15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Egzotikus és különleges növények (15)
Konyhakerti növények (14)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Szobanövények (22)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Golgoták (17)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Vendégeink a kertben(17)
Bonsai-bonszáj (2)
Páfrányok (3)

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (71)
Találd ki (29)
IDŐJÁRÁS (61)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
A Tudat keresése (3)
Szomorú vagyok (10)
2019-es nyári abádszalóki tali
Vicces történetek,...képek(17)
Kávéház (40)
Slideshow & Videó
Milyen öröm ért ma? (37)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:29:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! Legyen szép az ünnepetek
5:39:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:34:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:05:am kutyus :
Jó reggelt!
8:47:pm Emmylie :
Szep estet mindenkinek.
6:05:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
2:05:pm Bojtárgazdi :
Jó utazást, Emmylie Kedves!
11:02:am Emmylie :
Szép napot kivánok mindenkinek. kapkodás és pakolás van de hát ilyen egy utazo nap
5:28:am kutyus :
Jó reggelt! Vigyázzatok, ma tetőzik a hőség!!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
5:28:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:41:am etimami :
Jó reggelt.
9:52:am Bojtárgazdi :
Jó reggelt kívánok!
5:21:am kutyus :
Jó reggelt!
7:43:am etimami :
Szép napot mindenkinek.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Minden, amit a gyógynövényekről tudni érdemes - 2.
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Minden, amit a gyógynövényekről tudni érdemes - 2.
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
yulduz
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2012.06.14, 21:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

HalmyPéter írta:
Kudzu a legagresszívabb kúszó gyógynövény. üdv p

Az élet a legizgalmasabb kalandregény.Az utolsó oldalnál újrakezdenéd.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
HalmyPéter
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 23:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

KÖSZÖNÖM

P
Vissza az elejére
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 22:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Péter,
Általában érdemes a keresőbe írni, amit keres az ember. Például "gyógynövények feldolgozása"-erre olyan 10 oldalt kiad, és ha nem is minden cím használható, néhány biztosan.
A "Naspolya" szót beírva is sok mindent kiad egy kereső, az egyik cikkben ezt a mondatot találtam:
"A népi gyógyászatban a fa kérgének főzetét vérzések csillapítására, a magvak főzetét pedig vesekőhajtásra alkalmazták."
Itt egy másik oldal, ahol írnak a gyógyhatásairól:
http://fenylelek.gportal.hu/gindex.php?pg=24491465

Ritka, hogy valamelyik tag kapásból tudja a választ egy hasonló kérdésre, de ha van ilyen, akkor fog is írni. Addig pedig érdemes keresgélni.
HalmyPéter
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 22:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tisztelt listatagok,

lenne a naspolyával kapcsolatosan két kérdésem :

Állítólag a leveléből teát lehet főzni. A kérdés ezt hogyan kell és mire jó.i

A másik infó,hogy a magja jó vesekő ellen.

Ezt hogy kel megcsinálni.

Általában hol kapok infót a neten,hogy a gyógynövényeimet,hogy kell feldolgozni.

Köszönöm :

Petrus suo salutem dicit
Very Happy
Vissza az elejére
Betty77
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 20:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Igen, köszi közbe megtaláltam. Végignéztem pedig az összes témát...ezek szerint átsiklottam felette Confused
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
linterneszegedieva
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 20:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia ! Razz

A Steviának van külön saját topikja ! írás
Ott biztosan tudnak neked segíteni !

Üdv : Éva Pá-pá
Betty77
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2011.09.19, 19:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Nem tudom jó helyre írom-e Confused ...érdeklődnék, hogy a steviát ilyenkor ősszel lehet-e dugványról gyökereztetni és ha igen akkor hogy érdemes nekifogni? Az előbb vágtam le a hajtásait, hogy kiszárítva a leveleket elteszem majd édesítőnek. Kb. 7 szép erős ágacskát kivettem a kupacból és beraktam vízbe míg nem sikerül rátalálnom a gyökereztetésre. Lehet könnyebb dolgom lenne tavasszal, de nekem most vannak szép erős hajtásaim Smile
Segítsetek Wink

Köszi.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
kertészboy
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2011.09.14, 05:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
peti92
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2011.07.13, 09:08    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nézzétek mit találtam a helyi újságban:
http://www.delmagyar.hu/hodmezovasarhely_hirek/parlagfuvet_eszik_a_vasarhelyi_csanki_istvan_-_videoval/2229997/

Szerintem van benne valami! Rolling Eyes Wink
Vissza az elejére
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.07.11, 14:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A bodzavirágot megszárítva, összetörve, kiszitálva szoktuk télre eltenni, a levendulacukor pedig úgy kézül, mint a házi vaníliás cukor. A megszárított levendulavirágokat ízlés szerinti mennyiségben belemorzsolod kristálycukorba, és jól lezárod csavaros tetővel. Kb. két-három hét után lehet már használni teába, hideg gyümölcssalátákhoz, nagyon kellemes zamatot ad nekik. A provence-i konyha hagyományos ízesítője.

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
viharhangya
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.07.11, 13:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

pili írta:
a levendulacukor és a bodzavirág már üvegben van.

erről írhatnál bővebben.... Rolling Eyes Embarassed
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.07.11, 08:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Itt a fűszer- és gyógynövényszüret ideje.
Nálunk is most szárad a tárkony, zsálya, lestyán, zellerzöld, petrezselyemzöld, szurokfű, mostanában megyünk orbáncfüvet, cickafarkat szedni télire, a levendulacukor és a bodzavirág már üvegben van. Hársfavirágot sajnos idén nem szedtünk és a bodza is kevés.

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
HalmyPéter
Nyírfa
Nyírfa

HozzászólásElküldve: 2011.07.06, 19:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

nagy inulintartalmú pl. a csicsóka is.

van nekem.

SaLUT

PIERRE
Vissza az elejére
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.07.06, 06:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Mi a gyógynövénytúra?

A gyógynövénytúra a hagyományos növényes gyógyításhoz használható növényekkel, azok termőhelyének, kíméletes gyűjtésével ismerteti meg az érdeklődőket. A túra kényelmes, lassú séta sok-sok megállóval, bármilyen korosztálynak.

Milyen a terep nehézségi foka, a megtett távolság?

A terep változatos (erdős, bokros, szántó, legelő, vízpart, ruderális terület). A tereptávolság a gyógynövények gazdagságától függ.
Egy 1,5 – 2 órás túrán 120 – 180 féle gyógynövénnyel ismerkedhetünk meg. Gyalogolni 2-5 km távolságon kell, de távol lévő termőhelyekhez gépkocsival is el lehet jutni.

Hogyan öltözködjünk?

Öltözékünket elsősorban az időjárás határozza meg, de a terep is. Bokros, növényekkel gazdagon benőtt területeken érdemes jól záródó, sima felületű szabadidőruhákat és túrabakancsot felvenni. Nyáron a gyors időjárás-változás miatt esőköpenyt is célszerű a hátizsákba tenni.

Mi legyen a felszerelésben?

Gyűjteni saját felhasználásra kosárba, dobozba érdemes, hogy ne fülledjenek be a növények. Mindenképpen jó ha van kéznél jegyzettömb, ceruza a nevek, jellemzők felírására. Jó, ha a termőhelyeket is felírjuk. A növényeket ne tépjük, késsel, metszőollóval, esetleg sarlóval vágjuk le. A gyökerek kiásásához ásó, ültető kanál, szőlőcsákányt érdemes használni. Gyökereket csak nyugalmi időszakban érdemes begyűjteni, mert akkor a legmagasabb a hatóanyag-tartalma. A virágok, levelek egy részét kézzel is leszakíthatjuk (körömvirág, papsajtlevél, búzavirág, fekete ribizli levél, stb.) A borókabogyót védőkesztyűvel érdemes vödörbe lemorzsolni, de ez a kökény, galagonyabogyó begyűjtéséhez is jó. A kamilla gyűjtéséhez kamillafésűt használhatunk, de ezzel a százszorszép virágot is betakaríthatjuk. Ivóvíz, esetleg tízórai is jól jöhet a túrán.

Mi is a gyógynövény, miért jó megismernünk?

A gyógynövény olyan évezredek óta használt, a természetben útón útfélen előforduló növény, melynek levelét, virágját, termését, szárát, gyökerét használhatjuk borogatásra, tea, kenőcs, tinktúra, álompárna, kenőcs, stb. készítésére belsőleg, külsőleg. Vannak köztük mérgezők, erős hatásúak is, melyek csak gyógyszer alapanyagként használhatók. Ismernünk azért kell, mert ingyen vannak, természetes gyógyszerek, nem bonyolult a felhasználásuk, feldolgozva általában 1 évig tárolhatók. Egy része kertbe is ültethető, és felhasználhatjuk salátának, fűszernek is.

Szezonális érdekességek

A gyógynövények gyűjtésének szezonja van. Télen a gyökerek és a fagyöngy gyűjthető, tavasz eleje a kérgek, a korán virágzó gyógynövények gyűjtésének ideje (ibolya, medvehagyma, turbolya, stb.), a nyár az igazi bőségszaru bármerre megyünk, gyűjthető a cickafark, útifűlevél, tejoltó galaj, libapimpó, ezerjó fű, szemvidító fű, Szent Iván nap tájékán a nagyon sok betegségre használható orbáncfű, ősz elején az aranyvessző, gilisztaűző varádics, ökörfarkkóró, stb. Ősz vége a levelek gyűjtésének ideje, és a galagonyabogyó, kökény, csipkebogyószüretnek is ekkor lehetünk részesei.

www.gyogynovenyturak.hu

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
nyusszomusszo
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2011.03.10, 17:49    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Az inulintartalommal kapcsolatban:

A cikória értékes zöldségnövény. Jól segíti az emésztést, sok ásványi sót, emészthető rostokat, meszet és foszfort tartalmaz. Karotin- (A-vitamin-) tartalma alig valamivel kevesebb a sárgarépáénál. Jelentős jódforrás. Inulin tartalmára most figyelnek fel, amelynek kedvező hatása lehet a probiotikus bélflórára.

Ezt írja a wiki a cikóriáról.Amúgy majdnem szószerint ezt olvastam ma a cikóriakávém dobozán.Fôztem egy keveset,és közben olvasgattam mire is jó valójában.Én évek óta iszom,de azért mert szeretem az ízét.Még soha nem jutott eszembe hogy utána nézzek a jótékony hatásának. Smile Embarassed

http://hu.wikipedia.org/wiki/Cik%C3%B3ria
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Következő
8 / 10 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban