Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 1560 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2018.09.18, 21:54 Hozzászólás témája: Konyhakerti növények
Lel01!
Bármilyen fokhagymát el lehet ültetni bármikor, de bizton számítani a termésre őszi ültetésnél csak az őszi fokhagyma fajták esetében lehet. Ezek jobban bírják a telet, mint a tavaszi fokhagyma fajták.
Az őszi fokhagyma fajták jellemzője, hogy következő évben a magszáron bulbosát nevelnek, amit azonnal el lehet vetni és következő év nyarára rendes fokhagymát nevelnek.
Az őszi fokhagyma fajták tavasszal hamar fejlődésnek indulnak, ezért hamarabb fel lehet őket szedni, mint a tavaszi ültetésű akár őszi, akár tavaszi fokhagyma fajtákat.
Jellemzője még, hogy tavasszal kevésbé tárolható, mint a tavaszi ültetésű fokhagymák.
Tudni kell még róla, hogy nemcsak ősszel, hanem tavasszal is el lehet ültetni, ez esetben valamivel kisebb hozammal kell számolni és később szedhető fel, de cserébe jobban tárolható, mintha ugyanezt a fajtát ősszel ültettük volna el Valamit valamiért.
Ha tavasszal duggatjuk az őszi fajtát, akkor is nevel bulbosákat, ez genetikailag benne van.
A bulbosa egy nagyon jó dolog, megtermeli a dughagymákat.
A tavaszi fokhagyma fajták - tudomásom szerint - nem hoznak bulbosát.
.....................................
Létezik vöröshagymából is áttelelő fajta.
.........................................................
Van borsó is, amit ősszel ellehet vetni.
.........................................................
Csatlakozott: Jun 19, 2006 Hozzászólások: 2148 Tartózkodási hely: Fót
Elküldve: 2018.09.18, 09:54 Hozzászólás témája:
Szia Lara!
Lehet a gazdaboltban is venni, de volt, hogy átlagos zöldségesnél vett fokhagymákat duggattam. Lényeg, hogy a szélső gerezdeket érdemes duggatni, amelyikből kinőtt a szára középen, azt nem. Ősszel duggatva kb júliusra lesz jó, akkor kell kiszedni, ha elszáradt a szára. _________________ Adj Uram erőt, hogy változtatni tudjak azon, amin lehet!
Adj türelmet, hogy elviseljem azt, amin nem lehet változtatni!
És adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tegyek!
Elküldve: 2018.09.17, 19:58 Hozzászólás témája: Áttelelő vöröshagyma és fokhagyma
Sziasztok Gazosok!
Szakmai tanácsot szeretnék kérni. Szeretnék az idén fokhagymát duggatni. Édesapám sokszor csinálta, de nem figyeltem meg (sajnos!), hogy milyen hagymát vett. Olyant amit bármelyik piacon lehet kapni, és elültette, vagy erre is van külön ültetőfokhagyma. Köszi a válaszokat! Gondolom, hogy még nem késtem el vele...
Csatlakozott: Aug 29, 2005 Hozzászólások: 3297 Tartózkodási hely: Soroksári-Dunaág
Elküldve: 2018.09.11, 19:12 Hozzászólás témája:
Kutyus, az is jó, ha termelőtől tudsz venni. Ennek a frissen szedettnek egész más, aromásabb volt az íze, mint amit üzletben vettem valaha. _________________ Éva
Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Csatlakozott: Aug 22, 2005 Hozzászólások: 36494 Tartózkodási hely: Budapest
Elküldve: 2018.09.11, 15:06 Hozzászólás témája:
BAgoly
gratulálok!!! fantasztikus lett a batátád!
Imádjuk mi is, de csak a piacon tudok venni, többnyire termelőtől, nem viszonteladótól. _________________ "Az élet szép!
Tenéked magyarázzam?"
Heltai: A néma levente
Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 1560 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2018.09.10, 21:45 Hozzászólás témája: Konyhakerti növények
Bagoly!
Nagy vagy!
Ezekből a gumókból őrizzél meg egyet-kettőt, mert ez jobban csírázik, mint a bolti.
De lesznek alatta kicsik is, amik szerintem akár jó palánta termők is lehetnének. Ehhez -úgy gondolom- a kiszáradás elleni védelmül valami steril földben kellene tartani és lehet, hogy időnként egy picit öntözni kell. Az is lehet, hogy ez mindenestől kiültethetővé válna. Mert az aprókat vagy eldobjuk vagy elültetjük. Az apró ugyanolyan minőségű palántát tud nevelni, mint a nagy. Csak az aprón lehet, hogy egy-két hajtás fog nőni, amit talán nem is muszáj leszedni, azzal együtt el lehet ültetni, nem nagy luxus.
A nagyról lehet akár 20 hajtást is levenni, de az két hónapot is igénybe vesz.
Tavaly az aprókkal a szaporítás lett volna a célom, a konyhában tároltam őket és sokáig rendben voltak. Majd februártól a sok adóbevallási határidő és a rongy állapotom (háromszor estem vissza az influenzába, így tavaszig kitartott) nem bírtam törődni velük és kiszáradtak.
Azt gondolom, mint ahogyan a krumplit is lehetne termelni a krumpliról levett hajtásokkal, de az sokkal gyengébb növény, mint ami a gumóból még egy ideig tud táplálkozni, ugyanígy viselkedne az édes burgonya is.
Ha egy kicsi gumóről csak egy két hajtás nő, de azt a kicsiny gumó még egy ideig táplálja, életképesebb, gyorsabban fejlődő növényt kapunk, mint a nagyról leválasztott hajtás esetében, amit még tovább kell palántaként nevelni és csak utána lehet kiültetni.
A mi klímánkon az egész egy az idővel való versenyfutás, a tenyészidőt kell meghosszabbítani, erre való a palántanevelés is. Ősszel nagyon sokat segítene, ha bírnánk rá fóliát húzni, mert nappal elég meleg van, de az éjszakák már hűvösek.
Én egy fantasztikusan jó növénynek tartom! Finom és kiváló beltartalmi értékei vannak. 1 m2-en is sokat tud teremni, igaz, sok tápanyagot és vizet igényel.
Nekünk Ostoroson hegyi agyag van, tőzeggel, trágyával lazítottam, de gyeptörés volt, ami első évben kevésbé termőképes, mint második évben, mert a gyep, különösen a lejtőn, nem szívja úgy be a csapadékot, mint egy jól művelt szántó, ezért nagyon száraz, a feltörés után rengeteg vizet inna.
Az lenne jó, ha folynának nemesítések, hogy télálló fajtákat állítsanak elő.
Ahogyan sikerült teacserjében is télálló fajtát nemesítenie egy hollandnak és már elkezdődött a kísérleti telepítés Magyarországon is (én is most rendeltem 25 db-ot), gondolom, előbb-utóbb igény lesz az édesburgonyában is télálló fajtára. De még a kávé cserje esetében is előbb-utóbb felmerül ez az igény.
Lenne még elképzelésem, milyen növényfajokat kellene télállóvá nemesíteni, ha már a telet nem tudjuk likvidálni.
Csatlakozott: Aug 29, 2005 Hozzászólások: 3297 Tartózkodási hely: Soroksári-Dunaág
Elküldve: 2018.09.10, 15:17 Hozzászólás témája:
Annyira kíváncsi voltam, hogy kénytelen voltam megtojózni egy bokrot, és láss csodát! Volt mellette még kettő, de azokat nem bántottam, vigyáztam rájuk. Az első batáta termésem.
_________________ Éva
Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 1560 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2018.08.16, 23:49 Hozzászólás témája: Konyhakerti növények
A legfontosabb tennivalók a szamóca őszi telepítése során
2018.08.12.
Mennyi és milyen műtrágyát érdemes kijuttatni? Hogyan kell a talajt kezeli és előkészíteni? Milyen szamócafajtákat ajánlott telepíteni? A Gazdahely oldal szakcikke foglalta össze, mire kell figyelni a szamóca őszi telepítése során. Anyagunkban arra is kitérünk, hogy mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal Magyarországon.
A Gazdahely szerint a területet érdemes gyommentessé tenni a szamóca őszi telepítése előtt. A talajt 15-20 cm mélységig kell fellazítani. A magágyba alaptrágyaként célszerű pelletált tyúk- vagy szarvasmarhatrágyát bedolgozni. Ennek adagja 20-25 dkg/m2, mellé javasolt kálium túlsúlyos műtrágyát is a talajba juttatni (NPK arány: 6-12-24). Fontos, hogy az klórmentes legyen, mivel a szamóca nagyon érzékeny erre.
A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A talajt az ültetés előtt be kell áztatni és csak ezután szabad a palántákat kihelyezni. Az ültetést augusztusban célszerű elvégezni, így a növények kellő fejlettséget érnek el az ősz során és megfelelő állapotban várják majd a telet. Az öntözésre is oda kell figyelni a gyökeresedési időszak kezdetén. Ne hagyjuk kiszáradni a növényeinket! Viszont a túlöntözést kerüljük el, mert az így betömörödött, levegőtlen talajban fertőzhetnek a gyökérbetegséget okozó gombák. Ezek pedig akár a növények pusztulását is okozhatják.
Ültetéshez frigó vagy tápkockás palántát ajánl a Gazdahely, mégpedig a következő fajtákat: Joly, Asia, Clary. Ezeket hazánkban könnyen be lehet szerezni.
🍓 Érdemes lombtrágyázást végezni a kora őszi időszakig. Kezdetben foszforos indítással, majd kiegyensúlyozottal folytatva, a végén pedig kálium túlsúllyal lezárva a folyamatot. Ez 3-4 kezelést jelent. A növények meghálálják ezt a fajta gondoskodást.
Mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal?
A szamóca fajtahasználat jelenlegi tendenciáit a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs központ “A bogyósok termesztése” című legújabb szakkönyvében foglalják össze. Hazánkban az Unióhoz történő csatlakozással változott a gyümölcsfajták forgalomba hozatalának szabályozása. Minden EU-s ország Nemzeti Fajtalistáján található fajta szabadon telepíthető minden uniós államban. Ez a változatos ökológiai adottságok miatt nagy kockázatot is jelent egyben. Magyarországon a Nébih készíti el évente a telepíthető fajok listáját. Érdemes azonban tudni, hogy a listára való felkerüléshez a korábbi gyakorlattal szemben ma már nem szükséges a teljesítményvizsgálat. Ezért a Nemzeti Fajtajegyzék nem garantálja a listán szereplő fajok sikeres magyarországi termeszthetőségét. Emiatt érdemes a telepítés előtt tájékozódni, és csak valós hazai termesztési tapasztalattal rendelkező fajtákat választani. Ebben tud segítséget nyújtani a NAIK Fertődi Kutatóállomása is.
Ezt a cikket találtam, hátha lesz, aki hasznát veszi.
Sikerült a linket áthoznom.
Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 1560 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2018.08.02, 22:00 Hozzászólás témája: Konyhakerti növények
Bagoly!
A hajtásokat folyamatosan el kell földelni, bujtani, és az új bujtások is gumót hoznak. A későbbiek kisebbek lesznek, ezeket terveztem én következő évi szaporítóanyagnak.
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban