Zafira, ez szenzációs! _________________ Aki minden nap nevet, nem azért teszi, mert mindig jól mennek a dolgai, hanem azért, mert megtanulta, hogy mosolyognia kell a jón és a rosszon egyaránt.
Az Egyesült Államokban még az ásványvizeken is nagy felirat virít: 100% cholesterol-free, azaz nem tartalmaz koleszterint. Ott ugyanis az emberek többsége úgy gondolja, koleszterinre egyáltalán nincs szükségünk. Vagy mégis?
A koleszterin furcsa kettőssége abban áll, hogy miközben nélkülözhetetlen az élethez, nagyobb mennyiségben súlyos betegségeket, sőt halált is okozhat. Kevesen tudják róla, hogy minden sejtünkben megtalálható, hiszen a sejthártyák fontos alkotórésze, sőt egyes hormonok és vitaminok képzésében is részt vesz. Másik oldalról szemlélve viszont egyes kutatások szerint már csecsemőkorban kimutatható, hogy lerakódik az érfalak belső felszínére, és később egyre növekvő vastagságú réteget, úgynevezett plakkot képezve ronthatja egészségi állapotunkat. Az erek keresztmetszetének szűkítésével romlik a vérkeringés, a szövetek oxigénhiányos állapotba kerülnek, kisebb megterhelésre is elfáradnak az izmok, később pedig szöveti elhalások keletkezhetnek. Gyakorlatilag ez következik be szívinfarktus esetén is, amely évente több tízezer társunkat érinti csak hazánkban. A plakkból leszakadó darabok, a trombusok pedig trombózist okozhatnak, azaz teljes egészében elzárják egy ér által ellátott terület keringését.
Kiket érint a magas koleszterinszint?
Felmérések szerint a felnőtt lakosság 66%-ának magas a koleszterinszintje, és ez egészségüket is negatívan érintheti. Nem véletlen tehát, hogy az elmúlt években, évtizedben sokszor találkoztunk a koleszterinnel a különböző egészséges életmóddal kapcsolatos anyagokban. Jobban megismerve azonban a hiperkoleszterinémiát - azaz a magas koleszterinszint-betegséget - kiderült, hogy a helyzet nem olyan egyszerű, mint korábban gondoltuk volna. Néhányan ugyanis annak ellenére is magas koleszterinszinttel rendelkeztek, hogy táplálkozásukkal jelentősebb mennyiséget vettek volna magukhoz.
Mégis, mennyi koleszterint szabad akkor magunkhoz venni?
Van-e ajánlott koleszterinfogyasztás?
Azt már tudjuk, hogy a koleszterinre szüksége van a szervezetünknek. Igaz, a szükséges mennyiséget maga is elő tudja állítani, ha a kellő mennyiségű zsírsavat biztosítja a táplálkozásunk (a magyar táplálkozás az átlagnál több zsiradékot jelent, ezért ezzel nem lehet gond). Így koleszterinhiányos állapot nem fordulhat elő. Mégis könnyelműség lenne azonban kijelenteni, hogy minden egyes milligramm koleszterin káros lenne, amit a táplálékainkkal viszünk be. A szervezet ugyanis le is tudja bontani a koleszterint, amit egészséges egyéneknél, kellően vegyes és változatos étrend mellett hibátlanul teljesít is. A táplálkozási szakértők szerint naponta 300 milligramm koleszterin semmilyen különösebb gondot nem okozhat a táplálkozásunkban, a lebontásért felelős vegyületek és szervek könnyedén kezelik ezt a mennyiséget a belső szintézis mellett. Normál esetben ugyanis koleszterinszintünk 70-80 százalékát a szervezet állítja elő, a maradék 20-30 százalékot pedig táplálékainkkal visszük be.
Akkor hol lehet a baj?
Miért lehet ennyi embernél probléma a magas koleszterinszint? Valóban van néhány eset, amikor minden diétás megszorítás ellenére magas marad a vérzsírok szintje, ami ráadásul családi halmozódást is mutathat. A familiáris hiperkoleszterinémia a legtöbbször a koleszterin termeléséért felelős gének fokozott működésével, vagy a lebontó mechanizmus velünk született hibájával magyarázható. Ez azonban tízből csak egy magas koleszterinszintű embert érint, ezért általánosságban nem lehet a szervezetünket okolni.
Mint a legtöbbször, itt is életmódbeli okok állnak a háttérben. Végül is, ha jobban belegondolunk, a napi 300 mg engedélyezett koleszterinbevitelbe alig több mint egy tojás elfogyasztása fér bele. A legtöbben ezt sokszorosan túllépik. (Ugye Ön is ismer olyan embert, aki szerint a rántotta négy-öt tojás alatt nem is étel?) Köszönhető ez a zsíros húsok, felvágottak, szalámifélék, állati eredetű zsiradékok fogyasztásának, de még a tésztafélékkel, amúgy egészséges tejtermékekkel is illik vigyázni. A tejtermékek ugyanis zsírtartalmuk mellett természetes eredetű koleszterint is tartalmaznak, míg a tésztafélék a készítésükhöz használt tojás miatt lesznek koleszterinben gazdagok. A négy- vagy éppen nyolc tojásos tészta, amelyet a legtöbben szeretünk köretként vagy levesbetétként, az egy kiló liszthez hozzáadott tojások számát jelöli. A durum tésztafélékben viszont nincs tojás, így már csak az okos vásárlással jelentős mennyiségű koleszterint spórolhatunk.
Egyáltalán nincs koleszterin azokban az élelmiszerekben, amelyek növényi eredetűek, így például a növényi olajokban, margarinokban, gyümölcslevekben vagy éppen salátafélékben. Bármennyire zsírdúsak, az olajos magvakban sem találunk belőle, meglepően sok van viszont a krémsajtokban, kockasajtokban. A koleszterintartalom képzeletbeli dobogóját viszont az állati eredetű belsőségek foglalják el, a velőben, a zsigerekben (szív, tüdő, máj, vese stb.) az átlagos mennyiség többszörösét találjuk.
Válasszunk tehát okosan: ehetünk minden nap koleszterint tartalmazó élelmiszereket, hiszen azok is hozzájárulnak a vegyes, egészséges táplálkozáshoz, de nézzük meg alaposan, mi kerül a tányérunkra. Szívünk meg fogja hálálni!
Szerző: Forrás: Megjelent:
Pilling Róbert HáziPatika.com 2011. június 26. _________________ Aki minden nap nevet, nem azért teszi, mert mindig jól mennek a dolgai, hanem azért, mert megtanulta, hogy mosolyognia kell a jón és a rosszon egyaránt.
Csatlakozott: Jun 16, 2009 Hozzászólások: 3683 Tartózkodási hely: Nyíradony
Elküldve: 2011.02.24, 09:11 Hozzászólás témája:
katasok , ez tényleg így van , Maria Treben könyvéből olvastam én is évekkel ezelőtt és mindn évben tavasszal és ősszel eszem a gyermekláncfű szárát én is és a gyerekeim is.
Timi74 - ha erre jársz: Sok új virágod van már? _________________ Aki minden nap nevet, nem azért teszi, mert mindig jól mennek a dolgai, hanem azért, mert megtanulta, hogy mosolyognia kell a jón és a rosszon egyaránt.
A növény közismert neve: pongyola pitypang. A pongyolapitypangot kellemetlen növénynek tartjuk, mert a pázsitunkat nagyon elcsúfítja, pedig a beteg embereknek felettébb értékes gyógynövény
Áprilisban, májusban virágzik, minden füves területen, réten megtalálható. Levelei szeldeltek, virága sárga. Két kiemelkedő tulajdonságával tűnik ki a gyógynövények közül. Epebántalmak és májbetegségek gyógyítására kiválóan alkalmas.
Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. Az egész növény gyógyító hatású. Cukorbetegség ellen is hatásos. Cukorbetegek naponta fogyasszanak legalább 10 darabot a virág szárából, amíg a növény virágzik. A szárat virágostul mossuk meg, mosás után távolítsuk el a virágfejet, és lassan rágjuk szét. A szárat kezdetben keserűnek érezzük, de ropogós és nedvdús, és olyan ízű, mint az endíviasaláta. Ha levertnek és fáradtnak érezzük magunkat, ajánlatos kéthetes kúrát elvégeznünk a növény szárával. Rendkívüli hatása van
A gyermekláncfüvet - Taraxacum officinale - alkalmazhatjuk bőrviszketés, sömör és kiütés ellen, javítja a gyomornedv kiválasztását és megtisztítja a gyomrot mindenféle pangó anyagtól. A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és epe működését. Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirokcsomó duzzanatokat, amennyiben a friss szárral 3-4 hetes kúrát végzünk.
A pitypang gyökerét fogyaszthatjuk nyersen és szárítva is. A növényből készített tea vértisztító, emésztést elősegítő, izzasztó és vizelethajtó hatású. Tavasszal a gyökeréből szirupot lehet készíteni, ami nem csak egészséges, hanem nagyon ízletes is.
Felhasználási módok:
Teakészítés: 1 púpozott teáskanál pitypanggyökeret éjszakára 1/4 liter hideg vízben beáztatunk, másnap felforraljuk és leszűrjük. Ezt a mennyiséget reggeli előtt és után fél órával kortyonként fogyasszuk el.
Szirupkészítés: Két összmarék virágot rakjunk 1 liter hideg vízbe és lassan főzzük. Amikor a víz bugyogni kezd, vegyük le a tűzről az edényt, és éjszakára hagyjuk állni a főzetet. Másnap egy szitán szűrjük át, csepegtessük le és nyomjuk ki jól. A léhez 1 kg cukrot keverünk és hozzáadunk egy karikára vágott fél citromot. Ne tegyünk több citromot bele, mert savanyú lesz. A fazekat fedő nélkül tegyük fel a tűzre, kis lángon melegítjük, hogy az összes vitamin megmaradjon benne. A főzete pároljuk, vigyázva arra, hogy ne forrjon. A masszát egyszer-kétszer hagyjuk kihűlni, hogy ellenőrizhessük az állagát. Nem szabad túl sűrűnek lennie, mert idővel akkor kikristályosodik, viszont ha túl híg, akkor megsavanyodik. _________________
"A mosoly vidáman világitó kis ablak a közöny sötét éjszakájában"
Csatlakozott: May 12, 2010 Hozzászólások: 4642 Tartózkodási hely: Nógrád megye
Elküldve: 2011.01.20, 14:47 Hozzászólás témája:
Sziasztok!
Köszönöm a biztatásokat, igazán ezek is erősítenek. Továbbra sem cigizem, nincs nikotinhiányom. De a mozdulatok hiányoznak.
2 nap alatt 1080 ft-om maradt meg. Ha 1 hétre beszorzom, akkor 3780 Ft, egy hónapban:15120 Ft.
Az egészségről nem is beszélve.......
Csatlakozott: May 09, 2010 Hozzászólások: 6042 Tartózkodási hely: BUDAPEST , ZUGLÓ
Elküldve: 2011.01.20, 00:09 Hozzászólás témája:
Szia Kedves Timi74 !
Sok sikert és kitartást kívánok az elhatározásodhoz ! Nagyon elgondolkodtató amit érvekként leírtál ! .... Főleg hogy több pénz jut növényre ! Azt hiszem nagyon nagy elhatározásra van
szükség ahhoz hogy valaki megtegye az első lépést a dohányzásról való leszokásban !
Kedves Picur22 !
Gratulálok ! Nagyon vigyázzál magatokra !
Bocsánat hogy nem az örömös topikba írtam neked ....de már nagyon késő van .... úgy látszik egy kicsit megkeveredtem !
Üdv : Éva _________________ MOSOLYOGJ ! EZ SOKKAL EGYSZERŰBB , MINT ELMAGYARÁZNI AZT , HOGY MIÉRT SÍRSZ ! http://indafoto.hu/EVA63
Csatlakozott: May 12, 2010 Hozzászólások: 4642 Tartózkodási hely: Nógrád megye
Elküldve: 2011.01.19, 12:33 Hozzászólás témája:
Sziasztok!
Tegnap délután voltam mágneses cigileszoktatón (napi majd 1 dobozt elszívtam). Nem gyújtottam azóta rá, a nikotin nem hiányzik, de a mozdulatok igen. Nem gondoltam volna, hogy könnyen megy. A nem cigizéssel egészségesebb leszek testileg és persze szebb lesz a bőröm is.
Nem utolsó sorban több pénz jut majd növénykékre, virágokra. Ezekkel erősítem magam.
Üdv: Timi
Ezeket a növényeket a fitoterápia hogyan használja? Tehát, hogyan fogyasszuk? Teának? És külön-külön, vagy keverni is lehet őket? _________________ Arra születtem, hogy felnőtt is legyek,
S továbbadjam egyszer az életemet.
Ma egy fitoterápiás előadáson vettem részt , pár gondolatot megosztanék veletek.
Az első feljegyzések a gyógynövényekről a sumérok készitették agyagtáblákra Kr.e.3000 körül.
A fitoterápiát el lehet és kell választani a klasszikus gyógyszeres terápiától.
A klasszikus értelemben vett gyógyszerek adott betegségek leküzdésére erős és hatékony eszköznek bizonyulna, mig a fitoterápia gyengéd, és sokszor megelőző megoldást kinál a sok enyhe és kronikus betegségre , mint pl. az artrozis vagy az álmatlanság.
Articsóka
Táplálékként virágzatának a rügyit fogyasztjuk, mig a levelét a fitoterápia máj- és epehólyag rendellenességek kezelésére használja.
Májvédő és májsejt regeneráló hatása is van, ezért használják sárgaság /icterus/ kezelésére, valamint májzsugor esetén, hogy segitse a májsejtek megújulását.
Máriatövis
Három hatóanyagot tartalmaz / silibinin, silicristin és silidianin/ melyek jótékony hatással vannak a májra , valamint vérzéscsillapitó hatása is van.
Golgotavirág
A növény föld fölötti része olyan flavonaidokat tartalmaz, amelyek hatásosan alkalmazhatók alvási problémákra. Nagyon hatásos stresszel teli elétmód okozta folyamatos szorongás, feszültség csökkentésére.
Függőséget nem okoz.
Galagonya
Szabályozza a szivverést: lassitja a szorongás okozta gyors szivritmust.
Tágitja a koszoruereket, segit a szivizom oxigénnel valóellátásában, ezáltal segithet megelőzni anginás rohamokat, valamint javitja a vágtagok keringését.
Cseresznyekocsány
Vizelethajtó hatása van,mintegy átmossa az egész testet azáltal, hogy kiüriti a felgyülemlett toxinokat. A benne lévő flavonoidok és kálimusók elősegitik a vese vizeletkiválszatását, és leküzdi a fertőzéses eredetű húgyuti gyuladást. Segit az oedéma és húgyutakat elzáró vesekő, cystitis és az enyhén magas vérnyomás kezelésénél.
Vadgesztenye.
A termés héja eszkulozidot tartalmaz, amelynek gyulladáscsökkentő hatása van , jó hatással van a vérgeringésre is.
Ginkgo
Levele flavonoidokat tartalmaz, melyeknek antioxidáns hatásuk van, és segitenek megkötni a szabad gyököket a retinában és az agyban. Értágitó hatásu , és segit csökkenteni a vér viszkozitását. Javitja az éberséget és a kedélyállapotot .
Gyömbér
Fokozza az epekiválsztást, és javitja az epe elfolyását. Hányinger csillapitó hatása is van.
Bibor kasvirág
A növény gyökere poliszaccharidokat tartalmaz, amelyek immunerősitő tulajdonságokkal rendelkeznek.
Nagylevelű utifű
Antibakteriális és köhögés csillapitó hatása miatt a hörgők megbetegedésekor ennek kezelésére alkalmazzák. Gyulladáscsökkentő hatása is van.
Ördögcsáklya.
A termése kampós, azonban gyógyhatása miatt a növényt másodlagos gyökerét használják. Ez gazdag glucoindoidokban, különösen pedig harpagosidban. Csodás gyulladáscsökkentő hatással birnak, ezáltal jó altrnativ gyógymódot nyujtanak a reuma és az izületi gyulladások kezelésére. Köszvényes tünetek kezelésére is alkalmazzák.
Mezei zsurlófű
Vizeletelhajtó hatása révén salaktalanitó. Segit az ásványi elemek helyes arányának beállitásában. Elősegiti az izületek jobb mozgathatóságát, és a mészlerakodás okozta bántalmakat. _________________
"A mosoly vidáman világitó kis ablak a közöny sötét éjszakájában"
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban