15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Leanderek(18)
Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Vendégeink a kertben(17)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Orchideák otthonunkban (111)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
NÖDIK magminták - Mit tudunk a tájfajtákról?

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (72)
IDŐJÁRÁS (62)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Találd ki (29)
Vicces történetek,...képek(17)
Valaki segítsen (22)
Kávéház (40)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
A Tudat keresése (3)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
6:07:am kutyus :
Jó reggelt!
3:02:pm Bojtárgazdi :
Mindenkinek szép hetet kívánok!
6:31:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:48:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!.....remél em, ma nem lesu olyan pocsék, nyálkás az idő
5:53:pm Bojtárgazdi :
Én meg mosok és mosok...
6:04:am kutyus :
Kocsonyát főztem, kenyeret sütöttem......ezért aztán nem értem rá itt GAZolni
6:03:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
7:44:pm bau :
Hol vagytok? Mindenkit elvitt a KRAMPUSZ?
5:30:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:09:am bau :
Köszönjük!
7:56:am sede :
Sziasztok, cseréltem.
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:25:pm bau :
Kedves Sede!Kérjük a téli fejlécet! Boldog karácsonyt Nektek.
12:39:pm Bojtárgazdi :
Köszönöm! Sikerült!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - KERTÉPÍTÉS - Székely László kertépítő rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

KERTÉPÍTÉS - Székely László kertépítő rovata
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Szakértők
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
omega2007
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2015.03.02, 13:46    Hozzászólás témája: Tuják a kertben Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves László,
olyan kérdésem lenne hogy kúszó tuja közé ültethetek-e más fajta tuját (leylandit például)? 2-3 méter széles és kb 20-25 méter hosszú egybefüggő kúszó tujám van és ezt szeretném egy kicsit érdekesebbé tenni. Illetve ha lehet akkor azt miképpen? Előre is köszönöm
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2012.10.07, 20:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A locsolási időpontnál az a legjobb, ha hajnalban, amikor legkisebb a párolgás, esetleg még harmat is van, locsolunk. Ez 4-5 óra körül szokott lenni. Ezzel megspóroljuk a harmat mennyiségét. Ami nem kevés ám!
A locsolás számát a leírtakon kívül még módosítja, ha épp vetés után vagyunk. Akkor én 4x szoktam locsolni, hogy a talajfelszín ne száradjon ki. Kelés után 2-4 cm-es fűnél kezdem csökkenteni a locsolások számát, A 2. fűnyírás után már csak 1x locsolok normál körülmények között. Igazából a 2 naponta 1x egy alapos öntözés a jó, a talajnak lesz egy ciklusa, gazdagabb lesz benne az élet, mélyebben gyökeresedik a gyep, ennek következtében szárazságtűrőbb is lesz. Imitálja a természetes esőt, drasztikusan csökken a párolgási veszteség, stb.

Napi többszöri locsolás kellhet meredek lejtős területen, hogy az egyszerre kijuttatott víz ne okozzon eróziót.

A locsolási időtartam megválasztását rengeteg tényező befolyásolja. Nekem is szinte minden kertemben más. Napsütéses órák száma, ezek napon belüli eloszlása, szél, hőmérséklet, talajszerkezet, gyep állapota, tengerszint feletti magasság, locsolóberendezés, párolgási veszteség....

Az átnedvesedés folyamata a lényeges. Egy zárt, ápolt, intenzív művelésű gyepen, nyáron, nappal, szórófejekkel /ez a fix szórásképpel rendelkező fej/ öntözve az első 3-5 percben CSAK maga a zöld felület nedvesedik át. A talaj nem. Egy gyepszőnyeg, aminek 2cm vastag talajrétege van, szórófejekkel 15-20 perc /!!!!/ alatt nedvesedik át.
Ugyanez: Ha pocsolyává locsoljuk a kiszáradt sima talajt, majd várunk amíg leülepszik a víz, és ekkor kapával megkaparjuk a felszínt, döbbenten láthatjuk, hogy amikor mi szemre úgy gondoljuk, hogy már itt bizony mocsár van, tulajdonképpen a felső 2-3 cm-ben van mocsár, alatta meg por szárazság.
Szóval. A talajt is át kell nedvesíteni. Amennyiben ez kellően megvan /se nem kevés, se nem sok/ akkor elég 2 naponta 1x locsolni. Ennek ellenőrzése pedig ásóval, kapával, stb történik, a területen több helyen. Ezt nevezzük mintavételnek, hogy a szomszédokat törje az irigység, hogy mi milyen extratudományosak vagyunk. Laughing

Persze túllocsolni sem szabad, hogy cuppogjon, vagy hogy elsüllyedjen a fűnyíró.

Nyugodtan szóljatok bele, legalább nem érzem magam egyedül Very Happy
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
hahagaj
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2012.10.07, 15:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Na akkor már én is belekoty.
Általában laza (homok) talajon a többszöri kevesebb locsolás szokott jó lenni, kötött (agyagos) talajon pedig az egyszeri bőséges.
csalán lesz belőlem. (Nagy László)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2012.10.07, 07:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

erika68 írta:
Melyik jobb ha öntöző rendszerrel a fűvet naponta 2-szer locsolom???/2-szer 3 perc/
Vagy hajnalban 1-szer kb 8-10 perc????

Szia Erika!
Bocsánatot kérek, hogy a Lacinak feltett kérdésedbe belekotyogok, de 8-10 perc, vagy 2x3, az rendszerint kevés a fűnek. Általánosságban kijelenthető, hogy a kétszeri - esti és hajnali - locsolás jobb hatásfokú, de ezek mondjuk háromnegyed órát, vagy még többet jelentenek. A talaj felső öt centijét kell nedvesen tartanod a szép pázsithoz!
Én telepítettem öntözőrendszert és este tíz és hajnal négy között locsol kétszer háromnegyed órát (több szektoron locsolok, ~500 m2 gyepről van szó!). Persze vezetékes vízről ez egy vagyon lenne - még külön "locsoló órával" is -, ezért az 1992 előtt fúrt kutamról öntözök. Ha Rákoshegyen laksz, ezt nehezebb megoldani, de Keresztúron, Kerten, vagy Csabán ez egyszerűbb.
Ha szép füvet akarsz nevelni, ahhoz víz kell, még a szárazságtűrő fajták esetében is!

Természetesen ha nem lenne igazam, látatlanban meghajlok Lacikertész kritikája előtt.
Vissza az elejére
erika68
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2012.10.05, 08:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia lacikertész

Lécciie segits!!!!!

Melyik jobb ha öntöző rendszerrel a fűvet naponta 2-szer locsolom???/2-szer 3 perc/

Vagy hajnalban 1-szer kb 8-10 perc????

Köszönöm
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2012.08.29, 20:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon kevés az igény a gyümölcsfákra. Évente max 2-3-at ültetek. Úgyhogy fajták terén nem sokat tudok róluk.

Viszont, hogy mégse lőjek luftot, azt mondanám, hogy írd be a google keresőbe, hogy "gyümölcsfa oltvány"
és hát amit kiad, onnan lehet informálódni. Pl nekem a 3. elég régi motoros. Wink

Cseriből én ajánlom a Bigarreau Burlat fajtát, mert korábban virágzik, így jobban elkerülhető a cseresznyelégy kártétele.

Kajsziból a ceglédiekkel van jó tapasztalatom. Nekünk az volt, tán gyerekkori ragaszkodás. Very Happy

Meggyből hasonlóan a cserihez a koraiakat választanám.

Igazából Szőregen jól bevált régebbi fajtákat gyártanak.
Ami engem pár éve lázba hozott, az az volt, hogy Umbriában /Olaszország/ találtak több nagyon régi fajtákból álló gyűjteményeket, többet is /alma, körte/ és abból szerezni. Hmmm.
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
ditketanc
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2012.08.27, 16:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Laci!

Gyümölcsfák ügyében kérném a tanácsodat!
Mogyoródi vagyok....ősi magyar fajtákat szeretnénk telepíteni, almát, körtét, barackot, meggyet, cseresznyét, szilvát....
....a kérdésem az lenne, hol tudnám ezeket a fákat Budapesten, vagy környékén beszerezni!?
Esetleg arra is kíváncsi lennék, te milyen fajtákat javasolsz!

Köszönöm!

Editke
Vissza az elejére
bettinah
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2012.02.23, 09:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon köszönöm a választ. Azt hiszem, hogy akkor ezt fogjuk csinálni. Eddig bizonytalan voltam benne, hogy ez így működőképes lehet, azt hittem, hogy mindenképpen alá kell ágyazni betonnal, az meg már nagyon nagy meló lenne nekünk. De ha így is tartós, akkor ez a megfelelő megoldás nekünk.

És teljesen egyetértek azzal, hogy a növényzet legyen hangsúlyosabb a kertben, a többi kiegészítő pedig simuljon bele a környezetbe.
Vissza az elejére
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2012.02.21, 10:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia bettinah

Ágyásszegélynek én 8 cm vastag kb 10*20cm méretű térkövet használok. A vastagság kell, hogy a fű lehetőleg kevéssé menjen át alatta, valamint, hogy legyen súlya. A 10*20 meg a könnyű kanyarodás végett, de még épp elég súlyos, hogy ottmaradjon.
Kapával kikapálod a helyét, és simán berakod a földbe, úgy hogy a teteje a gyeppel legyen egy magas. A képeken látható módon. Nem kell betonozni, alárakni semmit. Gumikalapáccsal, vagy lábbal megdöngölöd kicsit, és már jó is. Célszerűbb antikolt javarészt szürke követ használni. A színes kövek nagyon rikítanak, és szerintem inkább a növények díszítsenek, mint egy funkcionális szegély. Smile

http://www.eveloliget.honlapom.com/kepgaleria_nagyitas.php?azonosito=eveloliget&oldalkod=PRGWHH2dOh&kep=balaton_042.jpg

http://www.eveloliget.honlapom.com/kepgaleria_nagyitas.php?azonosito=eveloliget&oldalkod=8uofOzBjkD&kep=fenykepek_0032.jpg
bettinah
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2012.02.20, 14:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Laci!

Ágyásszegélyhez szeretnék tanácsot kérni.
Létezik olyan, ami "fűnyíró-barát", azaz nem kell szegélynyíróval is nyírni, egy szintben van a gyeppel, időtálló, és könnyű lerakni - akár nekünk is, szakember nélkül?
Vagy ez csak álom? Smile És ez esetben marad az, hogy nincs szegély, hanem évente 2x végigásózom. (Ennek annyira nem örülnék, mert elég sok folyóméter, nagy meló lenne...)

Köszönöm előre is.
Vissza az elejére
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2012.01.29, 18:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm. Nagyon aranyos vagy. virág
horvathgne
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2012.01.24, 17:50    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Lacikertész megnéztem a saját munkáidat. Gyönyörűek, gratulálok. Ha lehetne egyet választanom, nagy bajban lennék, mindegyik tetszik. Laughing

Vissza az elejére
bazsii
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2011.10.28, 19:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon köszönöm a segítséget. A vérszilvánál maradok a lomb színe miatt.
Vissza az elejére
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2011.10.27, 19:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Elkészült a honlapom, ahol képeket lehet nézegetni a munkáimról. Semmi reklám, mert van jó sok munkám, csak dicsekvésképp. szemöldök

http://www.eveloliget.honlapom.com
laciakertesz
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2011.10.27, 18:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia

A leírásod alapján bírni fogja a körülményeket.

Jellemzően csak a nyugati országrészben, Alpok környéke, ahol savanyú lehet a talaj. Az országba azért jellemzően meszes.

Egyébként még

Crataegus laevigeta, galagonya, 'Paul's Scarlet' fajta sötét rózsaszín tavaszi virág, talán legjobban kapható fajta. 5-6m magas fa.

Sorbus aucuparia, madárberkenye, fajtái, 10m körül

Laburnum, aranyeső, 5-6m

Koelreuteria, csörgőfa, 6-8m.

Díszcseresznyék, díszalmák.
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Szakértők Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
1 / 8 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban