15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Vendégeink a kertben(17)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Paprikák, chilik, Paradicsomok(5)
Leanderek(18)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Kertünk meglepetései (2)
Gyümölcsök (5)
Konyhakerti növények (14)
Hortenziák (3)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (71)
Vicces történetek,...képek(16)
A Tudat keresése (3)
IDŐJÁRÁS (61)
Találd ki (29)
2019-es nyári abádszalóki tali
Milyen öröm ért ma? (37)
Írj bármilyen témáról (15)
Versek, költemények (4)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:28:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
12:46:pm Bojtárgazdi :
Jó hétvégét kívánok mindenkinek!
6:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek Kellemes hétvégét
12:44:am Bojtárgazdi :
Szép álmokat mindenkinek!
5:50:pm Emmylie :
Fáraszto nap után a faluban talán majd pihenhetek. : Szép estét mindenkinek
11:33:am Bojtárgazdi :
Szép napot kívánok! Mára is van munkám, de kicsit nemszeretem szöveg. Sok paragrafus van benne...
5:39:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
10:59:pm Bojtárgazdi :
Nocsak, hát már eltelt a nap! Sokat dolgoztam ma. Jó éjszakát kívánok!
10:08:am Emmylie :
Szep napot kivanok mindenkinek
5:36:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
8:42:pm Bojtárgazdi :
Nem tudom, ma már köszöntem-e... Szép estét kívánok, Gaznépek!
2:17:pm Emmylie :
Szep delutant. Tegnap az unokakkal ma a fiammal fagylaltozok. :
5:34:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek........ne m baj, Bojtikám, de legalább beköszönsz
2:12:pm Bojtárgazdi :
Én már csak kellemes délutánt tudok kívánni.
5:05:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - A medvehagyma védelmében
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

A medvehagyma védelmében
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
sirrra
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 09:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A lényeg sajnos szerintem is ott van, hogy azon tábor fogja betartani a törvényt is, aki eddíg is betartotta a vadon élő növények, állatok védelméről az íratlan szabályokat.
Így jelen esetben a medvehagyma ép ésszel történő saját részre való szedését. ( levelét )
Akik eddíg is rongáltak, loptak, eladtak,csaltak, eztán is fognak, törvény ide vagy oda:(
Itt az emberi felfogással, hozzáállással van a legnagyobb baj, mint a legtöbb ilyen esetben, itt miért lenne másképp:S ezen pedíg törvény nem változtat.
Én csak ennyit szerettem volna hozzáfűzni, nem többet. Embarassed
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Virág
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 08:25    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A medvehagyma elsősorban a Dunántúlon elterjedt nálunk, és itt a Mecsekben (egyelőre) tényleg rengeteg van. A piacon töveket is szoktak árulni a nénik, néhány éve vettünk mi is. A kertünkben is jól érzi magát, szépen elszaporodott.

Azt nem tudom megítélni, mennyire van veszélyben, de szerencsére ezt úgyis a szakembereknek kell majd eldönteniük.
Viszont tényleg felmerülhet sajnos, amit sirrra írt: csak azzal van gond, hogy egyesek raklapszámra gyűjtik, őket pedig nyilván eddig sem érdekelte, hogy mekkora kárt tesznek a természetben, nem biztos, hogy a védelem alá helyezés meghatja majd őket.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
nagy.s
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 08:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

sirrra írta:

Pár hete még a cserésben szerettél volna valakit megkérni ásson ki neked 20-30 tő medvehagymát, ha van a környékükön. Most meg a védelem... saját kertből nem tudom ki tudna kiásni neked 20-30 tövet.

Amikor ezt a kérést írtam még nem ismertem a részleteket a medvehagymával kapcsolatban. Erre a felhívásra kaptam a rengeteg infót. Sok-sok okos gondolatot: hogy képzelem én, hogy valaki szedjen nekem medvehagymát az erdőben? A medvehagyma ott szép az élőhelyén. Ne pusztítsuk ki. Jöttek a történetek a nagyüzemi gyűjtésről.
Ekkor jött az ötlet, hogy ha ilyen fontos a medvehagyma tegyünk is érte valamit. Megtettük.
Hát ha úgy gondoljátok, hogy ellentétben más országokkal, nálunk nem lehet ezt a növényt kipusztítani, akkor visszalépek és egy emaillel visszavonom a beadványom. Én nem szeretnék gátat vetni azoknak a gaztársaknak, akik szabadon szeretnék továbbra is szedni a medvehagyma levelét a nem védett területen lévő erdőkből.
sirrra
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 07:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

nagy.s írta:
Ki lehet pusztítani. A medvehagyma nálunk most lett divat. Megjelent a multik polcain. Piacokon elkezdték cserépben árulni. Érdemes a cikket elolvasni. Nem véletlen, hogy európa számos országában védett növény!.

Én is fűznék hozzá magánvéleményt, minden vita nélkül.
Pár hete még a cserésben szerettél volna valakit megkérni ásson ki neked 20-30 tő medvehagymát, ha van a környékükön. Most meg a védelem... saját kertből nem tudom ki tudna kiásni neked 20-30 tövet.
A multikban is lehetett venni, piacokon is..

Minden felkapott növénnyel ez van...Amiből pénz van azt szedik, árulják kínálják.
Viszont nagyon sokan, tényleg odafigyelve szedik a levelét. Kis konyhakertekben nincs akkora mennyiség, hogy a családnak némi vitamint biztosítsanak így tavasz elején.
Te magad is írtad pár tő mit sem ér..
Sok hagymás terület van védett helyen, miért pusztulna ki, de ahol lehetne szedni az is menjen védelem alá? Én ha szedném, örülnék neki ha maradna olyan hely ahová kirándulás alkalmával kimegyünk és tudnánk szedni. Itt is mutatta több gazos, milyen boldogan szedték, készítették az ételt, és nem rongáltak.
Aki pedíg ásná raklap számra, azt a védelem sem fogja érdekelni,,,lásd a többi védett növényt.
Aztán , hogy mi is lenne a legjobb megoldás, azt ki tudja. Nekünk embereknek kéne valami "felfogásváltozás" de az meg reménytelen...
Mit ér a benne rejlő kincs, ha ember nem fogyaszthatja.

( még egyszer, minden vita nélkül! )
Vissza az elejére
buksikalap
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 06:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A kép alján látszanak a magról keltek, egy-egy kis levélke. Körben mindenhol van, még a fűben is. Remélem szépen megnőnek majd.
Pili, ha neked virágzott, biztos lesznek gyerekei. Bár tavaly /első évben/
ezt még nem csinálta.
Most második tavaszuk van nálam, de tavaly 10 tövet elajándékoztam, ezért még nem túl sok van.
Vissza az elejére
pili
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 06:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Két évvel ezelőtt ültettem én is árnyékos részre, akácfák és bodzabokrok közé a madarasban vásárolt öt hagymát, tavaly is, idén is terjedt szépen tovább, de még nem olyan tömött, mint Buksié. Én még nem szedem, hadd fejlődjön, remélem, elterjed.

Pá-pá Gábor
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
buksikalap
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.27, 06:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tavaly szinte az összes levelét leszedtem, megettük. Virágzott, magot szórt, amiből sok pici növény lett. Kötött, agyagos talajban van, jezsámen
bokor alatt. Tavasszal sok napot kap, nyáron árnyékban van. Sarjról is
szépen gyarapodott. Nem tudom, az eredeti élőhelyén hogy viselkedik,
nálam igy.
Az sem utolsó szempont, hogy gyógynövény, és sok beteg embernek javára válhat.

Persze ahogy az emberek nagy része bánik a természettel, valószinűleg
nem ártana, ha védetté nyilvánitanák. Nyugati országokban azért védett,
mert már alig van.
Vissza az elejére
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 21:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagolyka, tudom, hogy a levelét szedik, és sejtem, hogy nincs végveszélyben. De oda kerülhet. Szerintem akik tömegével, eladásra szedik, nem ügyelnek a hagymára. És ha marokszám tépik ki, se magtermő szár, se hagyma, se levél nem marad a földben, főleg a laza erdei talajon.
Erdőnk, ha jól tudom, egyre kevesebb van, bükkös-tölgyes még egyrébben kevesebb.
A természetvédelmi helyeken mindent tilos gyűjteni. Ez nem oszt, nem szoroz, egyszerűsítve. Mert ezen a témán is lehetne keseregni egy sort.

Gyerekek ezrei nőnek úgy fel, hogy amikor letépi egy virág bimbóját csak úgy, legyint, aki meglátja, nem szól....Újra és újratermeli magát az érdektelenség, az érzéketlenség.

Már írtam: semmi érdekeltségem a medvehagymában, nem eszem, sőt élőben nem is láttam még, és hóvirágom sincs. (Jut eszembe, Anyumnál is megjelent egy néhány, sosem ültette, ezek migrálnak, kérem...)De tetszik a kezdeményezés, számomra szimbolikus is kicsit a törekvés. Hát támogatom.
nagy.s
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 21:06    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

atilla írta:

a cikk 2008-as, jól rámentek Smile

http://www.greenfo.hu/hirek/hirek_item.php?hir=20425

Átidéztem ide atillat.

Ki lehet pusztítani. A medvehagyma nálunk most lett divat. Megjelent a multik polcain. Piacokon elkezdték cserépben árulni. Érdemes a cikket elolvasni. Nem véletlen, hogy európa számos országában védett növény!

És egy szakmai kérdés a végére:
mi lesz a hagymával, ha a leveleit levágom? Az én jácint hagymám eltünt miután a leveleket levágtam közvetlenül virágzás után.
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bojtika,

a medvehagymának a levelét gyűjtik, a hagymája bennemarad a földben, és jövőre újra kihajt, plusz még az előző évben elszórt magokból kelők is, plusz a hagyma osztódásából kibújó sarjadék hagymák is. Ezért bármilyrn sokan gyűjtik is, nehéz lenne kiirtani. Ezzel együtt, a természetvédelmi helyeken most is tilos gyűjteni. Tehát van bőségesen olyan hely, ahol háborítatlanul szaporodhat az idők végezetéig. Nem valószínű, hogy a kihalás szélén lenne a medvehagyma. Az ország különböző erdeiben óriási mennyiségben terem. Az otthoni ültetéssel az a gond, hogy a medvehagyma szimbiózusban él a bükkösökkel, tölgyesekkel és az erdei talaj a lételeme. Ha valakinél homoktalaj van, ott nem fog nagymértékben elszaporodni. Azért ahol csak egy kicsit is hasonlít a föld összetétele az erdei talajhoz, azért ott is éldegél egy ideig.

Éva

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
nagy.s
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:53    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bojtárgazdi írta:
Nincs ötletem a védelemre, talán a tisztesség-érzetet kellene valahogy növelni. Más országban ott a kivágott, összerakott fa, ahol a tulaj hagyta.....hónapokon át, míg a tulaj maga el nem hordja. :

A tisztesség és a becsület a megoldás és ezt mindenki saját magába nézve megteheti. /nem csak a medvehagymára igaz/

Megjegyzem: náluk már védett valamiért!
buksikalap
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok.
Nekem van medvehagymám is, hóvirágom is. Na jól nézek ki.

Az a hóvirág, ami nekem van, nagyobb virágú, mint az erdei, és sokkal
korábban nyilik, Ha jobb idő van, már jan-febr-ban. Ez tehát nem lehet
erdei, és akkor nem is védett.

A medvehagymát Bene Laci bácsitól vettem két éve. A gazosoknak
olcsóbban adta, és elég sokat küldött. Szépen szaporodik, már magról is.

A tavasszal voltunk a Gerecsében medvehagymát szedni. Ha valaki egy-egy tőről csak pár levelet szed le, semmi kárt nem okoz. Nagyon sokan
voltak, de mindenki, akit láttam, csak a leveleket szedte. Az erdő alja
teljesen tele van hatalmas területen. Iszonyú sok van.
Persze vigyázni kell rá, de szerintem nincs veszélyben. És az országban
nagyon sok helyen van.
Vissza az elejére
Bojtárgazdi
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Oké, Sanyi, ha idetéved egy hóvirág, jól elküldöm a Hatósághoz engedélyért! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Nálam nincs, de itt a ház elé, az utcafronton ültették sokan, még a védettség előtt. Most tél végén is virítottak sok háznál.
Jó a szabál!! Ki se áshatja, de nem is tarthatja.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Medvehagyma, létfenntartás? Talán az nem....annyira nem létszükséglet, de igenis juthasson hozzá, aki szeretné.
Nem tömegben, nem eladásra, amit írsz is. Az rémes lehet....de egész gyümölcsösök is tűnnek el sok helyen. Itt is betelepített valaki egy domboldalt mandulával vagy mivel, most már tar az egész. Azért megvárták, míg eltelik egy év, és szépen alakulnak a fák...

Nincs ötletem a védelemre, talán a tisztesség-érzetet kellene valahogy növelni. Más országban ott a kivágott, összerakott fa, ahol a tulaj hagyta.....hónapokon át, míg a tulaj maga el nem hordja.

Hát legalább a medvehagyma legyen védett nálunk, és reméljük, hogy...

Shocked Embarassed
pamacsnagyi
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:03    Hozzászólás témája: medvehagyma Hozzászólás, az előzmény idézésével

Magdi, Sanyi!

Köszönöm szépen!
abril
Mag
Mag

HozzászólásElküldve: 2011.04.26, 20:01    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok
újonc vagyok itt, de szeretnék én is segíteni rengeteg parlagi terület van a telkemen, amit fel akarok használni, így hát pár medvehagymát is akarok.
Aki tud gumót küldeni szivesen elfogadom, és segitek megmenteni a medvehagymát.
Üdv: Krisztián
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Következő
9 / 11 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban