15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 1 / 18286
Összes látogató: 7
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
CSERE-BERE növények, magok....(50)
Vendégeink a kertben (18)
Segítség csak kertészeti témákban(17)
Luffa
Orchideák otthonunkban (111)
Konyhakerti növények (14)
Egzotikus és különleges növények (15)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Vendégeink a kertben(17)

- Tábortűz témák:
IDŐJÁRÁS (63)
JÓ TUDNI....érdekességek...ismeretterjesztő írások (6)
Ki milyen zenét hallgat Gazlapozás közben(10)
Vicces történetek,...képek(17)
A Tudat keresése (3)
GAZLAP szakácskönyv (73)
Találd ki (29)
Valaki segítsen (22)
Jól sikerült képek...legalábbis szerintünk (25)
Milyen öröm ért ma? (37)
Miért mérgelődök?.....mi bosszant? (24)
Versek, költemények (4)

- Műhely téma:
Technikai segítség (3)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
6:15:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
6:07:am kutyus :
Jó reggelt! Indul a január végi hét.....
5:44:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
5:51:am kutyus :
Jó reggelt, kellemes hétvégét
5:38:am kutyus :
Jó reggelt!
5:12:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
2:21:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:43:am kutyus :
Jó reggelt!
5:08:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
10:40:am Bojtárgazdi :
Ha a fiam nappalos, ilyenkor indul a buszhoz.
5:28:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!...Bojtik ám, de korán látlak - vagy neked épp este
4:35:am Bojtárgazdi :
Jó reggelt, jó hetet, Gazország!
5:12:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
7:55:pm pili :
Azért köszönöm. Közben kaptam gyors segítséget egy hozzáértőtől, úgyhogy holnap műtét!
7:44:pm Emmylie :
Benéztem de nem tudok segiteni sajnos.
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - Konyhakerti növények (14)
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

Konyhakerti növények (14)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 12, 13, 14  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
Capsella
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.08.16, 23:49    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

A legfontosabb tennivalók a szamóca őszi telepítése során
2018.08.12.
Mennyi és milyen műtrágyát érdemes kijuttatni? Hogyan kell a talajt kezeli és előkészíteni? Milyen szamócafajtákat ajánlott telepíteni? A Gazdahely oldal szakcikke foglalta össze, mire kell figyelni a szamóca őszi telepítése során. Anyagunkban arra is kitérünk, hogy mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal Magyarországon.

A Gazdahely szerint a területet érdemes gyommentessé tenni a szamóca őszi telepítése előtt. A talajt 15-20 cm mélységig kell fellazítani. A magágyba alaptrágyaként célszerű pelletált tyúk- vagy szarvasmarhatrágyát bedolgozni. Ennek adagja 20-25 dkg/m2, mellé javasolt kálium túlsúlyos műtrágyát is a talajba juttatni (NPK arány: 6-12-24). Fontos, hogy az klórmentes legyen, mivel a szamóca nagyon érzékeny erre.

A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A szamóca őszi telepítése megfelelő talajelőkészítést igényel
A talajt az ültetés előtt be kell áztatni és csak ezután szabad a palántákat kihelyezni. Az ültetést augusztusban célszerű elvégezni, így a növények kellő fejlettséget érnek el az ősz során és megfelelő állapotban várják majd a telet. Az öntözésre is oda kell figyelni a gyökeresedési időszak kezdetén. Ne hagyjuk kiszáradni a növényeinket! Viszont a túlöntözést kerüljük el, mert az így betömörödött, levegőtlen talajban fertőzhetnek a gyökérbetegséget okozó gombák. Ezek pedig akár a növények pusztulását is okozhatják.

Ültetéshez frigó vagy tápkockás palántát ajánl a Gazdahely, mégpedig a következő fajtákat: Joly, Asia, Clary. Ezeket hazánkban könnyen be lehet szerezni.

🍓 Érdemes lombtrágyázást végezni a kora őszi időszakig. Kezdetben foszforos indítással, majd kiegyensúlyozottal folytatva, a végén pedig kálium túlsúllyal lezárva a folyamatot. Ez 3-4 kezelést jelent. A növények meghálálják ezt a fajta gondoskodást.

Mi a helyzet a szamóca fajtahasználattal?
A szamóca fajtahasználat jelenlegi tendenciáit a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs központ “A bogyósok termesztése” című legújabb szakkönyvében foglalják össze. Hazánkban az Unióhoz történő csatlakozással változott a gyümölcsfajták forgalomba hozatalának szabályozása. Minden EU-s ország Nemzeti Fajtalistáján található fajta szabadon telepíthető minden uniós államban. Ez a változatos ökológiai adottságok miatt nagy kockázatot is jelent egyben. Magyarországon a Nébih készíti el évente a telepíthető fajok listáját. Érdemes azonban tudni, hogy a listára való felkerüléshez a korábbi gyakorlattal szemben ma már nem szükséges a teljesítményvizsgálat. Ezért a Nemzeti Fajtajegyzék nem garantálja a listán szereplő fajok sikeres magyarországi termeszthetőségét. Emiatt érdemes a telepítés előtt tájékozódni, és csak valós hazai termesztési tapasztalattal rendelkező fajtákat választani. Ebben tud segítséget nyújtani a NAIK Fertődi Kutatóállomása is.

Ezt a cikket találtam, hátha lesz, aki hasznát veszi.
Sikerült a linket áthoznom.

https://www.magro.hu/agrarhirek/gazdalkodas/zoldseg-gyumolcs/a-legfontosabb-tennivalok-a-szamoca-oszi-telepitese-soran/
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.08.03, 09:14    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszönöm. Very Happy

Belőlem csak egy van, a többiek sokan vannak
Ezért nekem nagyon kell vigyázni magamra
Vissza az elejére
Capsella
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.08.02, 22:00    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly!
A hajtásokat folyamatosan el kell földelni, bujtani, és az új bujtások is gumót hoznak. A későbbiek kisebbek lesznek, ezeket terveztem én következő évi szaporítóanyagnak.
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.08.02, 16:13    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella, köszönöm az információkat. Nekem pont megfelelő lenne a pince, mert az átlagostól melegebb a pincénk és száraz is, azzal nem lenne baj. Majd meglátjuk mennyi lesz alatta. Nagyon szép bojtos gyökerű palántákat ültettem, és egy gumó rengeteg rügyet hozott. A végén már csak virágládába dugdostam, dísznek, mert különben az egész kertet elfoglalná. Már van olyan bokor, aminek két és fél méteres hajtása is van. Very Happy

Vissza az elejére
Capsella
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2018.08.02, 14:41    Hozzászólás témája: Konyhakerti növények Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly!
Nagyon szép a batáta lombja, csak öntözd szorgalmasan. Ha tudsz, a hajtásokra húzzál porhanyós földet, de ne törd össze a leveleket.

Kritikus a betakarítás után a hőmérséklet biztosítása: ha tudjuk, hogy magas, 20 C feletti kell, hogy a sebek beforrjanak, akkor már nincs is probléma.
A téli tárolása is magasabb hőmérsékletet igényel, mint a mi burgonyánk, hiszen trópusi, szubtrópusi éghajlatra való. De semmi baj, ha a betakarítást követő sebgyógyuláson túl van, akkor a tárolás 16 C körüli hőmérsékleten jó.

Nekem az idén nincs. A télen állandóan visszaestem az influenzába és nagyon fájtak az izületeim, izmaim. Egyszerűen képtelen voltam a tárolásukkal foglalkozni, itt maradtak a konyhában, még tavasszal is jók voltak, de én még akkor sem voltam jól és nem bírtam velük foglalkozni. A nyárra kiszáradtak.

Fontosnak tartom, hogy a saját termelésű apróbb gumókat használjátok fel következő évben a szaporításra, mert ezeket nem érte vegyszer. Amit a Tescoban vagy más multinál megveszünk, nem tudni, milyen vegyszeres kezeléseket kapott.
Tehát a saját apró gumót érdemes kora tavasszal elővenni. Én tavaly úgy terveztem, hogy ezeket tavasszal egy-egy cserépbe elültetem és előnevelem a zöldet és mindenestül ültetem a nyári helyére. Mert azt gondolom, hogy a gumó még tartalmaz energiát, amit a növény felhasználhat. De lehet róla palántákat is leszedni.

A puha föld azért jó, mert abban jobban fejlődik, de ennél fontosabb, hogy betakarításkor a puha földből könnyű kiszedni sérülés nélkül. Mivel érzékeny a sérülésekre, azokon keresztül könnyen fertőződik, ezért kell a betakarítás után magasabb hőmérsékleten száraz levegőn, tisztán tárolni, hogy beforrjanak a sebek.

A homok hiánya nem kizáró ok. A homok azért jó Mórahalmon, mert puha és gyorsan melegszik. Ráadásuk ők délen vannak, mindent összevetve hozzánk képest ott jóval hosszabb a tenyészidő.

Nekem is hegyi agyag van, azt javítottam első évben trágyával és tőzeggel, második évben csak trágyával.
Azt tapasztaltam, hogy célszerű a levelek között porhanyós földet beszórni, mert ez a nem normális meleg nagyon kiszárítja a vékony földet.
Nagyon sokat kell öntözni a jó terméshez.

Összességében nagyon életre való növénynek tartom. A beltartalmi értékei jobbak, mint a mi burgonyánknak, annyit terem, mint az, igaz nagy macerával jár.

Szerintem a siker titka, hogy minél fejlettebb palántát ültessünk ki és mielőbb. Nálunk az időjárás miatt nagyon rövid a tenyészideje.
Fantasztikus, hogy jelenleg nincs kártevője, betegsége, tehát nem kell permetezni.
Mivel nagyon kis területen termeljük magunknak, a tenyészidőt elő- és utófóliázással lehetne meghosszabbítani. Ha ez 2+2 hét, akkor az már nagy arányú tenyészidő hosszabbítás.

Tudom, idő, energia és öreg csontok....
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.08.01, 21:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Tercsi57, köszönöm a tapasztalat megosztását, gondolok rá, ha termésem is lesz. Very Happy

Vissza az elejére
tercsi57
Vadgesztenyefa
Vadgesztenyefa

HozzászólásElküldve: 2018.08.01, 20:33    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly ,nagyon szép a batátád. Biztos lesz alatta ,én tavaly próbáltam 3 hajtásom volt,nem is gondoltam ,hogy lesz alatta, de lett 3db 20cm-es ,és 5 kisebb darab . Az idén már én is többet raktam.
Teleltetni nem a hűvös zöldséges pincében próbáltam,
hanem a másikban ,ahol a virágok(leander ,angyaltrombita)telel. Bele tettem cipős dobozba ,és kitartott, februárba tettem vízbe hajtatni.
Vissza az elejére
bagoly
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.08.01, 10:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Köszi Kutyus, Már sok mindent olvastam a mórahalmi termelők honlapján a termesztésről is, de a mi földünk messze nem olyan homokos, int arra. Igazából csak egy érdekesség a kertemben, de azért várom, hogy lesz-e termés.

Vissza az elejére
kutyus
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.08.01, 07:32    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Bagoly
gratulálok a batátádhoz!!!
Ha túl sok, hozzám is vághatsz párat Laughing Laughing Laughing

Szerintem nézd meg a neten, hogyan és meddig lehet tárolni.
Nekem a kamrában, nyitott nylon zacskóban elég sokáig eláll, amikor veszek 1-1 darabot
Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.07.31, 12:18    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Idézet:
nem gondolnám, hogy olyan mennyiség lenne,

Azért csak legyen jó sok,(hogy nekem is tudjál adni belőle) bee röhög
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.07.31, 11:57    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Van pince, de majd meglátjuk, mi lesz alatta? 8 db hajtás van elültetve, nem gondolnám, hogy olyan mennyiség lenne, hogy sokáig kelljen tárolni. Smile

Vissza az elejére
bau
Srí Lanka
Srí Lanka

HozzászólásElküldve: 2018.07.31, 10:40    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Jééé Taps
Nagyon érdekes! Taps
Legyen hozzá szerencséd!
Hol fogod tudni tárolni?
Úgy tudom az a legfőbb gond vele Sad
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2018.07.31, 09:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A batáta földem, és az ő virága. Very Happy Milka

Vissza az elejére
arozsa
Park
Park

HozzászólásElküldve: 2018.07.26, 10:21    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Rózsa!
Voltam a gazdaboltban, megrendelik a magot, jövő hét szerdára ígérték.
Vissza az elejére
horvathgne
Fasor
Fasor

HozzászólásElküldve: 2018.07.26, 10:03    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Érdeklődni szeretnék, hogy tudna nekem valaki, valahol pakcsoj (pak-choi) magot venni? Szerintem még most is vethető lenne, de ahol én lakok, ott nem árulnak ilyen magot Sad

Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: Előző  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 12, 13, 14  Következő
6 / 14 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban