13 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 3 / 18281
Összes látogató: 9
Utolsó tag: janos001
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
Hirdetés
Üzenőfal
6:06:am kutyus :
Jó regeglt, kellemes vasárnapot
5:03:pm terimamy :
Írtam privid, légy szíves nézd meg és várom a vállaszod.
5:01:pm terimamy :
Bojti !
1:51:pm Emmylie :
Szép délutánt.
6:06:am Emmylie :
Igen igy van.Ejfel elött feküdtem le de 1-kor mar fönnt voltam.Volt meg egy kis dolgom is.
6:00:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét! Emmylie, csuda friss voltál
3:49:am Emmylie :
Jo reggelt szep napot.
6:52:am Emmylie :
Jo reggelt szep napot
6:21:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
7:57:am Emmylie :
Jo reggelt szep napot
6:35:am arozsa :
Szebb jó reggelt! Egész nap eső várható.
6:32:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!!
8:35:pm Emmylie :
Szep estet
5:39:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
8:37:am Emmylie :
Jo reggelt szep napot
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Fenyők,tuják, örökzöldek (2)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Fenyők,tuják, örökzöldek (2)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.13, 16:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Olyan,mintha gyertyák lennének rajta! Smile
Klassz .
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2017.09.13, 16:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A szomszéd utcába van egy fenyő: tündéri mini tobozkái vannak, minden évben megcsodáslom őket Laughing

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
horvathgne
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2016.07.30, 14:16    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Van egy kisméretű tujám és bukszusom, ami gömb alakú. Érdeklődni szeretnék, hogy melyik a legjobb időpont a nyírására. Tavasszal kellett volna?

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2016.07.30, 12:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ablakom előtt áll egy hatalmas fenyő

Nagyon kedvelik a madarak,de én is.
Olyan szép.

Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2016.02.03, 01:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm szépen, Bojti a segítséget és Capsella a megerősítést! Smile
Vissza az elejére
Capsella
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2016.02.02, 01:09    Hozzászólás témája: Fenyők, tuják, örökzöldek Hozzászólás, az előzmény idézésével

Most olvastam vissza néhány beírást.

1. Szerintem a tiszafa alól nem gyökérsarjakat, hanem magoncokat szedtetek ki.
A tiszafa kedveli a vizet, párát, így a kis növények különösen érzékenyek a szárazságra.
A magoncok komoly karógyökeret eresztenek, vagyis ha helyben maradnak, az a karógyökér sokat segít nekik a túlélésben, fejlődésben. Tulajdonképpen ha magunknak akarunk szaporítani és ismerjük a helyét, legjobb lenne helybe vetni és flakkonnal vagy kannával csepegtetni. Ha ezt a vetés évében megcsináljuk, tuti, hogy kikel és jól fejlődik. Másodévesen már nagyon mutatósan tud fejlőni, hiszen a karógyökér jól megy lefelé. Igaz, erre rá kell segíteni a csepegtető öntözés esetén is, mert nem a célunk, hogy sekélyen gyökerezzen és várja az öntözővizet, hanem minél gyorsabban menjen lefelé a gyökér. Tehát a kanna vagy flakon fenekére , az alja fölött menjen oldalra a lyuk, sohasem felül.
Mivel a gyökér a víz után szalad, így érhetjük el, hogy lefelé menjen. Ha a felső zóna vizes, nincs oka lefelé haladni, lustálkodhat fent.

Ha a magoncot felszedjük vagy eleve cserépbe vetjük, mert majd elültetjük, akkor néhány leveles állapotban át kell ültetni cserépbe, flakonba, konténerbe, jó minőségű, laza, tőzeges földbe, de folyamatosan nedvesen kell tartani a földjét.

Ki kell emelnem, hogy a magoncok, ha 2-3 évesen ültetjük át, a karógyökerük megsérül, hajszálgyökerük alig van a felső részen, az aljáról meg leszakad, nehezen maradnak meg. Nincs, ami felvegye a vizet és a tápanyagot. Ha flakon alatt tudjuk hűvös nedvesben tartani, lehet, hogy tud új gyökeret fejleszteni, de ez már lutri.
Ez mindennél így van. Ezért is kell a néhány leveles magoncok gyökerét visszavágni és konténerezni.

Tekintettel arra, hogy az edénye elég kicsi, ezért sűrű gyökérzetet akarunk. Erre úgy lehet késztetni a magoncot, hogy a cserepezés előtt a gyökér alsó harmadát levágjuk. Így nagyon sok, sűrű oldalgyökeret fog nevelni.
Én azt szeretem, ha az edény néhány számmal nagyobb, mint a feltétlen szükséges. Az több tápanyagot, vizet tud tárolni és a kánikulában sem melegszik úgy fel, mint a pici cserép.
Nyáron könnyen megsül vagy megfő a gyökér, azért muszáj ezeknek a kis védtelen magoncoknak az edényét/talaját takarni, hogy védjük a melegtől.A földbe süllyesztése is jó megoldás.
Aki teheti, öreg fenyőfélék árnyékában helyezze el a magoncokat, bőven kapnak elegendő fényt.
Egyáltalán mindenféle magoncot, dugványt így kellene elhelyezni, mert olyan jó mikroklímát adnak az öreg fenyők. Ezt mondják a régi kertészek.
De a diófa árnyéka se rossz, ezt én tapasztalom, csak utálom leszedni a virágzásból, terméskötés után keletkező szemetet, ősszel a leveleket.

Dugványról is szaporítható. De akár bujtással is szaporítható, ha van lelógó ága, vagy az alá kell tenni egy nagy cserepet, megtölteni földdel, abba süllyeszteni a kisebb cserepeket és abba húzni és rögzíteni a dugványnak való ágacskákat. Ha ezt tavasszal megtesszük, jövő tavasszal levághatók az anyanövényről. Nyár közepén még tovább serkenthető a gyökeresedés, ha a kis hajtás felső felületén a talajban kis metszést végzünk. Ez azért kel, hogy átvágjuk a szállítónyalábok felső részét, így erőteljesebben fog lefelé nyomni gyökereket. Akár hormon is használható vagy fűz, stb...

Ki kell emelnem, hogy a magoncok, ha a karógyökerük megsérül, nehezen maradnak meg.Ez mindennél így van. Ezért is kell a néhány leveles magoncok gyökerét visszavágni és konténerezni.

2. Tiszafa komposztálása

Minden komposzt aranyat ér. Az nem baj, hogy savanyú kémhatású, az sem igazán baj, ha van egy kis gyanta. A haszna sokkal több. Mivel úgyis keverve lesz más talajjal, nem gond a kémhatás.

Mivel jó néhányan vagyunk elvetemült gazosok, akár rábeszélhetjük a családot oltott mész megvásárlására. Abból lehet egy kicsit lopni és semlegesíteni. Én a földmérésekhez, kerítésépítések kijelöléséhez a karókat, jelölő pálcikák tetejét szoktam mészbe mártani. Megveszem az 50 kilót, sok megmarad. A fickók képtelenek hazahozni a pincébe, hogy ne fagyjon meg vagy ne száradjon ki. Így rendre van bedöglött meszem. A komposztdombomra szoktam dobni, lassan ott lebomlik, bekeverem a komposztba.

Egyet tisztázzunk: minden komposzt savanyú kémhatású, mert a szerves anyagok savasan bomlanak le. Lehet, az egész világon se több 10 fajnál azon növények száma, amik lúgosan bomlanak, mert annyira sok alkáliát tartalmaznak. De az nem nálunk vagy kultúránkban van.

A dió, gesztenye, a levélen lévő viasz miatt, a fenyőfélék a gyanta miatt savasabbak a talajban, mert a viasz és a gyanta levegőtlenné teszi a talajt, elzárja a pórusokat, ezáltal anaerob bomlás megy végbe.
De idővel ezek is lebomlanak, tehát kár lenne kidobni. A savanyú kémhatást igényló növényeknek meg jól jön.
Öreg fenyőfélék alatt van jó savanyú talaj, azt érdemes felhasználni több savanyú talajt igénylő növényhez.

Viszont bármilyen apríték kitűnő mulcsanyag. Én mulcsoznék vele.

3. Bojtárgazdi jól leírta a fenyőfafa csonkolása utáni korrekcióját a növénynek.
Ezt a jelenséget hívjuk csúcsdominanciának.

Nekem a kerítés mellett volt egy tiszafa (midegy, hogy fenyófa vagy tiszafa ebből a szempontból) sor, ami túlnőtt, sosem vittük ki elültetni, mert sokáig nem adták ki a földet, utána meg vitatkoztunk, hogy hová ültessük. A mi családunk bolond, mindig csak azt hallom, hová, miért ne.
Lényeg, már az égig értek, jó sűrün, A fiam végigfűrészelte tőben. Én tavaly a gerinctörésem miatt oda be sem mentem, majd tél elején láttam, hogy szépen kihajtottak, alakulnak a vezérágak. De oda nem akarok sövényt. Mellé fogok deszkát vagy valami kis kerítést tenni, megtöltöm tőzeges földdel, eligazítom benne az alsó ágacskákat és sok dugványt fogok nyerni. Ez 2016-os munka. 2017-ben fogom konténerezni. De van itt hibiszkusz és talán keleti tuja is. Máshol buxus is.

Ha már így adódott, egyszerűbb, mint a magoncokkal dolgozni.
A dugványiskolába behúzom a csepegtető öntözést és mehet.

Még van mellette piros tűztövis is. Azt hittem, kivágta a szomszéd, amikor tőlünk reparálta a kerítését. Nem, csak lenyomta a földre. Ez most direkt jól jön, azt is tudom így szaporítani. Kint pedig kell a kerítés mellé, mert vannak kritikus részek, ahol a vadháló semmit nem ér. Oda tövises kell! Ha az ágakat majd sikerül minél vízszintesebbre lefektetnem és rögzíteni, talán 100-200 db dugványt is készíthetek róla nagyon kis munkával. Annyi, hogy néhány évig nem lesz virág és termés, de ezt a nagy lehetőséget már nem hagyom ki.
Nyíregyházán a Zetor-Vas Kft. telephelyén láttam pazar tűztövis sövényt. No, azon nem megy át senki és semmi sem. Már azon gondolkodtam, bekérezkedek osa dugványt szedni, aztán elém tárult ez a megoldás.
Vissza az elejére
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2016.02.01, 23:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Egy közeli hajtását függőlegesre kell kötözni, pár év múlva meg sem látszik szinte a hiány.

(A Szomszédok-ból tanultam!) Very Happy
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
Susie
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2016.02.01, 23:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ha a fenyőfa főhajtását valaki levágja, attól tud nőlni a fa, vagy mi történik vele?? Rolling Eyes
Vissza az elejére
Páfrány48
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2015.02.21, 19:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon áll ez a topik, de hátha válaszol valaki.

Szeretném kérdezni, tudja-e valaki, hogy a tiszafa levágott ágai és levelei apritva komposztálható-e? A komposzt savanyú pH-ju lesz-e? Érdemes ezzel vacakolnom egyáltalán?

Előre is köszönöm a választ: Páfrány
Vissza az elejére
Emmylie
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2014.10.10, 20:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A mi tujáink egy része igy néz ki Wink 22 évesek voltak Wink

Ezeket a fenyöket 8.- ft-ért vettük Wink 22 éve Wink

era
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2014.10.10, 19:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Dodo
Simán lehet a csemetéket átültetni.
Én cserépbe szoktam tenni, árnyékba egy bokor tövébe, és vigyázok hogy ki ne száradjon. Min. 1 évig nevelem a cserépben. Utána oda tudod ültetni, ahová akarod.
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2014.10.10, 11:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Magda

Gyönyörűek a tujáid! yes
Vissza az elejére
Páfrány48
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2014.05.11, 14:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Mariann: Nagyon szépek!

Páfrány
Vissza az elejére
lzleo
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2014.05.11, 12:06    Hozzászólás témája: Tiszafa Hozzászólás, az előzmény idézésével

dodo írta:
Izleo!
Nem akarlak elkeseríteni, de már 2x is megjártam tiszafa csemetékkel!!
Kivettem a fa alól, átültettem, és egy sem maradt meg!!
Szerintem nem kedveli a bolygatást.
Nálam azért kicsit más a helyzet, hiszen már évek óta cserépben növekedtek. Jóval erősebbek, mint egy frissen kibújt gyökérsarj. Legközelebb teszek fel képet...
Vissza az elejére
Magda0828
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2014.04.30, 08:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Taxus baccata Summergold - Aranylombú terülő tiszafa

Thujopsis dolabrata - Japán hibatuja

Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2, 3 ... 28, 29, 30  Következő
1 / 30 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban