15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
5:05:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:29:am kutyus :
Jó reggelt....indul az új hét....
7:27:am pili :
Szép vasárnapot!
3:50:pm aszokfa :
Szép napot! Munkával nekem is! Földfelszintakaró egyengetéssel múlatom az időt
10:35:am Bojtárgazdi :
Szép hétvégét! Nekem munkával is telik, de ennek örülök.
9:46:am tamarik :
Mindenkinek kellemes hétvégét, jó pihenést!
5:13:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:31:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:18:am kutyus :
Jó reggelt!
5:24:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:36:am kutyus :
Jó reggelt!
6:00:am aszokfa :
Irány a szőlő! Jó reggelt!
5:10:am kutyus :
Jó reggelt
5:30:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
10:55:pm pili :
Kátya - nézz be az időjárásosba!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - SZOBANÖVÉNYEK-Püschl Gábor dísznövénykertész rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

SZOBANÖVÉNYEK-Püschl Gábor dísznövénykertész rovata
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 42, 43, 44, 45, 46  Következő

Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.13, 10:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Mirmi78!

Először is tisztázni kell, hogy milyen páfrányod van. Ilyen?

Neprolepis exaltata

Ha nem mindegyik levele száradt, akkor nyugodtan le lehet vágni. Viszont a száradó levél száraz levegőt, esetleg helytelen öntözést jelez. Nedves kavicságyra kell helyezni, s lágy, mészmentes vízzel gyakran permetezni is kell. Öntözése rendszeres, ugyancsak lágy, mészmentes, szobameleg vízzel történjen.

"A föld itt olyan kedves, hogy csak megcsiklandozod egy kapával, és nevetése termést érlel." (Douglas Jenbold)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
mirmi78
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2005.11.12, 11:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor!

Szobapáfrányomnak vannak elszáradt levelei. Vagyis a levélnek a közepe. Azt hallottam, hogy nem szabad levágni, mert azon keresztül levegőzik. Ezt kicsit hitetlenkedve fogadtam, de nem mertem levágni. Szerintem így igen csúnya. Mit lehet vele csinálni? Köszi a segítséget. Question
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 21:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Esztka!

Tudom ajánlani például a korallvirágot (Kalanchoe blossfeldiana):

Legfőbb jó tulajdonsága, hogy a virágai hetekig virítanak, s szinte bármikor virágzásra lehet késztetni. Karácsonyi virágzáshoz például augusztus 15-től október 1-ig délután 4 és másnap reggel 8 között teljes sötétben kell lennie. Ez serkenti a virágzat kihozására, mivel alapesetben rövidnappalos növényről van szó. Vagyis akkor virágzik, ha a nappali órák száma nem éri el a 8 órát. Télen ezt természetesen nem kell vele elvégezni. Ha levirágzott egy virágzata, érdemes levágni, mert újakat hoz helyette. Szaporítása is egyszerű, egy kisebb hajtást levágunk belőle, az alsó pár levelet leszedjük, megvárjuk, míg a vágási felület bevarasodik, majd általános földbe el lehet dugni. Pár hét alatt meggyökeresedik.
Fényigénye tavasztól őszig világos, napos hely, télen is világos helyen legyen.
Hőmérsékleti igénye tavasztól őszig kitűnően érzi magát a szobában, télen kissé hűvösebb, 13-16 fokos helyen kell lennie.
Vízigénye egész évben kevés, elég 10-12 naponta megöntözni, de akkor alaposan.
Páraigénye közepes, időnként szobameleg vízzel permetezni kell a leveleit.
Szaporítása lehet fej- és levéldugvánnyal. (Lásd feljebb)
Talaj szempontjából a "B" típusú virágföld teljesen megfelel neki.

Néhány tanács: nyáron, ha a fiatal hajtásokat lecsípik, akkor bokrosodik. Virágai tartós vágott virágok, akár 3-4 hétig is virítanak.

Billbergia nutans - bókoló billbergia:

A legigénytelenebb bromélia-féle. A virágai 10-14 napig virítanak, azonban a fő díszítőértéke a virágokat körülölelő, általában piros fellevél. Ő a fürdőszobában is jól érzi magát, mivel páraigénye magas.
Fényigéne egész évben világos hely, tavasztól őszig azonban a tűző naptól védeni kell.
Hőigénye egész évben jól érzi magát a szobában vagy fürdőszobában.
Vízigénye tavasztól őszig közepes, ekkor ha a föld felső 1-2 centis rétege száraz, lehet öntözni, de a földjét nem szabad kiszárítani, mert az gátolhatja a virágzásban. Télen 8-10 naponta is elég.
Tápigénye tavasztól őszig közepes, ekkor 2 hetente kaphat általános tápoldatot, télen elég 3-4 hetente is tápozni.
Páraigénye magas, érdemes nedves kavicságyra helyezni, s időnként a leveleit permetezni, ez serkenti a virágzásban.
Szaporítani tőosztással és sarjjal lehet.
"A" típusú talajt kíván.
Általában télen virágzik, de egyébként bármikor hozhat virágot.

Néhány tanács:

Kerülni kell a túlöntözést. Kedvezőtlenebb fényviszonyok között is megél, de világos helyen jobban és biztosabban virágzik.
Ugyanezek a feltételek jellemzők a többi bromélia-félére is, annyi különbséggel, hogy azok levélrózsájába vizet kell önteni.

Hoya carnosa - viaszvirág:

Kúszónövény, melyet akár egy sima drótra is körbe lehet futtatni. Nevét viasz-szerű virágáról kapta, amely illatos. Jó tartás esetén fürtökben hozza virágzatait, egyszerre akár többet is.
Fényigénye: egész évben világos hely, azonban a tűző napot nem szereti.
Hőigénye:tavasztól őszig remekül érzi magát a szobában, télen azonban 12-15 fokos helyre kell tenni. Ez a virágzás egyik feltétele.
Vízigénye: tavasztól őszig közepes, vagyis ha a föld felső 1-2 centis része száraz, lehet öntözni. Télen 7-9 naponta is elég.
Tápigénye: tavasztól őszig 2 hetente, télen 3-4 hetente. Fontos, hogy ne általános, hanem úgynevezett paradicsom (vagy kaktusz) tápoldatot kapjon.
Páraigénye: magas, ezért gyakran vízzel kell permetezni. A fürdőszobában is jól érzi magát.
Szaporítása szárdugványozással lehetséges.
"B" típusú föld jó neki.

Néhány tanács: ha már bimbós, nem szabad mozgatni, mert ledobálja a bimbóit. Nem szereti a huzatot, ezért a szabadba se szabad kirakni. És fontos, hogy a tűző naptól védve legyen, mert megégnek a levelei.

"A föld itt olyan kedves, hogy csak megcsiklandozod egy kapával, és nevetése termést érlel." (Douglas Jenbold)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
esztka
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 12:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor!

Hamarosan elköltözöm kertes házból a belvárosba. Otthon nem tartottunk szobanövényeket, de most nagyon szeretnék.

Mivel kezdő vagyok a témában, nagyon örülnék ha segítene.

Tudna nekem javasolni egy, maximum két féle igénytelenebb - lehetőség szerint kisebb méretű és virágos - növényt, amelyet mostanában is lehet kapni és hozzájuk pár öntözési/tartási tanácsot?

Esetleg van olyan szobanövény, amely kifejezetten jól érzi magát a fürdőszobában?

Előre is köszönöm első növénykéim beszerzéséhez nyújtott segítségét! Smile
Vissza az elejére
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.10, 07:55    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Taphy!

Nem kell kavicságyra helyezni, de naponta egyszer permetezd meg. A gardéniának jó a virágzó szobanövényeknek adható táp, nem kell neki speciális táp. Tudom ajánlani a VitaFlóra tápoldatot virágzó szobanövényekhez, az ára kb. 4-500 forint és általában 2-3 évig is elegendő egy flakon (500 ml). Ja és nem szabad kiszárítani a földjét, de nem is panghat alatta víz.

Vissza az elejére
taphy
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.09, 14:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sza Gábor!

20 fok alatti az nálam 18-20 fok. Köszönöm tanácsod, megpróbálom leszedni a leveleket. A táp amivel beszórtam a papíron semleges földet, rododentron táp, remélem jó lesz, amit és hajtásnak neveztem az fejdugvány szaknyelven csak én még nem jöttem ezekbe bele. Majd az idő megoldja a kérdést. Még annyi, permetezni milyen gyakran kell? Úgy hallottam az 50% körüli páratartalmat szereti. Állítsam kavicságyra?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.08, 16:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Taphy!

A 20 fok alatti hőmérséklet mennyire 20 fok alatti? Mert a Gardénia állandó 18-20 fokos helyet igényel. Lehet, hogy "fázik a lába", azaz túl hideg már neki az a környezet. Sajnos a Gardénia elég érzékeny, kényes növény. A Gardéniát inkább fejdugványról érdemes szaporítani tavasszal és ősszel. Nem tudom, mennyire fog kigyökeresedni a hajtás, de próbálkozz vele. Figyelj arra is, ha átülteted, hogy "A" típusú (vagy Rhododendron-Azalea) földet kedveli. A leveleket leszedheted róla, ha már úgyis elszáradtak és állítsd 20 fok körüli állandó hőmérsékletű helyre. Egész évben világos, de a tűző naptól védett helyen lehet. Tápozni egész évben 2 hetente elegendő.
Ha a megnövelt hőmérsékletű helyen nem indulna be mondjuk 1-2 hónapon belül, akkor az már nem is fog. Sad

Vissza az elejére
taphy
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.08, 14:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Gábor!

Van, illetve lehet hogy már csak volt egy Gardéniám. Egyik napról a másikra lehervadtak a levelei, most úgy néz ki mintha teljesen elszáradt volna, de a leveleit nem lehet leszedni. Mindent próbálok betartani, permetezés, forraltvizes öntözés, tápoldatozás, állandó, 20 fok alatti hőmérséklet. van értelme még kínozni szegényt vagy hagyatkozzam arra a növénykezdeményre, amelyet próbáltam meggyökereztetni. Esetleg vágjam vissza, vagy csak szedjem le a leveleket?
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.05, 16:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Szirmi!

A szappanos lemosást is lehet alkalmazni, viszont oda kell figyelni, hogy a nylon, amivel le lesz takarva a cserép, sehol ne legyen lyukas, ugyanis ha belekerül a földbe a szappanlé, az lúgossá teszi a föld kémhatását. Azt pedig sok növény nem szereti. A leveléről meg azonnal le kell mosni a szappanos oldatot, ugyanis addig, míg rajta van ez az oldat, gátolja a növényt a légzésben.

Vissza az elejére
szirmi
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.04, 11:26    Hozzászólás témája: szappanos lemosás Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor!

Kaptam egy olyan tanácsot is, hogy Tölcsérke virágomat szappanos lemosással megmenthetem. Amit a következő képpen készítsek el:

szappanos lemosás: Reszeljen le egy negyed mosószappant vagy kézmosó pl. babaszappant és oldja fel 1 liter vízben. Terítsen a cserép földjére fóliát, majd kenje be ecsettel a leveleket és a szárakat ezzel a szappanos lével. Szappanos víz nem kerülhet a virág földjére.

Csak azt nem tudom, hogy ezt a szappanos oldatot utána le kell mosni vízzel ha igen ezt mennyi idő után, vagy nem kell lemosni esetleg a növény levelein kell maradnia.
Előre is köszönöm!
Vissza az elejére
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.03, 10:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Szirmi!

Szerintem a növényednek túl meleg a környezet. Télire világos, hűvös hely kell neki, ahol a hőmérséklet nem megy le 10 fok alá. Az a fehér pamacs valószínűleg gyapjastetű. Javaslatom ugyanaz, mint Hibiszkusznál, csak annyi különbséggel, hogy ha lezuhanyoztattad a növényt, állítsd hűvös, világos helyre. Ekkor mérsékeltebben is kell öntözni.

Vissza az elejére
szirmi
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.03, 09:26    Hozzászólás témája: fehér penész, besodródott levél Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor!
Segítséget kérnék. Lakásban tartott Tölcsérke nevű virágomat valamilyen betegség támadta meg. Az elmúlt hosszú hétvégén 4 napos távollétem után hazatérve láttam hogy valami nincs vele rendben.

Már előtte pár nappal is megfigyeltem, hogy egyes levelei elsárgulnak és lehullanak, de nem volt olyan nagy mennyiségű, úgy gondoltam a környezetváltozás okozza. Ugyanis 2 hete a hideg idő miatt az erkélyről behoztam a lakásba.

Most hazatérve észrevettem, hogy sok levele összepödrődött de ezek még zöldek nem sárgultak el.
A legtöbb virága még a fejletlenek is távollétem alatt kinyíltak, nagyrészük elszáradt, a bimbók tömegesen száradtak el.
Észrevettem egy kis fehér penész szerű pamacsot néhány egészségesnek tűnő levél végén. Szerintem emiatt hullottak el a bimbók is. Ez a penész telepedhetett meg a bimbók tövén.

A betegség rohamosan terjed. Mit tegyek, hogy megmentsem? Megfertőzheti a többi mellette nevelt növényem is, őket is kezelni kell valamivel?
Készítettem pár képet, ezeken jól láthatók a betegségek: az elszáradt virágok és bimbók, a fehér penész és a besodródott levelek. Előre is köszönöm.

http://www.kepfeltoltes.hu/view/051103/../051103/t_lcs_rke_elsz_radt_vir_gja1.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/051103/../051103/t_lcs_rke_elsz_radt_vir_g2.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/051103/t_lcs_rke_feh_r_pen_sz1.jpg
http://www.kepfeltoltes.hu/view/051103/338496493t_lcs_rke_besodrodott_lev_l.jpg
Vissza az elejére
gabor81
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2005.11.03, 07:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Hibiszkusz!

E kártevők megjelenése a száraz szobalevegőt jelzi magas szobahőmérséklet mellett. Először is meg kell növelni a szobában a páratartalmat, ezt lehet akár egy nagyobb lavór vagy ha esetleg van a lakásban, szobai csobogó segítségével. A lavórt vagy csobogót a növények közelében kell elhelyezni. A fertőzött növényeket alaposan zuhanyoztassátok le, ezt ugyanis ezek a kártevők nem szeretik. A zuhanyoztatás lehet akár rendszeres is. Tavasszal be lehet vetni a Bio-sectet, de a rendszeres zuhanyoztatás többet segít.

Vissza az elejére
hibiszkusz
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2005.11.02, 20:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Gábor!

Előző télen szinte az összes szobanövényem, fertőzött volt levéltetűvel, takács- illetve pók atkával. Folyamatosan permeteztük,de véglegesen nem tudtuk megszüntetni a problémát. Tavasz végén kivittük a kertbe a szabadba, ahol az egész nyarat három permetezéssel (kétszer tetü és egyszer gomba) szépen átélték.Szeptemberbe teleltetésre hazahordtuk a virágaink egy részét. Azóta ujból folyamatosan a fennti kártevőkkél fertőzöttek a növényeink. BIO-SECT-el ésFITO levéltetű elleni szerrel már négyszer permeteztünk, eredménytelenül.
Valaki ajánlotta ,hogy CHESS-sel öntözzem meg őket.
Tanácsodat szeretném kérni. Van végleges megoldás a problémánkra?

Várom válaszodat köszöünettel:
hibiszkusz(Stefi)
Csabka
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.02, 14:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Gábor!
Köszi a tippeket! Annyi történt ez ügyben, hogy a virágos kicserélte a pálmát. Közben kiderült, hogy egy kolléga amikor elsőre öntözte, általános virágtápot is adott a vízhez, de az előírt mennyiségnél nem többet. Úgy látszik, szép, de eléggé kényes fajta az Areca lutescens...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 42, 43, 44, 45, 46  Következő
43 / 46 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban