15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Konyhakerti növények (14)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Vendégeink a kertben(17)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Kertünk meglepetései (2)
Golgoták (17)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Amarilisz /Hippeastrum/22
Kertes sorozatok a nagyvilágból
Hibiszkuszok (32)
Segítség csak kertészeti témákban(17)

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (71)
Találd ki (28)
IDŐJÁRÁS (61)
ITT_HON is_SZÉP! (2)
Vicces történetek,...képek(16)
A Tudat keresése (2)
Kávéház (40)
Milyen öröm ért ma? (37)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Jópofa, "beszélő" elírásaink (6)
Nagyik és ŐK..........(3)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
4:44:am kutyus :
Jó reggelt
1:42:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:23:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:33:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
2:01:pm Emmylie :
Nem is kéne strandra mennem van medencénk Csak éppen a lábom miatt pár hétig plasztik zsákkal a lábamon tussoltam Strand és medence sajnos NO GO
10:41:am aszokfa :
Ma hiper szuper UV B sugárzás van odakinn... Jobb lenne árnyékban vagy idebenn!
10:34:am bau :
Mi van? Mindenki strandra ment?
5:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:39:am kutyus :
Jó reggelt......dögletes idő lesz megint
5:04:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
1:44:pm Bojtárgazdi :
Későn ébredtem, hajnalig a szúnyogok alig hagytak aludni. Mindenkinek szép napot kívánok!
5:09:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:21:am Bojtárgazdi :
Szép napot! Én is későn ébredtem, és így is telefonhívásra.
6:28:am kutyus :
Jó reggelt!Tovább aludtam a szokásosnál
11:27:am Bojtárgazdi :
Szép napot! nekem munka futott be, manapság már ez a divat.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Mit jelent?
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Mit jelent?
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Zsopi
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 21:41    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Pili!
Tudtam, hogy Rád számíthatok. A gyógyped fősulin nekünk érdekességképp említette meg az egyik tanárunk az első változatot. Azt is említette, hogy ez régebben még bizony nem volt annyira negatív jelző, mint most. Smile

De akkor itt a következő:
Honnan jön az elkótyavetyél?

"És olyanok is vagytok, akár az évszakok,
És bár a télben megtagadjátok a tavaszt,
A bennetek szunnyadó tavasz mosolyog szendergésében, és nem szenved sérelmet." (Kahlil Gibran)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 21:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én ezt találtam róla:

KRETÉN 1:
A francia chrétien - keresztény jelentésű szó alpesi változatából, a crétin-ből származik.
Jelentése: félkegyelmű, jámbor, együgyű.
Eredetileg az alpesi jódszegénység miatt kialakuló idiotizmus sajátos megjelölése volt.

KRETÉN 2:
A latin Christinus keresztnévből > francia Christin > crétin. Jelentését úgy kapta, mint sok más pejoratív vagy obszcén főnév, amely más keresztnevekből alakult, pl. francia Pierrot, Jean-Jean, angol Guy, Dick, magyar geci < Gergely, maca < Margit.

KRETÉN 3:
Latin Cretensis - krétai > olasz cretino > francia crétain (szabályos hangfejlődéssel) > magyar kretén. Abból az előítéletből alakult ki, hogy a krétaiak kivételesen rossz hajósok (mert sokáig valóban nem használták az akkor már elterjedt navigációs eszközöket).

http://nepszotar.com/?szo=kret%C3%A9n

Pá-pá Gábor

Legutóbb pili szerkesztette (2009.11.10, 22:41), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Zsopi
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 21:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Jó is ez a topik. Smile

Mivel itt olyan sok a boszi - és véletlenül erre épp emlékszem is - elmondom, hogy a banya szavunk honnan jön. Amikor először hallottam, még meg is lepődtem rajta.
Ugyanis a banya nem volt mindig gonosz, sőt, eleinte ő "jób anya" volt, azaz nagyanya (mivel a jó régebben jelentette azt is, hogy öreg, nagy - lásd a valaminek a java, vagy öregje kifejezéseket). Ezt a szókapcsolatot pedig egyre közelebb hozták egymáshoz, mígnem jóbanya lett belőle, amit aztán egy hibás tagolás révén jó banya-ként értelmeztek. Adott tehát egy idősebb asszony, aki jó. Viszont, ha van jó banya, akkor a banya simán nem lehet annyira jó, tehát a banya rossz.

A másik szó, aminek érdekes az eredete, az a kretén. Szerintetek honnan jön?

"És olyanok is vagytok, akár az évszakok,
És bár a télben megtagadjátok a tavaszt,
A bennetek szunnyadó tavasz mosolyog szendergésében, és nem szenved sérelmet." (Kahlil Gibran)
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 20:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kutyafája???
Nálunk a családon belül a tűzifa, amit Bojtár őriz.

Eredetileg szerintem az a leásott karó, amihez kikötötték az ebet....
tournesols
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 19:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

" kutyafáját "
Azt a gondolatot pl. hogy a hitvány ember sohasem javul meg, ezzel a közmondással önthetjük szavakba: Kutyából nem lesz szalonna; a megvetést érdemlő gyáva embert gyáva kutyának mondjuk; kutya rossz emberről, kutya gazemberről beszélünk, hogy nagyobb kutya az még az apjánál is . Előfordul a kutya és a rokon értelmű jelentésű eb szó káromkodásszerű kifejezésekben: kutyafáját, kutyateremtette, ebadta. A kutya szónak ebből erősen rosszalló és már inkább csak érzelmi, semmint határozott fogalmi kifejezések, amelyekben ’senki’ vagy ’semmi’ a kutya jelentése: kutyába se veszi, azaz ’semmibe se veszi’, kutyának sem kell, vagyis ’senkinek sem kell’, kutya baja , annyi mint ’semmi baja’. Olykor már csak a puszta tagadás kifejezésére használjuk ezt a szavunkat: tudja a kutya, vagyis ’én ugyan nem tudom’, ’én ugyan nem bánom’ stb.

De érdemes elolvasni az egész cikket itt:
http://www.fullextra.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=2295
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
zsuzsok
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 18:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A "" kutyafáját" én ebből kimaradok!!!
tournesols
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 18:04    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

"Nyelvelő
Kultúra
2009. június 14.
Sokszor olvashatjuk, hallhatjuk, hogy fityiszt mutat neki, egy fityiszt ad az orrára. Mit jelent a fityisz szó? – kérdezi miskolci olvasónk. A szó eredete bizonytalan, talán a fitty hangutánzó szóból eredeztethető. Jelentése: ujjal mutatott füge.

Egyik kedves levélírónk még gyerekkorából emlékszik a „Lánc, lánc, eszterlánc, eszterlánci cérna” kezdetű dalocskára, és ennek kapcsán kérdezi: mi az eszterlánc? Az óvodákban és a családokban régóta tanított dalocska az egyszerű körjáték kiforduló formája. Szövege: „Lánc, lánc, eszterlánc, eszterlánci cérna, cérna volna, selyem volna, mégis kifordulna. Pénz volna karika, forduljon ki Marika, Marikának lánca.” Az eszter szláv eredetű szó, az eszterhéj (eszterhaj, eszterha) jelentése nádból, szalmából készült tető, de ereszt is jelent. A szó első jelentéséből kiindulva az eszterlánc valószínűleg szalmából készülő lánc, amely beleillik a dalocska, a gyermekjáték szövegébe. (A népi énekek általában nagyon sok elfeledett, ősi formát őriznek, melyeket elég nehéz azonosítani.) Nyelvészek szerint feltehetően véletlenül esik egybe az Eszter héber eredetű névvel.

Elek Éva olvasónk kérdezi, honnan ered a nikkelbolha kifejezésünk, és mit jelent a nikkel szócska? A nikkel egy anyagnév, de maga a nikkelbolha csupán egy teremtett összetétel. Alkotójának célja a szó hatásának erősítése. Több ilyen eset is előfordul a nyelvünkben, pl. bikkmakk – azt se mondta, bikkmakk. A nikkelbolha is egy szólás eleme, „pattog, mint egy nikkelbolha”.
Kiss Róbert Richard"
http://vasarnapihirek.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=5797&Itemid=43
Vissza az elejére
Terimamy
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 13:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon érdekes dolgokat írtok. Nekem is nagyon tetszik, ahogy megmagyarázzák a kifejezéseket.
A fittyet hányról jutott eszembe /amikor olvastam/ a fityiszt mutat, vagy fügét mutat.
Megyek keresem a magyarázatát , de várlak benneteket, hátha előbb
rátaláltok.

Tasa tanya Állatotthon és Molosser Mentés Alapífvány

Vissza az elejére
kisvakond
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 11:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tyűű, de jó ez az ebek harmincadja! Shocked Fene gondolta volna, hogy ez a megoldás, pedig olyan kézenfekvőnek tűnik!

De mi az a kézenfekvő? Laughing
kicsinyest
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:59    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Felénk a fej hátsó része,a tarkó a kupa Wink ott kell jól megütni azt,akit kupán akarunk vágni.
Vissza az elejére
yulduz
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kisgé

Amikor nyugalom van az országban,a hadsereg pihen.Mikor vészhelyzet áll elő,riadóztatnak:Talpra!!....vagyis felálllni,vége a pihenőnek....olyankor ugye,az ember általában heverészik.Hogy mikor lépett a talpraálni helyébe a "láb" ,azt már nehéz visszakereseni,de mivel rövidebb a "láb" szó,ez maradt a végleges a "haditalp" helyett.
És nem hangzik ilyen viccesen Laughing Laughing mivelhogy nem ezt szoktuk meg Wink

Az élet a legizgalmasabb kalandregény.Az utolsó oldalnál újrakezdenéd.
Vissza az elejére
cziky
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

viharhangya írta:
...és a kupán vág kifejezésnek mi lehet az eredete? ?

a kupa egyes vidékeken fejet is jelent, ebben az értelemben is használják
Én Baranyában hallottam elöszőr, hogy fáj a kupájuk Wink

„Ebek harmincadjára kerül” vagy „ebek harmincadján van” – mondjuk arra a dologra, értékre, amivel gondatlanul bánnak, amit elhanyagolnak, és ezzel kiteszik a pusztulás veszélyének.

Bájos feltételezés, hogy harminc kutya balsorsát őrizné a szólás, a valóságban azonban az ebek negatív hősként vannak jelen nyelvemlékünkben, amely – sok más gyakran emlegetett frázishoz hasonlóan – meglehetősen morbid gyökerekre vezethető vissza.

Harmincadnak nevezték azt a vámot, amelyet az országhatáron vagy az ország belsejében az állam, az egyház, esetleg önkényurak szedtek a behozott áru után. A termék értékének egyharmincadát kellett természetben vagy pénzben kifizetni a vámszedőknek.

Aki ebek harmincadjára került, azt a kutyák vámolták meg: vagy ruháját, vagy testét tépték meg úgy, hogy annak egy része – harmincada – a szájukban maradt. A régi időkben az sem volt ritkaság, hogy a temetetlen holtakra vetették magukat a kóbor ebek, és csúful megcsonkították az élettelen testet.

Az juthatott tehát ebek harmincadjára, amivel senki sem foglalkozott, amire senki sem vigyázott, ami senkinek nem volt fontos, őrizetlenül hevert az utcán, a szabadban kutyák martalékaként, lett légyen az tárgy vagy élőlén

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
cziky
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

zsuzsok már a "mennydörgős Isten nyila" utáni állapotot hallotta, mikor is a rézangyalok eltűntek, a fütyülő meg maradt Wink

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
filipendulina
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:24    Hozzászólás témája: fűzfa Hozzászólás, az előzmény idézésével

zsuzsok!

Azt a fűzfán fütyülő rézangyalát a fejednek! Hát nem veszed észre, hogy ez rövidítés? Laughing Laughing Laughing Nem a fütyülő került fel a fűzfára, hanem a rézangyal, aki ott fütyörészik!

(Még bővebben Lázár Ervinnél...)
fagica43
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.11.10, 10:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Azt jelenti, hogy a hadsereg készenlétben van, már "lábon áll".
-William Shakespeare-

Kérlek, ne pü.-t írj, hanem e-mailt!
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 30, 31, 32, 33  Következő
31 / 33 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban