16 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Vendégeink a kertben (18)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Milyen növény ez?? (37)
Konyhakerti növények (14)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Csomag indulás, érkezés.......köszönet(16)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
CSERE-BERE növények, magok....(50)

- Tábortűz témák:
GAZLAP szakácskönyv (76)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
Találd ki (30)
IDŐJÁRÁS (65)
Írj bármilyen témáról (16)
JÓKÍVÁNSÁGOK (20)
Vicces történetek...képek (19)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Szomorú vagyok (10)
Versek, költemények (4)
A Tudat keresése (3)
Miért mérgelődök?.....Mi bosszant? (25)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
11:32:am Bojtárgazdi :
Szép napot!
5:49:am aszokfa :
Jó reggelt!
5:03:am kutyus :
Sedénak sok nagy puszi.....csak az előbb mellé ütöttem
5:02:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....Sef
7:31:pm szécsike :
jaj de jóóóóó! Köszönjük!!
2:02:pm sede :
Szívesen, örülök Nektek
1:27:pm aszokfa :
Köszi a játékunkat maestro!
10:42:am bau :
Hurrá!Megint van Gazlapunk! Köszönjük Sede!
8:10:pm szécsike :
Megint szaraXik! Két oldalt nyitok meg,az egyik pörög ezerrel,a másikon meg látom h.megjelent. Felváltva írok hol az egyik lapon,hol a másikon.
6:19:pm aszokfa :
Elég csak egyszer!
5:55:pm bau :
Már megint duplán kell rányomni az üzenet elküldő gombra.
6:03:am kutyus :
Jó reggelt!
5:45:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!Cidri van odakint!
3:27:am Bojtárgazdi :
Jó reggelt kívánok minden gaznak! Én elfelejtettem aludni, most már költöm a "kis" fiamat mindjárt.
5:35:am kutyus :
Jó reggelt!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés
Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Orchidea - Vanda
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Orchidea - Vanda

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Növények tartása - Útmutató
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
atilla
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2011.02.20, 11:47    Hozzászólás témája: Orchidea - Vanda Hozzászólás, az előzmény idézésével

atilla írta:
ültetés:
közel állnak a lepkékhez, de gyökérzetük nem igazán tűri az ültetést, nagyon levegőigényes, ezért szabadon lógatva tartom őket. ültetést el tudom képzelni kosárban vagy széles, lapos, lyukasztott tálban, de csak 8-10cm-es vöröskéreg, hungi és széndarabokkal, épp hogy megtámasztva a tövet, hogy megálljon. nagyon könnyen felrohadnak a gyökerek, ha nem tudnak rövid időn belül leszáradni vagy nem szabad levegőn vizesek sokáig.
ezért kockázatos megvenni az üvegvázában tartott bolti növényeket, nem tudható, hogy megindult -e már benne a felrohadás, fásabb a szára, ezért nagyon lassan, hónapokig tartó folyamat, előfordul, hogy megvétel után is csak 2-3 hónap múlva derül ki, hogy rohad felfelé. nem lehet tudni, hogy az üzletben kapott -e vizesen hideg huzatot vagy állt -e napokig vízben.
mivel az egész száron bárhol hoz gyökereket és idővel hajként lógnak szerteszét, nem is lehetne beerőszakolni igazán edénybe.

locsolás: mivel időigényes, nem szoktam áztatni, nyári melegben naponta zöldre spriccelem a gyökereit esővízzel, ez nálam elégnek bizonyult, fejlődnek gazdagon. télen, mivel fényigényesek, inkább hűvösön, 15 fok körül teleltetem, így némileg kevesebbel is beérik, heti 2szer permetezem meg a gyökereket, zárt térben fontos, hogy ne álljon meg víz a mély levéltövekben, erre áztatásnál is figyelni kell, rothadásnak indulhat.
nyáron hajnali 10-15 fok fölött kiakasztom ritkás lombú fák alsó ágaira, esős időben ilyenkor már éjjel is ázhatnak.

pára: 50% fölött kell lennie, a gyakori spriccelgetés sem pótolja a kevesebb páratartalmat, hamar leszárad és túlszáradnak a gyökerek, ez inkább télen gond, nyáron magasabb a páratartalom.

fény: a fejlődéshez min. napi 12 óra intenzív megvilágítás szükséges, enélkül télen nem érdemes tartani, tavaszra elgyengülnek, leépülhetnek, leveleket dobálnak el, képtelenek megmozdulni.
nagy fényigényűek, nyílt napra is kiszoktathatók, de meglátásom szerint nem szükséges, elég a szórt napfény, félárnyék, ősztől, hűvösön még virágot is indított már és fejlődött tovább ugyanúgy pótfény mellett egyéb, kevésbé fényigényesnek leírt, de lelassuló fajták mellett is. alapjában nem tartanak pihenőt, ha télen megáll a fejlődésben, az leginkább a fényhiány miatt van.

táp: lsd. Phalaenopsisoknál

virágzásról:
a hibridek közt előfordulnak évente egyszeri és folyamatos virágzásúak is, ezek évente 3 szárat is kinevelhetnek, de indíthatnak egyszerre többet is, ez a tulajdonság virágtalan növénynél is könnyen megfigyelhető, ha megnézzük a régi, visszametszett csonkokat és majdnem minden levéltőben van, az gyakori virágzású, ha csak szabályosan, minden 3 vagy 4. levéltőben, az évente egyszer, nagyjából ugyanakkor fog virágot indítani.

hőmérséklet:
bár alapjában melegkedvelők, közel sem válogatósak, fedett helyen már hajnali 5 foktól is kirakható, nappal többet jelent a tavaszi napfény neki, mint a benti kevés fény, de melegebb levegő. télen tapasztalatom szerint jobb kissé hűvösebben tartani, kevesebb vizet párologtat és a fényigényéből is enged, viszont a zöldre permetezést mindig melegre hozva végzem, majd leszáradva megy vissza. szárazon jól bírja a hideget akár 2-3 fokig is, bár ez távol áll az igényeitől.

mentés: felrohadt növényt nehéz megmenteni, gyakran későn derül, ki mire kopaszodik, már nagyon felrohadt a szár. időben elkapva kb 40-50cm-es szárhossztól le lehet metszeni a rohadó alsó részt, amíg zöld keresztmetszetig érünk, 2 hét beszárítás után rendszeres spriccelgetés és türelem mellett idővel megindulhat a maradék, erre inkább tavasztól és nyáron van jó esély, télen gyengén regenerálódnak florárium vagy növényház nélkül.
elkerülve a gyökértúláztatást, ültetést, betartva a pára és fényviszonyokat, nem igazán érzékeny növények, ha sikerül az első pár hónap után megindítani, onnantól nem jellemző, hogy problémázna.

sziszi8 írta:
13 vandám van, különböző méretben és fajtában. Very Happy

A vandák szeretik a meleget, a sok fényt és a sok párát, ezért télen egy keletre néző konyhaablakban vannak. Este itt pótfényt is kapnak. Pára 60-75 %.
Van egy külön a részükre tartott vödröm, tiszta esővízzel. Nagyjából 2-3 naponta beáztatom őket, ügyelve arra, hogy csak a gyökerek legyenek a vízben. Ilyenkor télen tápot nem kapnak.

Tavasszal, ha már az éjszakai hőmérséklet nem megy 15 fok alá, kiteszem őket a levegőre. Egy fügefán éldegélnek és napoznak egészen őszig. Imádják az esőt, de sajnos a nagy melegben szükség lehet a többszöri spriccelésre, áztatásra is. Ilyenkor intenzíven fejlődnek, ehhez kapnak segítségül W..al tápot is, hetente egyszer a leveleikre spriccelve. Nálam reggeltől délután 4 óráig napon vannak, szép foltosak lesznek emiatt a levelek.

A képeken talán látszik, hogy szabad gyökérrel vannak, egyik sincs beültetve. Így a gyökerek annyi nedvességet tudnak felvenni amennyire szükségük van és le tudnak kellőképpen száradni.

winu22 írta:
Én így tartom a vandát!
Mivel kevés közérthető szakirodalom foglalkozik vele és egy éve már nem sok fejlődést mutatott, úgy döntöttem megpróbálom úgy tartani ahogy hazájáben él.Sok víz,meleg,fény,pára egész évben.
Gyökérzet!
A legfontosabb a növény életében. Napjában 2x permetezem hetente 2x merítem 25 percre. Az egyik permet mindig este van mivel ilyenkor tudja a legtöbb vizet fölvenni.Tápoldatot hetente 2x adok az előírás negyedére hígítva.Lehetőséget adok egy kis nassolásra is, a hosszabb gyökér végét a lepik tálcájába teszem amiben mindig van esővíz.Csak esővizet használok és mindig azonos a hőfoka a környezetével.
Sikerült ilyen gyökérre szert tenni ami ellátja afeladatát,táplálékot fölvenni

Fény!
Csak tetőablak alatt kapja meg azt a fénymennyiséget amire szügsége van szerintem. Mácius közepétől egy vékony fóliával májustól raschel hálóval árnyékolok szeptember közepéig.Télen konkrétan nem kap pótvilágítást.Egész évben bent tartom.
Páratartalom!
Ez amit nem tudok állandó értéken tartani. Napjában 15l vizet öntök a betonra és kész. 2o-6o%-ig összevissza, este jó napközben rossz.
Két vandám van

A kék most virágzik. Az elmúlt évben 7x virágzott 8-1o 1ocm-es virággal
A másikról sokáig azt hittem ascona hibrid de mostanra sikerült azonosítanom. Ez is vanda csak lusta virágzású fajta. Másfél évente virágzik de sok virág vanrajta és legalább 4hónapig virít.
A hőmérséklet is elég változó de fönn a magasban 2o és 35fok között mozog.
Ilyen körülmények között elérték a 7o cm nagyságot és egy csomó sarjra is van ereje.

A helytelen locsolástól könnyen elrohadhat a gyökérzet. Ha időben észrevesszük az egészséges részig visszavágva még menthető.

Meleg párás helyen idővel uj gyökeret ereszt
Ennyivel tudok remélem segíteni vandát tartó társaimnak.
Szerintem könnyebb tartani mint egy lepit vagy cambriát.

A szellemi megismerésre törekvő lény pedig, aki tudja, hogy noha az, amire vágyik, felfoghatatlan, megtapasztalja, hogy ami minél inkább érthetetlen számára, az annál tökéletesebb. A felfoghatatlan éppen a nemtudásunkról való tudásunk árán lesz elérhető.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Növények tartása - Útmutató Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban