Csatlakozott: Aug 22, 2005 Hozzászólások: 42847 Tartózkodási hely: Budapest
Elküldve: 2020.12.19, 06:30 Hozzászólás témája:
KÁLLAY ILONA ÉLETE
Kállay Ilona (eredeti nevén: Munk Ilona, Miskolc, 1930. december 14. – Budapest, 2005. július 15.), színművész.
Édesapja Munk Imre, édesanyja nagykállói Kállay Ilona, akit hétévesen veszített el, 1938. április 4-én. Művésznévként később az édesanyja nevét vette fel.
Először kirakatrendezőként és segédgrafikusként dolgozott, de egy amatőr színjátszókörben felfedezték színészi tehetségét. Első férje Szénási Ernő színművész volt.
Jelentkezett a Színház és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1955-ben diplomázott, majd a József Attila Színházhoz került.
1982-ben szerződött a Vidám Színpadhoz. 1997-től haláláig a székesfehérvári Vörösmarty Színház tagja volt.
Sokat foglalkoztatott színésznőként a színpad mellett rendszeresen szerepelt a rádióban és a televízióban is.
Leginkább színházi művészként volt ismert, bár számos filmben is emlékezetes alakítást nyújtott. Főbb színpadi szerepei közé tartozott Tatjána Gorkij Kispolgárok-jában, Szidónia Csiky Gergely Buborékok című színművében és Orbánné Örkény István Macskajáték című tragikomédiájában.
Számtalan színmű érzelmes, okos, végzet asszonya szerepét, vonzó nőiességgel játszotta el, így a kommersz darabok hősnői is egyéni figurák lettek alakításában. Játékából nem hiányzott az irónia, sőt gyakran a játszott figura kritikája sem. Ha kellett, akkor kiállhatatlan, kapzsi, házsártos vénasszony is tudott lenni, de egyéni figurákká varázsolta a butuska vígjátékok főhősnőit is.
Játszotta a Miladyt (Dumas: A három testőr), Mária Dominika hercegnőt (Molnár Ferenc: A hattyú), Millernét (Schiller: Ármány és szerelem). Csiky Gergely A nagymama című vígjátékában 1955-ben a fiatal lány, Piroska szerepét kapta, pályájának végén ugyanebben a darabban eljátszhatta a Nagymamát is.
Ez utóbbit pályafutása egyik legfontosabb állomásának tartotta. A darab más szempontból is meghatározó jelentőségű volt életében: 1955-ben az olvasópróbán ismerte meg későbbi férjét, Kautzky Józsefet, akivel ötven évig éltek példaszerű, boldog házasságban. Kállay Ilona jellegzetes hanghordozását, kissé fanyar személyiségét számos filmben és tévéjátékban kamatoztathatta, ezek között volt a Kristóf, a magánzó, A fekete város, a Muslicák a liftben, a Hamis a baba, a Gyermekgyilkosságok vagy a Szerelem első vérig.
A kilencvenes években egyik állandó mellékszereplője volt a Szomszédok című, nagy sikerű teleregénynek. Életvidám volt, tudta élvezni az élet adta apróbb örömöket, örült színházi sikereinek, amelyek élete utolsó éveiben talán többször találták meg, mint fiatalon. Úgy érezte, bírja erővel, összpontosítással, képes bármilyen hosszú szöveget megtanulni. A hetvenedik születésnapján kijelentette: nem érzi magát öregnek, csak idősnek, és habár száz évig nem kíván élni, szeretné, ha még így maradna egy kicsit. A hetvenötödik születésnapját azonban már nem érhette meg, hosszú, súlyos betegségben halt meg, 2005. július 5-én.
A Jászai Mari-díjat két alkalommal, 1961-ben és 1965-ben is átvehette, 1979-ben érdemes művész címmel tüntették ki, 1997-ben megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét, 2001-ben pedig a Vörösmarty-gyűrűt.
Kállay Ilona és az élet Párizsban
https://www.youtube.com/watch?v=9jrifAX2dVQ
*
Szécsi Pál - Kállay Ilona - Gyere velem
https://www.youtube.com/watch?v=pX8Ssx--cTk
*
Georges Feydeau: A férj vadászik
https://www.youtube.com/watch?v=RPBG40QB_9A...
*
Kállay Ilona 70 éves - Székesfehérvár
https://www.youtube.com/watch?v=U0X3_Ukzuvo
*
Forrás:https://hu.wikipedia.org/wiki/Kállay_Ilona
https://port.hu/adatlap/szemely/kallay-ilona/person-4617 _________________ "Az élet szép!
Tenéked magyarázzam?"
Heltai: A néma levente
Csatlakozott: Aug 22, 2005 Hozzászólások: 42847 Tartózkodási hely: Budapest
Elküldve: 2020.12.11, 06:58 Hozzászólás témája:
NAgyon szerettem az alakításait, bármiben is játszott!
Mai évfordulós/Ezen a napon hunyt el Schütz Ila (Budapest, 1944. január 5. – Budapest, 2002. december 11.) Jászai Mari-díjas magyar színművésznő, érdemes és kiváló művész. Schütz Ila 1944. január 5-én született Budapesten. Iskolái elvégzését követően, 1962 és 1964 között a Margit Kórházban adminisztrátorként dolgozott. Később szabás-varrást tanult, s a Népművészeti Ktsz-nél mint meós, azaz átvevőellenőr helyezkedett el, első színpadi szárnypróbálgatásai az ottani színjátszó körhöz fűződnek.
A bolondozó természetű, barátai által "örökké bohóckodónak" nevezett Schützi ezzel rátalált önmagára és hivatására. 1965-től járt a Színház és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1969-ben diplomázott. Főiskolás évei alatt is tagja maradt az Egyetemi Színpadnak, sőt a MAFILM Filmszínészképző Stúdiumát is elvégezte. Itt több ízben játszott együtt Benedek Miklóssal, aki úgy fogalmazott: „Schützivel sokat játszottam a főiskolán. Idősebbeknek néztünk ki a korunknál, ezért ránk lehetett osztani az öregebb szerepeket."
Diplomás színészként egy évadot a Komlós János által vezetett Mikroszkóp Színpadon töltött, de a komika szerepkörön kívül más feladatokra is vágyott, így 1970-ben a Madách Színházhoz szerződött. A társulatnak huszonkét éven át volt tagja, s szebbnél szebb feladatokat kapott. 1993-ban a József Attila Színházba szerződött, amelynek haláláig tagja maradt. Színpadi munkájával párhuzamosan a MAFILM és a Magyar Televízió is rendszeresen foglalkoztatta.
Munkájáért 1974-ben Jászai Mari-díjjal tüntették ki, az érdemes művész kitüntető címet 1981-ben, a Déryné-díjat 1997-ben, a kiváló művész elismerést 1999-ben vehette át. Életművét olyan nagysikerű színházi szerepek alkotják, mint Viola Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig, Kamilla Szigligeti Ede Liliomfi, Bernarda García Lorca Bernarda Alba háza, Natasa Csehov Három nővér, Eugénia Molnár Ferenc Olympia című darabjában. Számtalan színpadi szerepe közül a legemlékezetesebb Doris volt Slade Jövőre, veled, ugyanitt! című darabjában, amelyet majd négyszázötven alkalommal játszott Sztankay István partnereként.
Alakját több mint harminc játékfilm őrzi, így a Csend és kiáltás, Szép lányok, ne sírjatok!, a Hahó, a tenger!, A Pendragon-legenda. A televíziós produkciók sorában többek között A talpsimogató, a Tisztújítás, Az ördög cimborája, A medikus, a Régimódi történet, a Villámfénynél és az Eklézsia-megkövetés című drámaadaptációkban alkotott maradandót. Volt olyan időszak, amikor nem születhetett nélküle tévés bohózat vagy rádiókabaré, de élete végén már elmaradtak a felkérések. A neves komika férje halála után depresszióba zuhant, munkájában sem talált annyi örömöt, mint régebben. Schütz Ila 2002. december 11-én hunyt el. _________________ "Az élet szép!
Tenéked magyarázzam?"
Heltai: A néma levente
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban