15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
Összes látogató: 6
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Konyhakerti növények (14)
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Paprikák, chilik, Paradicsomok(5)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Milyen növényt vettem/szereztem ma (20 )
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Milyen növény ez?? (37)
Viaszvirág (Hoya) 18
Rózsák (19)
Fáink,cserjéink,virágaink metszése
Gloriosa Rothschildiana (2.)
Bokrok,...cserjék (10)

- Tábortűz témák:
Találd ki (28)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben (9)
Versek, költemények (4)
A Természet csodái zenei aláfestéssel.
A Tudat keresése (2)
IDŐJÁRÁS (60)
Gazlap SZAKÁCSKÖNYV (70)
JÓKÍVÁNSÁGOK (20)
Vicces történetek,...képek(16)
Jól sikerült képek...legalábbis szerintünk (25)
ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:01:am kutyus :
Jó reggelt!
5:59:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:28:am kutyus :
Jó reggelt! Itt van a NAGYHÉT!....nyakunkon a Húsvét
7:41:am etimami :
Szép vasárnapot mindenkinek.
8:19:am kutyus :
Jó reggelt
5:32:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
9:41:am Emmylie :
Szép napot
5:43:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
5:56:am kutyus :
Jó reggelt
5:25:am kutyus :
Jó reggelt!
4:51:am kutyus :
Jó reggelt kellemes, munkás hetet!
1:40:pm aszokfa :
Nagyon meleg van! Megégek a napon. Kéretik vissza a szép hűvös!
5:25:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
5:15:pm Bojtárgazdi :
én is örülök!!! Itt nem esik, csak hűvös van.
2:29:pm bau :
Szia Zsu! örülök Neked!
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

ÜNNEPI KÉSZÜLŐDÉS (5)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
tercsi
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.24, 18:17    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nálunk sosem volt veszekedés, nem volt idő rá, a szülök 24.-én is dolgoztak, sem a menüből, sem az ajándékozásból nem csináltak nagy faxnit.
Vendégeket sem hívtak mert pihentek.

Én sem fogadok vendéget, majd holnap megyünk a barátainkhoz társasozni.
A kaját összedobjuk, mindenki visz valamit, aztán elcsemegézzük.

tercsi
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
Szécsike
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.24, 17:57    Hozzászólás témája: .. Hozzászólás, az előzmény idézésével

Csajok! Ez a karácsony előtti összeveszés minden családban KÖTELEZŐ?? röhög
A minap hallottam,hogy ez a családok 97 %-ra vonatkozik a statisztika szerint. röhög2 Szerintem ez a felfokozott idegállapotnak köszönhető,mert akárhogyan tervezzük meg,a vége mindig a sietség. Very Happy

Bőségesen Wink előre dolgoztam,vártam a keresztlányomékat,majd jött a telefon hogy beteg lett a prücsök,nem tudnak jönni. Crying or Very sad 5 féle süti,jó nagy adag kocsonya,székelykáposzta,töltött hús,stb. Crying or Very sad
Így Ágikámnak telefon, hogy változtasson a tervén,ne süssön,viszek. Laughing
Csak Öcsi jött,és a "kicsik". Tegnap elmentek a fiamék,Öcsi ma délután,holnapra várom a fiamékat,holnapután meg mindenki együtt./remélem akkorra a lányom is jobban lesz,most még az ágyat nyomja/
Mi holnap fogunk összeveszni a fa állításnál. röhög

Kutyus csodaszép a fád az ajándékokkal és köszönöm a történetet. puszi2 puszi2
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.24, 13:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Emmylie
jobbulást a férjednek.
Nálunk is vannak még a családban betegek, remélem, 28-ára meggyógyul mindenki
Vissza az elejére
Emmylie
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.24, 13:09    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyon szép a fátok és sok ajándék is sorakozik alatta.
A mi fánk még kopasz.Tegnap a férjem és a fiam ki kereste a kertben és be is hozták.A fiamnak viszont dolgozni kellett menni igy majd ma jön valamikor délután ujra , majd vele diszitem fel a fát.
Nem nagyon ünneplünk karácsonyt ugyis csak 3-an vagyunk a lányomék majd jönnek talán 29 vagy 30-an.
Addigra talán már elmulnak a betegségek mindenkinél.
A férjem még jelenleg is inkább fekszik mert még mindig nem egészséges.
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.24, 12:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Az ajándékok becsomagolva várják 28-át, amikor összejön a család

A karácsonyfánk feldíszítve...kezd gyűlni alatta a mi ajándékunk Wink

Vissza az elejére
Emmylie
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.23, 23:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Esetleg meg tudjátok nézni az élö közvetitést ma (24-én) 17 orakor Oberndorfbol .

http://www.stillenacht.info/de/stille-nacht/feier.asp

A Stille Nacht

https://www.youtube.com/watch?v=q598IJ-LfV8
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.23, 05:52    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella

Megkeresem neked, mert csak ezt tettem be ide.

Sajnálom a veszekedést......nálunk is valahogy így zajlott korábban a karácsonyi előkészület: mindig összevesztünk a volt férjemmel.

::::::::::::::::::::::::::::::::
AMIT A FENYŐ ALATT ÉNEKELÜNK - 1. rész

A CSENDES ÉJ TÖRTÉNETE

Karácsonyi dalok nélkül ma már elképzelhetetlen lenne az egyik legszentebb, legszebb ünnepünk. Részei a templomi szertartásoknak, felcsendülnek otthonainkban, a fa alatt, és talán ezek az első dalok, amelyeket kisgyerekként mindannyian megtanulunk. Azonban ez nem volt mindig így, évszázadok jöttek és mentek, mire a közös éneklések beivódtak a karácsony ünnepi hagyományai közé.

Az első, valóban karácsonyi témájú dalok története, több feljegyzés szerint is, a 4. századra nyúlik vissza, ám egészen Assisi Szent Ferencig, vagyis a 12. század végéig nem igazán voltak általánosan elterjedtek, sokan úgy gondolták ugyanis, hogy nem illenek az ünnep szentségéhez, annak ellenére sem, hogy a legrégebbi karácsonyi énekek mindegyike vallásos témájú volt. Oliver Cromwell például még a 17. században is ellenezte, olyannyira, hogy egész Nagy-Britannia területén betiltotta a közös karácsonyi énekléseket.

A 19. századtól azonban valami megváltozott. Egyre több egyházi és világi zenésztől születtek ma is ismert karácsonyi melódiák, amelyek lassacskán nemcsak részei lettek az ünnepnek, de egyre nagyobb igény is volt rájuk. Erre az időszakra datálható a világ egyik legismertebb karácsonyi dalának, a Csendes éjnek a születése is, melyet eredetileg Josef Mohr osztrák pap írt Stille Nacht címmel, dallamát pedig Franz X. Gruber komponálta

Mohr nem ismerte apját, aki katona volt, de még az ő születése előtt faképnél hagyta a hadsereget és varrónő szeretőjét. Törvénytelen gyermek lévén Salzburg utolsó hóhéra lett a keresztapja, kiskora szegénységben telt. Végül a helyi plébános vette pártfogásába, aki felfigyelt a kisfiú zenei tehetségére, és gondoskodott iskoláztatásáról. Származása miatt csak pápai engedéllyel iratkozhatott be a szemináriumba, 1815-ben szentelték pappá. Szolgálatát Mariapfarr községben kezdte meg, 1816-ban itt írt egy hatstrófás verset, amelyről senki sem gondolta, hogy a világ legnépszerűbb karácsonyi éneke lesz. 1817-ben Oberndorfba helyezték át segédlelkésznek, ahol két évet töltött, ezután több helyen volt plébános. 1848. december 4-én Wagrainban halt meg tüdőbaj következtében.

A derék osztrák papra senki sem emlékezne, ha 1818. december 24-én nem hozta volna össze a sors a szomszédos Arnsdorf kántortanítójával, Franz Xaver Gruberttel.

Gruber egy felső-ausztriai család ötödik gyermekeként született, és már kicsi korától szerette a zenét. Szülei akarata ellenére kántortanító lett. Minden vágya volt, hogy egy olyan nagyobb faluban dolgozhasson, mint Oberndorf.
Josef Mohrral egy ivóban találkozott. Jól elbeszélgettek, majd együtt Mohr szállására mentek, ahol a segédlelkész elővette két évvel azelőtti karácsonyi versét. Gruber olvasni kezdte a szöveget, és szinte azonnal dúdolni kezdte az elképzelt dallamot. Így állapodtak meg, hogy Gruber megkomponálja a Mohr által írt vers zenéjét.

Gruber még aznap végzett a feladattal, így a karácsonyi misébe illesztve sor került a premierre. Mivel templomban az orgona elromlott, a legenda szerint egerek rágták szét a fujtatókat - gitárkísérettel. Kicsit tartottak is a merész ötlettől, hiszen abban az időben a gitárt inkább a szórakozáshoz illő zenélshez használták. Mivel azonban Mohr a szentestét akarta hívei számára szebbé tenni, (akiknek akkoriban kevés okuk volt az örömre: az addig az önálló salzburgi érsekséghez tartozó vidék 1815-ben került Ausztriához, lakói a napóleoni háborúk pusztításai miatt koldusszegények voltak, sokan éheztek), megkockáztatta a dolgot.

Az oberndorfi Szent Miklós-templomban a tenor szólamot a gitárkíséretet is biztosító Mohr, a basszust Gruber énekelte a gyülekezetnek, többségükben a Salzach folyó hajósainak és családtagjaiknak, a kórus pedig velük ismételte a versszakok utolsó két sorát.

Az ősbemutatónak helyet adó egykori templomot a 19. század végén elbontották, mert az épületet súlyosan megrongálták a pusztító árvizek. Helyén ma a Csendes éj-kápolna áll, mellette pedig az azonos nevű, a dalszerzők emlékének szentelt múzeum. Oberndorfban karácsony előtt minden évben megnyílik a különleges Csendes éj postahivatal, ahol azonos nevű postai bélyegzővel és bélyeggel látják el a leveleket és képeslapokat.

A hagyomány szerint a dalt egy Mauracher nevű tiroli orgonaépítő mester tette ismertté, 1833-ban Lipcsében dolgozott, és a helyi templomban karácsonykor előadta a művet. Mások szerint egy környékbeliekből álló énekegyüttes vette fel műsorába és adta elő Európa-szerte a Tirolban már nagy népszerűségnek örvendő dalt.

A Csendes éj futótűzként terjedt előbb német nyelvterületen, majd világszerte, szövegét 300 nyelvre fordították le (angolra John Freeman Young ültette át Silent Night címmel), és ma már kétmilliárd ember énekli karácsonykor.

A dalt szinte minden énekes előadta, aki karácsonyi albumot készített, a The Dickies nevű punkbandától Bing Crosbyig és Elvis Presleyig, a kelta énekesnő Enyától Mariah Careyig és Christina Aguileráig, s olyan népszerű filmek betétdala volt, mint az Igazából szerelem.

A népszerű karácsonyi dal 2011-ben felkerült az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára.

Kerestem egy olyan videó változatot, amelyen gitárral mutatják be a dalt, zenekari kísérettel. Ez természetesen nem az eredeti, de talán a hangulatot felidézi:
https://www.youtube.com/watch?v=3xp-8Vfk_U8
*
A dalok történetét ma 13:30-kor folytatom. Várlak benneteket akkor is!

Szerkesztő: Erdei B. Ágnes
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.12.23, 01:08    Hozzászólás témája: Ünnepi készülődés Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kutyus!
Visszanéztem vagy 3 oldalt, de nem találom az 1. részt. Elolvasnám. Tényleg érdekes a 2. rész.

.....................................
9,30-kor keltem. Mindenem fájt a "mézeléstől", de nagyon örültem, hogy előző nap kész lett, elmosgattam, felmostam.

Bezzeg a zember!
Felrobbant, mert még nincs elpakolva! Hordók, vödrök, eszközök megszáradtak reggelre, elpakolhatta volna.

Mondtam, most is előbb főzök és csak utána pakolok és mindent abban a sorrendben, ahogy én jónak tartom. Inkább a felcímkézett befőttet hordta volna le. Szerinte ne főzzek, pakoljak. Erre teljesen bepöccentem, ő azt hiszi, ha itthon vagyok, csak annyi a dolgom, hogy a fogára való főtt kajával várjam. Ha még akkor fő és fogára való, síkideg és azt mondja, ennek már kész kellene lenni. Én azt szoktam mondani, sötétig kellett volna dolgozni és akkorra kész lenne. Jó, nem napi renden van, de havonta vagy kétszer előfordul.
Én szenvedtem legtöbbet a mézkicsomagolástól, ő semmihez nem nyúlt, még emelni sem segített.
Az egész hatalmas logisztika, hogy ezt a konyhában meg lehessen csinálni.
Úgy összevesztünk, hogy beígértem, hogy többet Ostoroson semmit nem dolgozok a lovakra és a kapcsolódó papírmunkát sem végzem el, van nekem enélkül is elég dolgom. Akkor belekötött a virágaimba, hogy minek enny?. És neked minek annyi cipő, számold meg 20 pár van előlvéve és mind koszos, ki fogom hajígálni. Ő a gazjaimat fogja kihajigálni.
Mondtam, hagyja abba, mert mire hazajön, nem leszek itt és többet nem vagyok hajlandó a fát hordani sem.
Neki állt a koszos lábbeliket kihordta a teraszra, majd fát fűrészelt és egy részét lehordta. Természetesen hiába esett, nem hrdtam le a többit.

Ő még sosem szerelt ki mézet, fogalma sincs, mekkora munka. Ahelyett, hogy segítene, pofázik.
Minden karácsony előtt elpattan a húr. Hiába 5 perc, de nem tudom lenyelni.

Megfőztem a töltött káposztát és a konyhában pakolásztam, de még nincs kész. Ennek ellenére holnap a beiglit sütöm. Most este akartam a tésztát begyúrni és a töltelékeket megfőzni, de a zember a halászléjét főzte. Szuper! Nem eszek belőle, háromszor mosogattam miatta. Hogy én hogy utálom a halászlé főzését!

Holnap jönnek az unokák, a lányommal kézműveskednek és szerettem volna, ha a beigli sütésében is egy kicsit rést vesznek, de így még nem leszek a sütési szakaszban.
Ráadásul dupla adagot sütök, mert a fiam nem süt maguknak sem.
Elvégre dógozó ember, kimerült.
Amikor nálunk dolgozott, télen nagyon nem volt az. Nem tudom, elgondolkozik-e, hogy most mennyivel dolgozik többet a pénzéért és nem szabad. A más rabszolgája, szeintem a magunk rabszolgájának lenni jobb. Eszet önteni a fejébe nem lehet. Már ktszer volt a háta becsípódve.8 hónap alatt.
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.22, 06:10    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

KArácsonyi dalok története

AMIT A FENYŐ ALATT ÉNEKELÜNK - 2. rész

Délelőtt a Csendes éj című dal megszületéséről meséltem, most folytatom a sort a leginkább kedvelt karácsonyi dalok történetével.

A Jingle Bells egyike a világ legismertebb karácsonyi dalainak. A dalt James Lord Pierpoint írta, és 1857-ben publikálta, akkor még „One Horse Open Sleigh” („Egylovas nyitott szánkó”) címmel. A dal eredetileg a Hálaadás körüli ünnepi időszakra íródott, csak a későbbi időkben vált belőle karácsonyi dal.

A dal megírásának időpontja és körülményei annak ellenére homályosak, hogy a Massachusetts állambeli Medfordban lévő High Street 19 számú házon egy emléktábla látható, miszerint a dal abban a házban született 1850-ben. A Medfordi Helytörténeti Társaság szerint a dal ihletői a városban akkoriban tartott szánkóversenyek voltak.

A dal kottáját 1857. szeptember 16-án adták ki „One Horse Open Sleigh” címmel, majd 1859-ben újra kinyomtatták, akkor már „Jingle Bells, or the One Horse Open Sleigh” címmel. A dal kiadásának dátuma kétségessé teszi, hogy Medfordban írták volna, mivel abban az időben a szerző, Pierpoint a Georgia állambeli Savannahban volt az unitárius egyház orgonistája. Ugyanitt állt alkalmazásban a bátyja is, mint lelkész. Pierpoint abban az évben nyáron vette feleségül a polgármester lányát.

Az eredeti, 1857-es változat refrénjének a dallama meglehetősen különbözik a ma ismerttől, inkább komolyzenei stílusú volt.

A dal címe, „Jingle Bells” arra a csengőfajtára utal, melyet a lóvontatta szánkókon a lovak nyakába kötöttek, hogy az egymással szemben közlekedő szánkók ne ütközzenek össze. A hó ugyanis elnyelte a szánkók és a lovak zaját, így a szemből érkező másik szánkót nem lehetett volna időben észrevenni a csengők csilingelése nélkül.

Világszerte az egyik legtöbbet előadott ünnepi dalok egyike, a szerzőjét jelölték a Songwriters Hall of Fame-be. A dalt először az Edison Male Quartette rögzítette 1898-ban, majd a Hayden Quartet 1902-ben.

Az egyik legismertebb változatot Bing Crosby és az Andrew-nővérek készítették 1943-ban, a dalból több mint 1 millió darabot adtak el. A Jingle Bells legismertebb előadói között találjuk Louis Armstrongot, a The Beatlest, a The Chipmunkst, Judy Collinst, Nat King Cole-t, Perry Comót, Placido Domingót, Duke Ellingtont, Ella Fitzgeraldot, Spike Jonest, Barry Manilowt, a The Million Dollar Quartetet (Johnny Cash, Jerry Lee Lewis, Carl Perkins és Elvis Presley), az 'N Syncet, Luciano Pavarottit, a Smokey Robinson and the Miraclest, Frank Sinatrát, Fats Wallert és a Yellót.

A dal szövege az idők folyamán kisebb változásokon ment keresztül. A leggyakrabban az első versszakot és a refrént éneklik.
Különlegesség, hogy a Jingle Bells volt az első dal, amit az űrből is közvetítettek a Földre. 1965. december 16-án a Gemini-6 legénysége adta elő harmonikán.

Mindenki ismeri, de sokan nem tudják, hogy a Mennyből az angyal magyar dal, mi több, a karácsonyi énekek egyik legrégebbike. Szerzője nagy valószínűséggel a XVIII. században élt boconádi plébános, Szentmihályi Mihály. A kor a heves megyei településen is a zenés játékok elterjedésének időszaka volt, s különösen karácsony táján örvendett nagy népszerűségnek, a dalokat pedig diákok terjesztették házról házra járva.

Számos énekeskönyv jelent meg, köztük Herschmann István 1767–68-as kötete is, amelyben a Mennyből az angyal nyomtatásban is megjelent. A palóc vidék gyönyörű dala gyorsan elterjedt az egész országban, mindenek előtt Erdélyben. Először ugyanis ott állítottak az ünnepet megelőző szentestén karácsonyfát, ám az ajándékokat nem a kis Jézus, hanem a nagybetűs Angyal hozza.
Emiatt a Mennyből az angyalt sokáig erdélyi eredetű dalnak vélték, amely – mint kiderült, tévesen – az angyaljáráshoz fűződően lett a magyarság legnépszerűbb karácsonyi éneke.
A dalt először Vikár Béla vette fonográfhengerre 1910-ben. A felvételt Bartók Béla jegyezte le.

A másik régi kedvenc, a Kiskarácsony, nagykarácsony kezdetű, betlehemes pásztordal eredetére sincs pontos adat, annyi bizonyos, hogy Kodály Zoltán a Nógrád megyei Palotáson 1922-ben találkozott vele először, és jegyezte le népdalgyűjteménye számára.

A karácsony szó gyökere valószínűleg a latin incarnatio (megtestesülés), más felfogás szerint a szláv jövevényszavaink legősibb rétegéből származó, a téli napfordulóra utaló korcun (átlépő) igenév. E szóval a magyaron kívül csak a keleti szlovákok, a máramarosi ruszinok és a huculok jelölik az ünnepet.

A dal érdekessége, hogy a címében szereplő kiskarácsony és nagykarácsony a valóságban két külön ünnepet takar: nagykarácsony december 25-e, karácsony első napja, kiskarácsony pedig január 1-je, újév napja.
Az új esztendő kezdetén, egy héttel a kereszténység nagy ünnepe után egy zsidó hagyományra emlékeznek: az újszülötteket ugyanis nyolcnapos korukban metélték körül, és ekkor került sor a névadásra is. Ez történt egyébként Jézus esetében is. Miután pedig a keresztelő napja egyébként sem csupán vallási, hanem világi ünnep is, ezt tükrözi ennek a dalnak a gasztronómiai vigasságban kalandozó szövege is.

Természetesen azóta már számtalan fülbemászó zene született neves jazz, pop, sőt akár rock előadóktól is, ám valahogy ezeket a régi dalokat máig nem feledtük el, és a hagyományőrzők remélik, hogy ez az elkövetkező évszázadokban sem fog megváltozni. Legyen így!

(Forrás: Wikipédia és http://mindenamihallas.hu/…/a-regi-karacsonyi-dalok-tortene…; Czicze Andrea; http://www.borsonline.hu/…/egy-igazi-magyar-gyongysze…/73705 )

Szerkesztő: Erdei B. Ágnes
Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.21, 05:23    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Értem, Szécsike és köszönöm!

Elkészült a sütőben a töltött káposztám...........most reggel kitettem a teraszra a székek alá. Remélem, annyira nem lesz meleg, hogy baja essen!
Vissza az elejére
Szécsike
Őserdő
Őserdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.20, 21:29    Hozzászólás témája: ... Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kutyus szivem! Azért tettem be a papírzsepiket,mert ezek mosásnál nem okoznak gondot! Laughing
Nem leszel szöszös! Wink Puszi Puszi Persze a Lidiset /sem/ ismerem. Rolling Eyes
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.12.20, 20:47    Hozzászólás témája: Ünnepi készülődés Hozzászólás, az előzmény idézésével

Rendben, lányok.
.................................
Reményeim szerint holnap befejezzük, befejezem a méz kicsomaglását kilós kiszerelésbe. Utána rendbe vághatom a konyhát.

Tegnap este ki-ki elmondta, milyen kaja legyen karácsonyra. Semmi fantázis, a szokásos.
A férjem ragaszkodik a halászléhez és a rántott halhoz. A lét ő készíti el, de abból a lányommal nem eszünk, mert szokásosan sós lesz, csíp és sok-sok paprika, nekünk ehetetlen. A rántott halat én készítem el, azt eszi mindenki.

A lányom töltött káposztát szeretne. A piacon lehet jó savanyú káposztát venni, de én oda nem megyek a parkolási gondok miatt. A férjem megígérte, hogy holnap reggel elmegy érte.

Én francia salátát szeretnék, de a húslevesből kiszedett zöldségekből és főttt hússal. Tehát húsleves lesz.

Diós és mákos beigli, amit vélhetően én fogok sütni. Most érzek hozzá elég erőt. Vagy 10 éven át a fiam sütötte, meg odaát most is biztosan ő fogja sütni.

Asszongyák, sült hús nem kell. Köretek, egy gyümleves.
Természetesen nem egy nap alatt fog vénségem ennyit megfőzni, megsütni.
Van hurka, kolbász is.
Ezekkel szilveszterig ki lehet húzni.

Ma este megírom a bevásárló listát és holnap, ha belefér, bevásárolok.
Vissza az elejére
tercsi
Erdő
Erdő

HozzászólásElküldve: 2018.12.20, 18:38    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella!

Én is rosszul fogalmaztam,tudom mi a különbség.

tercsi
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.12.20, 11:35    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella
max. rosszul fogalmaztam, de tudom mit jelent az együttélés , a vele élés és az állattartás között a különbség Laughing Laughing
Vissza az elejére
Capsella
Tölgyfa
Tölgyfa

HozzászólásElküldve: 2018.12.20, 10:06    Hozzászólás témája: Ünnepi készülődés Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tisztázzunk egy fogalmat: az állattal való együttélést. Reméljük, ilyen nincs. Az emebr együtt lakik a házastásával, a gyerekével, más családtaggal, de állattal tán nem él együtt.
Egy-egy kutya vagy macska esetében, az együtt lakás.

A többi az állattartás vagy állattenyésztés fogalmába tartozik. Lóval, marhával nem szoktak együtt lakni
Tehát általában állattartásról van szó, ahol utódokat is állítanak elő, az állattenyésztés.
Ezek az utóbbiak nem a lakásokban, a házakban zajlanak, hanem istállókban és karámokban, legelőkön.

A magyar paraszt azért sosem volt olyan primitív, hogy ha nem volt muszáj, az állataival lakjon.
Petőfi Anyám tyúkja nyilvánvalóan az egyszem tyúkra vonatkozik. Gondolom, a róka elől, a hideg ellen menekítették be. De nagyon nem ez a magyar valóság.

Kutyát, macskát sok városi ember is tart a lakásában.

Az állattartás, állattenyésztés esetén ezt többnyire főtevékenységként űzik és olyanok, akik szeretik az állatokat. Ez is egy szakma.
A húst azért majdenem mindenki eszi, akkor is ha sokan lábecsülik a paraszti szakmát.Ez az alábecsülés olyan jól sikerült, hogy a fiatalok nem akarnak a mezőgazdaságban dolgozni, de lassan már Afrikában sem.

Legutóbb Capsella szerkesztette (2018.12.20, 20:23), összesen 1 alkalommal
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Tábortűz Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Következő
2 / 13 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban