A virágok a hajtások csúcsain jelennek meg; egy közülük rendszerint a hajtás hegyén nyílik. Egy-egy hajtáson 1—5 virág fejlődik. Gyakran a két-három éves fás részeken is képződnek virágkezdemények, ezek a következő évben már korán kinyílnak. A sok virág egyesével a levelek hónaljában jelenik meg. A virágok rövid kocsányon ülnek, vagy kocsány nélküliek. Nagyon gyakori, hogy egy virágban a porzószálak is, és a termő is megtalálható, de előfordulnak csak hím- és csak nővirágot fejlesztő növények. A szép fejlett sárga porzókat és fejlett bibét tartalmazó virágokból remélhetünk terméseket. Ezek a virágok 4—6 cm hosszúak és 5—7 cm átmérőjűek. Jellemző az öt csészelevél és öt sziromlevél, de ez a szám 8—10 is lehet — ezek a legszebb, telt virágú díszváltozatok. A csészelevelek vastagok, húsosak, elhegyesedők és csodálatos élénkpiros színűek. A sziromlevelek színe leggyakrabban világospiros, de pirosfehér, ritkán sárga és fehér változatok is előfordulnak. Számuk rendszerint megegyezik a csészelevelek számával, de kétszerese is lehet; azzal váltakozva helyezkednek el. A sziromlevelek alapi részüknél megvastagodottak, hosszuk 1,5—2,5 cm, szélességük 1—2 cm. Az aranysárga, ovális portokokat tartalmazó 0,5—1 cm hosszú porzószálak nagy számban találhatók a virágokban, szabálytalan elrendeződésben.
A termőrész cellákból áll és nagyon sok apró magkezdeményt rejt magában, amelyek csak akkor termékenyülnek, ha a bibeszál legalább 1—1,2 cm hosszú, sárgáspiros és jól fejlett sárgászöld bibefejben végződik. A sikeres beporzás után nagy, kerekded „almák" fejlődnek, ezek 6—12 rekeszes sok magvú bogyótermések; tömegük 20—80 dkg között változik, 5—12 cm átmérőjűek. A termések héja éréskor sima, fényes, piros, sárgászöld, fehéres, ritkán feketésibolya színű. Kocsánnyal ellentétes oldalukon a megmaradó hegyes csészelevelek koronaszerű képet mutatnak. Az éréskor könnyen vágható, később megkeményedő héj sok piros, rózsaszínű, sárgásfehér, fényes, gyöngyszerű húsba ágyazott magot takar. A magok száma ezernél is több lehet egy termésben; színük fehéres, alakjuk egyik végükön elhegyesedő, sokszögletű. Leggyakrabban kemények, de puha magvú típusok is előfordulnak.
A gránátalma könnyen szaporítható. Hajtásai, vesszői, sőt a kétéves részei is jól gyökeresednek. A dugványozás mellett gyorsan szaporíthatók gyökeres tősarjakkal és magvetéssel. A szaporítás leggyorsabb és legsikeresebb módszere a gyökeres tősarjak felhasználása. A gránátalmabokrok gyakran hajtanak tősarjakat. Ezek, ha a föld alól törnek elő, saját gyökereket fejlesztenek. A sarjakat ősszel válasszuk le az anyanövényekről, a nyugalmi állapot beálltával, amikor a levelek lehullottak. A fiatal növények az első években a nagyobb fagyoktól erősen károsodnak. A leválasztott tősarjakat hűvös helyen (pincében, kamrában) is teleltethetjük, ahol gyenge öntözés mellett biztosabban vészelik át a fagyokat. Ez különösen akkor ajánlatos, ha csemetéinket cserépben, vagy más edényben akarjuk tartani. A jól fejlett sarjak már a következő nyáron virágozhatnak, de általában csak a második évben számíthatunk első virágaira.
Gyökeres sarjakkal gyors sikert érhetünk el, azonban nagyobb mennyiség előállításához a dugványozás célravezetőbb. Az 1—2 éves vesszők, gallyak és hajtások is jól gyökeresednek. A fás részeket tavasszal, az új levelek megjelenése előtt vágjuk le és 20—30 cm-es darabjait laza szerkezetű, homokos talajba (szabadföldi ágyakba) süllyesztve gyökereztessük. A legfelső csomó (nódusz) maradjon szabadon, hogy a gyökeresedés alatt és után megjelenő kis hajtások elegendő fényt kapjanak. Ha szabadban dugványozunk, árnyékolásról és állandó párás levegőről gondoskodjunk. A dugványok néhány hét alatt meggyökeresednek és ősszel végleges helyükre ültethetjük a kis növényeket. Ezek a következő év őszéig helyükön is maradhatnak, hogy jobban megerősödjenek, így könnyebben védhetők az erős fagyoktól. Az egyéves, fás vesszőket tavasszal cserépben vagy ládában is gyökereztethetjük. Erre a célra rövidebb, 10—15 cm-es darabokat vágjunk és homokban gyökereztessük. A megfelelő nedvességet és páratartalmat üveglap- vagy papírtakarással biztosíthatjuk. A dugványokat gyökeresedés után jó humuszos komposztföldbe (melegágyi föld) ültessük át. Megbízható eredménnyel jár a hajtások gyökereztetése is. Egész nyáron sikerrel végezhetjük, hasonlóan az egyéves fás részek gyökereztetési módszeréhez. A hajtásdugványokon csak a legfelső levélpárt hagyjuk meg, a többit távolítsuk el. Jó eredményt érhetünk el úgy is, ha az erősebb, függőleges helyzetű ágrészeket kiválasztjuk és azokról gyűrű alakban eltávolítjuk a héjrészt, majd laza tőzeggel vagy homokos földdel töltött edénnyel (két fél cserép vagy fólia zacskó) vesszük körül. A nedvesen tartott földet a sebzési helyről előtörő gyökerek gyorsan behálózzák és a szár elmetszése után (az edény alatt) saját gyökerű növényeket kapunk. A dugványozás és a tősarjak leválasztása — mivel a növény vegetatív részeinek felhasználásával történik — vegetatív szaporítási módszer. A meggyökeresedett részek az anyanövény összes tulajdonságaival rendelkeznek, így új növényeink nem okoznak csalódást, mindenben megegyeznek a szaporításra kiválasztott bokrokkal.
Ha ivaros úton, magvetéssel szaporítunk, az új növények a szülőkhöz viszonyítva kisebb-nagyobb eltéréseket mutatnak. A magcsemetékből általában rosszabb minőségű növények fejlődnek. Vetésre hosszú ideig tárolt magvakat ne használjunk, mert rosszul vagy egyáltalán nem csíráznak. Nagyobb mennyiség vetését szabadföldi ágyba is végezhetjük (csak jó minőségű, laza, humuszos talaj esetén tanácsos). Kisebb mennyiségek vetésére cserepeket használjunk. A cserepeket félig töltsük meg jó minőségű komposztfölddel, és a magokat a földre helyezett kétujjnyi homokrétegbe rakjuk. A cserepeket üveglappal takarjuk le. A magok mind szabadföldben, mind cserépben néhány nap alatt kicsíráznak. A kis levélkék megjelenése után az üveglapot levehetjük, hogy a csíranövények megedződjenek, majd néhány hét után külön cserepekbe ültessük szét őket.
Csatlakozott: Oct 14, 2010 Hozzászólások: 1358 Tartózkodási hely: Tolna
Elküldve: 2012.01.11, 04:28 Hozzászólás témája:
HalmyPéter
Tudom,hogy nem vízi növény a gránátalma,nem is azért tettem vízbe,hanem próbaképpen.Arra lenne csak kíváncsi,van rá esély,lesz e belőlük valami vagy nem,.gondolok arra,fejlődik gyökér is,vagy majd szép lassan elszárad.
Mivel van termőm is ,3 törpe,nekem a virága miatt tetszik,annyira szép.
áfonya
Jó látni a képeidet,szép a növényed,meg már jöhetne a tavasz igazán. _________________ Írisz, a szivárványszárnyú istennő, ki az égboltot a földdel összekapcsolta, és továbbította az istenek üzeneteit a földi halandóknak
Csatlakozott: Oct 14, 2010 Hozzászólások: 1358 Tartózkodási hely: Tolna
Elküldve: 2012.01.10, 20:22 Hozzászólás témája:
Kérdés-vélemény,jó néven veszek minden segítséget.A következő a lényeg.
Tavaly,hozzá teszem,mikor jó idő volt,3-4 alkalommal nekiszaladtam,hogy nekem gránátalma bokrom legyen.Van egy gyönyörű bokor,amerre szoktunk sétálni,onnan szedegetem a hajtikat.Egyszer sem sikerültek a dugványok.Újévkor a picikéimmel sétáltam,mérgemben szedtem 5 ágacskát,lesz ami lesz alapon,beleraktam egy sörös üvegbe őket,és a radiátor közelébe tettem.S lőn csoda kihajtottak a vesszőcskék.Mit gondoltok,lesz belőlük épkézláb növénykém,a virága miatt tetszik nagyon.
Gondolom azért vizet cseréljek,egyebek stb.
Előre is köszönöm. _________________ Írisz, a szivárványszárnyú istennő, ki az égboltot a földdel összekapcsolta, és továbbította az istenek üzeneteit a földi halandóknak
A szakirodalom szerint tavasztól egész nyáron lehet. Nekem sokáig nem gyökeresedett.
De most már megy. Relatíve lassan gyökeresedik,ezért ne hagyjuk nyár végére. Én a dugványt legalább 3 ízre vágom le, mert szeret az íznél gyökeresedni. használok gyökereztető hormont, a legerősebbet. A cserépben alul van az általános virágföld,felül a homok.A leveleket leszedem,csak a legfelső pár marad meg. Amikor ledugom csak a felső leveles rész áll ki. Amikor kész belocsolom és lefedem fóliával. A jó eredés titka meleg és a pára. Ezért a föld mindig nedves legyen,de ne locsogjon.
Amikor kezd nőni lassan szoktatom a természetes viszonyokhoz.
Nagyon fontos : ha legyökeresedett nem szabad még legalább egy évig átültetni. Meg kell erősödnie.
Szeretném szaporítani a dupla virágú díszgránátalmám. Mikor kezdhetem el a dugványozást? Most érdemes megpróbálni? Radiátor mellé téve, cserépbe, fóliával takarva. Vagy inkább várjam meg a márciust, áprilist? Habár nálunk csak májusban hajt ki.
Csatlakozott: Oct 14, 2010 Hozzászólások: 1358 Tartózkodási hely: Tolna
Elküldve: 2011.12.21, 11:57 Hozzászólás témája:
Nekem van három törpém,fent vannak a szekrény tetején,éppen téli álmot alszanak,kivéve egyet,már lassan félméteres liánt nevel,nemhogy pihenne. _________________ Írisz, a szivárványszárnyú istennő, ki az égboltot a földdel összekapcsolta, és továbbította az istenek üzeneteit a földi halandóknak
Csatlakozott: Aug 25, 2009 Hozzászólások: 5813 Tartózkodási hely: Keszthely
Elküldve: 2011.07.21, 19:16 Hozzászólás témája:
balu28 írta:
Az én (dísz)gránátalmám sem fagyott még el soha, pedig nincs takargatva, ráadásul cudar helyen van, ellentétben a fügével, ami védett helye ellenére már második éve elfagyott.
Ez nálunk pedig mindig fordítva történik, a dísz-gránátalma fáink mindig lefagynak, és még sohasem virágoztak, a fügefák pedig már lassan a ház tetejéig érnek.
Magdi47 _________________ Élj úgy, hogy senki ne vegye észre, de ha elmész onnan, akkor mindenkinek nagyon hiányozz.
Csatlakozott: May 07, 2011 Hozzászólások: 137 Tartózkodási hely: szolnok
Elküldve: 2011.07.21, 19:03 Hozzászólás témája:
Sziasztok!Nagyon tetszenek a gránátalmák.Egy-két éve próbálkoztam áruházból vásárolni, de sajnos nem maradtak meg.Mint kideült a föld alatti része be volt csomagolva valamivel, de gyökérzete az nem volt.
Ha valaki tudna küldeni nekem egy olyan ágat ami szaporitásra alkalmas lenne, megpróbálkoznék saját gyökereztetéssel. Zsóka
Citromnak:
Ha ivaros úton, magvetéssel szaporítunk, az új növények a szülőkhöz viszonyítva kisebb-nagyobb eltéréseket mutatnak.
A magcsemetékből általában rosszabb minőségű növények fejlődnek, de ez nem mindig igaz.
Vetésre hosszú ideig tárolt magvakat ne használjunk, mert rosszul vagy egyáltalán nem csíráznak.
Nagyobb mennyiség vetését szabadföldi ágyba is végezhetjük (csak jó minőségű, laza, humuszos talaj esetén tanácsos). Kisebb mennyiségek vetésére cserepeket használjunk.
A cserepeket félig töltsük meg jó minőségű komposztfölddel, és a magokat a földre helyezett kétujjnyi homokrétegbe rakjuk. A cserepeket üveglappal takarjuk le. A magok mind szabadföldben, mind cserépben néhány nap alatt kicsíráznak.
A kis levélkék megjelenése után az üveglapot levehetjük, hogy a csíranövények megedződjenek, majd néhány hét után külön cserepekbe ültessük szét őket.
Ha valakit érdekel nekem vannak idei magvaim, lehet kísérletezni, ha valakit érdekel küldjön pü-t.
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban