Csatlakozott: Mar 22, 2004 Hozzászólások: 21768 Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Elküldve: 2005.12.02, 12:35 Hozzászólás témája:
Virághagymász!
Köszönjük a segítséget!
Nekem ez a magrólvetés még nem jutott eszembe,Hibiszkusz volt az eredeti kérdés feltevője,de nagyon jó hogy megkérdezte,mert az én ciklámenem is volt már ilyen magocska.
Ha megint érlel magot,akkor megpróbálom az útmutatásod alapján a megvetést én is. _________________ https://www.facebook.com/groups/831348293578611/?fref=ts
A ciklámen gumótípus szerint a folyamatosan gyarapodó, nem pusztuló csoportba tartozik, tehát addig nő, míg el nem pusztul a növény. Sajnos a vegetatív szaporítás (gumó szétvágása nyugalmi időszakban) igen bizonytalan, ráadásul nem szereti, ha bolygatják. Az egyetlen olcsó mód magról való szaporítás. Amint a termések beérnek a tok felreped és lassan kipotyognak a magok.
A kiesett magokat legalább 2-3 hétig tartsuk szárazon, majd március végén, április elején vessük el őket. A magok csak sötétben csíráznak! A csírázás elhúzódó, akár 2 évig is eltarthat a télálló fajok esetében. Kétszíkű létére csak egy sziklevelet fog kinevelni, a másik a föld alatt marad. Optimális körülmények között minden második kikelt csíranövényből lesz felnőt növény. A tavaszi magvetésből azév őszére már lehet virágzó növény. _________________ Üdv,
VH
Csatlakozott: Mar 22, 2004 Hozzászólások: 21768 Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Elküldve: 2005.12.01, 16:35 Hozzászólás témája:
Kedves Virághagymász!
Ez a ciklámenom már 4-5 éve megvan.Szeptembertől virágzik januárig, aztán pihen, tavasszal viszem a kertbe, a kert délnyugati részébe, ujra hajt, majd elkezd virágozni. A méhecskék beporozták a virágot, és gumót növesztett. A kérdésem az, mit csináljak a gumókkal, mert szeretném szaporitani őket.
Tulipa praestans 'Füsilier'. 11/12-es körméretű hagyma.
Elég meglocsolni, mielőtt nagyobbat fagyna este (kb. -5°C), és utánna ahogy leírtam takarni.
Ha hamarabb szeretnéd csak magamat tudom ismételni (nézd meg az oldalamon!). _________________ Üdv,
VH
Csatlakozott: Dec 12, 2004 Hozzászólások: 36770 Tartózkodási hely: TB.
Elküldve: 2005.11.14, 19:05 Hozzászólás témája:
Köszönöm virághagymász!
Itt egy fotó a tulipokról:
Korai,márc. virágzású tulipa praestr..s
Csak tömblakás erkélyén tudom teleltetni.
A hagymák nagyok voltak,kb 5 cm.
3 hete ültettem,és kicsit meglocsoltam,
de nem tudom ,hogy tovább is kell-e?
Tavasszal szeretném,ha korán lenne virágom az erkélyen. _________________
Igen, 5-9°C-on tartsd a bogit, (ő most telet kap) és utánna teheted lassan melegebbre (lassú= legfeljebb 3-5°C-ot emelj naponta szobahőmérsékletig, mert besülhet a bimbó), de azt is megteheted, hogy -2 és +5°C között telelteted, és nem hajtatod, meg, hanem március közepétől (mikor este már nem fagyogat) kirakod az ablakpárkányra, vagy ahol csodálni szeretnéd.
A boglárka tudniillik (amint már a honlapomon is írtam) mediterrán területről származó növény, mint az Iris × hollandica, az Ixia viridiflora, Sparaxis tricolor-t, Anemone coronaria-t (az Anemone blanda viszont -34°C-ig télálló!!!) és a Dichelostemma ida-maia, ezek csak kicsit szeretik a hideget (úgy -5 -8°C-ig), persze fokozatos szoktatással ez növelhető. Viszont ezeket a növényeket fagyérzékenynek kell kezelnünk, mert hollandok, olaszok és franciák termesztik főként európában, és az ő klímájuk sokkal enyhébb mint a miénk. _________________ Üdv,
VH
Mekkora hagymák voltak (a válasz a csomagoláson rajta lessz), és pontosan milyen fajták(fajok)? Mikor ültetted? Milyen körülmények vannak? (úgyértem panelban, kertesházban laksz-e)
Amit általánosan elmond6ok, hogy a tulipán hagymát ilyen esetekben talajszintbe, vagy néhány centivel a talajszint alá kell ültetni.
A tulipán nem szereti, ha átfagy a hagymája, ezért ha kertesházban élsz, megkérlek, hogy a ládát ásd be a talajba, úgy hogy a felső széle éppen talajszintben legyen, majd szalmával (legalább 10 cm), fűrészporral (legalább 5 cm) vagy 2-3 réteg fenyőgallyal takard (egészséges, dús lombút válassz). Előbbi kettőt érdemes még nejlonfóliával / szemeteszsákkal takarni a téli csapadék ellen. De mielőtt ezt megtennéd, ne felejtsd el megöntözni, hogy csak kissé nedves legyen. (A víz fagyáskor 8% térfogatnövekedést szenved el. Magyarul 10 liter víz ha megfagy nyolc decivel több jég lesz!)
Ha panelod van, akkor maximum 10°C-os helyen (pl.: garázs; lépcsőház, ha nem lopnak; erkélyen) teleltesd. Ha van erkélyed, akkor bugyoláld körbe az edényt legalább 5 cm vastagon (de lehet több is) rongyokkal, és helyezd esőmentes helyre. Ha időközben ráesik a hó ne seperd le, mert a hó a legjobb téli hőszigetelő (1 cm hó alatt is már 0°C van!).
Ha jól értelmeztem te csak azt szeretnéd, ha rendes időben (tehát amikor a többi tuli is nyílik) virágozzanak a növények. Amennyiben hamarabb szeretnéd, akkor az oldalamon a hajtatás részt olvasd el. (Ez annyira jó, hogy a Kertészetin a hallgatók és a doktoranduszok is ezt tanulják) _________________ Üdv,
VH
Ilyen esetekben , amikor a hagyma veszélyben van már nem foglalkozunk a gyökerekkel. Azt javaslom, hogy egyáltalán ne öntözd, sőt, ha értékes a növény akkor szedd ki a földből, és a gyökereket vágd vissza. A rothadt részt és még legalább 1 cm egészséges gyökeret vágj le, majd szárítsd le a hagymát. Ebben az esetben (mivel félünk a rothadástól, míg új gyökerei nem lesznek) nem javaslom, hogy elültesd a növényt, míg tavasz nem lesz.
Mivel nálunk a nappalhosszúságok folyton változnak, szerintem az a legjobb, ha február közepéig nem ülteted el.
Ha nincs gyökere, de legalább 20 cm a körmérete, akkor várhatóan 8 hét múlva kezd el virágozni.
Semmi esetre se szedd ki az amarilliszeket a cserépből, és ne is öntözd őket!!
Ez eléggé türelemjáték az amarillisznál, ha csak 1-2 levele van azt levághatod, de ha több várd ki míg fegfeljebb 2ő lesz.
Nem kell megijedni!
Két évvel ezelőtt esős ősz volt és nekem karácsonykor még leveles volt az amarilliszem (=lovagcsillag) _________________ Üdv,
VH
Kedves Virághagymász! Köszi a gyors választ. Egy dolgot nem értek tisztán: Akkor most hagyjam a boglárkákat 5 C-on és utána vigyem melegebbre, vagy fordítva?
A szellőrózsákból 2 fajta van, az egyik "Anemone Mr. Fokker", a másik színkeverék. Közelebbit nem tudok sajnos . _________________ "Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek."
(Babits)
Csatlakozott: Dec 12, 2004 Hozzászólások: 36770 Tartózkodási hely: TB.
Elküldve: 2005.11.12, 17:19 Hozzászólás témája:
Kedves Hagymász!
Egy egyszerűnek látszó kérdést tennék fel!
Erkéyre,virágládába tettem el tulipánhagymákat.
Kint szeretném hagyni dísznek.
Mit kell vele tennem,hogy a szép kis hagymák kinyíljanak?
Locsolni?-sötétbetenni?stb...?
Köszi előre is! _________________
Csatlakozott: Oct 08, 2005 Hozzászólások: 1168 Tartózkodási hely: Veszprém
Elküldve: 2005.11.12, 15:38 Hozzászólás témája:
Virághagymász!
Jó hogy mondtad, hogy ültessem át az amarilliszt!Ha hagyom, szerintem hamarosan elrohadt volna!Olyan földben volt, ami nagyon-nagyon tartja a vizet.A hagyma legkülső rétege és pár gyökér már el is kezdett rohadni, azokat eltávolítottam( a gyökerek kb. 70%-a szerencsére még ép volt).
B típusú virágfölbe ültettem.Most kicsit hanyagoljam az öntözést, hogy rendbejöjjön?Ugye megmarad?
Csatlakozott: Oct 26, 2005 Hozzászólások: 1391 Tartózkodási hely: Magyarország
Elküldve: 2005.11.12, 15:07 Hozzászólás témája: Boglárka és szellőrózsa
Kedves Katicka,
A Ranunculus asiaticus valóban nem télálló, cserepezd fel (már megvan!) és fagymentes, világos helyen teleltesd. Ha 17-18°C-on és kellő fényben tartod egy legalább 6-8 hetes +5°C-os kezelés utáb egyszercsak befog virágozni. Az Anemone coronaria pegif fagyérzékeny, ezért fenyőgallyakkal takard, vagy egy 2-3 cm vastag hungarocellel, viszont ha Anemone blanda-d van akkor nem kell semmi, csak egy 5-10 cm-vastag lomb (erdőszéli növény, így jobb neki).
Remélem segítettem! _________________ Üdv,
VH
Szia kedves Virághagymász!
Először is hadd mondjam el hogy nagyon tetszik az oldalad. Minden növényről találtam valamit, amiket kerestem.
Van egy olyan problémám, hogy elültetés után vettem észre, hogy kikeltek az ázsiai boglárkáim. Megnéztem a csomagolását, és láttam hogy nem fagyálló, tavasszal kellett volna elültetni. Kivettem őket cserépbe és most ott csücsülnek. Mi a teendő velük? Milyen helyre tegyem a cserepeket?
A másik, hogy a szellőrózsák is kibújtak az enyhe időben. Nem fognak kifagyni? Betakarjam őket?
Előre is köszönöm.
Katicka
Csatlakozott: Dec 11, 2004 Hozzászólások: 3564 Tartózkodási hely: Cegléd, Pest megye
Elküldve: 2005.11.11, 17:25 Hozzászólás témája:
Akkor én ide is másolom az Amarilliszes topicból a kérdésemet:
kedves Virághagymász!
Először is gratula a weboldaladhoz!
Az ide vágó kérdésem az lenne, hogy:
nem ültettem ki az amarilliszeimet a cserepekből a tavasz végén, hanem szokott helyükön a Ny-i fürdőszoba-ablakban vannak. (Elég nagy méretű ablak)
Tápoldatoztam őket, az egyiknek 10 a másiknak 5 levele van.
Sanos, még mindíg, pedig már réges-régen nem öntözöm, csak a lakás páratartalma 60% körül (és fölött!) van folyamatosan.
Összesen 1-1 levelet sikerült majd' 2 hónap alatt leszárítanom.
Hogy fognak így pihenni?
Már arra is gondoltam, hogy mi lenne, ha kiütném a cserépből és levágnám a leveleit?
Nagyon drasztikus szerinted?
Azért gondoltam erre, mert kaptam hollandiából augusztusban egy hatalmas hagymát, meg 3 kisebbet:
és ezeken is úgy láttam, hogy a levelek le lettek vágva...
Nagyon kíváncsi vagyok a véleményedre. Előre is köszönöm:
eveloagi _________________ "Senki a világon nem képes bejárni útját baráti segítség nélkül."-Balzac-
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban