15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Leanderek(18)
Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Vendégeink a kertben(17)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Orchideák otthonunkban (111)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
NÖDIK magminták - Mit tudunk a tájfajtákról?

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (72)
Találd ki (29)
IDŐJÁRÁS (62)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Vicces történetek,...képek(17)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
Valaki segítsen (22)
Kávéház (40)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
A Tudat keresése (3)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
6:07:am kutyus :
Jó reggelt!
3:02:pm Bojtárgazdi :
Mindenkinek szép hetet kívánok!
6:31:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:48:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!.....remél em, ma nem lesu olyan pocsék, nyálkás az idő
5:53:pm Bojtárgazdi :
Én meg mosok és mosok...
6:04:am kutyus :
Kocsonyát főztem, kenyeret sütöttem......ezért aztán nem értem rá itt GAZolni
6:03:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
7:44:pm bau :
Hol vagytok? Mindenkit elvitt a KRAMPUSZ?
5:30:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:09:am bau :
Köszönjük!
7:56:am sede :
Sziasztok, cseréltem.
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:25:pm bau :
Kedves Sede!Kérjük a téli fejlécet! Boldog karácsonyt Nektek.
12:39:pm Bojtárgazdi :
Köszönöm! Sikerült!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Mit jelent?
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Mit jelent?
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 31, 32, 33

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
tournesols
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.11.09, 19:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

No akkor uccu neki találgatni mit jelent az uccu Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.11.09, 19:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Biztos vagy te ebben? Very Happy
filipendulina
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2009.11.09, 18:33    Hozzászólás témája: tök Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kézenfekvő magyarázat lenne, hogy olyan sötét, mint amilyen egy tök belsejében lehet, de szerintem nem erről van szó!

A "tökéletesen" sötétből rövidült, mint a tökhülye, tökédi és társai... Laughing
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.11.09, 18:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Töksötét? Very Happy
eda
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.10.21, 09:47    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Na, örülök, hogy tetszik az ötletem. Laughing
További szavak?

Eda
Vissza az elejére
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 19:39    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

És akkor a "fittyet hány" bővebben a netről!

Fittyet hány neki
A fitty szó olyan hangfestő szó, amelyet mai nyelvünkben már nem nagyon alkalmaznak.
Mit is jelent maga a szó? Mi köze a fittynek a füttyhöz?

Magyarázat: fittyet vetni a középső, vagy mutatóujjhoz szorított hüvelyujjal kell úgy, hogy az csattanó hangot adjon. A régi szótárak is „ujjal való pattantásnak” értelmezik a fittyet, amit füttynek is neveztek. Ennek azonban semmi köze nincsen ahhoz a füttyhöz, melyet összecsücsörített szájjal tudunk hallatni.
Fittyentettek akkor is, ha azt akarták kifejezni, hogy valami semmit sem ér, valakit, vagy valamit semmire sem becsülnek. Ma is szoktuk mondani „ennyit sem ér” s közben ujjmozdulattal „fittyet” mutatunk.
Kevésbé udvarias és nálunk őszintébb elődeink a szemébe is megmondták véleményüket annak, akit megvetettek, sőt nyomatékosításul ujjukkal még pattintottak is. Ezt úgy mondták: fittyet vet, fittyet hány valakinek az orra alá. Később a mozdulat már el is maradt, de így is azt jelentette, nem törődik vele, rá sem hederít.
Jelentése ma is arra irányul, hogy valaki nem törődik valakivel, vagy valamivel, semmibe sem veszi az illetőt, vagy a dolgot.

Felhasznált irodalom
O. Nagy Gábor: Mi fán terem?

Készítette:
Brinza Krisztina

zafira
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 19:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Eda!

De jó, hogy ezt kitaláltad! Sokszor beszélünk arról itthon, hogy vajon ezt vagy azt a szót, miért úgy hívják ahogy! Very Happy Very Happy

Köszönjük ezt a jó kis topikot! Taps Taps
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 19:22    Hozzászólás témája: Re: Mit jelent? Hozzászólás, az előzmény idézésével

eda írta:
... Mit szólnátok egy ilyenhez? Hülyeség?

Nem az! Nekem is tetszik!
Szoktam én is elgondolkodni, egy-egy szó eredetén.
Mióta van netem, ha van kedvem is, akkor kiguglizom, ahogy most is a fittyet. Very Happy
Igaz eddig nem izgatott a fitty szó, de most megkerestem, okosodtam!
Szóval van értelme a topicnak, Very Happy ha sok ilyen érdekes szót megkeresünk, megbeszélünk, úgy méginkább!
katasok
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 18:37    Hozzászólás témája: üzi Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem vagyok nyelvész, de engem is érdekelnek ezek a dolgok. Lehet nem pont a Te kérdésedre válasz, de ez is nagyon érdekes.

hasonló szavak eltérő értékelése

Bárczi szerint: „Természetesen az egyezés is lehet szabályos hangmegfelelés.”

Azaz a hasonló szavak is értékes bizonyítékot jelentenek, annak ellenére, hogy esetükben csak az annyiszor alábecsült hasonlóság érvényesül, a szabályos hangmegfelelés ki sem bontakozhatott.

Azonban a finnugrista tétel oly görcsösen ragaszkodik a szabályos hangmegfelelések magasabb értékűségének dogmájához, hogy inkább a teljes hasonlóságot is úgy állítják be, mintha az a szabályos hangmegfelelés egy speciális esete lenne. Ez azonban nem több a szavakkal űzött inkorrekt játéknál. Ennyi erővel az eltérést is nevezhetnénk a hasonlóság speciális esetének. S ugyan ki tudná megmondani, melyik butaság emelkedhet a nyelvtudomány márványba vésett tételévé s miért éppen az?

Götz László helyesen ismerte fel a jelenség okát. Mint írja, a hangtörvények nevében a modern nyelvtudomány ellentmondást nem tűrő hangon kijelenti, hogy nem szabad a szavak hasonlósága alapján nyelvhasonlítást művelni, mert éppen a hangalakbeli egyezés a „leggyanúsabb” két nyelv szavainak összetartozása tekintetében.

Bár teljesen nyilvánvaló, hogy a hangtörvények gyakran felmondják a szolgálatot, rövidlátó fanatikusok azonban inkább az igazi értelemben vett, széles perspektívájú összehasonlító nyelvkutatásról mondanak le, mintsem a Grimm-féle hang-körhintáról. Amivel minden bizonnyal nagyon szépen el lehet játszadozni, de mellette a szemantika a nyelvészet szemétdombjára kerül. Legvilágosabban megmutatkozik ez abban az abszurd érvelésben, amely szerint az igazi szórokonság csalhatatlan jele éppen a hangok különbözősége.

A hasonlóság végzetes alábecsülésének esetét Róna-Tas András „A nyelvrokonság” című, 1978-ban megjelent kötetének fülszövegéből idézhetjük: „Általános emberi tapasztalat, hogy a rokonok hasonlítanak egymásra. Ebből sokan azt a téves következtetést vonták le, hogy a nyelvek rokonsága esetében is a „hasonlóság” a mérvadó. A tévedés olyan elemi erejű, hogy a mai napig nem sikerült kigyomlálni az emberi gondolkodásból. Születnek most is dilettáns, fél- és áltudományos munkák, melyek a nyelvek rokonságát a nyelvekben lévő hasonlóságok segítségével akarják bizonyítani.”

Úgy gondoljuk, a „neves” nyelvész fenti eszméje nem kíván különösebb cáfolatot, mert a kedves olvasónak amúgy is tátva maradt a szája a meglepetéstől, amikor elolvasta. Hiszen eddig úgy tudta (és jól tudta), hogy az azonosság, rokonság vagy idegenség bizonyítása a hasonlóság fokának kimutatásával lehetséges, legyen szó apasági kereset kapcsán végzett genetikai vizsgálatról, szerzői jogi perről, aláírás hitelességének ellenőrzéséről, vagy bármilyen más szakterületről.

Mint azt fentebb már említettük, Róna-Tas András kötetének 169. oldalán (Bloomfield álláspontját ismertetve) maga is ezt írja: „A rokonítás alapja a hasonlóság, méghozzá a legközönségesebb nyelvi jelenségek, a mindennapi nyelv szerkezeteinek, alaki csoportjainak és alapszókincsének hasonlósága”.

Az olvasónak jogában áll csodálkozni, elképedni, vagy Róna-Tas András és a hazai finnugristák állításainak hitelében kételkedni. S nyilván él is ezzel a jogával.

"A mosoly vidáman világitó kis ablak a közöny sötét éjszakájában"
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
eda
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 18:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hűha, ez érdekes! És milyen gyors voltál! Laughing

Sokszor gondolkodtam már azon, hogy hogyan alakultak ki a nyelvek? Pl. egy -egy tárgy, fogalom stb... kimondott formája miért éppen azokból a hangokból tevődött össze, amikből. Kell, hogy legyen valami logikája a dolognak, csak még nem jöttem rá, mi is az. És más helyen miért mondják ugyanazt a dolgot más szóval? És egyik-másik nyelven miért hasonlítanak az egyes szavak, másoknál miért nem? Most csak egy példa: magyarul-ember, spanyolul-hombre. Nem ugyanaz, de hasonlít. Pedig a két nyelvnek tudtommal nincs köze egymáshoz.
Nincs itt egy nyelvész? Shocked

Eda
Vissza az elejére
katasok
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 17:47    Hozzászólás témája: üzi Hozzászólás, az előzmény idézésével

Találtam ezt a cikket érdekes. :
Honnan ered a ’hónalj’ szavunk, mi az a ’hón’?

„Az embernek ugye van keze,lába,feje,szeme,válla stb...és hónalja is! Ha azt mondjuk: van a hónod alján valami, rendben is lenne, de hol a "hón"??!”

A nyelvünkből mára már kihalt hón a Tájszótár szerint egykor vállat, egész pontosan a kar vállízületét jelenthette.

Más magyarázatok szerint a hón ugyanaz, mint a hónalj - csak felülről nézve, vagyis kb. kartőt jelent. Ezt ma már nem különböztetjük meg a váll többi részétől. Jellemzően csak a hónunk aljára utalunk, így állandósulhatott a hónalj kifejezés nyelvünkben.

A hónalj eredetével kapcsolatban a legérdekesebb elméletet a Fogyatékosok portálján olvastuk.

Az alábbiakban ebből idézünk:

„Mindjárt az elején el kell kerülnünk egy ravasz logikai csapdát, ami a következőben áll: a hónalj-ról talán többen azt hiszik, hogy összetett szó, melynek első tagja, a "hón", éppoly nyilvánvaló jelentéssel bír, mint az azt követő "alj". Vegyük észre, hogy ha ez így lenne, nem lenne szükséges azt kutatnunk, mi is az a hón (és hol is van valójában). Mert roppant sértő lenne minden, a tagolt nyelv logikus használatára önmagát képesnek érző embertársunkra nézvést azt feltételeznünk, hogy olyan szavakat használ, aminek jelentésével legalább homályosan nincs tisztában. Más megoldást kell hát keresnünk.

Mindenki tanulta annak idején, hogy a Halotti beszédben található két szó, amely mai nyelvünkben már nem található, jelentésüket más szóalak vette át. Ezek az isa = bizony és heon = csupán szavak. Ez utóbbiról lenne itt most szó.

A monda szerint ugyanis, amikor IV. Béla király először került szemtől szembe az ország romlására törő tatár hordákkal, uralkodóhoz méltó nyugalommal nézett farkasszemet a hatalmas veszéllyel. Legbátrabb hadvezéreinek szinte egytől egyig inába szállt a bátorsága, egyedül királyuk tartotta bennük a lelket. Egyikük - a történetíró szerint - ekkor megkérdezte tőle:

- Királyom, az Te bátorságod, mely oroszlánénál is nagyobb, nem csökkend ily túlerőnek az tekéntetbe foglaltatván? Az verejtéknek patokjai nem folyandanak dicső halántékid mentén?

A király így válaszolt:
- Nem, hős vitízem, heon az vállam alatti fertályon tapasztalék az imént csekély nedvet gyöngyödzeni. Heon e rút szagú alj árulója aggódásimnak.

Megvan tehát, úgy tűnik, az eredet: "heon az alj", vagyis: "csupán a váll alatti terület". Innen már könnyedén követhető, miféle változásokon ment keresztül ez a meghatározás, amíg elnyerte mai formáját és jelentését: a váll alatti terület, a hónalj, amely klasszikus indikátora mindenfajta izgalmi állapotnak, illetve mostoha környezeti tényezőnek, főként a hőségnek.

A válasz tehát a kérdésre, hogy hol is az ember hóna, így hangzik: sehol, az embernek nincs hóna. Csupán egy régi-régi szó él így tovább nyelvünkben, összekapcsolva a jeles, bár vészterhes XIII. századot korunk feszültségterhes viszonyaival.

National Geographic Online

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése MSN Messenger
eda
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 17:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Katasok, köszi! Laughing

Na, ilyesmire gondoltam, hogy ha valaki tudja a szó eredetét, akkor megosztja a tudatlanabbjával.

Na akkor, mi az a hón? Tudjátok, alja van, de mi ő maga?

Eda
Vissza az elejére
katasok
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 17:15    Hozzászólás témája: üzi Hozzászólás, az előzmény idézésével

Edda nagyon jó, nekem tetszik.
A fitty egy hangutánzó szó ,: az értelmező kéziszótár szerint az ujjpattintást imitálja, és a mozdulat a lekicsinlés jele.

Vissza az elejére
eda
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2009.10.20, 16:18    Hozzászólás témája: Mit jelent? Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Az történt velem, ami már nemegyszer. Elkezdtem gondolkodni egy teljesen magától értetődőnek tűnő mondáson, és rá kellett jönnöm, hogy fogalmam sincs az eredetéről, de még a benne szereplő szavak jelentéséről sem. Pedig használom, és sokan mások is. És hát az jutott eszembe, hogy hát persze, megkérdezem a gazosokat, na de ilyen topik még nincs, illetve nem tudtam hova tenni. Mit szólnátok egy ilyenhez? Hülyeség?

A szólás, amin megakadtam, a következő: Fittyet hány valamire.

Mi az a fitty, és miért kell hányni, és miért jelenti azt, hogy egyáltalán nem foglalkozik a dologgal?

Ha valaki tudja, és kedve van egy kicsit etimologizálni, írja meg. Laughing

Eda
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 31, 32, 33
33 / 33 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban