mert valahol azt olvastam, hogy virágzás után pihenő van nekik, de mennyi idő? Vagy adhatok azoknak is kéthetente?

Elnézést a sok kérdésért, megértem, ha nem válaszolsz rájuk egyszerre, így is megköszönöm a jó tanácsokat!
Vissza az elejére
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.05.22, 13:02    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor és Zsoooooti!

Idézem magamat "A hálátlan vénusz" topicból. Ha van még kérdés, csak elő vele! Very Happy Very Happy Very Happy

"A légycsapó csak akkor marad életerős, ha rengeteg fényt kap, valamint 2-3 hónap nyugalmi időszakot is biztosítunk neki a fényszegény téli hónapokban. a csapók feketedése akkor a leggyakoribb, ha túl sokszor hozza müködésbe valami(ki). ekkor a levényél még zöld marad jó darabig. Ha a levélnyél is rögtön a csapda pusztulása után száradni kezd, akkor alacsony a páratartalom, öreg már a levél, vagy valamely só koncentrációja olyan magas, hogy zavart okoz a víz- és tápanyagforgalomban. lehet még az ok valamilyen hormonhatás miatti laza szövetállomány. /a "fölpumpált" egyedeknél/

Megoldás:
-1 hét energiakezelés
-az egy hét alatt már a lehető legnaposabb hely és esővíz, ha eddig nem igy volt,
-átültetés egy hét kezelés után friss tőzegbe
-befőttesüveggel, vagy zacskóval borítsd le 1-4 hétig, hogy magas legyen a páratartalom
-ez idő alatt is folytatni az energiakezelést.

Mivel rövidesen tél van, a begyökeresedés után ne felejtsd el a 2 hónap pihit, világos, hűvös helyen.

Ha a továbbiakban a megfelelően tartod, többet nem lesz baj, szépen fejlődik majd.

Energiakezelés: Igényel némi játékos kedvet! Tedd össze a tenyereidet, majd lassan távolítsd. Érezni fogsz "valamit" a tenyered közepéből kiáramlani. Ha úgy csinálsz a kezeiddel, mintha gyurmagolyót gyúrnál, azt is érezheted, hogy valóban gömb alakú "izét" tudsz belőle csinálni. Ha elsőre nem érzed, attól még működik, pár próbálkozás után már könnyen megy.

Ha már érzed, vedd körbe a növényt a kezeiddel, naponta egyszer 2-3 percre, és hagyd míg felveszi a légycsapó a szükséges energiát. Ha nagyon hulla már a légycsapód, lehet többször is egy nap.

A továbbiakban a normális tartás mellett is erős növényeid lesznek.

Hőigény: Telelés alatt 1-15°C, fejlődéskor a „normál” szobai, ill. akár a kertben (erkélyen) is lehet a fagyokig.

Fényigény: Minél több napfény. Nyáron lehet csak olyan, hogy sok neki egy kicsit a déli tűző nap.

Vízigény: állandóan nedves legyen a tőzeg, állhat is alatta a víz. Savas kémhatású, lágy vizet igényel. Legjobb az esővíz, ha nincs, a desztillált víz (nem az ioncserélt!) is megfelel, vagy a reverz ozmózissal átszűrt víz, ha nem pótolják vissza az ásványi anyagokat.

Talajigény: Laza szerkezetű, savas (pH:3-5,5), tápanyagokban szegény tőzeg. (Pl: Novobalt)

Átültetés: Tavasszal, a fejlődés megindulásakor le kell rázogatni a tőzeget a gyökerekről és teljesen új tőzegbe, akár ugyanabba a cserépbe is visszaültethető. Átültetés után 1-2 hétig takard le egy befőttesüveggel, vagy húzz rá zacskót, hogy magas legyen a páratartalom.

Szaporítás: A sarjak leválasztásával könnyű, a tőből kiszakított teljes levelek( levélnyéllel együtt) tőzegbe dugványozva valamivel nehezebben erednek meg.

A virágszárat érdemes kicsípni, hogy ne gyengülhessen le a növény.

Telelés: 1-15°C közt, ha hidegebb, akkor kevesebb fénnyel, ha 5-8°C-nál melegebben van, akkor sok fény mellett."
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2006.05.22, 12:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Sanity!

Az ugróvillások minden állandóan nedvesen tartott közegben megjelenhetnek... Crying or Very sad Ha szárazabban tartod a közeget, ill. időnként kiszárítod, csökken a számuk, esetleg ki is pusztulhatnak. Hogy mi az a szárazság, ami a Nepenthesnek sem árt, na itt kezdődik az ellentmondás... A sajátjaimmal meg mertem tenni, de ajánlani csak a legtapasztaltabbaknak merném. Ha ki akarod irtani őket, nem marad más, mint a növényvédőszerbolt.

Átültetés:Savas, levegős, jó víztartó, alacsony tápanyagtartalmú közeget kedvel. minél párásabb levegőben tartod és minél kissebb a kiszáradás veszélye, annál lazább keverékbe ültethetsz. Alapként a Novobalt tokéletes, kókuszrosttal, perlittel, fenyőkéreggel, hungarocellel, stb keverve. Ha nem valami különleges fajt szereztél be, nem fontos bonyolítani, megfelel a tőzeg önmagában is. A gyökerekről azért ne szedj le mindent, Laughing nehezen regenerálódik.

Csapdák: A faj/fajta neve, esetleg fénykép, valamint info a arról, hogyan tartod, sokat segítene abban, hogy kitalálhassam, miért nincs kancsója.
sanity
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2006.04.30, 10:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vid!
Ma vettem észre, hogy a Nephentesem talajában apró kis bogarak mászkálnak (talán ugróvillások? Shocked ). A kérdésem az, hogy mibe ültethetem át? Jó lesz neki is a Novo.alt tőzeg? Gondolom átültetésnél teljesen szedjem le a gyökerekről is a talajt.
Sajnos kancsókat nálunk sem fejleszt... Sad Fényhiány vagy inkább párahiány ennek az oka? A kellő fénymennyiséget biztosan nem kapta meg az utóbbi hónapokban, de tavaly sem hozott egy kancsót sem.
Köszönöm,
sanity
Vissza az elejére
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.11.09, 09:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Ági, ez leginkább egy többszörös nemzettséghibrid lehet. A Vuylstekeara Cambria (Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum) fajtákra nagyon emlékeztet. Az biztos, hogy a Vandoideae alcsalád Cymbidieae tribus, Oncidiinae altribus nemzettségeiből kereztezték, Elsősorban az Ada, Brassia, Cochlioda, Miltonia, Miltoniopsis, Odontoglossum, Oncidium genusokra "gyanakszom". Laughing

Nagy szerencséd van, gratulálok! Laughing Az az évi hajtások fejlődése a virágzással zár, ez igaz, de óvatosan a tőosztással! A megbolygatott tövek 1-3 évig esetleg nem nyílnak. Ha szaporítani akarod, a tél végén válassz le egy jól fejlett, nagyobb régi bulbát, és tartsd 100% párában, míg új hajtást és gyökeret fejleszt. Ha osztod a tövet, azt is a tavaszi fejlődés előtt érdemes, de egy-egy leválasztott részen legalább 3 jól fejlett, beérett szárgumó legyen! Én is jártam már úgy, hogy átültetés után is nyílt pl a Miltoniám, de ez azért ritka. Sad Minél ritkábban osztod szét a tövet, annál többet nyílik, és annál erőteljesebbek az új hajtások és a rajtuk fejlődő virágzat. Ja, és tűrik a talajlakó orchideáknál használt ültetőanyagot, de inkább bőséges gyökérzetű epifitonként kezelik őket, a pihenési időszakban néha esetleg kiszárítva rövid ideig, és inkább a fán lakók keverékében nevelve.
eveloagi
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2005.11.08, 19:44    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Vid!
Az alábbi orchideát kaptam márciusban:

közelről:

Semmit nem tudok róla, a címke ami benne volt tán nem is az Övé volt... Annyit azért tudok, hogy egy talajlakó faj. Cool
Júniusig virágzott. Akkor vettem orchidea földet és szétszedtem 3 felé, átültettem több más orchideával együtt. A szaporítóházban volt a fólia oldalánál. Kapott párát, nem nagyon öntöztük.
Amikor jött a hideg októberben át akartam vinni egy fűtött fóliába és láttam, hogy virágszár-kezdemények vannak rajtuk!
Tehát jól csináltam... ugra
Viszont azt vettem észre, és javíts ki, ha nem így van, de csak az új hajtásokból hoz virágot. Azokból,amiket idén hajtott.
Ha tényleg így van akkor jövőre mit csináljak az öreg hajtásokkal? Tőosztásnál egyszerrűen csak törjem ki?
Ja, és ha a nevét is megmondanád...

Lenne még másik két meghatározandó orchideám is, de azokról akarok friss képet csinálni, mert nagyon érdekeset látok rajtuk (Legalább is nekem érdekes Very Happy )
Előre is köszönöm!
eveloagi

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.11.05, 17:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nepenthesek kaphatók virágboltokban, leggyakrabban a N. alata, N. gracilis, N. x coccinea, N, 'Miranda', N. 'Gentle'. Néha a N. ventricosa, N. tobaica x ventricosa, N. alata x ventricosa. Sajnos sokszor megviselt állapotban vannak, mire a vásárlóhoz kerülnek. Jó minőségben lehet kapni speciális kertészetekben, amelyek kifejezetten karnivorákkal foglalkoznak. Ebből Mo-n egy van, ha leírom a nevét, az reklám lenne... A külföldiek általában nagyobb választékot kínálnak, de rendszerint drágábbak is, valamint zömében a laborból származó kis növényeket küldik, amikkel meggyűlik a bajod, mire begyökerezteted és akklimatizálod.
vid
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2005.11.04, 19:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Bara, a Phal. roppant okos szerzet! Smile Ahogy a virágrügy növekedni kezd, rendszerint áthasítja a szárra simuló levélalapot, ekkortól válik láthatóvá. Többet azonban nem szúrja saját magát keresztül. A növekvő szár kikerüli majd a levéllemezt. Ha forgatod, azzal befolyásolható, hogy ezt milyen irányba tegye, de rá is bízhatod.
bara20
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2005.11.04, 18:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vid!

Az egyik phalaenopsisom úgy hozza a virágszárát, hogy alulról egyenesen a levél közepébe "ütközik".Elforgathatom úgy, hogy a fény felé nőve kibújjon a levél alól?Nem lesz baja?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 21, 22, 23, 24  Következő
22 / 24 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban