15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Tagok: 4 / 18286
Összes látogató: 10
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Karácsonyi-, húsvéti- és levélkaktuszok (11)
Vendégeink a kertben(17)
Virágaink, növényeink teleltetése (4)
Én így tartom (gyakorlati tanácsok növények tartásáról)
Orchideák otthonunkban (111)
Hagymások, gumósok, rizómások (34)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
NÖDIK magminták - Mit tudunk a tájfajtákról?
Milyen növény ez?? (37)

- Tábortűz témák:
Vicces történetek,...képek(17)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Írj bármilyen témáról (15)
GAZLAP szakácskönyv (72)
IDŐJÁRÁS (62)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Milyen öröm ért ma? (37)
A Tudat keresése (3)
Versek, költemények (4)
Találd ki (29)
Kedvenc filmem, színészem

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:53:pm Bojtárgazdi :
Én meg mosok és mosok...
6:04:am kutyus :
Kocsonyát főztem, kenyeret sütöttem......ezért aztán nem értem rá itt GAZolni
6:03:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
7:44:pm bau :
Hol vagytok? Mindenkit elvitt a KRAMPUSZ?
5:30:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:09:am bau :
Köszönjük!
7:56:am sede :
Sziasztok, cseréltem.
5:26:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
4:25:pm bau :
Kedves Sede!Kérjük a téli fejlécet! Boldog karácsonyt Nektek.
12:39:pm Bojtárgazdi :
Köszönöm! Sikerült!
5:56:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!....bOSZI ZÁS MEGY!!!
12:43:am Bojtárgazdi :
Kérek szépoen boszizást a targoncavizsgázó BojtiZsombornak!
12:42:am Bojtárgazdi :
Szia Mka!!!!
10:55:pm molnarka :
Sziasztok! Benéztem!
5:08:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!...MEGJÖT T A HÓ!!!!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Luffa
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Luffa
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
diju
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.02.18, 00:15    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

HAHÓ!

Nemrég értem haza, ma a székesfővárosban csalinkáztam és betértem egy (nem kettő Smile ) , a furfangosság istenéről elnevezett gazdaboltba, ahol is két féle luffa magot lehet kapni, a magyart (110,-Ft), amit a kerteket ellátó mag forgalmaz és a spanyol félét (~270,-Ft). A magyar tartalma cca 10 tökmag. Ilyen volt és lett nekem is. Akkor hajrá és karácsonyra mi is fürödhetünk- ajándékozhatunk! Én március végén belerakom cserépbe, aztán májusban ki, hátha akkor beérik.... Sok sikert és bő termést mindenkinek!!!

szörnytánc

"Ha látod mi a lényeg
Semmit sem értesz"
R.Smullyan
Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2006.02.15, 23:26    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok, nem tűntem el, de nálam csúcs-szezon van, rövidesen itt a vetés és még terv sehol, meg logisztika se' .
Igyekszem a tökömmel mindenkit kielégíteni - már ha nem értitek félre a dolgot Smile
Írjatok és igyekszem mindenkinek küldeni pár szem magot. Én már láttam idén ilyet boltban is, a Kertimag kínálatában!
Rövidesen széles sávról tudok korlátlanul csevegni Smile
Addig is üdv mindenkinek:Frint apó
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése
diju
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.02.15, 12:34    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!

Örülök, hogy ezt itt megtaláltam, mert tavaly vettem magot, de aztán nem dugdostam el - szerencsére, mert olvasom, hogy kicsit elő kell nevelni. Anno a netről leszedtem lét kis cikket, azt ide beteszem:

LV. évfolyam 240. (15507.) sz 2003. október 14., kedd
NÉPÚJSÁGBAN!
kertészmérnök célja:
Az idehaza kevésbé ismert szivacstök termesztése
Kilyén Attila
Marton Hilda Marosvásárhelyen él, idén államvizsgázott a Szent István Egyetem nyárádszeredai távoktatási tagozatán. Államvizsga-dolgozatát az országszerte kevéssé ismert szivacstök termesztésérôl, felhasználásáról írta. Kitûnô minôsítést kapott. Kezdô kertészmérnökként próbálkozott a nevezett haszonnövény termesztésével.
Az eddig tájainkon ismeretlen szivacstököt szülei nyárádszentmártoni földjein termesztette 12 áron az 1999-2000-es mezôgazdasági évben, miután ugyanazon a településen egy gazda termesztette és exportálta. Tôle szerzett magot, de többet semmit, nem árulta el például, hogy melyik ország vásárolta fel a terméket. Hilda számára örök titok maradt, ugyanis néhány éve a névtelen termesztô elköltözött külföldre. Az államvizsga-dolgozata miatti elfoglaltsága nem engedte, hogy folytassa a szivacstök termesztését. A növényt, a végterméket, bemutatta Nyárádszeredában, a mûvelôdési otthonban a kertészképzés X. évfordulója alkalmából szervezett kiállításon. A látogatók csak ámultak- bámultak. Hilda szórólapon tájékoztatta az érdeklôdôket, de nem reklámszöveggel, hanem a szivacstök szakmai bemutatásával. A nyárádszeredai bemutató elôtt a termékével elutazott Iasi-ba és Konstancára. Fôleg az orvosok érdeklôdtek a szivacstök iránt, ugyanis ez a mûtéteknél használható a mûanyag körömkefe helyett.
- Az emberiség egyik legidôszerûbb gondja a környezetszennyezés - mondja Marton Hilda. - Az ökológiai egyensúly felbomlásának megállítása elsô számú cél. Feladataink közé tartozik a levegôtisztaság, a vízminôség, a természet védelme, a növény-, és állatfajok óvása, a talajszennyezés és pusztulás megakadályozása stb. Ilyen körülmények között fontos olyan nyersanyagok elôállítása, termesztése, amelyek segítségével elérhetjük céljainkat. Egyik ilyen nyersanyagforrás a kabakosok családjába tartozó kúszónövény, a Luffa cylindrica.
- Megkérem, mutassa be tulajdonságait.
- Pontokban fogalmaznék: mivel termeszthetô, kiapadhatatlan alapanyagforrás; hulladéka biológiailag felszívódó, nem szennyezi a környezetet; feldolgozható, különbözô formára alakítható; ipari feldolgozással különbözô szûrôk elôállítására alkalmas; a papírgyártás alapanyagául szolgálhat; alkalmas mesterséges anyagokból készített csomagolótermékek helyettesítésére.
- Külföldön már bizonyos termékek alapanyaga.
- Az aromaterapeuták (masszázs-olajjal) használják elôszeretettel. Bécs egyik szállodájának a fürdôszobáiban csak ilyen szivacsokat használnak. Ez a szivacs a legalkalmasabb a jó zuhanyozáshoz, az erôsítô alámerítkezô fürdéshez. Segít eltávolítani az elhalt bôrszövetet, aktivizálja a vérkeringést, kitûnô eszköz a testmasszáshoz. Használható a háztartásban is asztaltakarításhoz, konyhai és fürdôszoba- tartozékok takarításához csiszolóvászon helyett. Különbözô ajándéktárgyak és mütyürök is készíthetôk a szivacstök rosthálózatából. Szép és érdekes virágkötészeti alapanyag. Házilag készíthetô belôle luffapapucs és luffaszappan. A virág rügyei, szára, zsenge levelei valamint a kis zöld gyümölcsök ehetôk.
- Miként nyerhetô a feldolgozható termék?
- Ôsszel az érett termések teljes kiszáradása után a külsô bôrszerû epidermisz eltávolításával, a termés alakját megtartva elôtûnik a rostok világosbarna szövedéke. Ahhoz, hogy feldolgozható alapterméket nyerjünk, elôször a termést áztatni kell egypár napig, utána hámozni, megtisztítatni a magoktól, majd tiszta bô vízben addig mosni, amíg csak a rosthálózat, vagyis a luffaszivacs marad. Ezután napon szárítjuk. A különbözô formájú és sűrűségű szivacsból festve, lakkozva dísztárgyak is készíthetôk, tartódobozok, kalapok, legyezôk.
- Említette, hogy Európa országaiban nagy az érdeklôdés a szivacstökbôl készült termékek iránt. Ön felmérést végzett idehaza...
- Romániában egy bukaresti cég Nagyváradra szállítja a mosott szivacstököt.
Marton Hilda a Nyárádszentimrén termesztett szivacstököt legközelebb Magyarországon, a Szent István Egyetem által szervezett, október 25-én kezdôdô háromnapos kiállításon mutatja be. .

ÚJ SZÓ / KERTÉSZKEDŐ (Új Szó, 2004. május 7.)

Aktuális kerti teendok: a tökfélék vetése
A kert díszévé válhat

Ha a talaj nem túl nedves, és homérséklete elérte a 8–9 fokot, trágyával dúsított fészekbe vethetjük a spárgatök, cukkini, csillagtök, sütotök, lopótök, kolbásztök, laskatök és a dinnye magvait. Ha csak kiskertben gazdálkodunk, akkor érdemes a tököt pergolára felfuttatnunk. Ezzel a nedvességet is távol tartjuk a tök termésétol, így csökkentjük a gombás és baktériumos betegségek kialakulásának esélyét. Eso után hamar megszárad a tök mindkét oldala.
Gondoljunk a tekintélyes méretu termésre, amelyet függoleges helyzetben csak nagyon nehezen bír el a szár. Az ido elotti letörés elkerülése érdekében kössük bele egy eros, de vékony hálóba, amit a támrendszerhez erosítettünk. A rácsra futtatott tök indáival tökéletesen megkapaszkodik, így az egész növény díszére válhat kertünknek. Kimondottan befuttatásra alkalmas a kolbásztök (Lagenaria siceraria var. turbinata), amelynek combvastagságú termései akár két méter hosszúra is megnyúlhatnak. Érdekesség a luffa-, vagy más néven szivacstök (Luffa cylindrica), amelynek érett termésérol a bort lehúzva mosakodásra alkalmas szivacsszeru képzodményt találunk belsejében. (kertpont.hu)
ÚJ SZÓ-TIPP

Most meg írok Frintnek, hátha mégis tesz fel képeket a Tökeiről! Laughing
Pá-pá

"Ha látod mi a lényeg
Semmit sem értesz"
R.Smullyan
Smile
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Email küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
Vackor
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2006.02.15, 07:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

dodo írta:
Frint!

Teljesen eltüntél?

Semmi válasz?

Remélem nem ette meg a luffa! Smile Smile
Én hiába kerestem luffa magot a bótban Sad Lehet, hogy csak nagyobb városokban van? Még a szekszárdi Tescoban sem kaptam.
Lehet, hogy Frintet kell zaklatom érte...
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.12.17, 21:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Pumukli írta:
végül is hogyan kell készíteni ?

Kedves Pumukli, nem túl nehéz... Az érett/majdnem teljesen érett luffát levágjuk a szárról, és a héjat eltávolítjuk. Minél érettebb, ez annál könnyebb feladat. Aztán folyó víz alatt kell mosni, rázogatni, ütögetni, hogy a közel 200 mag kimásszon belőle. Ha ezel készen vagyunk, a legegyszerűbb mosógépbe tenni és tarka ruhákkal együtt kimosni 40 fokon. A vizes luffaszivacs ilyenkor már nagyon hasonlít későbbi önmagára. Smile
Én, mielőtt használatba venném fertőtlenítem, erre a célra a közönséges hypo a legjobb. Mintha fehér ruhákat hipóznál, ugyanúgy. fél óra múlva alapos mosás, kiszárítás, és KÉSZ.

Ha vmi még érdekel, kérdezz, szívesen segítek. Frint
Vissza az elejére
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.29, 19:22    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bár lassan télbe hajlik az idő, még csak most fejeztem be a luffák szivaccsá való feldolgozását, "komoly technológiát" dolgoztam ki; 1 óra alatt a nyers tökből fertőtlenített szivacsom van!
Az idei termésből 9 darabot sikerült feldolgoznom, nagy örömömre. A kész szivacs látványnak sem utolsó, a használata pedig... Laughing
(remek karácsonyi ajándék lesz belőlük...)
Frint
Vissza az elejére
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.14, 22:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Aisa, nem csináltál semmit sem rosszul, ez egy hosszú tenyészidejű tökféle, lehet, hogy későn vetetted el csupán. Nagy cserépbe kell vetni április elején, és óvatosan földlabdával kitenni az első meleg májusi napon. Aztán fényt és vizet neki!!! Képes 15 métert is nőni...Talán 2006-ban jobb nyarunk lesz, végülis ez egy afrikai-arab klímához szokott növény! Frint
Vissza az elejére
Aisa
Almafa
Almafa

HozzászólásElküldve: 2005.11.14, 12:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Frint! Én vettem a boltban ilyen magot, rendesen megörültem és gondoltam, milyen jó kis ajándékokat fogok belőle gyártani.
DE. Hiába tutujgattam, palántáztam, óvtam, védtem a tökömet, nem sikerült felnevelnem egyetlen árva termést sem.
Folyt a szára mint akit kergetnek, de virágozni csak augusztus végén kezdett, szeptemberben láttam, hogy pici termés is képződött rajta, de sajnos mielőtt beérett volna, meg is fagyott. Kb. 10 cm-esre nőtt.
Vajon mit csináltam rosszul? Más tökeim nagyon jól sikerültek az idén.
Vissza az elejére
Molnarka
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2005.11.13, 09:12    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én is kipróbálom és megmunkálást majd a férjemre bízom,ha ennyi kézimunkát igényel!
Köszönjük,hogy felhívtad rá a figyelmünket!
Frint
Hajtás
Hajtás

HozzászólásElküldve: 2005.11.12, 21:54    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok, nagyon örülök, hogy ennyien érdeklődnek a "tököm iránt" Smile
Szóval: magot bármelyik nagyobb vetőmagboltban lehet venni, de a hozzászólókat a saját készletemből szertném ellátni Smile
Van bőven, egy növény vagy 200 magot termel...
A feldolgozás nem egyszerű, főleg nem akkor, ha csak félig, háromnegyedig érett meg.
Tapasztalatom szerint az érettség és a rostok állaga, dörzsölőképessége között szoros összefüggés van. A teljesen érett tökből kinyert szivacs mintha érdesebb lenne. Még van 4 félérett tököm a kamrában, holnap megint nekiugrok legalább kettőnek.
A luffa egyik értékét a feldolgozás kézimunka igénye is adja, nekem sok erőfeszítésbe kerül, mire készen lesznek. De nagyon szívesen bíbelődök vele.
Vissza az elejére
Áfony
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2005.11.12, 10:06    Hozzászólás témája: Re: válasz Hozzászólás, az előzmény idézésével

Eperke írta:

Tengeriszivacsot használok évek óta,de ha ez finomabb akkor pláne érdekel.

Finomabbnak nem mondhatnám, talán inkább frissítőbb a használata. Very Happy Very Happy

.

Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése
gyurma
Fűzfa
Fűzfa

HozzászólásElküldve: 2005.11.12, 07:24    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Sziasztok!!

Csak csatlakoznék az előttem szólókhoz, hol lehet ilyen magocskát szerezni??? befőtt hami
Vissza az elejére
Eperke
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2005.11.12, 06:54    Hozzászólás témája: válasz Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Frint!

Érdekel a tököd............ hol lehet magot kapni ,én eddig nem hallottam rola.
Tengeriszivacsot használok évek óta,de haez finomabb akkor pláne érdekel.
Vissza az elejére
Bambi
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 22:51    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Gingko azt keresed ami szárazon kemény, vizesen pedig puha "lötty"?
Ha bemész egy spec. bababoltba ott tuti hogy lesz. Én is ott szoktam
a gyerekeknek venni.
Vissza az elejére
kriszti
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2005.11.11, 22:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Szia Frint! Very Happy

Jó, hogy újra látlak és remélem mostmár gyakrabban! Wink

Szóval ha jól értem, hogy te ezt a szivacsnak való tököt, a saját kertedben termesztetted, majd "elkészítetted szivacsnak és most megosztod velünk tapasztalataidat.

Hát örülök neki és én is szívesen kipróbálnám.

Hol lehet ilyen luffa tök magot szerezni?
Kell palántázni, vagy csak elveted a magját?
Ha lesz érdeklődés, akkor továbbra is megosztod velünk a tapasztalataidat?
Mondjuk a szivacskészítés fortélyairól?
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... , 17, 18, 19  Következő
18 / 19 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban