15 éves a Gazlap!!!
Információk
Szia Anonymus!
*bau
Tagok: 2 / 18286
Összes látogató: 8
Utolsó tag: czaczi
Keresés
Web Gazlap
Részletes fórum kereső
Utolsó fórumtémákból
- Szakértői témák:

- Kertészeti témák:
Vendégeink a kertben(17)
Milyen növény ez?? (37)
Csuporkafélék (achimenes,kohleria,streptocarpus,stb) (10)
Konyhakerti növények (14)
KAKTUSZOK ÉS POZSGÁSOK (48)
Erkély és ablakpárkány kertész (5)
Kertünk meglepetései (2)
Golgoták (17)
Fokföldi ibolya / Saintpaulia (52)
Amarilisz /Hippeastrum/22
Kertes sorozatok a nagyvilágból
Hibiszkuszok (32)
Segítség csak kertészeti témákban(17)

- Tábortűz témák:
Találd ki (28)
JÓ TUDNI...érdekességek...ismeretterjesztő írások (5)
Vicces történetek,...képek(16)
IDŐJÁRÁS (61)
Milyen öröm ért ma? (37)
GAZLAP szakácskönyv (71)
ITT_HON is_SZÉP! (2)
A Tudat keresése (2)
Kávéház (40)
Kutyák, cicák és egyéb házi kedvenceink (50)
Jópofa, "beszélő" elírásaink (6)
Nagyik és ŐK..........(3)

A Gazlap Fórumai
Tábortűz
Kertészet
Szakértők
Műhely
Archívum
Virágrend
Hirdetés
Üzenőfal
5:02:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek
4:44:am kutyus :
Jó reggelt
1:42:pm Emmylie :
Szép délutánt.
5:23:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:33:am kutyus :
Jó reggelt, szép vasárnapot!
2:01:pm Emmylie :
Nem is kéne strandra mennem van medencénk Csak éppen a lábom miatt pár hétig plasztik zsákkal a lábamon tussoltam Strand és medence sajnos NO GO
10:41:am aszokfa :
Ma hiper szuper UV B sugárzás van odakinn... Jobb lenne árnyékban vagy idebenn!
10:34:am bau :
Mi van? Mindenki strandra ment?
5:22:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
5:39:am kutyus :
Jó reggelt......dögletes idő lesz megint
5:04:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
1:44:pm Bojtárgazdi :
Későn ébredtem, hajnalig a szúnyogok alig hagytak aludni. Mindenkinek szép napot kívánok!
5:09:am kutyus :
Jó reggelt mindenkinek!
11:21:am Bojtárgazdi :
Szép napot! Én is későn ébredtem, és így is telefonhívásra.
6:28:am kutyus :
Jó reggelt!Tovább aludtam a szokásosnál
Korábbi üzenetek

Csak regisztrált felhasználóknak
Regisztráció/Belépés
Google Hirdetések
Mellékletek
Hirdetés

Gazlap.hu :: Téma megtekintése - PERMAKULTURA: Termeszetszeru gazdalkodas
 Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   CsoportokCsoportok   ProfilProfil   Privát üzeneteid olvasásához be kell jelentkeznedPrivát üzeneteid olvasásához be kell jelentkezned   BelépésBelépés 

PERMAKULTURA: Termeszetszeru gazdalkodas
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő

Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 21:30    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Ez egy nagyon jo konyv, ez a bibliam, ebben is benne van a novenytarsitas, erjesztett tragyalevek, zoldtragyazas, a komposztkeszites tudomanya, kozetorlemenyek, kartevok termeszetes ellensegei tablazat, hazi permetszerkeszites, stb...

https://www.google.hu/search?q=A+biokert&espv=210&es_sm=93&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=d5p-UuX7G6PW4wS1woDYDw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=994&bih=601#facrc=_&imgdii=_&imgrc=Q-3acWgpypE6JM%3A%3Bvw_LGv_g5w5t-M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.antikvarium.hu%252Fkonyv%252Ffoto%252Fbiokert--2935120-90.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.antikvarium.hu%252Fkonyv%252Fmarie-luise-kreuter-biokert-264416%3B340%3B453
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
tneandrea
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 18:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem ásóvillások, csak próbálkozunk, Franck Gertrud féle "Öngyógyító kiskert"-tel.
Nekem a növény társítások nagyon bejöttek, jövőre is fogom alkalmazni.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 13:58    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

En is hallottam az asovillarol, de meg sohasem alkalmaztam. En is egyebkent most jutottam el arra a szintre, harom ev utan, hogy mar nem kell asnom, mert sikerult megjavitanom annyira a talajt, hogy porhanyos az annelkul is, olyan, mint a rendes kerti fold es a viragfold kevereke. Smile

Igen, lehet itt csipegetni a tudasanyagbol, de tok jo lenne, ha a sok beleolvaso hozza is szolna a temahoz...

Mindenkinek megvan itt a sajat erve es magyarazata, es hogy ki mit tart elsodlegesnek. En ahogy mondtam azt gondolom, a termeszetnel nincs jobb gazda, es erdemes tole tanulni. Nekem fontos a fenntarthatosag (unokaink is fogjak latni), a termeszetes gazdalkodas, ahol a folyamatok egymast segitve, taplalva egy nagy korforgast alkotnak.

Miert milyen elodje volt ennek a topiknak? Es hogy vegezte? Csak nem anyazassal???Smile

A konyhakertes topicbol hol vannak az asovillas lyanyok? Tapasztalatok?
Nekem is eloszor nagy gondom volt az asas elhagyasaval, elkepzelhetetlennek tartottam. De aztan rajottem, az asas elhagyasanak elengedhetetlen elofeltetele a humuszban gazdag jo talaj, mert egy szervesanyagban szegeny, konnyen tomorodo halott talajt, tenyleg muszaj asni..es persze mutragyazni is.
Vissza az elejére
Felhasználó profiljának megtekintése Privát üzenet küldése Felhasználó weblapjának megtekintése MSN Messenger
tneandrea
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 12:48    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Na nekem pont egy ilyen ásóvillára lenne szükségem, csak sehol nem találok. Mert ha jól tudom ez a módszer ásóvillával lazítja a földet. Egész évben kerestem, amerre csak jártam Rolling Eyes
Kismónika is próbálkozott ezzel a módszerrel és ha jól tudom Lel01 is alkalmazza. A konyhakertesben beszéltünk róla tavasszal.
Vitázzatok csak, mert így mindenki a neki valót tudja kiszedni és a jövőben alkalmazni! Én személy szerint örülök a topiknak, csak nehogy arra jusson, mint egy régi elődje Nono
Vissza az elejére
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 12:00    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nem elek alomvilagban egyaltan, ez realitas, egy mukodo dolog. Es MINDENHOL lehet alkalmazni, az adott terulet egyedi adottsagait figyelembe veve. Smile

Capsella, ezt a linket kulon neked ajanlom, ugyanis szo van benne talajeroziorol, erdositesrol is, amiket emlitettel a hozzaszolasodban.

http://www.szepzold.hu/kertmuveles_foldmunkak_nelkul

Jo nagy hozzaszolasokat irunk, de ez jo, vitazni lehet muveszien is, ervekkel, magyarazatokkal, tiszteletben tartva a masikat.

Hat ez tok vicces, ezt a cikket olvasva azt gondolhatnatok, hogy az elozo hsz-imat ebbol irtam, pedig nem, mert csak most talaltam...

http://www.onellatas.hu/elelmiszeronellatas/talajmuveles/talajmuveles.html

Hat az teny, hogy ezek sokkal jobb megfogalmazasok, mint az enyemek, remelem ezek jobban segitenek megerteni az asas nelkuli gazdalkodas lenyeget es realitasat.
Vissza az elejére
Capsella
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2013.11.09, 05:54    Hozzászólás témája: Permakultura Hozzászólás, az előzmény idézésével

Haj, Csucsesz!
Te egy álomvilágban élsz. Teheted, mások az angliai viszonyok. De az jó, hogy szereted a földet és legyen benne sok örömed! Ha ott jól boldogulsz, az itthoni földekkel is majd elboldogulsz és megszereted az ásót vagy az ekét.

Egyébként ez a permás módszer nem új. Régen is így gazdálkodtak, csak éppen az a korosztály már a temetőben van, a fiatalabbja pedig 70-80-on túl.
A mulcsozás volt az, amit nem tudtak a teljes területen megoldani, de a kitermelt gazzal takartak akkor is, csak ezt a flancos mulcs szót mostanában vették át nyugatról, amióta nálunk elfelejtették, régen mit hogy hittak.
Tehát a mulcsozás jótékony hatását nem vonja kétségbe senki. De a mi viszonyaink között soha nem fogja pótolni az ásást. Más a célja egyiknek és a másiknak.
(Megjegyzem, a mulcs alatt kiválóan szaporodik a meztelen és a házas csiga, de ezt senki nem szereti).
Az ásásnál nem győzöm hagsúlyozbi a hajszálcsövesség megszüntetésének fontosságát, mert ez kell ahhoz, hogy kevesebbet párologtasson a talaj.
Ásás kell a talaj szellőztetéséhez is. A giliszták feltáró munkája is eredményesebb ásott talajban, igaz, a mulcs alatt még jobban el vannak.
A periodikus mélyművelés kell az eketalp betegség kivédésére. Az eketalp betegség azt jelenti, hapl. mindig 30 centire szántanak/mindig egy ásónyom mélyre ásnak, alatta reménytelenül kemény a föld és nagy koncentrációban fordulnak elő az ásványi anyagok, nemcsak a kívánatos formában.
Az ásással megforgatva a talajt, a sok leszivárgott tápanyagot hozzuk vissza a felső rétegbe.

És mindezek után jöhet a mulcs.

Ja! Magyarországon mára csak szerves anyagban szegény és még szegényebb területek vannk a nagyüzemekben. A rendszerváltás óta alig van szerves trágyázás, mert sokba kerül, meg állat is alig van. A kis kertekben sem sok helyen, mert se trágya, se eszköz a haza cipeléséhez.

A földek feltörésében van sok tapasztalatom. Igen sokszor költöztünk. Mindenütt a két patámmal kezdtem konyhakertet ásni, abba sok trágyát pakoltam, volt, ahol fél méter mélyen kubikoltam. Termett ott minden, mintaszerű volt. Tulajdonképpen ha víz van minden megoldható, mert csak szorgalom kérdése egy konyhakertben. Nagyüzemben már nem, ott kemény pénz kérdése.

De ahol van víz, az is okoz gondot. Ha helytelenül választjuk meg az öntözés módját, stb., az is okoz gondot.
Az öntözés nagyon tudja tömöríteni a talajt, jön a hajszálcsövesség. Ha a mulcsra megy a víz, az valamit kivéd a víznyomásból.

Az erdőket nem lehet a szántókhoz hasonlítani.
Amikor mesterségesen telepítenek egy erdőt, az éppen olyan kínlódás, mint a szántőföld megművelése. Csak vagy 20 év múlva, amikor már a sok elbomlott és bomlatlan avar, mint a szivacs, felfogja a csapadékot, akkor van mulcshatás. Ott az avar gazdagítja a talajt, mert ott marad a lebomló tápanyag.
A szántóról elviszik a termést, kevesebb szervesanyagot pótolnak vissza, mint ami lebomlott, ezért a talajok humusztartalma a maszekvilág, de főleg a rendszerváltás óta kritikus mértékben lecsökkent.
Mára olyan kevés a humusztartalom, hogy érezhetően akadélya a műtrágyák hatóanyaga jobb felszívódásának. Ezért is mos ki sok műtrágyát az a kevés eső is, ami van.

Az utóbbi évek monszumesői is nagy károkat okoztak a talajok termőképességében, mert a termőréteget lemosták a leejtős területekről.
Sajnos, ez még az erdőkben is előfordult. A vízgyűjtő tetején még nem, de minél lejjebb ért a víz, annál nagyobb erővel mosta le az avart, a humuszt.
Ezért kell rétegvonalasan, vagyis a lejtőre keresztben kialakítani a sorokat, hogy inkáb ott tartsuk, mit elvezessük a vizet. Érdemes gödröket is ásni a víz útjába, hogy azokba lerakja a hordalékot.
A lejtős területek földművelési problémája még egy másik mise lehetne.
Egy lejtős terület csepegtető öntözés alá való terprendezése is fogalom! Gyakorlatból tudom.

Keveredik a konyhakert és a nagyüzem, de szerintem nyilvánvaló, mi mire vonatkozik.
Akit komolyabban érdekel a földművelés összetett problémája, a keresőbe üssön be kulcsszavakat. Én tegnap a homoktalajok kémhatása szavakat ütöttem be, jó anyagokat találtam, tankönyvi anyagot is.
Néhány órás búvárkodással is látható, hogy ez egy bonyolult dolog. Ükapáink jól csinálták, ahogyan ők művelték a földet a kor színvonalán.

Most megint ásóval fogok földet feltörni. A fiam megnövelte az egyik kertet, hozzákerített. Rájöttem, ha ott marad a régi kerítés, lesz támrendszerem a futónövényeknek, paradicsomnak. Úgyis mindig ásni fogjuk, egy konyhakertben nem lehet lóval, géppel forogni. Ide koncentrálom a zöldségeket, a másik kertbe a gyümölcsöket, ahol legalább motoroskapával művelhető lesz.
A birkák mellette vannak, annak az érett trágyájából a múlt héten rakattam át a markolóval, de majd megint kínlódhatok a szűzfölddel. Legalább 3 ásónyom mélyen kitermelek egy foltot, kigyökerezem, félre a föld. A gödröt teletalicskázom trágyával. Mellette megint kitermelem a földet, kigyökerezem, azt a földet rakom a trágyára, az új gödörbe megint trágyát talicskázok majd.
De ez teljes kivitelezésre tavasszal kerül. Most olyan kemény, még áznia kell, de jövő héten jönnek a fagyok.
Rájöttem, hogy a domboságyás nekem már nagyon jó lenen. Itt lesz, amit így fogok kiképezni, mert lejt a talaj.

A régi kertben özön trágyát dolgoztunk be tavasszal. Minden pozitív hatása megvolt, de még kevés. Sajnos, az őszön már nem tudok fuvart szervezni hozzá. A nyálkás emelkedőn már nem lehet teherrel felmenni, eddig meg nem volt rá kapacitás. Legfeljebb tavasszal a több éves érett trágyából fogok a dózerral bedobatni. Abba azonnal lehet vetni, ültteni.
Iszonyú munka a hegyi agyagot megművelni. De vízzel, szerves trágyával jól terem.
Lent van jó hordalékföld, de ott fagyzúgos, ezért az emelkedő tetején kertészkedünk. Amikor lent már minden elfagy, fent még nincs baj. Itt valaha szőlő volt. Az egykori földmegfogó gödrök maradványai megvannak, horhoskezdeményekké alakulta karbantartás híján.
Vissza az elejére
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 22:46    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

A betores folyamata itt is azert par ev kemeny melo, de beinditas utan egesz jol mukodik. Mivel nem a sajatom a foldterulet, ezert nem nagyon akarom nagyon kiepiteni pl esovizgyujtes, kisto, stb. epp ezert nem tudok letrehozni egy olyan majdnem tokeletes korfolyamatot, ahol tenyleg minimalis munkaval tarthato fenn a kert. Az teljesen mas lenne, ha a fold az enyem lenne.

Szeretnek megosztani veletek harom leirast, amelyek tudomanyosabban es atfogobban magyarazzak el a permakultura lenyeget.

http://www.permakultura.hu/ itt az elso bekezdes, "Mi is az a permakultura?"

http://www.origo.hu/idojaras/20091218-okos-kert-lusta-kerteszek-permakultura.html

http://tudatosvasarlo.hu/cikk/egyutt-gazdalkodni-termeszettel-permakultura

Koszi a kepfeltolteses segitseget, azt majd holnap, most megnezek egy jo filmet.

Utoirat: Voltam kokenyt es csipkebogyot szedni, fu, gyonyoruek, szedjetek ti is, ingyen-kincs, itt van par otlet, hogy lehet feldolgozni, hasznositani:

http://erdokostolo.blogspot.hu/2012/11/csipkegrappa-kokenylikor-galagonyas.html

http://cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=78
Vissza az elejére
nagyika48
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 22:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Azzal könnyedén eljátszadozhatsz, sokkal kissebb mint az enyém.
Gépeim sincsenek,a lóerő én vagyok, van egy ásó+kapa+gereblye+fűrész+metszőolló. Ennyi elég is,,,üzemanyag takarékos.

Majd elfeledtem, gyors felépülést kívánok Laughing
Itten+képfelrakáshoz segítség Wink

http://www.gazlap.hu/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=381
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 21:36    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Hat kb. 400 m2-es teruleten.

Egyebkent pont forditva van, en inkabb azon gondolkodom, hogyan lehet permakulturas gazdalkodast nagyuzemileg csinalni, azokat ellatni, akik a varosokban elnek, mert ugye nem mindenkinek van foldje, es nem is mindenki kertesz. Biztos csak kompromisszumokkal. Szerintem a permas gazdalkodas pont hogy inkabb kiskertekben, kisgazdasagokban mukodik jobban.
Vissza az elejére
nagyika48
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 21:28    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én is Capsella-val értek egyet.
Nyílvánvaló a topicnyitó példaképe ez az angol többhektáros gazdaság.

Mi itt vagyunk a Kárpát medencében Magyarországon.
Nem gondolnám azt, hogy a lap 11 ezer tagjai között lenne valakinek ekkora területe, ahol mindez megvalósulna.

Persze álmodozni lehet, a célok juttatnak előrébb, csak nekünk a helyi adottságokhoz kell igazodnunk.

Felénk sokan már nem vetnek, mert rendszeresen lelegeli bizonyos közösség a termést, a paraszt ásson-vessen címszóval, mi aratunk. A kertvégi nénike is búsan üldögél ma már.
Állatokat egyre kevesebben tartanak, a malackát éjjel elkábítják, oszt viszik a tyúkokkal együtt, reggel nem érted miért nem rikácsol a kakas, azé me nincs ellopják!
Társadalmi kérdés.

Ha védekezel téged visznek bíroság elé, ugye legutóbbi történet a borlopás!

Lenin bácsit én is kedveltem ifjabb koromban,,,hej de vidáman danótuk az építőtáborokban "Pajtás daloljunk szép magyar hazánkról",,,,miközben ingyen dolgoztunk.

Lenin bácsi nagyon okos volt mondta, hogy tanuljunk, ő meg nem szeretett dógozni, nélkülünk éhen veszett volna.
Nem olyan régen elvégeztem egy szaktanfolyamot, ahol kötelező tantárgy volt a Marxizmus-Leninizmus,,,,nahh ezeket az órákat a szabadban töltöttem, kértem a vizsgáztatókat 2 év multán rugjanak át egy 2-sel, mert ez számomra övön aluli tantárgy. Tanultunk,,tanultunk,,
Lenin élt-él-élni fog ugye milyen ismerős?
Politikai kérdés.

Hoztam pár ehetőt is, bió ezeken is látszik, most dolgozom fel az almát, hogy ne vésszen kárba, két hónap mulva megrohadnának, egyetlen épp termés sincs, mivel nem kaptak kemikáliát, igen hazánkban vannak kártevők is.

http://i412.photobucket.com/albums/pp204/nagyika48/DSCN1904.jpg

Itten meg zeller van, még az anyafődben növekszik, jó komposztos ásott helyre ültettem.
http://i412.photobucket.com/albums/pp204/nagyika48/DSCN1903.jpg

Ez frissen szedett chili, és elrakva belőle erős pestabátyám, ha megnyaná 6x csípné nekije.

http://i412.photobucket.com/albums/pp204/nagyika48/DSCN1906.jpg

Végezetül a cucc amiből majd komposzt lesz, hemzsegnek benne a giliszták, ez kerül majdan beásva a növények alá.
http://i412.photobucket.com/albums/pp204/nagyika48/DSCN1905.jpg

Én csak 346 négyszögölen garázdálkodom, számomra a vetésforgo megtervezése is igen komoly feladat.

Csucsesz mekkora területen gazdálkodsz?
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 21:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Itt nem nemzetek asasi szokasairol van szo egyaltalan. Angliaban terjedoben van a permakulturas gazdalkodas sokkal jobban mint itthon, de nem csak ott hanem mas nyugati orszagokban is. Ez nem egy uj dolog, valami uj divathobort, olyan emberek fogalmaztak meg az alaptorvenyeit a termeszetszeru gazdalkodasnak, akik a termeszet figyeltek evtizedeken at.

- a gyommentesitesrol az a velemenyem, hogy ha egyeves, magrol kelo gyomokrol beszelunk, akkor azt teljesen vissza lehet szoritani mulcsolassal (barmifele szervesanyag szinte pl. funyesedek, soveny nyesedek, szalma, szena, gyomok gyoker nelkul...persze azert figyelni kell, hogy a talaj kemhhatasat ne tolja el szelsoseges iranyokba),
az evelo nagy gyokeru gyomokat valoban nem allitja meg a mulcsolas. En amikor betorok egy teruletet, eloszor takarom, hogy a termeszetes novenyzet zoldje elpusztuljon, majd felasom es eltavolitom az osszes nagy makacs gyom gyokeret, mint gyermeklancfu, lososka, tarack. A tovabbi evekben ezert csak a magrol kelt gyomokkal kell szamolnom, de azt elintezi a mulcsolas. egyedul az apro szulak az, ami orok ellenseg marad, es kombinalt megoldasokat probalok ki az irtasara.

-A hantok szetfagyasztasara, porhanyitasara tenyleg szukseg van egy kemeny, konnyen tomorodo talajnal, de csak azert, mert abban a talajban keves a humusz, a szervesanyag. Az erdoben sohasem tomorodik a jo lombtalaj, pedig ott sem as senki. Nekem olyan talajt sikerult tragyazassal, mulcsolassal elernem, hogy azok, akik eddig hulyenek neztek a modszereimmel, most par ev utan vakargatjak a fejuket...Smile A talajjavitas is munkas, de en inkabb egy kosarbol teritek el tragyat vagy mulcsot, mintsem hogy assak. Mert ezzel tobb legyet utok egy csapasra.

-A tapanyagok visszahozasa a felsobb retegekbe....hm...Ezt megprobaltam elkepzelni, nekem az tunik logikusnak, hogy a talaj felszinen levo szervesanyagbol, tragyabol az esoviz aprankent mossa lejjebb az oldott tapanyagokat, amit az esore szomjazo gyokerek fel is szinvnak. Lehet hogy hulye vagyok, de en mar a szakkozepben is elgondolkodtam, miert is tragyaznak az ultetett noveny gyokere ala es miert nem fole, amikor a viz lefele mossa a tapanyagokat.

-Mutragyazni, talajfertotlenitozni szerintem nem jo dolog, tonkreteszi a talajt is, meg a vizeket is. Ki mire eskuszik...en a hosszutavon fenntarthatosagra.

-Igaz Anglia joval csapadekosabb, de iden az utobbi 80 ev legmelegebb es legszarazabb nyarat eltuk meg, es ha hiszitek ha nem, mindenki locsolta a kertjeit napi rendszeresseggel. En is locsoltam, de joval kevesebbet, mert a vastag mulcs vedte a talajfelszint, nem szaradt ki.

- A kevesebb termeshozammal nem feltetlenul ertek egyet. Jo, szervesanyagban gazdag talajnal nem biztos. Volt egy cikk, egy pasas osszehasonlitas vegzett, 4 agyasa volt, kettot hagyomanyosan muvelt meg, kettot permakulturasan. A hagyomanyosnal az agyasokba szant komposztot beleasta a foldbe, a masiknal pedig csak elteritette a fold tetejen. Olyan felig erett komposzt volt ez, valahol a komposzt es a mulcs kozott. A ket-ket agyasba ugyanazt ultette, hogy hitelesen tudjon osszehasonlitast vegezni. 3 sor retek, 2 sor salata, 4 sor hagyma stb. Mindent jegyzetelt, es a permakulturas agyasokban nagyobb lett a termeshozama. Akiket erdekel es tudnak angolul, szivesen kozze teszem a cikket, mert erdekes nagyon.

-A gyokeres zoldsegekre is csak azt mondom, hogy egy erdei talajhoz hasonlo, humuszban gazdag talajban konnyeden tud egyenes utat torni maganak a gyoker, amig itt anyukam kertjeben pl hiaba as szepen, meg tavasszal kapal is, mindig csak ossze-vissza agazo gorcsike repai lesznek minden evben.

Valoban nagyon kemeny nyaraink vannak, de szerintem ez nem lehet akadalya sikeres permakulturas gazdalkodasnak. Sok cikket olvastam, ahol permas emberek remenytelennek tuno foldeket vasaroltak fel Spanyolorszagban, Maltan, es forditottak azokat modszereikkel botermore. Persze ez azert kemeny munka, ott mar fel kell fogni a csapadekot gyujtomedencekben, ennek a kiepitese tenyleg melos.

Osszegzeskepp nem azt mondom, hogy senki ne asson, de en inkabb mulcsolok es tragyazok ezzel megoldom a gazkerdest, a tapanyagpotlast, a csapadekhianyt, javitom a talajszerkezetet ( egyreszt a bevitt szervesanyaggal, masreszt az amiatt elszaporodo gilisztakkal, akik nekem asnak es tragyaznak folyamatosan) Tehat en ugy erzem tobb legyet utok egy csapasra a mulcsolassal.

Nem majmolok semmifele uj hobortot, ezeket a nemreg felvett modszereket tobb eves tapasztalatom igazolja is.

Azt azert meg el szeretnem mondani, hogy amikor eloszor hallottam ezt az asas nelkuli kerteszkedest, total kiakadtam en is, es azt gondoltam, hogy ez egy nagy baromsag, asni marpedig kell. Smile
Vissza az elejére
tneandrea
Liget
Liget

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 20:19    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Capsella, egyetértek veled, az ásást illetően.
Amit ír Csucsesz engem is érdekel, mert ahogy írtam is meg próbálkoztam a módszerrel. Az is biztos, hogy mindenhol más a talaj, de most legalább megtudtam, hogy a minden esti locsolásaim miatt olyan szörnyűek a répáim. Jövőre erre figyelni fogok!
Próbálkoztam a talajtakarással, de olyan rendetlen volt úgy a kert Embarassed
A sorközbe vetett spenótom meg tiszta tetű lett, pedig az készült a fő talajtakarónak.
Nekem nincs bajom az ásással, és nem is fáj a derekam tőle, (pedig bőven vannak gerinc problémáim) a férjem meglepett egy csodálatos ásólapáttal, azzal öröm dolgozni.
Vissza az elejére
Capsella
Mamutfenyő
Mamutfenyő

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 19:24    Hozzászólás témája: Permakultúra Hozzászólás, az előzmény idézésével

Én ma fedeztem fel ezt a topikot. Koromnál és nagy született és tanult paraszti mivoltomnál fogva úgy gondolom, meg tudom védeni a magyarok ásási szokását.

Az ásásnak több funkciója is van:
-gyommemtesítés- nem igényel magyarázatot
- talajlazítás- alegfontosabb, hiszen általa tud a talaj a csapadékból többet befogadni. Ősszel a nagy hantokat ott hagyjuk, hogy a hantok között több csapadékot tudjon befogadni és a fagy megtegye porhanyító hatását. Tavasztól őszig rögtön el kell munkálni a talajt, vízszintesre és a tetejét enyhén tömöríteni, hogy kevésbe száradjon ki.
Az ásással a talajcsövesség megszüntethető.
- a tápanyagok visszahozása az alsóbb rétegekből, mert a csapadék a vízben oldott táopanyagokat lefelé mossa. A szervesanyagok, műtrágya, talajfertőtlenítőszerek bedolgozása.

A hazai talaj- és klimatikus adottságaink mellett elképzelhettelen, hogy ne ássunk. Vagy ha ezt elhagyjuk, kisebb hozammal kell számolni.
Addig, amíg nálunk minden vízcseppet meg kell fogni a talajban, akár örömmel is áshatunk.

Az ásás mélysége sem elhanyagolható szempont. Egy ép ásó mélysége= egy asónyom mélység. Nos, ez a gyökérzöldségeknek biztos, hogy nem elég. Ahol már felásatlan a talaj, ott elágaznak a gyökerek.
De akkor is elágaznak, ha mindig csak a talaj teteje van sekélyen öntözve és a mélyebb rétegekbe nem jut elég víz. A gyökerek a víz után mennek. Ha felül kap rendszeresen kis adag vizet, akkor, hogy többhöz jusson, sok gyökeret fejleszt felül, akár a felső 1-5 cm-es rétegben.
Ellenben, ha ritkábban és nagy adagú vizet kap, akkor logikusan a felső réteg szárad ki előbb, vagyis mászik lefelé a vízért.

A mi aszályra hajlamos nyaraink miatt nem lehet összehasonlítani a talajművelési szokásainkat az angolokéval. Bár szerintem mélyforgatást náluk is kell végezni a az eketalp betgség kivédése és a tápanyagok visszaforgatása miatt.
Vissza az elejére
csucsesz
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.08, 07:56    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Kedves Ildi!

Nyugodtan kigunyolhatsz, sot megprobalhatsz el is marni innen...Smile

En nem "megmondani akarom a frankot " senkinek, csupan megosztani azt amit en is tanultam, amit ketkedve fogadtam eloszor en is, de megis bevalt. Bevalt, mert van mogotte esszeru termeszeti torveny.

Az ember mindig tanul, persze ha megvan ra a nyitottsaga es elgondolkodik azon hogy az valoban a legjobb ut -e , ahogy jelenleg csinalja a dolgokat.

Mondjad, olyan nagy bun az, hogy megprobalom megosztani a tudasomat, tapasztalataimat, hogy pl. NEM FELTETLENUL kell asni a kerteket evenkenti rendszeresseggel?

Kerem irjon az, aki imad asni, es soha nem szokott a dereka es a hata fajni... Twisted Evil
Vissza az elejére
Ildis73
Bokor
Bokor

HozzászólásElküldve: 2013.11.07, 23:37    Hozzászólás témája: Hozzászólás, az előzmény idézésével

Nagyika kedves! (szálem) Mi még nem kerültünk közvetlen kapcsolatba, de mindig élvezettel olasom az írásaidat, nézegetem a képeidet, és azt gondolom (eddig csak titokban), hogy tőled rengeteget tanulhatok (tanultam is)... egyszóval, maximális köszönet az eddigiekért...
A mostani finom szarkazmusod is ékes példája annak, hogy miért is kell rád figyelni, de sajnos úgy látom, abszolút nem vették a lapot... röhög
Kedvencem: Vasvellával trágyázunk is gumicsezmában! röhög2 röhög2 röhög2
Köszi a szép estét, ilyen jót már rég nevettem, még a könnyeim is potyogtak szó szerint!

Kérlek, ne idézz ennyi képet, elég ha utalsz rá az illető nevével/moderátor
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> Kertészet Időzóna: (GMT +1 óra)
Ugrás az oldalra: 1, 2  Következő
1 / 2 oldal

Ugrás:  
Nem készíthetsz új témákat ebben a fórumban
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban
Nem módosíthatod a hozzászólásaidat a fórumban
Nem törölheted a hozzászólásaidat a fórumban
Nem szavazhatsz ebben fórumban