Csatlakozott: Feb 10, 2007 Hozzászólások: 14400 Tartózkodási hely: A+ H
Elküldve: 2017.10.19, 08:16 Hozzászólás témája:
Capsella kedves nagyon szépen köszönöm a segitséget.
Majd akkor tavasszal probálkozok vele.A növényem még elég kicsi ezért a tö osztással inkább nem probálkozom.Vannak szép hosszu ágai igy majd tavasszal ugyis vissza kell metszeni ha nem akarom hogy tulságosan magasra nöjön.
Köszönöm szépen még egyszer a segitséget és a jotanácsot. _________________
Legyetek vidámak.
A nevetés a legjobb orvosság.
Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 2252 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2017.10.19, 00:56 Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban
Emmylie!
A hóbogyó tőosztással és dugványozással is jól szaporítható.
Ha tőosztást akarsz végezni, azt már az őszön is megteheted. Előnye ennek az őszi műveletnek a tavaszival szemben, hogy az ősz, tél folyamán begyökeresedik és tavasszal jól indul.
Tavaszi tőosztás esetén igen sokat kell öntözni, mire megered. Ráadásul, mivel felborult az időjárás és májusban már kánikula is van, sokat kell öntözni az eredés érdekében.
Dugványozással ugyanarról a bokorról sokkal több növényt lehet előállítani, mint tőosztással, viszont később lesz diszitő értéke.
A két szaporítási módot kombinálhatod is:
Ősszell tőosztás metszés nélkül, majd tavasszal visszametszed és a levágott vesszőkból dugványokat készítel és beiskolázod. A A dugványokat fel kell csirkézni/bakhátazni és a földkupacot nedvesen kell tartani, hogy tudjon gyökeret ereszteni.
A dugványokat gyökereztető hormonbn is megforgathatod, hogy gyorsabban gyökeresedje.
Csatlakozott: Jan 16, 2012 Hozzászólások: 2252 Tartózkodási hely: Eger
Elküldve: 2017.10.08, 12:03 Hozzászólás témája: Segítség csak kertészeti témákban
Zsuzsok!
Ezeknél a vetéseknél mindig a szabad természetet kell leutánoznunk. Ennek ismeretében lehet a folyamatokat egy kicsit felgyorsítani.
A szabadban lepotyog, az avarban elfekszik 1-2 évet, közben a csapadék mossa ki belőle a csírázásgátló anyagot, de egy-két télen hideghatás is éri.
No, ezeket kell biztosítanunk és mi szeretnénk, ha a következő évben kikelnének a magok.
A forrázással lehet azt elérni, hogy a kemény héja megrepedjen és a magágyban gyorsabban kioldódjanak a csírázás gátló anyagok.
A hideghatást kétféleképpen érhetjük el:
- a forrázott magokat kevés steril homokkal elkeverve, nylonzacskóban hűtőbe (nem a fagyasztóba) tesszük 2-3 hétre. Utána elvetjük és akár az ablakban is tárolhatod, de jobb kitenni.
A vetéshez a nagyobb cserép vagy virágláda jobb a kicsinél, ha kint indítjuk el, mert kisebb hőingadozásnak van kitéve és nehezebben szárad ki.
A vetést mindig nedvesen (nem tocsogósan) kell tartani.
- de ha egyszerűbben akarod, akkor február végén, március elején forrázd, hűtsd és a szabad földbe vesd el.
Meg kell jelölni, hogy hol van a vetés, mert a forrázás ellenére is lehet, hogy egyes magvak csak a 2. évben kelnek ki.
A magoncokat, mivel karó gyökerük lesz (kétszikűek) a kelés évében ősszel vagy a következő év tavaszán egy kis gyökérfazonírozásban kell részesíteni. Ez azt jelenti, hogy a főgyökér alsó negyedét-harmadát levágjuk, hogy ezáltal sűrűbb gyökérképzésre serkentsük.
A karógyökér nagyon jó, ha a végleges helyén kel ki, mert őrült erővel megy lefelé, ezáltal több vizet, tápanyagot tud szerezni, mint a csonkolt egyedek.
A helyben kelt bokrok, fák mindig erősebbek, gyorsabban növők, mint az ültetett társaik és a szél sem csavarja ki olyan könnyen.
Ha valaki bizton tudja, hová menjen a Laburnum és ott helyben meg tudja védeni a vetést és tudja gondozni a magoncot, a helybe vetés a legjobb.
Ha a magoncként nem a végleges helyén neveljük,hanem cserépben vagy szabad földben, a gyökércsonkolás előnye, hogy a konténerezéskor jobban elfér a gyökere a konténerben és jő nagy gyökérszövedék lesz.Ha egy vastag, visszavágatlan több éves karógyökeret a csemete kitermelésekor kell visszavágni, mert már fél méterre lent jár, azt nagyon nehezen viselik a növények, gyakran elpusztulnak, mert ha nagy a karógyökér, kevés az oldalgyökér (gyökérszakáll), amivel fel tudják venni
a vizet és a tápanyagot.
Egyébként ha a Laburnum alja háborítatlan, ott sok magonc található, csak az a baj, hogy a több éveseknek komolyabb karógyökere van és nagyon mélyen kell kitermelni, hogy elegendő oldalgyökere is legyen a túléléshez.
A Laburnum minden része mérgező!
De nekünk két fát lekérgeltek és megettek a lovak mire észrevettük, de nem lett semmi bajuk. Igaz, sok ló volt, nem sok jutott nekik egyenként, de muszáj volt mindegyiknek megkóstolnia!
Szép, mutatós pillangós virágú fa, a virágzáson kívüli időben is és gyorsan nő, ha jól gondozod. Karcsú, mutatós koronájú.
Ez a forrázós módi a pillangósvirágú cserjéknél és fáknál szokásos módszer.
Alkalmazzák pl. a Júdásfánál, gleditsiánál (ezt sose tudom, hogy kell helyesen leírni) fehér akácnál is abból a célból, hogy ne feküdjenek el a magvak évekig a talajban.
Ha akácot akarunk nagy gyorsan és egyszerűen vetni, akkor szép, jó akácos alján kell avar alját összegereblyézni, mert abban nagyon sok elfekvő mag van és a vetés évében más sok magoncunk lesz. Ezzel a potyolinos módszerrel elkerülhetjük a magszedés, brecselázás (kifejtáés, nálunk így mondták a bab, borsóra is), forrázás munkáit.
Zsuzsok!
Vessél sokat, sikerüljön nagyon jól és add el a felesleget szép gyökérrel 1-2 évesen!
Csatlakozott: Aug 29, 2007 Hozzászólások: 11885 Tartózkodási hely: Békésmegye
Elküldve: 2017.10.07, 18:23 Hozzászólás témája:
Sárga akác magot szeretnék vetni,
Segitséget kérnék hogy hogyan vessem el, olvastam forrázást , is , de amelyik kikel a fa alatt az nincs forrázva.
Ha valaki tud segitsen, hogy vessem és mikor??
Elöre is köszönöm _________________ zsuzsok
Köszönöm Cimarin! Egy másik gombás fórumon is ezt írták. _________________ Mikor arra vágysz, hogy észrevegyenek, megértsenek és szeressenek, tudd, hogy a többiek is erre vágynak. (Tatiosz)
http://indafoto.hu/cherry41
Csatlakozott: Feb 10, 2007 Hozzászólások: 14400 Tartózkodási hely: A+ H
Elküldve: 2017.10.02, 09:20 Hozzászólás témája:
Köszönöm szépen a segitséget mindenkinek.
lel01 írta:
A pillangóvirág egynyári.
Nem erre gondoltam hanem az évelö kék pillangovirág-ra. Clerodendrum ugandense a másik neve. _________________
Legyetek vidámak.
A nevetés a legjobb orvosság.
Csatlakozott: Oct 05, 2011 Hozzászólások: 389 Tartózkodási hely: Budapest
Elküldve: 2017.10.02, 07:20 Hozzászólás témája:
Cherry41! Jó lenne alúlról látni a lemezeket, valószínű sárga kénvirággomba. Alul sárgászöld, később sötétedik, végül zöldes-feketéssárgák a lemezei. Fakorhadékon nő mérgező.
Csatlakozott: Jun 19, 2006 Hozzászólások: 2149 Tartózkodási hely: Fót
Elküldve: 2017.10.02, 07:06 Hozzászólás témája:
A pillangóvirág egynyári. _________________ Adj Uram erőt, hogy változtatni tudjak azon, amin lehet!
Adj türelmet, hogy elviseljem azt, amin nem lehet változtatni!
És adj bölcsességet, hogy a kettő között különbséget tegyek!
Csatlakozott: Feb 10, 2007 Hozzászólások: 14400 Tartózkodási hely: A+ H
Elküldve: 2017.10.01, 21:46 Hozzászólás témája:
Meg lehet most metszeni a pillangovirágot és az ibolyafát?
Lényegesen könnyebb lenne a teleltetése de nem tudom mit csináljak.
Mit tanácsoltok?
Minden segitséget jo tanácsot megköszönök. _________________
Legyetek vidámak.
A nevetés a legjobb orvosság.
_________________ Mikor arra vágysz, hogy észrevegyenek, megértsenek és szeressenek, tudd, hogy a többiek is erre vágynak. (Tatiosz)
http://indafoto.hu/cherry41
Sziasztok! Valaki tudja, milyen gomba ez? _________________ Mikor arra vágysz, hogy észrevegyenek, megértsenek és szeressenek, tudd, hogy a többiek is erre vágynak. (Tatiosz)
http://indafoto.hu/cherry41
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban Nem szavazhatsz ebben fórumban