15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Vendégeink a kertben(17)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Kertünk meglepetései (2)
Golgoták (17)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Amarilisz /Hippeastrum/22
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Kertes sorozatok a nagyvilágból
Konyhakerti növények (14)
Hibiszkuszok (32)
Segítség csak kertészeti témákban(17)

- Tábortűz témák:
Kávéház (40)
IDŐJÁRÁS (61)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Találd ki (28)
Nagyik és ŐK..........(3)
GAZLAP szakácskönyv (71)
Slideshow & Videó
A Tudat keresése (2)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Vicces történetek,...képek(16)
Jópofa, "beszélő" elírásaink (6)
Kedvenc filmem, színészem

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
2:01:pm Emmylie :
Nem is kéne strandra mennem van medencénk Csak éppen a lábom miatt pár hétig plasztik zsákkal a lábamon tussoltam Strand és medence sajnos NO GO
10:41:am aszokfa :
Ma hiper szuper UV B sugárzás van odakinn... Jobb lenne árnyékban vagy idebenn!
10:34:am bau :
Mi van? Mindenki strandra ment?
5:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:39:am kutyus :
Jó reggelt......dögletes idő lesz megint
5:04:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
1:44:pm Bojtárgazdi :
Későn ébredtem, hajnalig a szúnyogok alig hagytak aludni. Mindenkinek szép napot kívánok!
5:09:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:21:am Bojtárgazdi :
Szép napot! Én is későn ébredtem, és így is telefonhívásra.
6:28:am kutyus :
Jó reggelt!Tovább aludtam a szokásosnál
11:27:am Bojtárgazdi :
Szép napot! nekem munka futott be, manapság már ez a divat.
5:09:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek! SZép Pünkösdi Ünnepet kívánok!
5:01:am kutyus :
Jó reggelt
5:06:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
4:04:am Emmylie :
Jo reggelt szep napot.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - KERTÉPÍTÉS - kertépítő szakértőnk rovata
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

KERTÉPÍTÉS - kertépítő szakértőnk rovata
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő

Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 13:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hát a feltöltést könnyen megoldod, mert amit a tómederből kiszedsz, azzal fel is töltheted, max dúsíthatod valamilyen termőfölddel, komposzttal egyébbel, mert gondoom fűvesítve lesz egy része, annak pedig kell a tápanyag.

A tónál arra kell figyelni, hogy ha halat is akarsz bele, akkor a fagyhatár mélységét (kb 80 cm) célszerű elérni mélységben, hogy el tudjanak vermelni a halak. A tónak a félárnyék ideális is.

Kerítésnek én nem növényt választanék, részben az árnyék miatt, részben pedig amiatt, hogy sokára fog takarni.
Személy szerint én a helyedben egy ún fonott deszkakerítést csinálnék ide. Ezt úgy képzeld el, hogy a fa kerítésoszlopok közé lécek vannak vízszíntesen 'befűzve' (felváltva az oszlop belső és külső oldalán elvezetve, és az egymás felettiek inverzben fűzve). Valami ilyesmit:

Sokféle variációban létezik, ezekből valamiféle, az adott környezetbe illőt.

üdv

[quote="world-s"]Kertelek!
Köszönöm a gyors választ.
Monoron vagyok, és itt van is egy gépkölcsönzős, akitől már pár dolgot hoztam már ki. Rá fogok kérdezni.

Lenne még egy kérdésem.
Van egy kicsit rozoga (9m hosszú) kerítésem az egyik szomszéddal.
Sajnos olyan szerencsétlen helyen van, hogy tőlük mindent lehet látni abból ami az udvarunkba történik.
Nyáron a fűzfájuk alá felállítanak egy kis pavilont és kint is szoktak üldögélni.
Mivel pont a kerítés közelébe (a saját fűzfánk alá) hozzájuk hasonlóan én is szeretnék egy kis kiülési alkalmatosságot készíteni kis tavacskával.
Az alap koncepció, hogy mivel eléggé fent van a talajvíz, ezért 1-2 lépcsőfoknyival meg lenne emelve a talajszint a fűzfa alatt.

A kérdésem:
Mivel így eléggé egymás szájába lennénk, milyen kerítést lehetne oda építeni.
Gondolkodtam már növényben és építményben is.
Az a baj:
-kevés a hely
-a két fa miatt eléggé árnyékos

Ami fontos:
-télen és nyáron is jól takarjon

Üdv:
Zoli
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
world-s
Növény
Növény

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 12:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kertelek!
Köszönöm a gyors választ.
Monoron vagyok, és itt van is egy gépkölcsönzős, akitől már pár dolgot hoztam már ki. Rá fogok kérdezni.

Lenne még egy kérdésem.
Van egy kicsit rozoga (9m hosszú) kerítésem az egyik szomszéddal.
Sajnos olyan szerencsétlen helyen van, hogy tőlük mindent lehet látni abból ami az udvarunkba történik.
Nyáron a fűzfájuk alá felállítanak egy kis pavilont és kint is szoktak üldögélni.
Mivel pont a kerítés közelébe (a saját fűzfánk alá) hozzájuk hasonlóan én is szeretnék egy kis kiülési alkalmatosságot készíteni kis tavacskával.
Az alap koncepció, hogy mivel eléggé fent van a talajvíz, ezért 1-2 lépcsőfoknyival meg lenne emelve a talajszint a fűzfa alatt.

A kérdésem:
Mivel így eléggé egymás szájába lennénk, milyen kerítést lehetne oda építeni.
Gondolkodtam már növényben és építményben is.
Az a baj:
-kevés a hely
-a két fa miatt eléggé árnyékos

Ami fontos:
-télen és nyáron is jól takarjon

Üdv:
Zoli
Vissza az elejére
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 11:05    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Akkor azért akkora gond nincs sztem.
Azért ásonyom alá kéne minimum tenni a kábelt, hátha egyszer eladod a házat és aki nem tudja merre megy, nehogy 'belenyúljon'. Sztem 30 cm már jó lehet.
Ha a lámpák tövénél kiásod az alapot a betonblokknak, és a két sáv között középen is ásol egy-egy gödröt, akkor simán át tudsz furni. A barkácsboltokban kapható fúrókalapácsok (már 7-8E Ft-tól) SDS tokmányába tudsz venni 30-40 cm hosszú fúrószárat is. Ezzel simán át tudod fúrni, ráadásul mivel ezek fúrókalapácsok, általában hosszabb véső is van hozzájuk, ha kell. Ütvefúró révén viszi a beton alapot is, ha esetleg ebbe botlanál. Szóval ha akkora lyukat tudsz ásni, ahova befér a fúrógép, akkor ez megoldás lehet. Nem tudom merre laksz, de nagyobb városokban ilyet gépkölcsőnzőkben is bérelhetsz. Sőt általában a baum*x és a pr*ktik*r áruházakban is általában tudsz ilyet kölcsönözni.

Szerintem így megoldható komolyabb bontás nélkül. Mivel gondolom nem túl nagy teljesítményű izzókat teszel a lámpákba, így simán elég lehet akár a 3x1-es vezeték. Arra figyelj, hogy olyan csatlakozókat és kötéseket használj, amik megfelelnek az ide tartozó IP szabványnak, (viz és párazárók legyenek) a biztonságos szigetelés miatt.

üdv
Vissza az elejére
world-s
Növény
Növény

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 10:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Kertelek!
A lámpák tövénél tudom, hogy nem fogom megúszni az ásást, mivel valami kis betonos alapot kell csinálnom, amire fel lehet az álló lámpát majd fogatni (ja hogy milyen lámpa az el is felejtettem írni idáig.)
A fő kábel a jobb oldali fal tövénél menne egyenesen ki a kapuig, mivel a kaputelefont is ebben a védőcsőben vinném ki.
Ezen a védőcsőn lenne 4 leágazás, ami pedig a lámpákhoz oldaná meg az áramellátást.
Amúgy van közmű, de jóval lentebb. Azt persze nem tudom, pontosan hol húzták, de bal oldalt ősszel teljesen ki kellett ásni, mert ott volt a csatorna, és mint kiderült, olyan rosszul rakták le, hogy újra kellett fektetni. Ekkor találkoztam a fal tövénél a vízzel és a gázzal. Ebből tudom, hogy az még mélyebben megy.
Azért berajzolom, hogy hogyan gondoltam. Talán úgy könnyebben elképzelhető mint leírva.
Ui.:
Azért oldalra és nem középre terveztem a fő ágat, mert nem tudom ott mit találnék a kavicságy alatt.
Két oldalt is ugyanolyan apró kavics volt leszórva és a kipucolásával elment pár hónapom. Nem csak amiatt, mert közbe jött a csatornaásás, hanem mert kiderült állul még volt egy vastag réteg öklömnyi nagyságú kavicsokkal kiöntött jókora téted. De találtam épület és betonkerítés maradványokat, sőt egy fél Trabant motorháztetős is betemetve.
Segítségedet előre is köszönöm.

Üdv:
Zoli

Kertelek írta:
World,

Igazából mindenképpen kell ásnod sztem jobb oldalon is (legalább a négy lámpa tövénél), hogy a bekötéseket megcsináld. A jobboldali fal tövében kábelcsatornában nem tudod elvinni?

Ami fontos kérdés még: nem megy közmű az út alatt, mert nyeles teleknél gyakran ott viszik be.

üdv
R
Vissza az elejére
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 09:31    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

World,

Igazából mindenképpen kell ásnod sztem jobb oldalon is (legalább a négy lámpa tövénél), hogy a bekötéseket megcsináld. A jobboldali fal tövében kábelcsatornában nem tudod elvinni?

Ami fontos kérdés még: nem megy közmű az út alatt, mert nyeles teleknél gyakran ott viszik be.

üdv
R

world-s írta:
Sziasztok!

Remélem jó témába írok. Wink

Van egy nyeles telkem. (Lásd kép lent)
Két oldalt már be van ültetve (bár a beálló beültetése ősszel készült el, így még nem sok virág van).

Most utólag két oldalra világítást szeretnék tenni, mert este nagyon sötét van már. (220V-ost nem napelemest).

A kábelt a fölben bal oldalt szeretném vinni egy védőcsőben (úgy is kell a kapucsengőhöz) viszont 4 helyen keresztben a 4 lámpához át kellene vinni a beton alatt az áramot (hogy párosan mindkét oldalt legyen lámpa).

Igazából a két betoncsík között lehet leásni és ott kellene megoldani az átfúrást a két irányba a megfelelő mélységben.
Még nehezítés, hogy elképzelhető, hogy teli van kaviccsal a föld, mert két oldalt is ki kellett kavicsoznom ősszel...

Van -e valakinek valami jó ötlete, hogyan lehetne átfúrni, úgy hogy csak ilyen keskeny helyem van a munkálatokhoz.

Én slagra és vízre gondoltam, de nem vagyok benne biztos, illetve nincs olyan hosszú slagom egyenlőre (és a víz sem olcsó erre felé.. Wink ).

Előre is köszönök minden kreatív ötletet...

Üdv:
Zoli

[/quote]
Vissza az elejére
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 09:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Primula

Talajtakarónál sztem azt vedd figyelembe, hogy a mulcs igazán szép kb 1 évig marad (legalábbis az én izlésvilágom szerint). Tehát ha igazán szépet akarsz, akkor évente kéne cserélni.

A kavics szép lehet, és esetleg variálhatsz több félét, közte a szegélyhez használt színű nagyobb kövekkel elválasztva. Ezzel érdekes formákat készíthetsz, amivel jobban feldobhatod a sziklakertet.

üdv

primula írta:
köszönöm, így már érthető.

Lenne még 1-2 kérdésem. A sziklakert is most készül kicsit sárgás-szürkés mészkőből. Ehhez mi praktikusabb talajtakaróként, a kövek közé? Apróbb mulcs vagy inkább murva, kavics? Milyen vastagon kell aládrénezni a sziklakertet és milyen anyaggal?
Lapos vágott kövekből lesz a kerti tipegő is, ehhez milyen alapot javasolsz? Azt olvastam, hogy simán homokágyba lehet fektetni a köveket. Érdemesebb esetleg ezeket is a cementes módszerrel?
Vissza az elejére
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 09:20    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Dettig,

szerintem akár hagymásokban is gondolkodhatsz, csak ugyebár azok nagyrészt csak rövid ideig díszítenek, ráadásul célszerűen mindig kiásni pihentetni, illetve újra elültetni. Illetve ezek nagyrészt nem bokrosodó növények, kis felületet fednek le.

Ha leírod kb az elképzelésedet színvilágban, akkor tudnék tippeket adni az évelőkhöz.

üdv

Dettig írta:
Kedves Kertelek!

Köszönöm a válaszodat! Az előző beírásom óta annyi történt, hogy az ágyás felső (rövid) végébe elültettem a hortenziát, amit egy kedves gazos társtól kaptam.
Úgy nézem, a hostáim lassan éledeznek, megamardt még néhány csillagfürt és már hajtanak ezerrel a haranglábak. Ez utóbbiak most a naposabbik végében vannak, nem tudom, azokat nem telepíthetném-e feljebb, az árnyékos részre, mondjuk a csillagfürtök elé?

Nagyon tetszik a javaslatod, hogy hátulra magasabb növésű évelőket ültessek, tudnál ilyen növényeket javasolni?

A hagymásokkal kapcsolatban mi a véleményed? Ilyen árnyas helyre lehet tavaszi hagymásokat telepíteni, vagy nem éreznék jól magukat?
Vissza az elejére
hkati
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2008.03.18, 06:29    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

áthoztam ide:

world-s írta:
Sziasztok!

Remélem jó témába írok. Wink

Van egy nyeles telkem. (Lásd kép lent)
Két oldalt már be van ültetve (bár a beálló beültetése ősszel készült el, így még nem sok virág van).

Most utólag két oldalra világítást szeretnék tenni, mert este nagyon sötét van már. (220V-ost nem napelemest).

A kábelt a fölben bal oldalt szeretném vinni egy védőcsőben (úgy is kell a kapucsengőhöz) viszont 4 helyen keresztben a 4 lámpához át kellene vinni a beton alatt az áramot (hogy párosan mindkét oldalt legyen lámpa).

Igazából a két betoncsík között lehet leásni és ott kellene megoldani az átfúrást a két irányba a megfelelő mélységben.
Még nehezítés, hogy elképzelhető, hogy teli van kaviccsal a föld, mert két oldalt is ki kellett kavicsoznom ősszel...

Van -e valakinek valami jó ötlete, hogyan lehetne átfúrni, úgy hogy csak ilyen keskeny helyem van a munkálatokhoz.

Én slagra és vízre gondoltam, de nem vagyok benne biztos, illetve nincs olyan hosszú slagom egyenlőre (és a víz sem olcsó erre felé.. Wink ).

Előre is köszönök minden kreatív ötletet...

Üdv:
Zoli

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
pirosalma
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2008.03.17, 11:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Kertelek!
Elnézést, de abszolút kezdő fórumozó vagyok, pláne gazlapos. A kérdésemet véletlenül új témaként szúrtam be, ezért most ide is leírom. A zölműves oldalon olvastam először a fűzépítésről, ill. további linkekben amit ott ajánlottak. Nagyon-nagyon megtetszett, ezért Édesapámmal elmentünk jópár fűzvesszőért. Csináltam a nagyobbik fiammal belőlük egy kis "jurtát". Azonban volt aki avval ijesztett meg de nagyon, hogy nem fogok vele bírni, úgy elbozótosodik majd, és ki sem tudjuk irtani. Pedig a szomszéd felől az átlátást megszüntendő kerítést is szerettem volna belőle csinálni, de így nem mertem. Nagyon kíváncsi vagyok a véleményedre. Előre is köszönöm, és elnézést a bénázásért.
Üdv. Pirosalma
Vissza az elejére
primula
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 15:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A sziklakert hosszúkás, a végén kiszélesedő, a terasz előtt lesz.
kb. 5 m hosszú, 60 cm-ről 1-1.10 re szélesedik, 50-60 cm magas.

Köszönöm az eddigi válaszokat.
Dettig
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 15:27    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Kertelek!

Köszönöm a válaszodat! Az előző beírásom óta annyi történt, hogy az ágyás felső (rövid) végébe elültettem a hortenziát, amit egy kedves gazos társtól kaptam.
Úgy nézem, a hostáim lassan éledeznek, megamardt még néhány csillagfürt és már hajtanak ezerrel a haranglábak. Ez utóbbiak most a naposabbik végében vannak, nem tudom, azokat nem telepíthetném-e feljebb, az árnyékos részre, mondjuk a csillagfürtök elé?

Nagyon tetszik a javaslatod, hogy hátulra magasabb növésű évelőket ültessek, tudnál ilyen növényeket javasolni?

A hagymásokkal kapcsolatban mi a véleményed? Ilyen árnyas helyre lehet tavaszi hagymásokat telepíteni, vagy nem éreznék jól magukat?
Vissza az elejére
Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 14:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A sziklakert milyen formájú és mekkora?

A köveket le lehet tenni homokágyba is, de ezesetben mindenképpen megfelelően letömörített talaj legyen alatta! Lehet úgy is, hogy lapvibrátorral letömörített ágy, rá apró zuzalék szintén tömörítve, arra a homok, szépen síkbahúzva, erre a kő. De ez is mehet ugyanígy leragasztva is.

primula írta:

Lenne még 1-2 kérdésem. A sziklakert is most készül kicsit sárgás-szürkés mészkőből. Ehhez mi praktikusabb talajtakaróként, a kövek közé? Apróbb mulcs vagy inkább murva, kavics? Milyen vastagon kell aládrénezni a sziklakertet és milyen anyaggal?
Lapos vágott kövekből lesz a kerti tipegő is, ehhez milyen alapot javasolsz? Azt olvastam, hogy simán homokágyba lehet fektetni a köveket. Érdemesebb esetleg ezeket is a cementes módszerrel?
Vissza az elejére
primula
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 14:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kertelek
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 14:13    Hozzászólás témája: Re: ágyásszegély Hozzászólás, az előzmény idézésével

Állítva inkább ne tegyétek, mivel csak az egyik felülete mutatós.

Csináljatok neki egy kicsit szélesebb (+ 1-2 cm) sávalapot, mint a kő szélessége. A mélysége legyen kb 5-10 cm. Ebbe megy a misung. Ide elég sztem egy gyengébb. Elkészítése: szárazon összekevertek 4:1 arányban homokot és cementet (4 lapát homokonként egy cement). Ezt utána vízzel felöntitek és jól összedolgozzátok úgy, hogy folyamatosan adjátok hozzá a vizet. Kb olyan sűrűségüre, hogy kicsit folyós legyen. Ezt belapátoljátok az alapba, és ebbe fektetitek a köveket.
Sztem kb úgy lesz mutatós, ha a kövek alja minimálisan a gyep szintje alatt van, tehát emelkedjen ki kicsit a szintből a kő.

Igazából ragasztás nélkül is le lehetne tenni, de sztem fűnyírásnál vagy az ágyásmunkáknál macerás lenne, mert folyton elmozdul.

üdv

primula írta:
"Célszerű lenne amúgy egy misungágyba 'leragasztani'."

Köszönöm a választ. Ezt a fenti mondatot kicsit részleteznéd? Nem értem mi az a "misungágy". Mivel már megvettük ezeket a köveket, valahogy ezt kellene beépíteni. Esetleg élére állítva?
Vissza az elejére
primula
Facsemete
Facsemete

HozzászólásElküldve: 2008.03.10, 14:00    Hozzászólás témája: Re: ágyásszegély Hozzászólás, az előzmény idézésével

"Célszerű lenne amúgy egy misungágyba 'leragasztani'."

Köszönöm a választ. Ezt a fenti mondatot kicsit részleteznéd? Nem értem mi az a "misungágy". Mivel már megvettük ezeket a köveket, valahogy ezt kellene beépíteni. Esetleg élére állítva?
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Zárt téma: ide nem írhatsz választ, és nem szerkesztheted a hozzászólásaidat.    Tartalomjegyzék -> Archívum Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Következő
5 / 8 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban