15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Vendégeink a kertben(17)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Orchideák otthonunkban (111)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
NÖDIK magminták - Mit tudunk a tájfajtákról?
Milyen növény ez?? (37)

- Tábortűz témák:
Wanted! Őt keresem.....(8)
IDŐJÁRÁS (62)
GAZLAP szakácskönyv (72)
A Tudat keresése (3)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Vicces történetek,...képek(17)
Versek, költemények (4)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Írj bármilyen témáról (15)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
Milyen öröm ért ma? (37)
Találd ki (29)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
4:48:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!.....remél em, ma nem lesu olyan pocsék, nyálkás az idő
5:53:pm Bojtárgazdi :
Én meg mosok és mosok...
6:04:am kutyus :
Kocsonyát főztem, kenyeret sütöttem......ezért aztán nem értem rá itt GAZolni
6:03:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
7:44:pm bau :
Hol vagytok? Mindenkit elvitt a KRAMPUSZ?
5:30:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:09:am bau :
Köszönjük!
7:56:am sede :
Sziasztok, cseréltem.
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:25:pm bau :
Kedves Sede!Kérjük a téli fejlécet! Boldog karácsonyt Nektek.
12:39:pm Bojtárgazdi :
Köszönöm! Sikerült!
5:56:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....bOSZI ZÁS MEGY!!!
12:43:am Bojtárgazdi :
Kérek szépoen boszizást a targoncavizsgázó BojtiZsombornak!
12:42:am Bojtárgazdi :
Szia Mka!!!!
10:55:pm molnarka :
Sziasztok! Benéztem!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Gombák (2)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Gombák (2)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
yris
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2010.09.15, 07:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Jostakr!

Teljesen igazad van!
Igaz én is biztattam már itt valakit,pöfeteggel kapcsolatban,bár azt nem lehet összetéveszteni más gombával.
Annyit tennék még hozzá,hogy aki gombázik és nem ismeri őket,mindegyiket külön szedje mert ha közé kerül egy gyilkos galóca vagy más nagyon mérgező gomba,hiába jó a többi a szakértő ki borítja az egész kosárral!
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
solya70
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2010.09.15, 06:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszi Dóri,Josti Very Happy

Tényleg csak fotózgatom őket Wink utoljára erdei gombát akkor ettem,amikor apuval szedtünk.Ő nagyon ismerte a gombákat,de sajnos már tíz éve elment.....
Tavasszal anyósommal szoktunk szent györgy gombát szedni,de azt sem eszem meg...
Nekem maradt a négykézláb fotózás Rolling Eyes

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
jostakr
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2010.09.15, 05:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Nagyon szép gombákat hoztatok! Ügyik vagytok!

Viszont a véleményem a következő. Kép alapján még akkor se biztassuk egymást a gomba megevésére, ha teljesen biztosak vagyunk abban, hogy a gomba valóban az, ami. Én mindig arra hívom fel a figyelmet, hogy a gombát csak szakértő által nyújtott vélemény alapján lehet fogyasztani biztonságosan, hiszen a pontos beazonosításhoz tudni kell, ismerni kell a gyűjtés körülményeit (hely, környezet, aljzat, növényzet), a gomba illatát, ízét, színét (amit egy kép nem mindig ad vissza élethűen), állagát, stb. Azaz az azonosítás nem csak ránézésből áll, sokkal összetettebb dolog. Tudni kell azt is a szakértőnek, azaz látnia kell, hogy a szedéskor elkülönítetten gyűjtötte-e valaki a gombákat, vagy sem, hiszen a spórák, gombatörmelékek átkerülhetnek egyikről a másikra.

Egy példát említek, amiért leírtam a fentieket. Pár nappal ezelőtt egy állattartó telep környékén gombászkodtam. Rengeteg gomba volt, igen sokféle. Több évtizede foglalkozom a gombákkal és annak ellenére, hogy az őzláb gombát ismerem, komoly dillemmába kerültem vele kapcsolatban. Ugyanis első látásra rengeteg őzlábat láttam, be akartam gyűjteni és akkor döbbentem rá, hogy a területen az egyébként kicsi gombaként ismert pereszkék is iszonyú nagy méreteket öltöttek, ebből kiindulva úgy döntöttem az őzlábnak tűnő gombák maradnak. Tudom, hogy létezik az őzlábnak a kicsi változata, ami nem ehető, sőt!!!! Pontosan úgy néz ki, mint a nagy, csak éppen kisebb, kb. 10-15 cm magas. Beugrott, hogy ha más gomba szinte gigantikus méretű, akkor elképzelhető, hogy az őzláb kisebb változata is lehet 20-25 cm-es. Ez a felismerés arra késztetett, hogy a több éves tapasztalatom ellenére hagyjam a helyszínen a gombákat és szakértő ismerősömmel pásztázzuk végig a területet. A gazdag táptalaj, a rengeteg esőzés a gombáknál alakított rendesen.

Solya, se a korallgombát, se a galabgombát, se a bimbós pöffeteget ne edd meg. Az őzlábnak tűnőt is csak akkor, ha megmutattad egy gombaszakértőnek. A képről nem lehet teljes biztonsággal beazonosítani a méretét, fajtáját (lehet óriás őzláb, piruló őzláb, de lehet mérgező is). Ha ő rámondta az áment (persze jó értelemben Laughing ), akkor nagyon fini rántott gombás kajeszt tudsz belőle enni!!!! Puszi
racoon
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 14:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Solya, az őzlábat kóstold meg... gombás tojásnak a legjobb, meg pörköltnek, de levesnek se utolsó. Szerintem a legfinomabb gombák egyike, és semmivel se téveszthető össze, mérete és külleme miatt.
solya70
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 13:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Margó!

Köszönöm szépen Very Happy

Vissza az elejére
betti08
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 13:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Solya!

A 4. szerintem bimbós pöfeteg. Fehér húsa illatos, jóízű, de gyorsan érik, sárgul. Érés során a gomba kívül sárgásbarna, szürkésbarna lesz, középen felnyílik.
Nagyon könnyen összetéveszthető a fiatal gyilkos galócácal és a fehér galócával, mikor azt még a fehér teljes burok tojáshéjszeűen zárja.
Gyakran terem egy időben és ugyanott az erdőben, ahol a gyilkos galóca is tömeges!
solya70
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 11:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Enci!

Köszi szépen Wink
Megenni nem akarom őket,csak fotózgatom Cool

Megtaláltam az elsőt is egy gombász lapon Very Happy

Vissza az elejére
enci8012
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 08:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szia
a második valami galambica lehet de biztos hogy nem jó,harmadik őzláb a többit nemtudom,enci
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
solya70
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2010.09.14, 05:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok,tegnap őket láttam Wink
Meg tudjátok mondani ő kicsoda? Rolling Eyes

Hoztam még párat Wink

Vissza az elejére
racoon
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2010.09.13, 11:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Anda3, én fagyasztottam már őzláb gombát, teljesen jó volt belőle a pörkölt.
isyka
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2010.09.12, 19:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én dolgozok a héten (kivételesen, ha bevállalod, hogy veled dolgozzak, akkor közben kereshetünk gombát is...), csüt. vagy péntek délelőtt talán szabad lesz.
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2010.09.12, 18:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat. Közben nézte egy srác aki sokat jár gombászni és ő is mondta hogy őzláb.Mit csinálok 10 kosár gombával? Elosztogattam Smile
Vissza az elejére
enci8012
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2010.09.12, 18:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szia isyka! Szerdán délután indulok herénybe gombáznni,jössz?
te amugy dolgozol?én itthon vagyok gyeden,enci
Vissza az elejére
isyka
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2010.09.12, 18:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én a tinórukat és az őzlábakat elég jól ismerem.

Nagy őzláb:

szára 25 cm-nél magasabb, kalapja legalább 15 cm, fehér húsú, törve sem lesz rózsaszín, illata kellemes. Szára hengeres, felül sima alapon barnás, lejjebb barna, hosszában törik, száraz, nem ehető.
Nagy jellegzetessége, hogy kalapjának teteje csücskös, barna, kemény, pikkelyes darabok borítják, amit kézzel könnyen le lehet dörzsölni.
A gallér minden esetben elhúzható a száron, szári oldala sima, kifele fehér bolyhos.
Más gomba nem nő ekkorára.

Szárát kalapja alatt törjük, nem szedjük fel.

A kicsi őzlábak nem ehetőek, (nem a fiatalokra gondolok) hasonlíthatnak a gyilkosra.

Mit lehet csinálni 10 kosár őzlábbal??? Ha nem ismered ne edd meg! Vidd el vizsgálóhoz. Nagy a család? Panírozd be, nem kell mosni, csak ledörzsölni, sózni, panírozni, majd tálcán fagyaszóban fagyasztani, másnap zacskózni, eláll 1-2 hónapig, pörköltnek rágós, íztelen, nem fagyasztható.
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2010.09.12, 14:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

szia szerintem igen őzláb,lejebb a kisfiam fog eggyet a kezébe,enci
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Következő
17 / 18 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban