15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 3 / 18286
Összes látogató: 9
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Vendégeink a kertben(17)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Paprikák, chilik, Paradicsomok(5)
Leanderek(18)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Kertünk meglepetései (2)
Gyümölcsök (5)
Konyhakerti növények (14)
Hortenziák (3)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)

- Tábortűz témák:
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Milyen öröm ért ma? (37)
IDŐJÁRÁS (61)
GAZLAP szakácskönyv (71)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Találd ki (29)
Vicces történetek,...képek(17)
A Tudat keresése (3)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
Vicces történetek,...képek(16)
2019-es nyári abádszalóki tali
Slideshow & Videó

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
12:34:pm bau :
Szécsike! MERRE VAGY?
5:11:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:39:am Bojta :
Jő reggelt!
4:52:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:28:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
12:46:pm Bojtárgazdi :
Jó hétvégét kívánok mindenkinek!
6:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek Kellemes hétvégét
12:44:am Bojtárgazdi :
Szép álmokat mindenkinek!
5:50:pm Emmylie :
Fáraszto nap után a faluban talán majd pihenhetek. : Szép estét mindenkinek
11:33:am Bojtárgazdi :
Szép napot kívánok! Mára is van munkám, de kicsit nemszeretem szöveg. Sok paragrafus van benne...
5:39:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
10:59:pm Bojtárgazdi :
Nocsak, hát már eltelt a nap! Sokat dolgoztam ma. Jó éjszakát kívánok!
10:08:am Emmylie :
Szep napot kivanok mindenkinek
5:36:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
8:42:pm Bojtárgazdi :
Nem tudom, ma már köszöntem-e... Szép estét kívánok, Gaznépek!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - A medvehagyma védelmében
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

A medvehagyma védelmében
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
harcsas
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.29, 14:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok
bátyám Pécsett lakik,gyakran túrázik a Mecsekben,kíváncsi voltam a véleményére a medvehagymával kapcsolatban
ha nem gond,megosztanám veletek

szoktam szedni persze, elég sokan szedik a mecsekben is már évek óta, van sokfelé medvehagymafesztivál (pl. Orfűn) sokfajta medvehagymás kajával, krémekkel, amit akarsz

én úgy látom, hogy mikor előszor jártam, (kb 8 éve) először a mecsekben, volt egy pontig elterjed a medvehagyma, és most, ettől a ponttól kb 10-15 km-rel messzebb van a medvehagyma sokadalom vége, szóval ennyit haladt előre, lefele a hegyről, Pécs felé

szerintem semmit nem ártott neki, hogy szedik, ugye évelő növény, és a hagymáit nem háborgatják, a levelet szedik, és nem döglik ki, sokkalinkább durván szaporodik, de az tény, hogy divat lett szedni, mert ingyen van, egészséges és finom is

én nem tudom megítélni, hogy védett legyen-e, de én úgy tapasztalom, a szedés ellenére durván terjed a mecsekben legalábbis
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 20:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kismonika, nem akarom már ezt a tétlenséget, igenis lehet változtatni! Elég már abból, hogy amit elénk raknak, azt esszük!

Valami miatt ha tájvédelmi körzet linkjét másolnám ide, az jön a beillesztéskor, hogy Hello! Twisted Evil Ki-ki keressen rá, van térképes is.
kismonika
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 19:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bojti, szerintem vagy mindent vagy semmit, ha itt történik valami. Nálunk akkora a "rend és fegyelem", hogy ha valami védelem alá kerül, akkor el a kezekkel tőle mindenkinek és maximum a Tecsós műtrágyázott hollnad macihagymát eheti már minden tisztulni vágyó.

Azt nem hinném, hogy majd a medvehagymára a 2nagyon elfoglalt" minisztériumi emberek új rendeletet hoznának.
nagy.s
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 19:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bojtárgazdi: vagy lehet szabadon kertben termeszteni, vagy nem lesz védett a medvehagyma. Sőt a hóvirágot is bele tetetjük a rendelet 6. szakaszába. Persze, nem rajtunk múlik, ezt szeretnénk. Nem létezik, hogyha valami elszúrtak, azt nem lehet kijavítatni!!! Ott is intelligens értelmes emberek dolgoznak, gondolom.
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 19:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sanyi, az idézett törvényben éppen ott van az a cikkely is, ami túlzás. Már miért kellene engedély ahhoz, hogy a kertben bárki nevelhessen? Szerintem igenis legyen szabadon termeszthető.
Zsopi
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 15:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagykanizsa környékén is sok a medvehagyma. Mi az egyik falunkbéli hölgytől kaptunk egy nagy szatyornyit tavaly (levelet és tövet is), azt mondja, az édesanyja háza előtt az árokparton kaszálni lehet. A töveket elültettük, egész takaros bokrocskák lettek idénre, de még nem szedtünk belőle ész nélkül, hagyjuk megerősödni. (Pedig az a tavalyi medvehagymás pogácsa... nyali)

Remélem, a medvehagyma is olyan lesz a kertünkben, mint a hóvirág. 2 csomagnyi hagymát ültettünk el anno, most pedig már lépni nem lehet tőle kora tavasszal. A hangyák széthordják a magját, mi meg örülünk neki. Smile

"És olyanok is vagytok, akár az évszakok,
És bár a télben megtagadjátok a tavaszt,
A bennetek szunnyadó tavasz mosolyog szendergésében, és nem szenved sérelmet." (Kahlil Gibran)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
kismonika
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 12:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

nagy.s írta:

Tudja valaki, hogy a tájvédelmi körzetek hol vannak? Melyik az az erdő a Mecsekben ahol szabadon szedhető a medvehagyma?

Itt a délvidéken mindenfelé van medvehagyma, nem kell ahhoz a Mecsekre menni. Szigetvártól Villányig akármerre járunk az erdőben (a tölgyesekben és a bükkösökben)legtöbb helyen ez a fő aljnövényzet. Vannak erdők amikben nincs akkora tömegben, hanem pl. beborítja a talajt az odvaskeltike, de azért ott is előfordul, csak éppen itt nem lehet marokszámra csupálni, hanem egy picit válogatni kell, hogy mit szedjen le az ember.
Tehát felénk elég elmenni egy erdőbe és biztos találunk annyit, hogy a családnak valami kis csemegét készítsünk.

A tömeges előfordulás ellenére egész biztos hogy muszály a védelmén gondolkodni, mert a soha nem látott méreteket öltő medvehagyma-láz ki tudja milyen károsodást idéz elő a populációkban.
sirrra
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 12:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Minden esetre, medvehagyma pájinkát ne igyatok Embarassed
Azzal vallatni lehet, ződ is büdös is,,borzalom röhög2
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
nagy.s
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.28, 09:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bojtika a jogszabályokban benne van a megoldás:

Természetvédelmi törvény:

42. § (1) Tilos a védett növényfajok egyedeinek veszélyeztetése, engedély nélküli elpusztítása, károsítása, élőhelyeinek veszélyeztetése, károsítása.

(3) A természetvédelmi hatóság engedélye szükséges védett növényfaj:
a) egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének gyűjtéséhez;
b) egyedének birtokban tartásához, adásvételéhez, cseréjéhez, kertekbe, botanikus kertekbe történő telepítéséhez;
c) egyedének külföldre viteléhez, az országba behozatalához, az országon való átszállításához;
d) egyedének preparálásához;
e) egyedének betelepítéséhez, visszatelepítéséhez, termesztésbe vonásához;
f) egyedével vagy egyedén végzett nemesítési kísérlethez;
g) egyedének biotechnológiai célra történő felhasználásához;
h) természetes állományai közötti mesterséges géncseréjéhez.

Ez az alapjogszabály. Ennek a végrehajtására megalkották a 13/2001 KÖM rendeletet, ahol felsorolják a védett és fokozottan védett fajokat.
Ez a rendelet tartalmazza a kivételeket is:

(6) A 7. számú mellékletben szereplő bókoló nárcisz (Narcissus cyclamineus), csüngő nárcisz capax alfaja (Narcissus triandrus subsp. capax), sárga havasszépe (Rhododendron luteum), havasi iringó (Eryngium alpinum) és Kanári-szigeteki sárkányfa (Dracaena draco) mesterségesen szaporított (termesztett) egyedei birtokban tartásához, adásvételéhez, cseréjéhez, kertekbe, botanikus kertekbe történő telepítéséhez, külföldre viteléhez, az országba behozatalához, az országon való átszállításához, valamint termesztésbe vonásához a természetvédelmi hatóság engedélye nem szükséges.

A 7. sz mellékletben a 10 000 Ft eszmei értékű növények vannak felsorolva köztük a hóvirág Galanthus nivalis is.

Nyuboccsal kibeszéltük a részleteket. Az eljárás során azt szeretnénk elérni, hogy a medvehagyma bekerüljön a 7. mellékletbe és a KÖM rendelet (6) szakaszába is.
Tehát, tilos a természetes élőhelyén a medvehagyma pusztítása, de a 6. szakaszban lévő tevékenységekhez nem kell engedély.

Tudja valaki, hogy a tájvédelmi körzetek hol vannak? Melyik az az erdő a Mecsekben ahol szabadon szedhető a medvehagyma?
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 21:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nyubocs, nem olyan egyszerű dolog semmi sem, az idealizmusom és az optimizmusom sem.

Miért ne lehetne újfajta védelmet kidolgoznunk, és javaslatként a beadvány "utóéleteként" előterjesztenünk?
nyubocs
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 20:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Már egyszer leírtam, most is megteszem:
A végeredmény az lesz, hogy szedni sem szedheted, meg horror engedélyezési díjhoz lesz kötve a behozatali engedély, aminek egyenes következménye lesz, hogy csak lopva lehet majd hozzájutni.

A falopás azért nem olyan egyszerű kerek dolog, mint ahogy leírod, meg ahogy sokan misztikusan elképzelik, de arról itt nem akarok esti mesét írni.

All I wanna do Is trade this life for something new
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 20:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nyubocs!

Fordító munkám során rendszeresen találkozom export-jelentésekkel zöldség-gyümölcs téren. A hollandok mindent próbálnak termeszteni, amit náluk sikerül. Hogy az éppen a medvehagyma is lehet, nem csoda, mert ahogy látom, nem fény-és melegigényes, van esélyük.
Attól még nálunk nem kellene kipusztulnia a medvehagymának.
Bárhogy forgatom is a dolgot, a saját szokásaimat is....nem szabad mindent veszni hagyni csak azért, mert majd megtermeli valaki, valahol....nem beszélve az import pluszköltségeiről, meg arról, hogy a távolság (raktározás) miatt valószínűleg vegykezelt medvehagymát etetnének a hollandok mindenkivel.
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 20:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Amit Sirrra írt, olyasmit fogalmaztam meg én is kicsit lejjebb.
Jár a fejemben a dolog.
Hogy azok, akik raklapszámra szedik, ezt a törvényt sem fogják betartani, az igaz. De a betörést is törvény tiltja....A védett státusszal legalább büntethető lenne a szedés.
Mi lenne a jó jogszabály? Törjük akkor ezen a fejünket!
Mert a hóvirággal se stimmel a dolog. Anyum sem ültette, mégis van nála, igazolatlanul... Embarassed
Tehát olyan szabály (törvény) kellene, ami a növényt is védi, meg a fogyasztóit is. Mondjuk legyen szabadon termeszthető. És a szaporítóanyaga is lehessen szabadon forgalmazható, akkor is, ha nem lehet ellenőrizni.
Ha egy-egy területen rengeteg van, mit szólnátok, ha x mennyiségűt le lehetne szedni belőle? Igen ám, de ezt ki ellenőrzi? -Jó, nem muszáj ellenőrizni, a falopást sem ellenőrzik.
Lehetne ellenőrizni az utakon azt, ha valaki egy erdő irányából nagy kocsi fával vagy medvehagymával felpakolva jön....de Y nénit sem állítják meg a kis rőzsével, vagy egy kosárka medvehagymával.
A fával ellentétben, nagy mennyiségű medvehagymát nem szedhet valaki a saját vagy a sógora erdejében, azaz nehezebb "kidumálni", vagy...???

Agyaljuk ki! Hátha sikerülne a törvényalkotóknak kész javaslatot adni!
nyubocs
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 20:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A hollandok kamionszámra termelik, úgyhogy világméretű kipusztulást vizionálni szerintem felesleges.

All I wanna do Is trade this life for something new
Vissza az elejére
kismonika
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 20:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Idén figyeltem fel először a multikban a "macihagymára", ahogyan mi nevezzük itthon Razz és mondhatom elborzadtam.
Nekem a macihagyma tavaszi kirándulást idéz, friss levegőt, napsütést és akkor tegyem be a bevásárlókocsiba a táposcsibe meg a ketrecestojás mellé? Szomorú, hogy ebben a világban minden elüzletiesedik. Macihagymát tavasszal kell enni, amikor van, nem kell kilószám a fagyasztóba tenni és egyéb trükkökkel tartósítani, mert ez a tavasz íze és illata.
Szörnyű a TVben is nézni hogy a Medvehagymafesztivál látogatói szatyorszám viszik haza a leveleket. Szokás szerint megint a média gerjeszti a keresletet....Csak most láttam meg a topikot, de a fejemben már számtalanszor megfordult, hogy ha ez így megy tovább, akkor a gyerekeink már csak nosztalgiával mesélhetnek a medvehagymáról....

Csatlkaozom az előttem szólókhoz, ha bármi tennivaló van én is itt vagyok!!!!
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Következő
8 / 11 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban