Dél-nyugat Ázsia árnyékos erdeinek a lakója.Magassága kb 30cm virágzat nélkül..Az idősebb szárak a talajon elfeküdve keresnek új helyet,mivel könnyen gyökereznek.
Virágai:
kezdet
nyílva:
közelről:
kissé illatosak és hoszabb száron sorakoznak,mint fehér porcelánlepkék.Általában októbertől májusig virágozhat.
A virágzat mindig a szárrászek csúcsán jelenik meg.Alább az első képen látszik a virágzat csúcsa
Levelek:
felső rész bársonyos,barnás-zöldes árnyalatú,fehér vagy sárgás csíkozású,alul barnás.A levelek színe csak kellő fény esetén lesz bársonyos,kevés fényben mattabb zöld marad,a sávozás is eltűnhet.Idősebb levelek alulról fölfelé haladva leszáradnak,hosszú kopasz szárrészt hagyva.Az elsárgult leveleket 2-3 mm-es csonkot hagyva vágom le,hogy az alvószem ne sérüljön.Ezekből új sarjakat nevel.A felkopaszodott szárrészeket könnyen lehet gyökereztetni,de tőről is terjed.
Nagyon könnyen, 1-2 év alatt bebokrosodik.
A talaj nálam kevert:talajlakó orchiknak való 2 rész + fánlakónak 1 rész.
A talajlakós zacsiját,ha megtapogatod,nem annyira darabos,mint a másik.A fán lakóké darabosabb.A zacsin nincsen külön jelölve,orchidea talajkeverék néven adják mind a 2-t.
Lakásban a déli ablakot kivéve bármelyikben tartható.
Csak a déli tájolású ablakot nem szíveli télen sem,mert fölégnek a levelek.Ott legfeljebb az ablak közelében lehet a függönyön belül.
Ha virágzat a levélcsomó közepében megjelenik,akkor lehet orchidea tápoldattal megkínálni.A talajra öntöm/priccelgetem,,hogy ne foltosodjon a levél (tanulván a korábbiakból).Én 3hetente szoktam,míg virágzik.Az elnyílt virágszárat fokozatosan vágom vissza,ahogy beszárad.
A lelógó szárrészeket vissza lehet vágni és 2-3 nap száradás után beültetni a talajba,könnyen gyökerezik.Legalább 1 alvószem legyen a közegben.A maradék szárrészen az alvószem/ek/ kihajt/anak/.Az öregebb szárrészek fölkopaszodnak,ez természetes.
Tőosztásal is szaporítható,de szeret nagycsaládosan lakni.Átültetni akkor kell,ha benőtte a cserepet.
Nem szíveli a gyakori zaklatásokat.
Priccelgetni nem szabad,mert csúnyán foltos lesz a bársonyos levélzet (amint a képen is látszik föntebb ),inkább környezeti párásítással lehet nyáron kedvezni neki.
Télen legjobban a 10-15C-os világos helyen érzi jól magát.A hidegebb kell neki a virágzás miatt.A talaj ilyenkor szárazabb legyen a szokottnál.Amúgysem kell túl vizesen tartani,2 locsolás között legyen szárazabb szakasz is.A talajlakós földkeverékben tőzeg is van,ami sokáig tartja a vizet.Nálam 3hetente van locsolva.Amint a szárcsúcsban megjelenik a bimbó,melegebb (max 22C )-világosabb helyre kell tenni.
A vízigény ellenőrzése:a cserép közepe táján mutatóujjal beletúrsz a közegbe nagyjából a feléig.Amíg ott nedves,nem igényli a vizet.A vízhiányt jelzi az alsó levelek kókadságával is.
Szoktatás után szélvédett árnyékos helyen nyaralhat,míg éjjel a minimumhőfok 10C-ig jut.Midőn be akarod vinni,az a déli órákban legyen,mikor nagyjából azonos a hőfok a lakásban és odakinn.Amíg kinn van,a déli erős Nap ne érje,megég és a talaj is túlmelegszik,befülled.
Kártevők:
pajzs-és gyapjastetű,ha túl nedves és hideg helyen van.Nálam még nem volt. _________________ yulduz
Az élet a legizgalmasabb kalandregény.Az utolsó oldalnál újrakezdenéd.
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban